Čo je v tehotenstve dovolené a čo by sa nemalo?

pikha
7. sep 2006

Kocky maminy a tehulky s lepsimi infos 🙂 z viacerych stran pocuvam, ze by sme si tehotenstve nemali napriklad.. farbit vlasy, lakovat nechty - ze to ide do organizmu a skodi babatku. Mne sa to zda kusok uletene😅 tak sa chcem popytat co vy na to. Potom napriklad .. sportovanie, ako je to? Tu nemam na mysli jogu ci Pilatesa, ale take tie viac "pohybovejsie" sporty. Alebo napriklad ..kava, kola, skratka kofein. Takze, podtrzeno a secteno.. je umely mytus a coho sa fakt radsej vzdat? 😉

saeda
18. okt 2007

ahaaaa... to moze aj celkom chutit...dakujem za tip 🙂

jogobella
18. okt 2007

ahoj saeda, ja som momentalne velmi chora. Zacalo to silnou nadchou a po dvoch dnoch mi ta nadcha v noci stiekla do dychacej trubice a chytilo mi to aj priedusky. Teraz sa nejdem dokaslat,som ako taky stary tuberak.Co sa tyka cajov, tehotne mozu len ovocne. Bylinky su skodlive. Z liekov som 3 krat uzila paralen, hoci nazory odbornikov sa roznia. Niektori su za, niektori proti. Acylpirin nie je vobec dovoleny. Z kvapiek do nosa sa moze len PINOSOL, prip. kombinovat to so sprayom s morskou solou. Na priedusky je dovoleny sirup HEDELIX. Verim, ze som Ti pomohla aspon trosku.

saeda
19. okt 2007

jogobella dakujem, dufam, ze aj tebe je uz lepsie... 🙂

jogobella
19. okt 2007

ahoj saeda, pomaly sa to zlepsuje ale je to poriadna viroza. Prajem aj tebe skore uzdravenie

moni1412
23. nov 2007

Ja som tiez teraz poriadne chora... Skusala som kloktat slanu vodu, ale hrozne ma napinalo. Tak mam kupene mullerove pastilky, snad pomozu. Poznate nieco naozaj ucinne na zapalene hnisave mandle?

anamor
23. nov 2007

ja osobne by som pri chorobe v tehotenstve neexperimentovala, ale zasla k praktickemu lekarovi.... ved ide o nase babatka.
Navyse ja mam napriklad obycajny neskodny herpes a nemozem si na neho natierat nic, takze pozor na to, lebo v tehotenstve moze vela veci ublizit.

elenita
26. nov 2007

Ja len k tomu jedlu....pytala som sa dokiho, vysokovazeneho primara a odbornika, ktory ma zachranil pred kyretazou, hoci som uz bola tehu (dlhsia historka...)
Tak ten doki mi povedal, ze jest mozem samozrejme uplne vsetko....aj plesnive syry, aj mandarinky, aj huby, aj pikantne....mozem si vraj uskodit maximalne tak sebe, ze mi bude tazsie na zaludku, ale babatka sa to nijako nedotkne..

effie
26. nov 2007

elenita, to vazne?? a ja som uz mala hlavu v smutku ze nemozem nic jest, vo vsetkom sa da najst nieco skodlive alebo nevhodne...ale potom som si povedala ze budem jest to co mi chuti, ved telo si samo vypyta..lenze teraz mi nechuti nic takze sa musim skor nutit aby som nieco zjedla

elenita
26. nov 2007

effie, vazne, a este tak na mna pozrel, ze niekedy je zbytocne citat "mudre" knihy, lebo casto buduce mamicky len vystrasia a kopu veci im zakazu...
skratka, papat treba vsetko, ale s mierou 🙂 a mne inak tiez takmer vobec nic nechuti...zatial som nepribrala ani deko 😅

darka83
26. nov 2007

Elenita som zvedava co by ten tvoj doktor povedal na taky tatarsky biftek 😀 My ho mame doma. Tak by som si dala, ale neodvazim sa.

elenita
26. nov 2007

no ten by som si ja nedala, ani keby som nebola tehu 😅 ...to asi nie.....jedine ak by bol viac prepeceny.....

marhulka88
26. nov 2007

ja mam taku netradicnu otazku...co poviete na malovanie farbami na sklo v tehu???
su synteticke a pouzivam aj riedidlo na stetce...cize fetovacka
vyhybam sa vsetkym nezdravym veciam a rozmyslam ze aj toto by som mala vynechat co vy na to?

livka299
26. nov 2007

Marhulka ja som si pri prvom tehu aj teraz normalne farbila vlasy, nechty a dokonca musim udrziavat domacnost, takze savu sa tiez nevyhnem... 😵

anamor
26. nov 2007

marhulka netreba to prehanat, ale ked budes "fetovat" v norme urcite to bude v pohode 😉

marhulka88
26. nov 2007

no kedze ja malujem velmi rada tak fetovacka niekedy aj 3-4hodiny denne ;) asi dorobim este par veci a fakt s tym seknem lebo miminkos potom v brusku skace ako divosko 😀

kisska
28. nov 2007

marhulka88 - ahoj, ide hlavne o neprehananie a zalezi od podmienok. Urcite si vies s tym sadnut niekde k vetraniu (aj ked v tomto pocasi neviem - asi vo velkom svetri 😉 ). Tiez si nemyslim, ze by sme sa mali vyhybat vsetkym moznym veciam, ale niektore prispevky ma udivuju... Sama mam teraz ten pocit, ze prave co nemozem - za to by som vrazdila (fernet - a to ho ako netehu pijem mozno 2-3x do roka). Ale aj hlasky lekarov, ze dietatka sa nic nedotkne su trochen divne... Ved odkial inokadial berie babo ziviny, nez od maminy? A placenta s pupocnikom tiez nefunguju ako filter: toto je bielkovina, to moze prejst, toto je sacharid, aj ten pustim... aaaaa tu mame trochu acetonu, ten nepustim... A treba brat do uvahy - v 1. trimestri sa tvori zaklad celeho telicka (preto je najrizikovejsi pre potraty), preto tolko paniky, ked sme chore, na zurkach a nevieme, ze sme uz tehu. Preto tolko mamin, ani nevie, ze boli tehu, ked sa telo "uprace" este v prvych 2-3 tyzdnoch. Ale ked uz mas divoska, tak uz je asi trosku vacsi, co znamena, ze zaklad ma a teraz uz len aby babo pekne rastlo. Iste nemam tolko skusenosti, ako ine maminy, ale ktora s postihnutym dietatom si moze byt ista, ze urobila vsetko, aby tomu predisla? Nie vsetko je len v genetike a chemie mame vsade aj tak dost, tak by sme mohli davat pozor aspon na tu, co mame doma...

mywiel
29. nov 2007

Ja vam mozem len poradit, ze ak nie ste immunne na toxoplazmozu, tak ziadne nedovarene maso a vajcia, umyvat zeleninu a ovocie, neprist do styku s macacimi vykalmi a co sa tyka syrov len sterilizovane, lebo hrozi listeria, ktora vyvolava potrat(modre syry a tiez co nie su z uvareneho teda sterilizovane mlieka sa nodporucaju). Takze kazdy sa moze trosku tych urcitych syrov vzdat ak chce byt bez stresu. Kofeinu tiez len velmi malo max. 2 salky denne, ale naco ked ste tehotne no nie? A alkohol ziadny! 😉

zuzizuz
29. nov 2007

mywiel, ja sa presne drzim toho isteho. Este plus ziadne studene masa, ako sunka, salamy a pod. a ziadne maso, ktore uz niekde dlho sedi, aj jed bolo uvarene. Ked sa nam narodi babo, tak prve co si tam bude taky velky sunkovy sandvich 🙂, strasne mi sunka chyba. A o plesnivom syre ani nehovorim, mnaaaaam.

kisska
30. nov 2007

Ja by som si tak straaaasne dala colu 😉

mywiel
30. nov 2007

Kisska mne lekarka povedala, ze si mozem dat colu, lebo mi byva teraz casto zle ale nezvraciam, tak ju pijem ale s mierou len par glgov ked mi je zle, lebo aj tam je kofein, ale trosku si dat mozes. 😉

hellosona
1. dec 2007

dievcata, ja som od zaciatku tehu mala neodolatelnu xut na colu... 😝 a to som ju predtym nikdy moc nepila. tyx prvyx 12tt som si ju dopriala asi kazdy 2.den. (teda taku malu 2dcl kofolku), ale kavu som vobec nepila. ja si myslim, ze telo si vie aj samo diktovat, co a ako. snad to na nas nemalo zly dopad 😉

fenrirka
1. dec 2007

ja sa bojim jedine jedneho kym som nevedela ze som tehotna tak som asi 2x pila alkohol a raz to bolo teda dost vela..mala som koniec skoly a jednos druhym
lenze bola som potom aj na 3d a vsetko bolo ok,ale aj tak sa bojim...Niekedy sa napijem kofoly ale to len malo a co vravite na caje???Tien pijem asi kazdy den...teda cierny

hellosona
1. dec 2007

fenrika: neboj, to bude urcite v poho... ved nie si sama. ja tiez, ked som este nevedela, ze som tehu, tak som bola 2x na party, kde sa co-to popilo...
a vraj cierny caj by sa moc nemal, tak ako kava a ine kofeinove napoje, ale ja som nazoru, ze vsetko s mierou je dovolene...
ja som zase stresovala, ze som si uplne na zaciatku farbila vlasy, ale vraj ani to by nemalo uskodit...

weroni
1. dec 2007

babulky ja som robila vsetko pre to aby som neochorela - vitaminy, ovocie a zelenina, teple oblecenie, dostatok spanku a oddychu a nakoniec som sa tomu aj tak nevyhla - svagora sa tu premaval dva tyzdne s anginou po dome a ked nazakazil uz celu rodinu dosla som na rad aj ja ☹ chvalabohu to nie je angina - len mam zdurene uzliny, hlas uplne prec a troska bolave hrdlo rano, vecer a v noci. Hned som sla k lekarke ale po vyse hodiny cakania som uz musela odist, takze kedze som sa nedostala, isla som do lekarne a spytala sa co ako tehotna mozem. Dali mi Homeogene - to cmulam styri tableky za den, echinaceove pastilky a este kalciovy sirup. Kloktam salviou a slanou vodou a do nosa si davam ten Physiomer - solny roztok, uz sa citim lepsie, dufam ze sa z toho takto rychlo dostanem...

hellosona
1. dec 2007

weroni: drzim palce!!! urcite to ryxlo prejde...
ja som bola tiez prexladnuta a tiez som sa liecila homeopatikami, pila vela cajiku a oddyxovala a preslo to 😉

weroni
1. dec 2007

hellosona: vdaka za povzbudenie, ja si tiez myslim ze ked takto stravim vikend tak v pondelok rano budem fit 🙂

kingstonka
1. dec 2007

ahojte...ja som momentalne v UK a hned na zaciatku som dostala od lekara zoznam co jest a co nie...vacsinou zname veci ako pozor na surove a nedovarene vajicke, plesnive syry, a pozor na vitmin A- nie vela ale hlavne sa mi paci rozpis davkovania kofeinu (kedze bez kavy nemozem...)

NIe viac ako 300mg kofeinu na den....moze sposobit nizku porodnu vahu alebo potrat...
Kazde z tohot obsahuje priblizne 300mg kofeinu:
-3 salky instantnej kavy (100mg kazda)
- 4 salky zalievanej kavy ( 100mg kazda)
- 6 salok caju (50mg kazda)
-8 plechoviek coly ( do 40mg v kazdej)
- 4 plechovky 'energy' drinkov ( do 80mg kazdy)
- 8 (50g ) tabliciek horkej cokolady ( do 50mg kazda)
kofein v mliecnej cokolade je asi polovica z horkej....

Takze aj zjete tabulku cokolady, 2 salky caju, plechovku koly, a salku kavy...mali by ste asi dosiahnut denny limit....
- a pozor lebo kofein je aj v pripravkoch na liecbu chripky a prechladnutia....
...takze som celkom rada ze kavu nemusim uplne vynechat
😉

kisska
1. dec 2007

kingstonka to je celkom pekny rozpis, tolko kofeinu som do seba netlacila ani ako netehu, po takej davke by som nespala 3 dni 😉
Viem, ze kofein je napr. v coldrexe (tablety), ale na to si vsetky tehulky davame pozor... to su najvacsie "bomby", ktorym by sme sa mali v tehotenstve vyhybat, ked sme prechladnute...
weroni, ze pozdravujem svagra 😠 tieto nezodpovedne zivle vzdy potesia...

assanna
3. dec 2007

Ahojte,
precitala som si co vsetko mozem (toho teda vela nie je 😉 a hlavne co nemozem. V podstate som kedysi cely den pila len caje- hlavne zeleny, roibos, ovocne. Tak som teraz presedlala na detsky caj a rozne ovocne, obcas matovy caj. Ale roibos ma zaskocil - moze sa ci nie? Kdesi som citala, ze ako jediny neobsahuje tein. Co je na tom pravdy???
Inak kavu som obmedzila, mozno 1x do tyzdna slabu nescu, pol na pol s mliekom.
Prve 3 mesiace mi nic mliecne nechutilo, ale teraz tomu zase prichadzam na chut - aj tavene syry (nie kazdy den), mlieko, jogurty..
Maso mi velmi nechuti, ale obcas kuracinu alebo rybu zjem, zelenina mi tiez moc nejde, skor sa ladujem jablkami, obcas mandarinka, pomaranc, banany..
Celkovo mi posledne dni nejak nechuti, co je dost divne 😖

miriamka
3. dec 2007

Baby,a mozem ako tehotna papat grepy?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre