Čo je v tehotenstve dovolené a čo by sa nemalo?

pikha
7. sep 2006

Kocky maminy a tehulky s lepsimi infos 🙂 z viacerych stran pocuvam, ze by sme si tehotenstve nemali napriklad.. farbit vlasy, lakovat nechty - ze to ide do organizmu a skodi babatku. Mne sa to zda kusok uletene😅 tak sa chcem popytat co vy na to. Potom napriklad .. sportovanie, ako je to? Tu nemam na mysli jogu ci Pilatesa, ale take tie viac "pohybovejsie" sporty. Alebo napriklad ..kava, kola, skratka kofein. Takze, podtrzeno a secteno.. je umely mytus a coho sa fakt radsej vzdat? 😉

heppu
11. jún 2008

ja koncim tiez pinco ak chces mozme kecat v teme treti trimester...

mywiel
11. jún 2008

Presne tak tiez nemate skusenosti a radite takze 1:1. 😉

mywiel
11. jún 2008

Ja ked nie som si v niecom ista tak napisem, ze nie som si ista a ked treba tak rada vyhladam informacie a poradim sa s odbornikmi a zase ked viem ze nieco su fakty a tak to je tak to tiez napisem a to ze to niekomu vadi za to ja nemozem.

mywiel
11. jún 2008

Aby bola tato tema konecne konstruktivnejsia a nie len strany toho ze sa musim tu obhajovat, lebo ma kamenuju za moje nazory... dam vam tip ako jest nepasterizovanu bryndzu bez rizika, staci ju zohriat v mikrovlnke a lysterioza sa teplom znici tak ako tepelnou upravou. 🙂

jasminka
11. jún 2008

ja som akurat obmedzila na nulu hlavne cigarety a alkohol, aj ked sem - tam si uchlipnem glg z manzelovho piva. je ovela nezdravsie a stresujucejsie pre organizmus, ked celkom naruby zmenite zivotny styl, ked zistite, ze ste tehotne. (to iste plati napr. aj pre hypertonikov, ktori postupne vynechavaju rizikove veci) A pre dieta, nie je tiez zdrave, aby vyrastalo tak sterilne..

jasminka
11. jún 2008

aha a je uplne chore strasit buduce mamicky tym, ze.. das si hermelin a potratis 😠

evamik
11. jún 2008

Holky, vůbec nechápu, proč se tady navážíte do Mywiel, kt. psala fakta na otázky, kt. tu holky kladly... Nevím, co si tím tady řešíte... Tak to nečtěte, když vás to pobuřuje a jste samy tak chytré, že od nikoho radu nepotřebujete!
Jasminka, ale pokud sníš hermelín s listerií, tak můžeš opravdu potratit. Lepší napsat pravdu, než se tady uklidňovat - pijte, jezte plísňový sýry... je to OK!

emjee
11. jún 2008

klidek baby, si tu hadam radime, nie? aj tak si kazda vyberie z rad to svoje, nemusi respektovat vsetko co sa tu "poradi", ale nebudeme sa tu napadat a obvinovat za to, ze sme ochotne a poradime 😉

jasminka
11. jún 2008

evamik...ano, rovnako je pravdepodobne, ze vyjdem na ulicu a zrazi ma auto..ja nevravim, ze sa treba spravat k dietatku bezohladne, opatrnosti nikdy nie je dost, ale niektore veci su skratka prehnane...a pozor na botulotoxin v klobaskach !! 😉

lukin
11. jún 2008

jasminka: Teď říkáš toto, ale případů s listeriíí bylo hlavně před dvěmi lety víc než dost. Dokonce i v telce. Dodnes si pamatuju záběr, kdy tam nějaká mamka hrozně brečela proto, že její dítě hned po porodu zemřelo kvůli listerii. Přeju ti, ať tě to nepotká.

Ovšem vůbec se mi nelíbí, jak jste napadaly mywiel. Chtěla poradit, co nejíst a vy na ni takto 😠 Můj gyndář mi dal taky seznam nevhodných potravin - i těch, kde hrozí listerie či salmonela. To si fakt myslíte, že si to všichni vymýšlejí, nebo co? Já jsem ty potraviny nejedla, a tudíž se nestresovala, že to dítě může chytit. Takže jsem právě žádný stres neměla. Tak nechápu, co jste tady pořád řešily ohledně stresu, když se ty potraviny nejí. Ale taky končím. Nelíbilo se mi, jak jste shazovaly mywiel. Čau

mywiel
12. jún 2008

DAKUJEM dievcatam ktore ma podrzali a aj tym ktore mi doveruju a nadalej mi pisu do IP ked maju nejake otazky. 🙂
Kedze sme v slobodnom fore mam pravo vyjadrit svoj nazor aj ked sa nezhoduje s urcitymi nazormi tu.
Mam rodinu ktora robi v nemocnici a mamu lekarnicku takze mam dostatok info ked potrebujem napriek tomu mi bolo tu povedane, ze sa hram na mudru, lebo som neodrodila 5 deti takze nemozem mat ziadne skusenosti. Ja si myslim, ze to, ze ma niekto 5 deti neznamena ze nerobi chyby a nemoze ich opakovat.

Nie som konfliktny typ a vzdy sa snazim napisat z vlastnej skusenosti, podla toho co sa stalo v mojom blizskom okoli, alebo podla toho co mi gynekolog povedal (lebo som sa ho uz na to pytala), nikdy som si tu nevymyslala aby som sa hrala na mudru ako tu bolo pisane.
Ja netvrdim ze sa musite riadit mojimi nazormi , ale mam pravo si za svojimi nazormi stat ked som o tom presvedcena, ze mozem vystrihat pred prip. rizikom.
A rada by som bola aby ste ma za to neosocovali ze chcem hned strasit mamicky a nenadavali mi (teda podaktore) len preto ze s vami nesuhlasim a mam iny nazor. Ved vy mozte tak isto napisat nesuhlasim, alebo ja mam inu skusenost, alebo podla mna je to inac. Urcite viete ze aj doktori medzi sebou maju na vela veci rozne nazory, ze ked sa spytate na nieco kazdy vam poda svoj nazor, takze... 🤐
Ja som sa vzdy snazila pisat pod tymto zamerom a nie preto aby som mudrovala.
A na zaver miesto toho aby ste vy radili mamickam tak minate svoju energiu na to aby ste ma tu napadali za kazdu vetu co napisem. Dufam, ze tato tema bude nadalej pokracovat a prispievat mamickam informaciami ktore hladaju.

mywiel
12. jún 2008

Este jednu vec v rodine mame 4 male babatka, som krsna mama, a myslim si , ze mam urcite viac skusenosti ako podaktore a tiez mi nie je uz 18nast... 😉

evamik
12. jún 2008

Jasminka, díky za upozornění, ale klobásy bych si v těhotenství samozřejmě nikdy nedala! 😉

katulikzlatulik
12. jún 2008

UPLNE SUHLASIM S MYWIEL... namiesto radenia sa zbytocne mina energia na "hluposti"... ved kto chce, tak si zoberie rady k srdcu... a kto nie, tak aj tak si bude robit po svojom...

sissik
12. jún 2008

ahojte
ja som sa dnes pytala lekara na sportovanie - bicykel, plavanie a turistika
kym nemam problemy mozem.
samozrejme ze to nebudem prehanat a slapat 80-90km tury na biku alebo 20km pesie tury ako niekedy, ale proste mi ten pohyb chyba.

a v kazdej tehu knizke sa pise, ze sa treba vyhybat surovemu masu, vajickam a nepasterizvanemu mlieku a vyrobkom z neho, tak to je podla mna samozrejme.
a plesnive syry akekolvek mi aj tak nechutia, takze ani telu to zrejme nechyba

maso
12. jún 2008

Baby, ked sa tu bavite o stravovani, tak si myslim, ze lysterioza je tak ci tak nebezpecna ... ziadna z nas ju nechce chytit, stat sa to vsak moze.
Myslim si ale, ze tazko na 100% vylucit vsetko mozne, co by mohlo zapricinit tazkosti. Jednoducho je pri tych potravinach urcita moznost, mozno vyjadritelna v cislach (ako pravdepodobnost), ze moze nieco sposobit alebo podporit. Je na kazdej z nas, ktore potraviny uzna za menej riskantne a dopraje si ich, lebo su zdrave a ktore nie. Ak to pritiahnem za vlasy, tak salat moze zle neumyselne umyt aj blizka osoba. A z druhej strany, mam za sebou jedno tehotenstvo, kde som sa riadila vsetkymi tymito radami a dopadlo to zle ☹ takze si vyberte ... presne tak je to aj so sportom, lekari maju castokrat tiez rozne nazory, proste to je medicina, kde castokrat tazko urcit, co sposobilo to, ci ono .... kazdopadne, dufam, ze niktoru z nas nic zle nepostretne a budeme fit az do konca 😉 a nase babatka tiez 😉 😵

misa84
20. jún 2008

ahojky, teda cetla jsem par starsich prispevku, doufam ze mi nektera nevynadate za dotaz 😀 neriskuju plesnive syry, ale chci se zepat, jestli listerie hrozi i kdyz si z nivy udelam napr omacku? nebo se pripadne bakterie teplem znici? dekuji

selu
20. jún 2008

miso, ja nad tim v tehu taky porad badala, jestli po uprave by to bylo v pohode a jednou jsem si dala lososa s nivou a spenatem v listkovem teste a mala se narodila 😉 😀 ...asi jsem ti moc neporadila, zalezi na tobe, jak moc velkou na to mas chut 🙂

misa84
20. jún 2008

😀 selu ja bych chtela jeste tak aspon 15 tydnu nerodit 🙂 kazodpadne lososem s nivou a spenatem jsi me pekne navnadila 😀

adrioska
20. jún 2008

Misa nechcem sa hrat na odbornicku, ale myslim, ze teplom sa tie bakterie znicia, ale...netvrdim to na 100%...len si myslim, ze hej...tak isto aj vo vajicku, ci v mase...
snad nam niekto poradi...

mywiel
20. jún 2008

Ano teplom sa listeria znici, treba nechat povarit tak isto ako lososa, vyhni sa len surovemu udenemu lososu ktoreho nevaris. 😉

adrioska
20. jún 2008

mywiel, diki... 😉

mywiel
20. jún 2008

Pôvodca

Listérie predstavujú samostatný rod, ktorý zahŕňa viacero druhov. Listérie sú rozšírené na celom svete. Pôvodcom listeriózy u človeka je listeria monozytogenes. Ide o tyčinkovitú, grampozitívnu baktériu, ktorá je v prírode ďaleko rozšírená. Kontamináciou ľudskými a zvieracími fekáliami sa dostane do vody a do zeme, ako aj na rastliny a krmivo.


Cesta šírenia infekcie

Prijatie pôvodcu nastáva požitím surových mliečnych výrobkov, napr. syra, požitím surového mäsa, napr. mletého mäsa, údených alebo marinovaných rýb, ako aj mušlí a lastúr. Obzvlášť musíme spomenúť schopnosť listérií rozmnožovať sa aj pri nízkych teplotách ca. 4°C, napr. v chladničke.

Ďalšia možnosť pozostáva z priameho kontaktu s chorými zvieratami alebo s kontaminovanou zeminou, napr. v poľnohospodárstve. Prenos pôvodcu z človeka na človeka môže nastať pohlavným stykom usadením sa v urogenitálnom trakte. Významnú úlohu zohráva novorodenecká infekcia u tehotných. Pôvodcovia ochorenia môžu byť prenesený buď placentou, t.zn. transplacentárne, alebo počas pôrodu pri prechádzaní dieťaťa vagínou.


Inkubačná doba

Inkubačná doba vykazuje podľa cesty šírenia infekcie veľkú šírku, a síce medzi 3 dňami a 2 mesiacmi.


Symptómy

U zdravého dospelého človeka sa infekcia listériami vo všeobecnosti vôbec nespozoruje, t.zn. že prebieha inaparentne. Príležitosne sa môžu objaviť symptómy ako pri ľahkej chrípke. Pri nákaze kontaktom s kontaminovanou zeminou alebo so zvieratami sa môžu na kontaktných miestach, väčšinou na rukách, objaviť vyrážkovité zmeny.

U osôb, ktoré majú oslabenú imunitnú ochranu, môže však dôjsť, ako bolo spomínané, k život ohrozujúcemu ochoreniu so sepsou alebo zápalom mozgových blán a zápalom mozgu, čiže k meningitíde a encefalitíde. Títo pacienti sa sťažujú na horúčku, silné bolesti hlavy, nevoľnosť a zvracanie. Podľa priebehu ochorenia môže dôjsť k vytvoreniu granulómov a abscesov vo vnútorných orgánoch, k takzvaným listeriómom.

Infekcia u tehotných môže v prvej polovici tehotenstva viesť k potratom alebo k predčasným pôrodom. V poslednej tretine tehotenstva je nebezpečenstvo transplacentárneho prenosu ochorenia na dieťa mimoriadne vysoké. Symptómy sú také isté ako pri novorodeneckej nákaze počas pôrodu. Deti sú apatické a neprejavujú záujem piť, a majú často vyrážky rozložené po celom tele. Môžu sa objaviť záchvaty kŕčov. Najťažšiu formu priebehu predstavuje septická novorodenecká granulomatóza.

mywiel
20. jún 2008

nemas fakt za co 😉

meleri
20. jún 2008

ja nevim; asi nejist syry ktere jsou z nepastirerizovaneho mlika? Ja nejsem imunni vuci toxoplazmoze, takze nejim vube c syrovou mrkev a ani salat; jen pokud ho umyju sama. zatim v pohode.
jinak ta listerioza; to jsou spis syry a nedovarene maso ne? Me s tim nikdo nestrasil; ale davam si tak nejak sama pozor uz kvuli te toxoplazmoze....snad to do vanoc nejak preziju....🙂

mywiel
20. jún 2008

Doteraz jedinou profylaxiou proti listerióze je svedomité a odborné zaobchádzanie so živočíšnymi produktami, napr. pasterizácia mlieka. Najmä tehotné ženy by sa mali požívania surových živočíšnych potravín, ako aj surového mlieka a nepasterizovaného syra vzdať.

mywiel
20. jún 2008

Toxoplazmóza

V tejto oblasti najčastejšie ohrozenie dieťaťa počas tehotenstva parazitmi pozostáva z čerstvej infekcie matky spôsobenej toxoplasmou gondii. Stupeň nakazenia obyvateľstva týmto pôvodcom činí medzi 60 a 80 %. Pri toxoplazmóze ide o antropozoonózu, t. zn. o ochorenie prenášané na človeka zo zvieraťa. Človek sa infikuje buď požitím tepelne nespracovaných živočíšnych produktov, ako napr. mäso, vajcia alebo blízkym kontaktom s infikovanými domácimi zvieratami, hlavne s mačkami.

Toxoplazmóza je najčastejšou infekčnou fetálnou chorobou s častosťou od 1 do 8 na 1 000 novorodencov. Počas tehotenstva dochádza v štádiu parazitémie matky v cca. 1 % až 10 % k infekcii dieťaťa. V priebehu niekoľkých dní sa parazity rozšíria v detskom tele a usadia sa v jednotlivých orgánoch. Vo svalstve a v mozgu môžu tvoriť trvalé formy vo forme cýst. To môže viesť k celoživotnému poškodeniu postihnutého orgánu. Klasická triáda pozostáva z hydrocefalus (vodnatieľka mozgu), kôrnatenia v mozgu ako i chorioretinitis (zápal sietnice), ktorá sa však objavuje len zriedkavo. Značne častejší je samostatný výskyt jedného z týchto troch symptómov s časovým oneskorením až 20 rokov po narodení. Pretože nebezpečenstvo pre dieťa predstavuje len čerstvá infekcia matky, môžu sa použiť testy na protilátky, aby sa tieto ženy zistili. Ak žena už proti toxoplazmóze vytvorila protilátky, neexistuje pre dieťa už žiadne nebezpečenstvo. U žien bez dôkazu protilátok by sa na zabránenie infekcie malo doporučiť zrieknutie sa nevarených živočíšnych výrobkov a veľký pozor pri zaobchádzaní s mačkami.

mywiel
20. jún 2008

Tu je to pekne zhrnute tie najzavaznejsie veci na ktore treba davat pozor. 😉 Dufam, ze ma zas zacnu kamenovat ze vas stresujem, tak si to radsej necitajte a budte nevedome.... 😅

http://www.primar.sk/Page.aspx?ID=2741

holly1
20. jún 2008

to je teda vyčerpávající

i.n.g.a
23. jún 2008

Ahojte baby!!Ja sa chcem opytat na bryndzu..ja som ju jedla hlavne v maji..moze aj bryndza uskodit mojmu babatku?Ja sa asi zblaznim aka som hlupa...Tak a teraz moje obavy o babatko sa zvacsili... ☹ 😒

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre