Čo je v tehotenstve dovolené a čo by sa nemalo?

pikha
7. sep 2006

Kocky maminy a tehulky s lepsimi infos 🙂 z viacerych stran pocuvam, ze by sme si tehotenstve nemali napriklad.. farbit vlasy, lakovat nechty - ze to ide do organizmu a skodi babatku. Mne sa to zda kusok uletene😅 tak sa chcem popytat co vy na to. Potom napriklad .. sportovanie, ako je to? Tu nemam na mysli jogu ci Pilatesa, ale take tie viac "pohybovejsie" sporty. Alebo napriklad ..kava, kola, skratka kofein. Takze, podtrzeno a secteno.. je umely mytus a coho sa fakt radsej vzdat? 😉

elixia
13. máj 2010

Bea, hlavne tolko nestresuj,lebo prave toto najviac babatku skodi... Zas,tiez sa nemozes na cele tehotenstvo zatvorit do nejakej sterilnej komory,aby si sa vyhla vsetkym negativnym vplyvom....Urcite sa nezdrziavat v zafajcenych priestoroch, ked si niekto vedla teba chce zapalit, poziadaj ho aby isiel dalej ( urcite nikto z rodiny ci znamych by to v tvojej pritomnosti neurobil),ak nie,tak jednoducho odid ty.. Aj vyfukove plyny z aut su skodlive a teraz co, vetky tehule budu chodit po uliciach s plynovou maskou?
Zrovnaj si to v hlave v prvom rade...tam sa vsetko zacina 🙂

mircalla
13. máj 2010

bea - prilis to analyzujes....zbytocne. uz sa stalo. co sa stalo sa stalo, nabuduce sa tomu vyhni. ale moc to riesis a tym si skodis viac.
zase jednorazovy pobyt v zafajcenom prostedi urcite nic nesposobi. zachovaj si zdravy usudok....

mircalla
13. máj 2010

ja mam stresy poslednych 6 tyzdnov, lebo priatel sa na nas vykaslal.....mam sa este stresovat aj tym, ci stresy daco nesposobili a vyrabat si dalsie stres....bolo to zle cim som si presla a moze to mat vplyv na spravanie babatka, ale musim dufam, ze nebude.....

beatab369
13. máj 2010

dakujem baby....mate pravdu....zachovat si chladnu hlavu...uz aj tak bolo dost stresov....este raz vam dakujem...

mircalla je mi luto co sa ti stalo, drzim palceky aby sa to nejako poriesilo....

mircalla
13. máj 2010

to sa uz urcite neporiesi, ale musim mysliet na to, aby bol maly do porodu v klude.

beatab369
13. máj 2010

viem ako je tazke zachovat si klud a nebyt v strese....ved vidis co prave predvadzam....drzim ti palce aby si vsetko zvladla...

mircalla
13. máj 2010

uz krat idem okolo ludi co fajcia...pred budovou, na zastavke, vonku na terasach...dokonca k nam obcas ide dym aj od susedov, co fajcia na chodbe....tomu sa nevyhnem, aj keby som chcela, hoci sa sama vyhybam podnikom, kde sa fajci

aleangela
21. máj 2010

no ja som si tiez vravela,ze nechcem pocas tehotenstva iba lezat a tak,robila som bezne veci v domacnosti okolo domu,sem tam aj do zahradkya tak ale odkedy mi lekarka povedala,ze mam nizko plod,ze mam viac oddychovat tak robim toho ovela menej co som si dovolila predtym...ale viac ma trapti to,ze som sama,chyba mi priatel ,ktory musel odcestovat za pracou,aby sme mali peniazky.mne je strasne smutno a aj si poplacem,snazim sa to nejako ovplivnit ale ked sa to akosi nedari...nechcem ublizit babu chcem,aby bolo vesele a nie smutne...

sambucca
22. máj 2010

aleangela: chapu, taky to tak nekdy mam. ted jsem bez manzela, jen na par dni, ale stradam tim dost. uplne jsem prisla o sebevedomi, jak jsem sama zacinam pochybovat jak to vsechno zvladnu, jaka budu matka, ... vubec tyhle myslenky nechci, nechci aby se miminko citilo nechtene protoze to tak neni, za normalnich okolnosti by me stacilo obejmout a videt manzeluv usmev ze jsem jen nervik, ale ted jsem nekdy rozsypana. me pomaha si vzpomenout na manzela co by asi udelal a rekl, hned se usmeju a pohladim brisko 😉

barbora87
22. máj 2010

Ahojte no toto stale riesim...z kazdej strany pocujem nieco ine...tak vela googlujem a tak...no tak farbenie vlasov sa moze ale cakam az po ukonceni 3.mesiaca lebo teraz sa babo vyvija...nemali by sme tuniaka z dozy...a ani surove veci...ako losos,steak a ani tiramisu lebo tam su surove vajicka...a ked si date obcas colu tiez pohoda...ja som kavu nikdy nepila ale sem tam potrebujem colu...nemal by sa pit cierny ani zeleny caj...no a davat si pozor na majonezu a take veci v lete kvoly salmoneloze...a nemali by sme ani salamu klobasky...sunka je v pohode lebo je varena

ivanka85
22. máj 2010

@barbora87 preco nie tuniaka z konzervy??

barbora87
22. máj 2010

@ivanka85 citala som to na nete niekde tu...teda hodili sem link

ivanka85
22. máj 2010

@barbora87 lebo ja ho mam rada, toho vo vlastnej stave a veselo ho jem cele tehu,tak dufam ze to nebude vadit..

sambucca
22. máj 2010

@ivanka: nemely by se zadny raby ve velkym mnozstvi, protoze obsahujou rtut. ale nejsme tucnaci, ze jo 😀 to je jako s jatrama kvuli vitaminu A - vseho s mirou, pak je to zdravy. Jidelnicek ma bejt rozmanitej a i tunak do nej sem tam patri

barbora87
22. máj 2010

@ivanka85 no tiez si myslim ze sem tam neuskodi!myslim ze by sa mal papat s mierou v prvom trimestri lebo to sa vyvijaju organy...ja napr ani majoneze neviem odolat🙂

elixia
23. máj 2010

ivanka85, kvoli ortuti, ktoreho tuniak navyse moze obsahovat viac,ako ine ryby.... Ale vylucit ho nemusis, iba obmedzit, myslim ze na max.jednu konzervu tyzdenne. Ja som ho predtym jedavala kazdy den, na chlieb namiesto sunky, do salatu...teraz som radsej obmedzila,ale neyvlucila uplne. Hlavne vsetko s mierou a nic neprehanat 😀

lidiab
23. máj 2010

barbora87, ivanka85 - S tim tunakem to dost resi v USA, prave kvuli te rtuti. Tunak je tam velmi oblibeny, a nejde jen o ten v konzervach, ten zvyseny vyskyt rtuti plati i pro cerstvy. Ja ho mam take velmi rada a stejne jako Elixia jsem ho jen omezila. Dam si zhruba 1 konzervu tydenne, udelam si z toho pomazanku a rozdelim na dvakrat. Ono je te rtuti plno temer ve veskere rybe ktera se dorusta velkych rozmeru, tudiz je lovena kdyz ji uz je nekolik let. Ta rtut ma pak dlouhy cas na to a by se nahromadila. Dnes uz je to ale, bohuzel, tak ze vetsina ryb je necim "zamorena", i losos a treska. Uplne se tomu vyhnout opravdu nejde. Takze se proste v tehotenstvi doporucuje jist takovou rybu ktera je vylovena jeste driz nez dosahne veku nekolika let. To tipuju ze budou makrely, slede, mensi lososy a pstruhy lososovite, kambaly atd. No a nemely bychom ani zapominat na domaci sladkovodni ryby, treba takovy tolstolobik ma v sobe Omega3 kyselin a dalsich dulezitych zivin o poznani vice nez treska z mraziciho boxu.

slavkazv
1. júl 2010

kočky, jedli ste v tehotenstve ZMRZLINKU?

slavkazv
1. júl 2010

napríklad ja papám Carte dór a podobné, nie čo predávajú vonku "kopčekové" to je v pohode nie. Teraz som čítala, že v tehotenstve by sa nemala zmrzlina... sila 🙂 Ďakujem za odpoveď.

mircalla
1. júl 2010

neblaznite...zmrzlina akurat nie kopeckova kvoli pripadne salmonele, inak pohoda

zuzanockamt
1. júl 2010

@slavkazv zmrzlina je urcite v pohode ... vsetko s mierou 😉

slavkazv
1. júl 2010

@lollia treba si dávať pozor na mačky - trus, hladkanie a surové mäso - stejk, nedopečené

slavkazv
1. júl 2010

@zuzanockamt veď aj ja si myslím, lebo občas papám kupenskú značkovú, ale tak keď niekde čítam ,že ani zmrzlinu nie v tomto teple tak dovi.

crca
1. júl 2010

Tak já otěhotněla na konci srpna a do 17tt jsem byla jen na broskvových kompotech a bramborách 😀 nic víc jsem nepozřela a suchý rohlíky bílý 😀 Ale pak jsem jedla prakticky všechno 😀 hlavně ostrá jídla,po těch jsem byla ulítlá,takže do všeho čilly 😀 i vejce na měkko by se neměli a já snědla třeba 4 na ex 😀 .Zmrzlinku jsem přes zimu nestihla,ale určitě s mírou nevadí a když,tak fakt kvalitní,ale ani tam není záruka 😅 .Prostě jezte všechno,ale s mírou 😉 Děti se narodili v ukončeném 38tt plánovaným císařem(u dvojčat je to jako u jednoho 40tt 😉 ) a jsou krásné a zdravé a kupodivu baštěj všechno 😀

lujza123
1. júl 2010

Nemalo by sa jest:
plesnive syry
alkohol, kofein, tein vo vacsom mnozste ( max. salka cierneho caju alebo kavy denne)

Zlozenie jedla ktore bezne konzumujeme je z hladiska zdravej vyzivy je pekny hnoj, same pesticidy, emulgatory, tavidla, farbiva...co uz dobu v akej zijeme si nevyberieme, je na kazdej tehulke ako sa bude stravovat, v podstate sa nic nestane ked sa zena bude stravovat ako predtym .....a ked sa bude snazit stravovat bez takychto prisad bude to + len pre nu a bejbi

Zmrzlinu som ja v tehotenstve jedla..vacsinou krabicovu Carte dór...alebo z jedneho zmrzlinarstva, pekneho, cisteho a novu zmrzlinu zarabali stale. Z nejakeho oplieskaneho stanku kde sa zmrzlinar jednou rukou skrabe v nose a druhou naklada kopceky by som si nedala

slavkazv
1. júl 2010

@lujza123 fú, takže sa nemusím báť, v tomto teple mi dobre padne zmrzlinka a vravím iba také krabicové carte dor, ako píšem resp. magnum a s dlhšou zárukou samozrejme.

aleangela
2. júl 2010

ahojky tak ja zmrzlinku mozem papala by som ju stale ale zase to netreba prehanat,vedsinou si kupujem nanuky strasne lubim twister no ale dam si aj kopcekovu ked idem do mesta.inak k tomu farbeniu vlasov ja uz som v 28 tyzdni no stale zvazujem ci si mam dorobit melir alebo to nechat tak teraz to este vyzera ok ale neskor budem mat polku hlavy takej a pol takej prosim poradte mi.

njonja
2. júl 2010

A este sa nesmu jest ziadne vyrobky, ktore su cerstve - mam na mysli nepasterizovane syry, cerstve natierkove syry a ani klobasy, ktore nie su varene, prosciuto, mäso, ktore nieje dostatocne tepelne spracovane, salamy (vacsinou nie su tepelne spracovane). Treba davat pozor na umyvanie salatov a zeleniny - ja som mimo domu ani salaty radsej nejedla...

lidiab
4. júl 2010

Zmzrku si ted davam temer kazdy den, i nekolikkrat denne. Kopeckovou, tocenou i balenou kramu, a delam si i sama doma ovocnou. Proc by se proboha nesmela v tehotenstvi zmrzka?? 🙂

@aleangela Obecne se chodit do kadernictvi nedoporucuje, zejmena protoze se tam muzes nadychat chemikalii. Kazdopadne je lepsi si zajit do dobreho kadernictvi, kde pouzivaji kvalitni materialy, nez se snazit neco s vlasama delat doma. Drogerkove barvy jsou mnohem mene kvalitni, v kadernictvi ti nabidnou vice moznosti a setrnejsi pripravky. Muj osobni nazor je vseho s mirou - pokud to bez toho meliru uz nemuzes vydrzet tak se v kadernictvi domluv at te vezmou hned rano kdyz tam jeste nikdo neni a je cerstvejsi vzduch. A pripadne zda nemaji nejake setrne barvy s kratsi dobou pusobeni. Ja osobne jsem do kadernictvi behem tehu nechodila a ani se nechystam. Parkrat jsem poprosila kamosku aby mi doma zarovnala konecky. Vyhodu mam ale v tom, ze jsem vlasy nemela obarvene, chapu ze to nevypada hezky kdyz to odrusta a tak.

lidiab
4. júl 2010

Mensi varovani - my si s manzelem celkem casto pochutnavame na ruznych syrech a obcas se zastavime i v nejakem z tech Cheesy obchodu. Prodavaji se tam prevazne tvrde syry, mekke a plysnove jen okrajove. No a posledne co jsme tam byly tak nam prodavac rekl ze i nektere tvrde syry jsou z nepasterizovaneho mleka! Jeden co jsme si vybrali nam zarazil s tim, ze bych ho ja nesmela jist. Takze pozor na to. Pochybuji ze by takove syry meli v supermarketech, ale pokud si obcas syr kupujete v nejake "syrarne" tak se radsi zeptejte zda je z pasterizovaneho mleka ci nikoliv. Z nepasterizovaneho mleka nemusi byt jen plisnovy syr.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre