Čo je v tehotenstve dovolené a čo by sa nemalo?

pikha
7. sep 2006

Kocky maminy a tehulky s lepsimi infos 🙂 z viacerych stran pocuvam, ze by sme si tehotenstve nemali napriklad.. farbit vlasy, lakovat nechty - ze to ide do organizmu a skodi babatku. Mne sa to zda kusok uletene😅 tak sa chcem popytat co vy na to. Potom napriklad .. sportovanie, ako je to? Tu nemam na mysli jogu ci Pilatesa, ale take tie viac "pohybovejsie" sporty. Alebo napriklad ..kava, kola, skratka kofein. Takze, podtrzeno a secteno.. je umely mytus a coho sa fakt radsej vzdat? 😉

dommin
8. jún 2009

Ahojte baby, mam otazocku, mozem syrokrem , lebo som v tretom mesiaci a mam nam strasnu chut...... 😖 a cesnak???? dakujem

romaroma
8. jún 2009

ja nevidim nic na tom, preco by sa syrokrem nesmel 🙂 co sa tyka cesnaku, ja ho s oblubou jem doteraz, avsak som pocula, ze z neho naduva a neviemco este, tak ale pokial je v malom mnozstve, podla mna to nemoze uskodit, skor naopak.

kamila02
9. jún 2009

Potraviny, které by se v těhotenství neměly, se dělí do dvou skupin.

První je ta, kde účinek na mimčo je úměrný dávce, obsahují chemické látky s vlivem na plod - sem patří třeba alkohol, kofein (tedy káva,čaj, kofola...), kyselina benzoová (v hořčici), tavicí soli (v tavených sýrech), rychlosůl
(v uzeninách) prostě spousta potravin. A právě u těchto potravin se nic nestane, když těhotná trochu upije, trochu uzobne... protože škodí až ve větším množství, případná míra poškození je úměrná dávce. Takže ty není problém si klidně občas dát, když je chuť.

Ale nebezpečná je druhá skupina - tedy potraviny rizikové infekcí, zejména toxoplazmózou a listeriózou. Tady totiž stačí jedinkrát uzobnout a bude-li to právě ten kousek infikovaný, je to kapitální průšvih. Takže potraviny s tímto rizikem by se prostě neměly ani kousíček. Řeči typu "já jedla tataráček za těhotenství kolikrát..a malej je v pořádku" jsou naprosto mimo. Ano, ta těhotná měla štěstí, že zrovna nekousla do infikovaného kusu. Ale co když ta, která uzobne jednou, trefí zrovna příslušného parazita/bakterii?
Toxoplazmóza v těhotenství v prvním trimestru = ve 30% potrat. V dalších trimestrech je riziko přenosu na plod ještě větší, postižení zpravidla nevede k potratu, ale "pouze" k slepotě a poškození mozku.
Toxoplazmóza se dá chytit nejčastěji z nedostatečně tepelně upraveného masa. Méně často od koček (a to i těch bytových) - z jejich výkalů, v nichž se parazit aktivuje přibližně za 1 - 2 dny po vy...í. Zůstává infekční déle než rok, takže pozor i na zahrádkách na hrabání v hlíně (brát si rukavice) a pozor na nedostatečně omytou zeleninu.

Listerióza v těhotenství - infekce listeriózou = 30 - 50% potrat, riziko stoupá s postupujícím těhotenstvím. Listeria je bakterie, kterou se dá infikovat nejčasteji: z nepasterovaného mléka (i kozího, ovčího..to je jedno) a výrobků z něj. Dále ze zrajících sýrů (niva, hermelín, syrečky..) - ty totiž infikuje druhotně, i pokud byly vyrobeny z pasterovaného mléka! A pak z lahůdkářských výrobků - ty se totiž mohou infikovat právě z různých zdrojů jako zrajícící sýry skladované vedle. Listerie se bez problémů množí při 4st.C, takže v ledničce může nepasterizovaný sýr při dlouhém skladování infikovat jiné potraviny.

A zcela okrajově k barvení vlasů - barvení vlasů v těhotenství zvyšuje cca o 10% riziko vzniku neuroblastomu u dítěte. Jedná se o mozkový nádor, je to nejčastější typ solidního nádoru dětí do 1 roku věku.

kamila02
9. jún 2009

jo, pardon, u neuroblastomu jsem ztratila že se jedná "o mozkový nebo nadledvinkový" nádor

inffinity
9. jún 2009

No pěkně tak tohle téma objevím ted, když budu každým dnem rodit 😀
Ale většinou jsem dodržovala vše o čem píšete.. Plísňové sýry nejím celé těhu - trpím protože je miluju 😅 colu tu si dopřeju ale jen občas, dám si doma do ledničky jednou za čas..žádná přeháňka..myslím že je to hlavně důležité ji nepít na začátku jak se mimi tvoří kostičky, když je v té cole kdoví co.. Jinak o barvení vlasů jsem věděla že je to nevhodné ale nevěděla jsem proč, takže jsem ráda, že jsem to vydržela sice chodím jak strašidlo, protože si dělávám melír ale to pak doženeme.. 🙂 nevíte pak jestli to má nějaký vliv i při kojení, jestli když budu kojit můžeu barvit nebo melírovat vlasy??
Dávám pozor i na tatarku a dopřeju si jen velmi zřídka malé pivo, no měla jsem asi dvě nebo tři jak občas zajdeme sednout do hospůdky na zahrádku 🙂

kamila02
9. jún 2009

to>inffinity
Hledala jsem, jak je to s barvením vlasů při kojení - většina studií našla souvislost s neuroblastomem při barvení měsíc před otěhotněním a během těhotenství, větší u barev dočasných než trvalých.

Kojení zmiňují tady, ale zde není řeč o neuroblastomu, ale o nádoru ze zárodečných buněk (barvení zvyšuje riziko):
Elevated OR were observed for mothers' exposure to hair dyes 1 month before pregnancy for boys (OR = 1.7, 95% CI = 1.0-2.8) and during breastfeeding for boys and girls combined, and for girls (OR = 1.5, 95% CI = 1.0-2.2 and OR = 1.7, 95% CI = 1.1-2.6, respectively).
(Int J Hyg Environ Health. 2006 Jan;209(1):31-40. Epub 2005 Sep 19.; Environmental exposure to residential pesticides, chemicals, dusts, fumes, and metals, and risk of childhood germ cell tumors. Chen Z, Robison L, Giller R, Krailo M, Davis M, Davies S, Shu XO.)

supi
9. jún 2009

Ahojte chcela by som sa vas opytat, som cca v 5 tyzdni a v sobotu sme isli na svadby tak som si lakovala nechty áááá potom odlakovala (lebo sa mi to nelubilo) 😠 a zase nalakovala...
a som teraz v uplnom strese lebo sa vsade pise ze v prvych tyzdnoch nesmie byt kontakt zo ziadnymi farbami a rozpustadlami ze bunky plodu su velmi citlive...
Som z toho na nervy, myslite ze som mohla nieco pokazit? Mohlo sa malemu nieco stat?
Dakujem

iva1410
9. jún 2009

ahoj baby, tak ja som tiež skoro na konci tehu a túto tému som objavila len dnes - aká škoda. Supi neboj, určite si malému neuškodila veď koľko báb si dáva robiť nechty (gelové) a ešte som nepočula že by to malo súvis s mimi. ja sa veľmi v strave neobmedzujem zobnem si aj z nivy, aj si dám sem-tam malé pivko a kofolu, jedla som aj sušenú šunku - ale podľa mňa si treba dať to na čo máme chuť ale všetkého z mierou. a ešte k tým melónom - môj prvý syn je narodený v auguste a celé leto keď som bola tehotná som žila len na melónoch, lebo mi nič iné ani nechutilo v tých hrozných horúčavách, a určite si doprajem melóny aj toto tehotenstvo (napokon už som ich aj zopár kilo zjedla a mňáááám) 😀 😝

reruna
9. jún 2009

Ahoj, pro Andy84 z bylinek pozor hlavně na libeček, vyvolává děložní stahy a má fakt sílu. Jinak já se snažím jíst zdravě a nic nepřehánět, takže sem tam si dám i třeba tatarku ze skleničky, zajdemem s manželem na pizzu a tak. Vlasy si barvím tak jednou za čtvrt roku, nehty si lakuju normálně, podle toho , co jsem zase četla já, by to nemělo nijak vadit (Co čekat v radostném očekávání, od H. Murkoff, fakt super knížka).
čaj mi skoro žádný nechutná, občas piju ovocný, první tři měsíce jsem nepila kafe vůbec, bo mi nechutnalo, ale ted si tak obdedn dám, dokonce na doporučení dr. protože mám dost nízký tlak (80/40), jeden až dva šálky kávy denně nevadí, nivu a plísnové síly moc nemusím, ale pokud jsou čersté a dobře skladované, proč ne. Hlavně pozor na hygienu při zpracovávání masa, fakt žádné syrové nebo polosyrové maso a dobře umývat ovoce a zeleninu. Jo a meloun taky normálně jím, nevím, proč by se neměl?

jankaw
10. jún 2009

Ahoj inffinity, ja som niekde citala ze melir v tehotenstve neskodi, lebo sa nedava od korienkov ako ked sa farbi cela hlava, ja od kedy som tehotna bola som 2 x na melire a kym pojdem do nemocnice chcem stihnut este jeden, lebo ked sa maly narodi tak uz na to nebude cas a tiez by ma zaujimalo ci to nebude mat nejaky vplyv ked si dam melir a uz budem kojit...

katkaajurko
10. jún 2009

Ahojte, chcem sa spytat..my planujeme mimi -ale prave sme sa rozhodli ist do chorvatska zaciatkom augusta - ci sa to moze - ak by som nahodou tento alebo buduci mesiac otehotnela... nejako mi to najprv nedoslo... moze 12 hodinova cesta v autobuse sposobit nebodaj potrat? 😨

sarlotta
10. jún 2009

supi🙂)) to se jedná o nějaké celodenní vdechování acetonu,ředidel, barev...to by si musela být malíř🙂))) Ničeho se neboj. 😉

Kafe je v pohodě..pokud můžete zkuste meltu..pokud ne tak ty 2 šálky.
Plísňové sýry mohou obsahovat bakterie listeriozy a riziko je tam dost velké.
Syrové maso je jasně zakázáno.
a ad melír🙂 toho bych se nebála...vlasy jsou mrtvé.

ywonnee
10. jún 2009

ahojte dievcata.... chcem sa spytat ci by cvicenie v posilnovni nejako neublizilo mojmu tehotenstvu.... som este len v 5 tyzdni a s prveho tehotenstva na mne ostalo este 20kg... neviem si ani len predstavit ze by sa malo nalepit e

hathor1231
10. jún 2009

ahoj katka,
ja som absolvovala 23h cestu autom ked som bola v 10tt a potom znova v 13tt a zvladli sme to. ked mas dobreho sofera 😀 vraj sa odporuca natiahnut sa kedy sa da a hlavne sa pohodlne oblec a obuj,aby si nemala stiahnute brusko a mysli aj na tekutiny a jedlo 😉 😉 s tymi tekutinami to zase nie je idealne lebo budes aj castejsie cikat 😀
vezmi si aj vankusik a na noc decku, ak by si nahodou zaspala. ja som mala jediny problem- bola som unavena a bolela ma hlava...
a este perlicka, isli sme v zime a si vies predstavit cesty na slovensku a cesku a na dialnici sme dostali hodiny a otocili sa 3x, nastastie za nami nic neslo a drahy to dokazal ubrzdit a neskoncili sme vo zvodidlach... 😎

sarlotta
10. jún 2009

ywonnee ono jde hlavně o to jestli jsi do té posilovny chodila pravidelně i předtím než si otěhotněla....pokud je tělo zvyklé sportovat, tak bych mu ten adrenalin dala🙂 Akorát nezatěžovat břišní svaly ničím nad 5kg. Takže bych spíš dala přednost plavání, procházkám, joze, tanci, a upravila jídelníček...pestrý,nemastný, neslaný, nesladký🙂))
Osobně si myslím, že dalších 20kg určo nenabereš, tak se tím hlavně netrap.

katkaajurko
10. jún 2009

hathor dakujem 🙂 horsie je-ze ideme v buse..nie aute..cize tie tekutiny a cikanie 😒 a natiahnutie sa...
ale zase nie je to tak dlho... NO snad bude vsetko ako ma byt

ale aj moja kolegynka povedala ze bola v 7tt v Turecku 🙂 sice grckala kade chodila ale inak ok 🙂)

hathor1231
10. jún 2009

tak vidis, kazdopadne sa porozpravaj s doktorkou, ak by si tiez byvalo zle, ci ti na to nieco nemoze dat... to cikanie obtazuje kazdeho z posadky, aj teba bude 😉 ale nemozes predsa ostat bez tekutin 😝 nejako to zvladnes, neboj. ak nebude mat lekar ziadne namietky. a co ockovanie? musis sa dat dodatocne proti niecomu zaockovat?
tak si uzite dovolenku, ked pojdete nabuduce, uz to bude s drobcom trosku o inom... 😉

alexandrah
10. jún 2009

Pocula som ze nie plesnive syry, ale ze nie tekute syry? to sa mi vidi ako blbost. Ludia, ved je to priroda, aj ini pred XX rokmi boli tehotni, a nemali tieto vsetky zarucene informacie, a dalo sa. Podla mna naozaj vsetko s mierou nemoze vobec uskodit, to uz by sme nemohli jest vobec nic. Alkohol som pocula od 1 primara, ze sa nedokazalo zle posobenie, ale ze ked sa toci hlava vam, co potom tomu babu, ktore to vnima ovela viacej. A co sa sportu tyka, myslim ze je viac ako zdravy, pokial nie ste na rizikovom, tak aj aerobic, moj lekar mi povedal, ze treba cvicit iba o 30 % menej, a pokial clovek uz nema take brucho, ze mam problemy s koordinaciou, inak zite normalne, ved tehotenstvo je prirodzeny stav, zeny v tom stave aj okopavali zemiaky 15 hodin denne na slnku, alebo chodili cez hory alebo tancovali na baloch, a hodinu po porode boli na audiencii u francuzskeho krala ... 🙂 😅 😵 😎
takze podla mna klud, telo vie, co je pre neho dobre ...

katkablondy
11. jún 2009

alexandrah...to sa mi lubi 🙂 ja som v 25tt a citim sa super ale nebavi ma stale pocuvat od ostatnych,ze toto nemozes a toto musis... papam to co mu chuti a kolko mi chuti a robim to co ma bavi (samozrejme som musela niektore zaluby obmedzit,najmä sporty) ale tak aspon ze su v dome schody a sem tam musim ist do skoly tak pohyb mi nechyba...a samozrejme prechadzka s manzelom kazdy vecer na male pivko so spritom 🙂

sarlotta
11. jún 2009

alexandra ,ale taky spousta těch co okopávala o své děti přišla..odtud taky pověra o svatbě v máji...protože ženy se vdávaly většinou těhotné a pak dřely na poli a potrácely. První 3měsíce prostě rizikové jsou a změna jídelníčku a aktivit je to nejmenší co lze pro dítko udělat.
Uvědomte si jak velkým vývojem a růstem dítě za tak krátkou dobu musí projít.

ywonnee
11. jún 2009

sarlotta,dakujem za tip aj nad tym som uz uvazovala.... no posilovnu asi vynecham,predtym som necvicila a dnes ked som to tam videla ryyyyychlo som sa otocila a skocila radsej do bazena... budem sa musiet zmierit s predstavou ze uz nikdy nebudem stihla....

sarlotta
12. jún 2009

ywonnee cvičit můžeš do konce života🙂)) dětičky máš teď 😉

farmarska
12. jún 2009

přesně tak! poslechněte sarlotku 🙂 co jsou 3měsíce proti celému dalšímu životu 🙂 Ty první 3 jsou vážně nejrizikovější, tak na sebe buďte opatrný! 🙂

marinka
12. jún 2009

Já myslím, že je třeba najít rozumnou střední cestu. Při prvním těhu jsem se hrozně hlídala, nesnědla bych ani kousek plísňového sýra, i když byl tepelně upravený, bála jsem se jíst mořské ryby, i když jsem na ně měla hroznou chuť, přestala jsem jíst oříšky, aby neměly plíseň apod. Byla jsem z toho vystresovaná a pro mimčo to určitě nebylo dobře. Teď jídlo řeším mnohem míň, v druhém trimestru si už i sem tam dám Hermelín na chleba, ryby a oříšky jím normálně, sem tam si dám colu, na oslavě decinku kvalitního vína a nestrusuju se tím. Pohybu mám hodně kolem malé, nosím ji na rukách, když ji třeba táhnu z hřiště domů 😉

cirrusa
12. jún 2009

Souhlas Marinko 😵

Já baštím vše co mi chutná, je pravda, že to je převážně ovozel, ale když mám chut na plísňák, dámsi ho. Od druhého trimestru si sem tam dopřeji skleničku vína (tedy zatim jsem měla dvě za celou dobu) nebo deci medoviny. Hodně chodím plavat, makám na zahradě (okopávám, svážím seno, nosím konve s vodou, nic co byi dělalo problém), lozím po horách. Ale když mi dá tělo signál, poslechnu jej a třeba odpočívám celý den 😉

barca3979
12. jún 2009

Já si hlavně myslím,že každé tělo je jiné. Jsem zastáncem toho,že těhotenství není nemoc,ale od určité doby mám z něj respekt 🙂 a to hlavně kvůli vlastním zkušenostem.
Moje švagrová miluje od jakživa sýry a hlavně plísňové. V těhotenství nevěděla,že by se třeba niva neměla přehánět a cpala se sýry pořád až jí začla plesnivět kůže. Začlo to od kotníků bolavými hnisavými pupínky,které se postupně rozšířili na ruce a prsa. Strašně svědily,ale škrábat se nešlo,protože také příšerně bolely.
Jezdila po vyšetřeních, v 7. měsíci byla i hospitalizovaná,protože musela podstoupit několik vyšetření z čeho přesně to má. Zjsitili,že jí uškodila právě ta plíseň, která je ve velkém množství hodně nebezpečná. Bála se,že o mimi přijde, musela i na amnio,ale nakonec má zdravého synka. Ale od té doby již nechce otěhotnět,protože má strach.
Určitě to není pravidlem,když si dáte kousek nivy,nic nepokazíte,ale není vhodné jíst plísňové sýry často.

A co se stalo mě, já první těhotenství prožila úplně perfektně, dělala jsem všechno jako před tím a vše bylo OK. Akorát v 7. měsíci jsem se začla trochu otvírat,tak jsem měla nakázáno ležet,ale nic hrozného,zvládli jsme to.
Teď jsem těhotná podruhé, opět jsem se chovala jako při prvním těhu,neomezovala jsem se v pohybu,práci,prostě vše jako bych těhotná nebyla.
Jenže ve 21tt mi začla předčasně odtékat plodová voda, jela jsem k doktorovi,ten mi řekl,že šance na záchranu miminka je mizivá,ale že to zkusíme,že musím ležet,ale opravdu ležet,nic nedělat,dal mi silné dávky magnezia a říkal,že budem doufat, že se dírka v placentě zacelí a bude to OK.
Když jsem se ho ptala,jak se mi to mohlo stát, tak řekl,že těhotenství sice nemoc není,ale budoucí matka by se měla šetřit. Neměla by dělat příliš namáhavé věci,mít více spánku,nezvedat dítě,pokud má už jedno,nezvedat vůbec nic těžkého. Že prostě při nějakém výrazném namáhavém pohybu hrozí ruptura placenty. Jenže já mu říkala,že nic těžkého nezvedám. A on řekl,že to může být i náhoda,může být prostě placenta v nějakém místě tenčí a pak stačí jen trochu víc námahy a praskne.
Už ležím 10 týdnů a jsme s miminkem v pořádku. Ale ležet musím do porodu,protože stále hrozí,že to znovu praskne,když začnu chodit,vařit,uklízet. Nesmím opravdu nic,pouze na záchod a do sprchy.
Naštěstí jsem doma, mám PC u postele,tak se to příjemněji snáší než třeba v nemocnici.

Ale od té doby co se mi to stalo si uvědomuju,že kdybych ještě chtěla třetí dítě,tak se opravdu šetřit budu.Budu dělat normální věci,ale nic nebudu přehánět a dopřeju si hodně klidu a pohody.

alexandrah
12. jún 2009

nemyslim si, ze v minulosti bolo viac potratov, ako teraz ... 🙂 len preto, ze bol iny zivotny styl ... jasne, ze sa treba krotit, a pocuvat lekara, ale ako som tu citala nazory, niektore tu boli take, ze pomaly nic jest a nic nerobit, a to mi pripadalo prehnane ... ja som napr. na radu lekara musela skoncit so sportom, ale obcas si vyjdem na malu prechadzku, ale aby som stresovala uplne zo vsetkeho ... ako pocuvam, napokon najkludnejsie deti a aj najzdravsie maju tie, co to beru s nadhladom, proste len "nešílet" zo vsetkeho, nie ze kaslat na to, ze som tehotna, a nerobit pre babo nic, to v mojom prispevku nie je ... 🤐

barca3979
12. jún 2009

Tak to já si teda myslím,že těch potratů určitě více bylo a to mnohem více. Ale nebyly vyvolány třeba komplikacemi,kterých je hodně teď. Prostě to bylo o tom,že matky kolikrát byly nuceny dřít na poli do úmoru, neměly prohlídky lékaře,nebyly ultz. takže se nemohl zjistit problém a třeba i řešit,nebo mu předejít.
Na druhou stranu si myslím,že v dnešní době jsou u těhotných kolikrát takové problémy,které zas třeba v minulosti nebyly.
Ale srovnávat se to nedá, člověk by se měl chovat tak jak cítí,že to jeho tělo zvládá.

alexandrah
12. jún 2009

presne tak, a pripadne sa riadit radou lekara, ale oni vo vseobecnosti tiez odporucaju chovat sa normalne, len trochu zvolnit, samozrejme, pokial niekto nema rizikove ... to je potom ine .. 😖

allinka79
12. jún 2009

ywonnee... ak vladzes cvicit, a mas energiu, tak nejake tie cviky pre tehotne su.. ja som si ich asi pred mesiacom stiahna z nejakej www-stranky, ale som sa k nim este nedostala, lebo mi je kazdy vecer zle a som rada, ze som, ze lezim pri telke a ze pri nej nezaspim... ale ked bude lepsie, tak sa do nich pustim. O chudnutie uz nejde, skor o spevnenie svalov... chude este budeme, ak budeme chciet... 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre