Čo je v tehotenstve dovolené a čo by sa nemalo?

pikha
7. sep 2006

Kocky maminy a tehulky s lepsimi infos 🙂 z viacerych stran pocuvam, ze by sme si tehotenstve nemali napriklad.. farbit vlasy, lakovat nechty - ze to ide do organizmu a skodi babatku. Mne sa to zda kusok uletene😅 tak sa chcem popytat co vy na to. Potom napriklad .. sportovanie, ako je to? Tu nemam na mysli jogu ci Pilatesa, ale take tie viac "pohybovejsie" sporty. Alebo napriklad ..kava, kola, skratka kofein. Takze, podtrzeno a secteno.. je umely mytus a coho sa fakt radsej vzdat? 😉

nikola88
30. sep 2009

nevedel by mi niekto poradiť?? som tehotna asi v druhom tyzdni, zistila som to tak, ze mi meskaju kramy asi pekny tyzden a aj tehotensky test som si uz spravila, no lekarom to este potvrdene nieje..
ja totiz este stale fajcim a chcela som od vas pocut ci to tak velmi skodi v takom rannom stadiu??? samozrejme sa pomaly budem snazit uplne prestať, ale chcem vediet nejaky odborny nazor..

lubka89
30. sep 2009

ahojte neviete mi poradit? som tehotna v 9 tyzdni 🙂 ci mozem jedavat sackove polievky?

miroslava89
30. sep 2009

nikola skodi to a velmi 😔

nikola88
30. sep 2009

mirka, myslis ze az tak velmi, ved poznam aj niektore mamicky v tehotenstve fajcili a v pohode.. samozrejme nie strasne vela, take tri za den.. a deti maju zdrave...

rora2
30. sep 2009

Sáčkové polévky mám taky ráda,ale škodí hodně,raději se jim v těhotenství vyhni.

sabiatko
30. sep 2009

fajcenie urcite skodi, aj maminke aj babetku, preto na to lekari aj upozornuju. mozno maju maminky fajciarky zdrave deti, ale co ty vies, ako na tom budu deti za par rokov. urcite to musi byt tazke s tym prestat, ale pokus sa to pre svoje babetko spravit, drzim palce 🙂
sackove polievky by som ani normalne nejedla, oni do toho davaju kadejake chemicke humusy. v takom normalnom mnozstve by asi nemali babu ublizit, ale skus lubka radsej navarit dobru zeleninovu polievku. urcite si na nej aj s babetkom lepsie pochutnate 😉

vibeke
4. okt 2009

🙂
neviete nahodou, ci sa moze v tehu jablcny ocot??
myslim len do salatov, tak trosku..... a on je dobry aj pri chudnuti, ale o to mi teraz nejde... len ci to neuskodi... neviem , ci s amam na to spytat dr. , ta ma zvozila, ze uz som schudla a este zacnem s jablcnym octom 😝 😝

cuttysark
4. okt 2009

neviem preco by sa nemal?

spionkaa
4. okt 2009

A notebook na bruchu škodí v prvých týždňoch tehotenstva? My sa snažíme o bábo, a aj keď si ho dám na paplon alebo na deku, mám taký blbý pocit.

cuttysark
20. okt 2009

baby, by ma zaujimalo - ok nema sa jest nepasterizovany syr kvoli moznej kontaminacii listeriozou. Co zabija listerie? Mikrovlny? Mozem teda bryndzu hodit na chvilu do mikrovlnky a potom sa nebat, ze je moja bryndza nakazena, lebo som vsetky svinuchy v nej zabila? Lebo ja si MUSIM dat halusky s bryndzou, myslim, ze nie je cesty spat, proste musim a musim 😀 tak sa chcem nejak poistit.... 😎

sixtine
20. okt 2009

co viem, tak velmi baterie listerie nica velmi vysoke teploty po urcity cas....skus asi vygooglit.

cuttysark
20. okt 2009

no prave neviem to najst ☹

wewe4
24. okt 2009

ahojte, otázozka už trochu pomimo..keď porodím a budem kojiť už budem môcť jesť plesňové syry? celé tehotenstvo som ich nedala do úst a tak ich mám rada 😀
cuttysark, veď si kúp bryndzu pasterizovanú a tam by nemalo byť žiadne riziko...ja som tiež tak papala..lebo bryndzáky tiež môžem 😉

bufina
24. okt 2009

Ahoj, nevíte někdo jestli se může hrát v těhotenství bowling? Máme příští víkend oslavu narozenin i právě s bowlingem. Já si teda myslím že to asi moc vhodné není, ale nemáte s tím někdo zkušenosti? Jsem v 26 tt.

stresman
24. okt 2009

Dievcata neviete ako je to so saunovanim? Som vasnivy fanusik saunovania a neviem si predstavit tuto zimu bez sauny ci vitalneho sveta. Gynda sa ne/vyjadrila tak divne, ze nevie - asi ani nie...ale preco, to mi nevedela zodpovedat...mate skusenost? 😕

brisilda
27. okt 2009

stresman sauna sa v tehotenstve neodporuca pretoze dochazdza k prehriatiu organizmu a prekrveniu maternice co moze viest k predcasnemu porodu alebo potratu .
bufina bowling v pohode hrat mozes 😉 len treba davat pozor aby si nespadla a takisto sa zbytocne nepresiluj
cuttysark v pohode si daj vies kde vsade sa moze nachadzat lysteria? dokonca aj v zle umytej zelenine 😉 niekedy zeny taketo problemi nemali a jedli vsetko naco mali chut podla mna to zalezi od stastia ak mame nieco chytit tak to chytime aj keby sme neviem aky pozor davali 😉

renatkas
27. okt 2009

ahojte.

mozno blba otazka, ale viete mi vypisat syry ktore su nepasterizovane? (okrem plesnovych, to viem ze sa nema). Je to niekde uvedene na obale?

brisilda
27. okt 2009

renatka tak to ja samam netusim 😀 ale vsetke zrejuse syry sa neodporucaju pocas tehotenstva 😉 😒

sixtine
27. okt 2009

renatka, urcite to viem o zrejucich syroch, mozarelle, ovcom syre, pareniciach, korbacikoch. Ono takmer kazdy syr a tvaroh sa da urobit aj pasterizovany aj nepasterizovany, takze hodne zalezi od toho, co je na obale napisane a od zdroja. Ale uz par mesiacov patram a zistujem, ci su olomocke syrecky pasterizovane alebo nie 🙂

katy1979
27. okt 2009

renatkas na niektorych to napisane je ale v podstate vsetky co sa predavaju v obchodoch su pasterizovane. t.j. aj bryndza, kebyze kupujes na salasi treba sa opýtat.
ja som jedavala plesnive syry len som ich trocha obmedzila a jedla ako tak overene. nivu a hermelin, ziadne lacne a neoverene znacky.
a teraz ich jem tiez a aj budem. vcera som si dala na veceru cammembert a brusnicovu omacku. no co uz ked som na to mala chut.

kamila02
27. okt 2009

>renatka
To není jen otázka pasterizace.
Nevím, jak je to na Slovensku, ale v Čechách ze zákona musí být všechny sýry z mlékáren z pasterizovaného mléka. Nepasterizované jsou pouze sýry z malých farem. Takže v sámošce se jiné než pasterizované nedají koupit, pokud jsou české, a ani to na nich nemusí být uvedené, protože je to zákonem dané. (tedy platí, pokud jsou české - zahraniční jsou z nepasterizovaného mléka častěji - např. pravá italská mozzarela, řecká feta...).

Ale - listerie kontaminuje druhotně sýry z pasterizovaného mléka! A to právě během zrání. Nezáleží na tom, že primárně byly tyhle sýry vyrobené z mléka pasterizovaného, ona do nich naleze právě při zrání. Proto může být listerie ve všech zrajících sýrech (hermelín, niva, syrečky, romadur....)

Jinak listerie ničí zahřátí na cca 75 - 80 st. po dobu asi 5 min. Takže převařený sýr (v nějaké omáčce, pizze...) je úplně v pohodě, listerie zdechnou.

katy1979
27. okt 2009

takze teoreticky aj smazeny cammembert je v pohode?

kamila02
27. okt 2009

>katy

no, smažený sýr se za normálních okolností uvnitř nad těch 75st. C neprohřeje, jelikož se smaží velmi rychle.
Ale kdyby se smažil nějak hodně pomalu, aby se i vnitřek pořádně propekl - těch 5 min pořádného tepla, tak by měl být v pohodě.

katy1979
27. okt 2009

ja neviem ja si kupujem uz obaleny a ten sa robi 4 min v mikrovlnke na 1000W plus gril a potom dalsie dve minuty len gril.
ja dufam ze listerioza nie je taka rozsirena. teda aspon sa o tom nepise.

kamila02
27. okt 2009

Listerie jsou dosti rozšířené bakterie - žijí v trávicím traktu různých živočichů a taky v půdě. Proto je v těhotenství riziková špatně umytá zelenina.

Co se týče přitomnosti listerií v prodávaných potravinách - no, ono je to kontrolované, takže na ně kontrola po nějaké době zpravidla přijde - ale samozřejmě až za dýl, kdy se už kontaminovaného výrobku spousta prodala a snědla.
Před asi dvěma (?fakt nevim) týdny byla kontrolou odhalena slušná kontaminace listeriemi ve vakuované slanině Procházka. O potratu v souvislosti s touhle slaninou jsem zatím neslyšela, snad žádný nebude. Ale pořád se to nedá vyloučit, protože inkubační doba (od nakažení do projevů nákazy, potažmo potratu) je až 2 měsíce.

Normální zdravý člověk se nenakazí, když toho tam není tuna. Ale těhotné jsou vůči infekci 20krát vnímavější, takže stačí k nákaze fakt malá kontaminace.

Jinak ten velký listeriový průšvih před dvěma lety se týkal právě především zrajících sýrů (první byly nalezeny tuším v nivě, ale pak i ve spoustě dalších sýrů).

Jak je to s prohřátím sýra při kombinaci MW a gril fakt netuším, jsem doktor, ne kuchař 🙂 - ale kdybych měla neodbytnou chuť na obalený hermelín já sama, tak bych si ho nakrájela na nějaké celkem malé kousky, ty bych obalila a usmažila jako sýrové nugetky - malý kousek by se určitě propekl. Momentálně jdu ale po sladkém a sýr mě nezajímá, tak to nemusím řešit 🙂

jamar
27. okt 2009

uz som to dnes v jednej teme pisala. Ako je to s korbacikmi? Ked na jednej strane pisete, ze listeriu zabije ohriatie na teplotu 80st po dobu 5 min.
Ale syrove korbaciky sa robia tak, ze sa daju do vriacej vody, tam sa chvilu povaria a potom sa tie vlasky vytahuju, natahuju a ja neviem co a daju sa ochladit do studenej vody.... ved to je proces pasterizacie nie?

kamila02
27. okt 2009

>jamar
pasterizace není krátké ponoření do horké vody. Pasterizace je buď déletrvající (desítky minut) zahřátí na cca 70st. C, nebo opakované zahřívání na tuto teplotu střídané s rychlým ochlazováním (řada mikroorganismů je citlivějších na prudké změny teploty než na pouhou zvýšenou teplotu).

Korbáčiky patří mezi pařené sýry. Sýry doma vyrábím (teda vyráběla jsem před těhotenstvím) - a pařené sýry se sice zahřívají v horké vodě, ale horké pouze kolem 50 - 60st.C, a v té se vytahují do těch nitek. Takže pokud nejsou z mléka předem pasterizovaného (ze salaše), tak rizikové z hlediska listerií jsou, protože to není dostatečné zahřátí.

Ale normálně se prodávají i balené korbáčiky z mlékáren, a ty, alespoň v Čechách, jsou určitě z pasterizovaného mléka a tedy v pohodě a není problém si je dát.

jamar
27. okt 2009

aha tak som zas o nieco mudrejsia 🙂 niekde som citala ze sa to robi v 80st vode.

no ja som dostala domace korbaciky, ale netusim z akeho mlieka to bolo robene.... a ked su priudene tak to s listeriou nieco spravi?.

kamila02
27. okt 2009

>jamar
tak nemůžu vyloučit, že někde někdo zahřívá pařené sýry na vyšší teplotu 🙂 - v sýrařských návodech, které jsem používala, se to nevyskytlo, ale třeba se to někdy dělá. Pokud by to bylo opravdu na 80st. a nějakých třeba aspoň 15 min (protože i v té teplé vodě nějakou dobu trvá, než se na stejnou teplotu prohřeje celá hmota sýra), tak by to listerie mělo zdecimovat.

Uzení s listerií nedělá vcelku nic - sýry se udí tzv. studeným kouřem, ten má teplotu nějak kolem 30 st.
Že by listeriím nějak vadil dehet z toho kouře, o tom nic nevím, myslím, že spíš ne - jsou celkem chemicky odolné, třeba sůl jim nevadí ani v nejmenším.

brisilda
27. okt 2009

kocky nestraste ja korbaciky milujem 😉 a ked som ich kupovala tak pani povedala, ze su pasterilizovane takze jej verim a tak ako tu uz bolo napisane nesmieme sa vsetkeho tak bat a zbytocne stresovat lebo take nieco mozete chytit aj v restavracii popripade v zelenine alebo v mase nikde neni napisane, ze lysteria je len v mliecnych vyrobkoch.A uz dost jedzme vsetko naco mame chut 😉 ja som toho nazoru, ze s kazdeho roska troska este nikomu neublizilo 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre