Čo je v tehotenstve dovolené a čo by sa nemalo?

pikha
7. sep 2006

Kocky maminy a tehulky s lepsimi infos 🙂 z viacerych stran pocuvam, ze by sme si tehotenstve nemali napriklad.. farbit vlasy, lakovat nechty - ze to ide do organizmu a skodi babatku. Mne sa to zda kusok uletene😅 tak sa chcem popytat co vy na to. Potom napriklad .. sportovanie, ako je to? Tu nemam na mysli jogu ci Pilatesa, ale take tie viac "pohybovejsie" sporty. Alebo napriklad ..kava, kola, skratka kofein. Takze, podtrzeno a secteno.. je umely mytus a coho sa fakt radsej vzdat? 😉

melory
7. sep 2006

mracik huuraa 🙂 som tiez toho nazoru ze zdravo sa stravovat. a ked viem ze sa nieco nema nebudem to naschval alebo ze mam chut vyjedat. ja som strasne vela pri prvom pribrala a z nezdravych veci {rezne, nanuky...} tazsie sa mi rodilo aj chudlo a maly bol malinky ked sa narodil.

melory
7. sep 2006

pikha tak to je zlatunke tesim sa ked uz tam bude oficialne. 😀

melory
7. sep 2006

ved sa pise ze nezvykne sa nic stat ale vyhnite sa pre istotu. ked mate istotu musite jest co vam chuti.

mracik
7. sep 2006

melory, aj ja som pri prvom jedla všetko čo mi prišlo pod ruky, nejak som si neuvedomila, že ja taká chudučká by som mohla pribrať, mala som 17r, pribrala som 25 kíl, krtko bol malý chrústik a ja som mala z toho dosť veľké zdravotné problémy... Preto som si pri druhom dávala už veľký pozor

evickaleh
7. sep 2006

mnam idem si dat mliecko 🙂 to je vraj zdrave a hlavne pomaha na kyselinu 🙂

melory
7. sep 2006

mracik a v pase si bezdetna 🙂 staci zajst na nadstavenia. ano bojim sa teraz pri druhom. vraj kazde tehotenstvo vecsi strach, alebo ze by to bolo tou 30-tkou?

mracik
7. sep 2006

hm, ani som si nevšimla, že tam nemám detičky, veď som ich tam písala...?

zuzula
7. sep 2006

Tu v UK sa neodporuca:
alkohol, cigy a ine drogy
pecen
pesnive (modre,zelene) syry
polosurove a surove vajcia a maso
vela sladkosti a vyrobkov z bielej muky
v prvych tyzdnoch prudke cviky, najma na brusko, skor low-pact aerobic
nebyciklovat, nekorculovat a ine nebezpecne sporty...
obmedzit kofein a tein (aj v kole a coko)

O farbeni vlasov som este nepocula, nechtoch uz vobec nie..ved aj tehule chcu byt pekne... 🙂

pikha
autor
7. sep 2006

zuzula, tiez si myslim, ze to lakovanie nechtov je uplna blbost 😀 A absolutne super uzitocna je tvoja info o cvikoch na brusko v zaciatocnom stadiu, velmi sa to hodi 🙂

alexandra
7. sep 2006

A absolutne zakazany je tonic a neodporuca sa ani horuce kupele, mozu sposobit predcasny potrat ked o tom este ani neviete.. Ja som sa preto nerochnila vo vani odkedy sme snazilkovali a ked som sa uz chcela, bolo neskoro, takze som to zase nechcela riskovat.. A teraz stale nesmiem.

pikha
autor
7. sep 2006

Alex 🙂 ahoj 🙂 tie horuce kupele tiez dobre vediet. Dufam, ze na buduci tyzden sa ti zahlasim do zoznamu 😵

zuzula
7. sep 2006

No ja sa tiez snazim nekupat. Clovek nikdy nevie. Vela lehnim a vykladam nohy kde mozem 🙂
Teraz som si vsimla ako som krasne vyspelovala "bicyklovat" v predoslom prispevku...zeby ta tehudemencia zacinala tak skoro??? 😀

alexandra
7. sep 2006

pikha tak pre Teba veeelmi aktualne.. Ani ziadne horuce sprchy na spodnu cast bruska 😉

zuzula aj horsie sa stavaju 😀

pikha
autor
7. sep 2006

tehudemencia?? to je co zas 😀 😀 Nemozem jest udenace, kupat sa v horucej vode a este aj osprostiem? 😀 supeer!

renca3
7. sep 2006

pikha...necvicila som skakavy aerobic. Len take pochodovanie a posilovanie svalstva okrem brucha. Pri prvom som bola dost aktivna 2x tyzdenne az do porodu.
Teraz som rizikova, necvicim a citim sa neporovnatelne horsie. Boli cele telo. Ale cviky na chrbat cvicim aj teraz.

liska
7. sep 2006

jejda,pikha,co to tu citam 😨 strasne nenapadne a potichu bla-ho-ze-lam 😵 😵 😵

pikha
autor
8. sep 2006

liska 😵 strasne nenapadne a potichu dakujem 🙂 Ked to bude ofic, dam vediet 😵

bubonic
8. sep 2006

niekde som čítala, že napríklad ak otehotnie silná fajčiarka, nemala by úplne prestať fajčiť ani počas tehotenstva, ale obmedziť to na max. päť cigariet denne. pokiaľ to nie je prípad ako ja, že mi prišlo zle z cigarety a prišla som na to, že som tehotná 😀 . Plesnivé a mäkké syry by sa nemali, lebo nie sú pasterizované, tak isto by sa nemal tatarák, steaky a podobne, lebo toxoplazmóza a podobné choroby. vyprážané a podobne mastné by sa malo vo veľmi obmedzenej miere či sme alebo nie sme tehuľky, nakoľko to nie je zdravé. ale ja napríklad neprežijem bez kombinácie slanina+cibuľa+chleba - aspoň raz za dva dni a bez pol litra koly denne, kávu nemusím, smrdí mi. v tomto smere bola lepšia moja svokra, za normálnych okolností abstinent, ale počas tehotenstva musela mať 2 dcl vína a 0,5 piva denne, ináč odpadávala. lekár jej povedal, že nech si to radšej dáva, nech má odpadávať. ináč keď sme sa bavili o tých poverách, tak jedna napr. hovorí, že na tehotnú ženu nesmie kvapnúť čerstvá krv, lebo sa narodí škaredé bábatko. 😠

naiki
8. sep 2006

Podľa mojich info, plesnivé syry sa nemôžu, lebo môžeme od nich chytiť nejaké plesne tam, kde nechceme. Alkohol a cigarety určite nie, to je jasné. Hríbiky - to neviem, ale ja ich jem vo veľkom, strááášne mi teraz chutia. 🙂 A nie je mi z nich zle, tak hádam v pohode.
Športy: mne lekár zakázal všetky kontaktné športy + bicyklovanie, korčulovanie (asi keď videl moje rozbité kolená 😎 ), dovolil mi plávanie, tak plávam. Ale vraj ak je žena ok, tak môže aj trochu bicyklovať, behať a pod. Nesmú sa behať maratóny, tiež lyžovať, potápať... čiže všetko, kde sa môžeme zraniť alebo kde môže dôjsť ku kyslíkovému dlhu je zakázané...

naiki
8. sep 2006

A ešte k vlasom: farbiť sa môžu, ale výsledok môže byť iný, než pred tehu (hormóny), takže opatrne. 😉 Ale vraj by sa nemala dávať trvalá ondulácia, to vraj obsahuje nejakú chémiu, čo sa môže dostať do tela (zdroj: 9m otázok a odpovedí - ináč v tej knihe je dosť toho čo sa môže a nemôže, ak by to niekoho zaujímalo... nechcem robiť reklamu 🙂 , ale ja si čítam mesiac po mesiaci a dosť nového som sa dozvedela...)

pikha
autor
8. sep 2006

bubonic 😀 tvorcom tejto povery genetika ocividne vela nehovori 😀
naiki, a to plavanie.. myslis aj normalne na verejnej plavarni, v pohode? Nemoze tam clovek v tomto stave nieco lapit? 🤐

naiki
8. sep 2006

Chodím normálne v BA na Pasienky, dúfam, že nič nechytím, ani pred tehu som tam nič nechytila... Plávanie mi robí dobre, lebo mám dosť hroznú chrbticu, takže to musím risknúť. Názory lekárov sa rôznia, jedni odporúčajú, druhí nie. Kamoška chodila plávať skoro až do pôrodu a v pohode.

petruska77
8. sep 2006

ja som si este na zaciatku tehotenstva nasla na babetko.sk tento denny jedalnicek a aj som sa ho snazila dodrziavat, ale potom som mala hrozne nevolnosti a skoro nic som do seba nedostala. Teraz uz nan pomaly zas nabieham. Samozrejme stopercentne sa to dodrziavat neda. Ale aspon orientacne dost pomoze.
Takze tu je vraj idealny denny jedalnicek pre tehulku:
Mlieko
Denná dávka: 1/2 litra alebo 5 pohárov.
Mlieko môžete piť v jeho prirodzenej forme alebo napr. v omáčke, v jogurte alebo primiešané do pyré. Najjednoduchšie je pridať si ho do čaju či kávy. Odporúčame uprednostniť mlieko plnotučné alebo polotučné.
Pasterizovaný syr
Denná dávka: 2 porcie po 25 g alebo 30 g.
Surová zelenina
Môžete sa jej najesť dosýta, výborná je ako predjedlo, napr. strúhaná mrkva, šalát...
Varená zelenina
Denná dávka: 200 g až 300 g zelenej zeleniny alebo 100 g až 150 g škrobovitej zeleniny.
Zelenina môže byť opäť súčasťou nejakého jedla, čo tak napr. zeleninový koláč?
Ovocie
Denná dávka: 2 ovocia strednej veľkosti.
Vhodné je vybrať si 1 sezónne ovocie a 1 citrusové ovocie, najmä v zimnom období.
Mäso
Denná dávka: 150 g až 200 g vareného mäsa, rýb, kurčaťa či králika a 50 g šunky (1 stredne veľké koliesko). Množstvo mäsa a rýb je udané už bez „odpadu".
Maslo
Denná dávka: 20 g (1 pol. lyžica) čerstvého masla alebo ako prídavok do zeleniny.
Olej
Denná dávka: 20 g (2 pol. lyžice) do šalátu alebo na varenie.
Chlieb
Denná dávka: 150 g až 200 g.
Zemiaky
Denná dávka: 200 g.

Poznámky k stravovaniu Pred varením si dobre umyte ruky.
Vyhnite sa konzumácii surového a udeného mäsa.
Šalát umývajte viac ako jedenkrát.
Jedzte rybu aspoň 2x týždenne.
Nezabudnite jesť aj vajcia: 4 až 6 ks týždenne.
Pre mamičky mladšie ako 18 rokov - váš rast ešte nemusí byť ukončený, pridajte si do vášho denného jedálnička navyše: 1 pohár mlieka, 1 jogurt, 1 porciu syra, 1 diel čerstvej zeleniny, 1 ovocie a 1 kávovú lyžičku masla.

sunny6
8. sep 2006

neviem ci to tu uz dakto spominal,ale ze vraj ked si tehotna nemala by si jest morske priserky,pastety,oriesky,smradlave syry ako niva,encian.....

zuzula
8. sep 2006

No vecer som prestudovala dalsie materialy co mi dala midwife a tam spominali co sa moze a co nie, tak este doplnam:

- ovocie a zeleninu treba poriadne poumyvat (kvoli riziku toxoplazmozy)
- po manipulacii so surovym masom a vajciami poriadne mydlom umyt ruky (bakterie salmonely)
- bacha na domacu majonezu a zmrzlinu zo stanku (salmonela) ALE majoneza a zmrzlina z obchodu su bezpecne lebo valcia presli tepelnou upravou
- nejest arasidy kvoli riziku vzniku alergie u bejby
- nejest ryby ako zralok a swordfish (?? preklad) kvoli vysokemu obsahu mercury a obmedzit tuniaka na max 4 male plechovky za tyzden
- mastne ryby ako losos, makrela, sardinky su dobre - jest 2x za tyzden
- jest vela celozrnnych potravin - chlieb, cerealie
- vela mliecka a mliecnych vyrobkov, ale nepit nepasterizovane mlieko
...

Boze, kolko prikazov a zakazov!! 😀

petruska77
8. sep 2006

zuzula, o tych sardinkach som aj ja pocula, ze je dobre ich jest. Hlavne take, ktore maju aj tu chrbtovu kost (ci ako sa to vola) lebo to pomaha pri stavbe kosti babetka. Mne milovany manzel robi pravidelne zo sardiniek pomazanku. Mnam... 😉

masinka
8. sep 2006

zo syrov sa vraj nema ani feta a celkove nepasterizovane ovcie a kozie syry kvoli listerioze
a co sa lakovania nechtov a farbenia vlasov tyka - tam ani tak nejde o to ze to moze prejst do organizmu cez necht/vlas, ale pri aplikacii vdychujete tie chemikalie a to ide cez pluca priamo do krvneho obehu
preto nie je vhodne pouzivat v tehu ani ziadne agresivne cistiace prostriedky z ktorych sa nieco odparuje (chlor) alebo napriklad malovat (steny)

slenka
8. sep 2006

caute, ja som sa vcera pytala doktorky ci je plavanie bezpecne. Povedala mi, ze ked nemam ziadne problemy (krvacanie a pod) tak ze nemem absolutne ziadne obmedzenia. Akurat sa vyvarovat sportovaniu kde tep moze vystupit nad 140. Ale to mne aj tak nehrozi, lebo nesportujem. Mam fyzicky narocnu pracu, takze pohyb mam v praci.

pikha
autor
8. sep 2006

nejest arasidy je dobra info 🙂 jest sardinky rovnako tak. A swordfish je ta morska ryba s dlhym nosom 😀 mecun tusim.
slenka, to plavanie je super. Zato som sa pytala na to, lebo ked kamoska bola tehu, tak jej akekolvek verejne kupanie ostro zatrhli-a pritom nebola ani trochu rizikova 😒

zuzula
8. sep 2006

no viem ze tu v UK sa robi aj specialne plavanie pre tehule, tak to asi bude v pohode pokial nie su ine problemy...

inak dalsia vec co by sa nemala jest - zohrievana ryza, vraj moze obsahovat bakterie... 😒 takze ryzu varit vzdy cerstvu🙂)

pikha, diky za toho mecuna, vypadlo mi to 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre