Čo je v tehotenstve dovolené a čo by sa nemalo?

pikha
7. sep 2006

Kocky maminy a tehulky s lepsimi infos 🙂 z viacerych stran pocuvam, ze by sme si tehotenstve nemali napriklad.. farbit vlasy, lakovat nechty - ze to ide do organizmu a skodi babatku. Mne sa to zda kusok uletene😅 tak sa chcem popytat co vy na to. Potom napriklad .. sportovanie, ako je to? Tu nemam na mysli jogu ci Pilatesa, ale take tie viac "pohybovejsie" sporty. Alebo napriklad ..kava, kola, skratka kofein. Takze, podtrzeno a secteno.. je umely mytus a coho sa fakt radsej vzdat? 😉

susisus
24. júl 2009

laura: vyklicene zemiaky by sa nemali jest, pretoze ked zacnu klicit tak obsahuju nejake jedovate latky, nepamatam si presne co ako, ale preto 🙂

barca3979
24. júl 2009

holky zalistujte zpět a myslím,že o té zmrzlině se to tu už řešilo a salmonela z ní prý nehrozí,protože tam jsou použity jakési sušené vejce 😀 , jestli to teda nepletu......

laura033
24. júl 2009

kessiee: no ja mam tiez ten pocuit ze sa vela veci zvelicuje no ani uz prestne neviem kde som to pocula ale ako vravi susius tak to nieco obsahuje co moze ublizit babetku no tak len zistujem co je na tom pravdy,......lebo no my sme to normalne jedli........len teraz ako som to pocula tak na to davam vacsi pozor ale no zas mi je luto vyhadzovat drahe zemiaky.....:(

lucyy01
24. júl 2009

barca zalezi od toho, o aku zmrzlinu ide, napr. do pravej talianskej davaju klasicke vajcia, ziadne susene, to viem urcite. ja som v niekde v strede tehu chytila nejaky virus, nezistilo sa, co to bolo, trvalo to par dni, ale pocas nich som v dobry koniec nedufala... neudrzala som v sebe ani vodu a tie krce, co mi "zväzovali" brusko a v nom malinkeho, boli neznesitelne... ja by som zmrzlinu neriskovala, ked uz, skor nanuky, tam ide viac tej susiny.
o tych zemiakoch som teda este nepocula. ale zaujimalo by ma, co to presne obsahuju...

jaruska74
25. júl 2009

ahojte ja sa chcem na huby. taky chlebik s hubovou prazenicou vadi?

slovakia13
25. júl 2009

co sa tyka zmrzky ja som v uk a tu mi povedali balena zmrzlina kupena v obchodde ziadny problem......ale kupena do kornutka ,tak tej sa mam z daleka vyhnut 😉

briketa
25. júl 2009

Chlebik s prazenicou vobec nevadi, pokial si si uplne ista ake hriby jes ;).

seb
26. júl 2009

holky smí se v těhu mrkev, má hodně vitaminu A a kvůli tomu se nesmí vůbec játra, ale mrkev zas zelenina, tak si nejsem jistá
a jak poznám ty nepasterovaný sýry ? já takový popis na žádným sýru nenašla, co třeba Cotadge, smí se ?

briketa
26. júl 2009

Seb, to ci budes jest pecen (jatra) je na Tebe. Je blbost, ze sa vobec nesmie. Smie. V mladej kuracej peceni z domaceho chovu, kde kuriatka zobkaju travicku z dvora nie je o nic viac skodlivin ako ked jes normalne maso z obchodu ;) (navstivila si uz niekedy velkoprodukcne priemerne druzstvo?)
Mrkvu nie je dovod nejest, mrkva je zelenina a zeleninu potrebujes.
Nepasterizovany syr je vacsinou syr plesnivy a makky a je to na nom napisane.
Cottage syr je jedna z najlepsich veci co mozes jest (je pasterizovany) pretoze je vysoky na bielkovinu a je to kyslomliecny vyrobok, upravuje travenie.

Vo vseobecnosti: v tehu sa ma obmedzit na minimum alkohol, vyhnut sa nepasterizovanym syrom (listerioza), surovym morskym plodom a sushi (su najcastejsou pricinou potravinovej otravy), obmedzit morske ryby na jednu davku tyzdenne: kralovska makrela, zralok, tuniak, mecun, torpedovec (Toric v cestine) koli vysokemu obsahu ortuti vo velkych mnozstvach.
Nema sa jazdit na koni a hlbokomorsky potapat.
Vsetko ostatne, s rozmumnou mierou a zdravym usudkom je dovolene 🙂
Tehotenstvo nie je postihnutie ani choroba. Je to iny stav.

aurecon
26. júl 2009

briketa: Ale s těmi játry nejde o škodliviny, ale o to, že játra obsahují moc vitamínu A, který způsobuje (teď si nejsem jistá) krvácení či kontrakce. Takže je jedno, jestli kuřátka papají trávičku nebo ne. Prostě v těhotenství nejsou vhodná.

briketa
26. júl 2009

Aurecon, ano 100g kuracej pecene obsahuje cca jeden a pol dennej davky vitaminu A.
Kolko krat za mesiac a ake mnozstvo tej pecene zjes? Bez obav.... samozrejme nikoho nenutim.
Pri takychto obcasnych prekroceniach sa telo zbavuje nadbytku vitaminov samo. A neboj, neporodis z toho.
Niekedy tu prehanate, naozaj...

jankaw
26. júl 2009

Ja si tiez myslim ze vsetko treba s mierou, tehotenstvo nie je choroba. Ja som napriklad vobec nevedela ze sa nesmu plesnove syry, zistila som to asi v piatom mesiaci a do vtedy som ich jedla dost casto... Urcite je treba vylucit potraviny ktore su v tehotenstve potencionalne nebezpecne, ale netreba to prehanat a kazde jedlo studovat ci sa smie alebo nie...

seb
26. júl 2009

briketa: díky za pěkný vysvětlení, 🙂
aurecon má pravdu, jde tam o ten vitamin A, který způsobuje nenapravitelné vývojové vady, tak proto jsem se ptala na tu mrkev, která má toho vitaminu A taky hodně

seb
26. júl 2009

briketa: měkký sýry jsou teda všechny nepasterizovaný ? tzn. tavený sýry ?

miroslava89
26. júl 2009

ja som pocula uz aj to ze sa nesmu pikatne a chilli potraviny a jem ich doteraz😉 sice uz pomenej ale jem🙂

briketa
26. júl 2009

Seb, nie! Musis studovat etiketu na syre. Nepasterizovanych syrov v obchode je malo.
S mrkvou mas pravdu ale to by si jej musela zjest veeeelmi vela a stale, nie takej s beznych potravin aby si mala A-cka nadbytok. Zelenina a ovocie zo supermarketov ma vitaminov omnoho menej ako by mala mat.
Ked ma telo nadbytok vitaminov, vacsinou ich vycikas. To je prirodzena reakcia

jankaw
26. júl 2009

A neviete preco sa nesmie pikantne? Lebo ja posledne mesiace milujem pikantne, by som si dala stiplave aj na kolac 😀 Maly ked sa narodi tak podla mna mu z ust vyslahne plamen 😀

reruna
26. júl 2009

jankaw hodně těhulek totiž trpí pálením žáhy, kterou ostré koření zhoršuje, takže jestli ti to nevadí, tak není důvod se odříkat, horší to bude po porodu, jestli budeš kojit, to se koření nedoporučuje, protože by MM třeba nechutnalo miminku nebo by mohlo způsobit různé alergie, ale pokud jsi na koření zvyklá, tak třeba by to kořeněné MM naopak miminku chutnalo 😀 já bych doporučila aspon ty první 3 měsíce koření vynechat, kromě toho, které jak se zdá podporuje laktaci - fenykl, kmín atd. a je ve většině kojících čajů...

jankaw
26. júl 2009

Dakujem Reruna, s palenim zahy nastastie nemam problem, tak mozem jest dalej 😀 Na kojenie som uz pripravena ze nebudem moct jest vela veci co doteraz, tak este si posledne dni uzijem moje oblubene jedla 🙂

rivka
27. júl 2009

Seb: Tavené sýry nevadí z hlediska pasterizace, takže pokud bez nich nemůžeš žít, dej si. Ale jen pokud bez nich opravdu nevydržíš - tavicí soli jsou strašlivý humus, který by neměl jíst ani dospělý, děti a těhotné tím spíš...

laura033
27. júl 2009

ahojte baby ak zistite co to obsahuje zen nakliceny zemiak tak sa ozvyte mna to dot zaujima co to je lebo sa mi to zda prehnane.....dakujem

kamila02
27. júl 2009

Naklíčená brambora obsahuje asi 3x vyšší množství solaninu (toxický alkaloid) než nenaklíčená. Nejvíc je ho v okolí těch klíčků. Vysoké množství solaninu obsahují také zezelenalé brambory.

kamila02
27. júl 2009

briketa
Není pravda, že se nadbytečný vitamín A vyloučí močí. Právě proto je u něj riziko toxicity (způsobuje malformace končetin plodu). Ale máš naprostou pravdu s tím, že játra dvakrát za měsíc ho obsahují minimum a nepředstavuje to žádné riziko pro plod a není žádný důvod vyšťourávat játra z drůbkové polévky apod 🙂 .

K poškození plodu může dojít leda při opravdu časté konzumaci jater. Daleko spíš se dá vitamínem A předávkovat z různých multivit přípravků (ty těhotenské ho proto obsahují málo nebo vůbec). A také se dá poškodit plod používáním některých kožních léků! To je asi jediné, na co je třeba dávat opravdu pozor - mastičky obsahující retioidy (vitamin A není jedna látka, ale skupina látek zvaných retinoidy) se často používají např. na akné, občas i na atopický ekzém.... Na akné se občas používaí i léky užívané vnitřně, třeba Roaccutane. Léky s vitaminem A jsou v těhotenství nebezpečné, v klasifikaci americké FDA patří do skupiny X, což je ta v těhu nejnebezpečnější (za bezpečné se považují skupiny A a B)

briketa
27. júl 2009

Kamila, vdaka za poopravenie a za info.
ATB a ine lieciva som nastastie naposledy brala na gympli 😝 a to mam teraz 34 .

wewe4
27. júl 2009

práve som sa tu na inej diskusii dočítala, že by sa nemala jesť kyslá kapusta?! Ja si ju dávam pravidelne ako prílohu k jedlu 😕 čo by na tom mohlo škodiť? neviete?

bibi78
27. júl 2009

wewe, jedine, co by mohla kysla kapusta poskodit je Tvoj imidz, kedze su z nej vetry 😀 ... 😉

kamila02
27. júl 2009

To je kyselé zelí? No protože hodně nadýmá a většina těhotných je jak balon 🙂 Ale pokud ti nevadí,tak o nic nejde, pokud je to kvalitní zelí a ne nějaká plesnivina 😉

barca3979
27. júl 2009

kyselé zelí má hodně vitamínu C, víc jak jakékoli ovoce,takže je určitě v pohodě pro těhule. Jediný zápor vidím v tom nadýmání.....Ale na mě kyselé zelí nepůsobí,že by nadýmalo, spíš mě prožene 😀 .

zucana
2. aug 2009

caftetehulky mam taku divnu otazku.umyvala som trubu takym pripravkom na trubu ktory dost smrdi a az potom som si to uvedomila...stale mi to smrdi tak ju radsej nepouzivam...citala som v jednej knihe ze by pripravky na trubu mohli byt toxicke...myslite ze dvakrat co som to dychala by to mohlo nejak uskodit malemu?

briketa
2. aug 2009

Zucana, neboj, chod na cerstvy vzduch, vsetko je OK>
Ruru nabuduce posyp na noc sodou bikarbonou a nasprejuj rozprasovacom na to ocot.
Pripravky na cistenie truby su jedni z najtoxickejsich.
Nateraz nastriekaj trubu vodou (zase rozprasovacom) a nasyp na to sodu bikarbonu. Nechaj par hodin odstat a umy. Smrad odide.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre