Čo si myslíte o fajčení počas tehotenstva?

anjelik123
20. apr 2009

ahojte dnes ked som bola na prechadzke videla som jednu tehulku s cigaretou vlastne aj jenu taku poznam a ked som sa jej spytala ci to nieje zakazane pocas tehotenstva povedala mi ze jej gynekolog jej povedal ze ak je tuha fajciarka a pravidelna tak nieje ani velmi dobre aby s tym hned tak sekla lebo vraj aj to male uz je podstate zavisle...co si myslite lebo aj ja som bola fajciarka ale sekla som s tym hned ako som sa dozvedela ze cakam mimco podstate som to brala ako samozrejmost....a co fajcenie ked zena koji? teda ked uz cele tehotensvo fajcila aj ked po menej?

vefi89
25. dec 2011

@anjelicek26 abstinenčné príznaky isto mať nebude, pretože kojím.... keď už ide o to... hovorí sa tomu napríklad nikotínový šok? keď seknem ... nie je tak? Môj svokor pošiel na to, že zo dňa na deň prestal fajčiť.... kto mi vyvráti túto myšlienku??
Odborným článkom a podobným bludom absolútne neverím, pretože tie sú neskutočne zmanipulované... Už len o očkovaní čo píšu mi príde ako úplná šabla, a dvíha mi to žalúdok... ale ak už tomu veriť chceš, prečo si nepohladáš článok o tom, ako nikotín podporuje činnosť mozgu? a že je prospešný??
Tu nejde absolútne o ten nikotín, ani o spirevodné svinstvá v tej cigarete... tu ide o to, aby bola matka v kľude, a ak tá cigareta má ukludniť, tak je to menšie zlo, akoby mala chodiť roztrasená ako trasorítka...
A ak chcem spraviť niečo prospešné pre svoje dietko, tak v prvom rade začnem zdravou stravou, pretože to, čo je na pultoch v hyper a super marketoch sú absolútne spodiny všetkého svinstva pozbierané z celého sveta.... a ak raz mám dobrú životosprávu, hoc fajčím, tak sa to stále vyvažuje...
a ďalšia vec je predsa genetická predispozícia...!

a je rozdiel vyjadriť názor a rozdiel útočiť a písať veci podobné tomu, že ak si ešte raz zapáliš, dieťa sa ti narodí "iné"

anjelicek26
25. dec 2011

@janullikle - nechcem ta urazit, vazne, verim ti, ze je to tazke, ale predstav si situaciu, ze mas v kociku novorodeniatko a sedis vedla neho a fukas mu dym z cigarety priamo do tvaricky a to par krat denne. Lebo v tom, co robis teraz - no nie je tam rozdiel. Len to dietatku nejde cez pluca ale cez pupocnu snuru. To dietatko je rovnako nevinne, bezbranne, ako to malinke stvorenie, co potom bude lezat v kociku a otvarat na teba ocka. Neverim, ze by si mu fukala dym do tvaricky. Proste by ti to srdce nedovolilo vidiet ho ako kasle, kycha, ako mu slzia oci. Len presne to iste sa s nim deje v brusku, len vsetky tie skodlive latky utocia na jeho nezrely nervovy system, jeho pecen, oblicky, ktore len rastu - a uz to musia filtrovat. V crievkach sa v smolke hromadi vsetok ten blivajz :( V porodnici dobre vedia podla tohto pachu, ze mamina v tehu fajcila :(

A co sa tyka toho soku :( Placenta prebera funkciu az ten 8-12.tyzden. Dovtedy dieta nema sajnu o tom, ci mama fajci alebo nie, plava vo svojom vlastnom svete. Az potom sa pripoji na jej krvny obed. Nikdy nepochopim lekara, co povie, ze fajcite dalej 😔

pici
25. dec 2011

@janullikle vsetko sa da , len treba chciet, som prikladom ako sa da zo dna na den prestat, rovnako ako aj prikladom kedy sa zo dna na den po 8 mesiacoch da zacat. urcite sa to da. tvoje babatko je najvacsia motivacia. urob si tabulku, kazdy den samu seba pochval ze je to polden, den, druhy den, treti atd... prvy tyzden bez cigarety... takto den ku dnu a pojde to. ver mi. nebudem ta odsudzovat, mam kamosky ktore pocas tehu fajcili a nepacilo sa mi to, ale kazdy sme si sam sebe panom... urcite vies, ze to babatku nerobi dobre. vsetko je v hlave... a ty s tym chces nieco urobit. neber babatku kyslik.. ano mozno budes ta stastna, ze tvojmu babatku nakoniec nic nebude... ale neber na seba co i len moznost , ze by to tak mohlo byt.. vela stastia

anjelicek26
25. dec 2011

@vefi89 - ty kojis a fajcis? No moja klobuk dolu, zasobujes svoje dieta uz takmer tri roky nikotinom, ak pocitam ten cas v brusku. Ja byt pediater, tak ta nahlasim na socialku. Maminy co fajcia maju deti na umelom mlieku. Ak mu davas materske plne nikotinu a inej chemie, je to vrcholne nezdrave.

Comu prosim ta neveris? To ako cakas na studiu, co ti dokaze, ze je super fajcit v tehotenstve, ze to dietatu prospieva? Tieto studie su robene lekarmi a porodnymi asistentkami, za tym nie je lobbing, ved koho okrem zdravotnikov by nejake taketo deti zaujimali, ved im nic predat nechcu.

A zdrava strava? Keby nefajcis, nemas co vyvazovat - a aj tak zdrava strava nic nevyvazis. Nehovorim o raz si zapalit a mat poskodene dieta, hovorim o fajceni cele tehotenstvo a pravdepodobnosti, ze sa to stane.

Fakt mam dost, toto som necakala, ze jedna zodpovena mama dokaze robit.

pici
25. dec 2011

@vefi89 mas pravdu. ale fajcenie skodi. to vieme snad od zakladnej nie? na tom sa hadam zhodneme :D cize ak skodi mne, musi zasadne skodit aj dietatku vo mne nie?
a to , ze mas zdrave dieta teraz este neznamena ze sa to nikdy neprejavi...

vefi89
25. dec 2011

@anjelicek26 a vieš, aké stopové množstvá sa mu dostanú cez MM??
Normálne neverím tomu, čo tu čítam.... ako dokáže byť niekto zahladený len na svoj názor....
na mňa sociálku? zato, zže fajčím? a vieš, čo ja ti poviem?? ja som tú sociálku mala! a ten pán bol natešený z toho, ako sa správam k tomu dieťaťu, ako spolu trávime čas a podobne...a to, že fajčím mu absolútne neprekážalo! ale ak mi ju chceš poslať ešte raz, nemám problém a pošlem ti aj svoju adresu! Dá sa to spraviť aj anonymne, takže pohodka, ani neprídem na to, že si to bola ty!
mňa tu ide niekto odsudzovať za fajčenie... ale to, jak si matere týrajú decká,. mlátia ich, držia ich o hlade, nevedia rozlíšiť koliky, pchajú decku do zadku rektálne rúrky preto, že sa deň nevykakalo, a lieky už iba za to, že si kýchlo, venujú sa tu koníku a facebooku a nechajú dieťa drbnúť z postele na zem a podobne, tak to je v poriadku?
zobuď sa!
tým, že tu ideš písať BUBUBU svet nezmeníš! a už vôbec nie takým zainteresovaným názorom! pretože ak ty nevieš byť flexibilnejšia a chápavejšia, tak nemám dôvod byť voči tebe ani ja..
a pokiaľ nemáš trpezlivosť napísať neútočný príspevok, tak ti poradím, skús sa prekonať a napísať niečo až za dve tri hodiny, keď ti vychladne hlava

vefi89
25. dec 2011

@pici ja som netvrdila, že bude zdravé celý život... to garantovať neviem... ale myslím si, že to nevieš garantovať ani ty, ani žiadna iná matka..
škodí... máš pravdu.. ale takisto škodí napr. aj GMO a koľké to do seba pchajú 😝

pici
25. dec 2011

@vefi89 ale no... klud to chce. nemozes cakat, ze za tvoje postoje ta tu niekto pochvali. napisat sem, ze fajcim,fajcila som cele tehu a decko je zdrave, nema nikotinovy sok, lebo kojim... tak hadam si fakt necakala uznanie. vyst s niecim takymto na svetlo sveta sa nikdy nestretne s pochopenim. pisala som sem svoj nazor, fajcenie je zavislost, je to droga, taka ista ako ine drogy, zavislost sposobuje... tvoje dieta nemoze mat nikotinovy sok, pretoze neprestajne prisun nikotinu ma. je to samozrejme vylucne TVOJA vec a nikto nehovori, ze si rovnako zla , ako tie , co dieta tyraju... ale ten nikotin je fakt zly postoj. mas kravicky, mas statok, pestujes zeleninu, snazis sa a na druhej strane dieta dopujes nikotinom. sorry. nejde mi to proste dokopy

neviem co je GMO, a nie som ani matka. garancia zdravia neexistuje... existuju ale veci, ktore zdravie podporuju a ktore naopak zdraviu skodia. jednoznacne fajcenie je v druhej kategorii

vefi89
25. dec 2011

@pici nečakám chválu, ani nijaké uznania...
ale vyprosím si útoky, a zastrašovanie už teraz dosť vylakaných žien, ktoré majú problémov bez tak dosť

anjelicek26
25. dec 2011

@vefi89 - nie nebudem menej utocna, pretoze toto je jeden z pripadov, kde este nikto to nevinne dieta ohranit nemoze. Lebo je vo "väzeni" v brusku maminy, ktora si nevie poriadne urcit priority. Ked je mimo bruska uz moze socialka zasiahnut a tyrane dieta tej mame vziat. Ale pokial je u nej, nema na vyber. Pretoze to, co ty popisujes uz je tyranie a nie len zvysene riziko a ohrozenie na zdravi.

Pozri nejde len o chemiu, ktora sa ku dietatu dostava, ale predovsetkym o hladinu kyslika v krvi, ktoru pri fajceni mas, ktora sa znizuje az 6-nasobne od normalu a to 40 minut po vyfajceni cigarety kym sa to znormalizuje, dietatku sa nedostava dostatok kyslika a jeho malinke srdiecko to musi kompenzovat a tlct rychlejsie a rychlejsie, aby toto vyrovnalo. Toto vystavuje dieta kazdou jednou cigaretou nenormalnemu a neprirodzenemu stresu. V anglicku maju na toto pristroje, ktore to meraju a aj ti ukazu, ako je na tom dieta, mozno by to niektore maminy zobudilo, skoda, ze sa to u nas nerobi ☹

vefi89
25. dec 2011

@pici GMO je tiež v druhej kategórií... sú to geneticky modifikované potraviny... vivat Tesco zeleninky, šaqlátiky, jahôdky a podobne... tie potraviny sú poprášené jadrovou látkou a hlavne matky a tehulky to do seba hádžu za vidinou "zisku" vitamínov

pici
25. dec 2011

@vefi89 rozdiel medzi GMO- inak dik za vysvetlenie a nikotinom je... GMO zereme v snahe zdravie vylepsit, nevedomky ze je to vlastne sajrajt. fajcenie- od prvej cigarety vieme, ze to zdraviu je skodlive. a robime to s absolutnou istotou ze je to zle
nikto ta nezastrasuje...

vefi89
25. dec 2011

@anjelicek26 tak nech sa páči, pošli podozrenie z týrania dieťaťa pre to, že fajčím! a potom sa tam podpíš a napíš aj svoju adresu, aby ti pre zmenu mohli prísť skontrolovať psychický stav

teleranka
25. dec 2011

@vefi89 čo je to GMO?

vefi89
25. dec 2011

@pici 😀 😀 😀 😀 to vôbec nie je o snahe, pretože ak by som bola obozretnejšia, všimla by som si, čo do seba dávam, a v prvom rade by som vylúčila to 😉 pretože to sú ostatky z jadrových zbraní, ktorými plevajú burinu z plántov.

pici
25. dec 2011

@vefi89 pozri . ja hovorim za seba. dostavame zeleninu od svokrovcov zo zahrady. ale kupujem aj v obchode a nestudujem cim to je poprasene. nerobim to vedomky a je pravda, ze by som sa tomu mohla venovat, iba sa obavam, ze by som v obchode nemohla uz nikdy nic kupit. co sa tyka cigariet, viem ze skodia, napriek tomu fajcim. nebudem ale hlasat, ze je to v poriadku. nebudem hrdinsky hlasit, ze vlastne nejaka paradajka z tesca je horsia ako cigarety, ked mi to rozum nedovoli. nikotin je navykova latka. sposobuje zavislost, NIKDY nebude telu prospesna!
ano , je pravda, ze predcasne sa nemusia narodit deti len fajciarkam, chore nemusia byt len deti fajciarok atd atd... ale MOZU. a toto riziko alebo tuto moznost ja pre svoje dieta nechcem ani pripustit, lebo ju viem ovplyvnit

anjelicek26
25. dec 2011

@vefi89 - no sa smejem, teda neviem, cim polievaju burinu u vas, ale bude to fakt velmi nieco zvlastneho, ked si na tom vyrastla ty 😅 Len zasa predpokladas, ze my, co tehotne nefajcime, na stravu nedohliadame a sme tupe kravicky, co jedia vsetko do radu, co v obchode vylozia. Ono davat do seba jedy a vyvazovat to stravou - to je nemozne. Proste ten jed tam stale pritomny bude. A toho si si ty dobre (hadam) vedoma. Tvoje dieta nie, pije to, co mu das. Ale to je ako do dubu hovorit.

Si velmi mladunka (ja som pri dcerke bola tiez), ale mozno sa na to o par rokov budes pozerat inak, co dufam. Ale takyto nazor do temy nepatri, skor tu zienky hladaju pomoc, ako prestat, nie podporu v tom, ze aleeee, ved sa nic nestane, ja som dokaz. Toto je strasne nezodpovedne. Lebo teba na zodpovednost asi brat nebudu, ked oni tolko stastia mat nebudu a to dietatko tak uplne v poriadku nebude.

A toto cele mal riesit tvoj pediater alebo uz v porodnici pichnutim injekcie na zastavenie laktacie, pretoze kojenie+fajcenie rovnako ako kombinacia tehotentstvo + fajcenie proste nejde dokopi. Podla mna si toto nikdy u lekara nespomenula, lebo dobre vies, ze by ta zvozila pod ciernu zem.

juliagregor
25. dec 2011

och joj...videli ste niekedy deti ktoré sa narodili a mali absták , lebo matka fajčila?
ja ano a nebol to pekný pohlad...
cigarerty škodia tomu kto fajčí a aj všetkým okolo... 😒

da sa prestať, len treba chcieť a trošku pevnej vole... 😉
mna vytáča, ked ja večer vetrám deťom spálnu a susedia pod nami fajčia na balkone a ja mám totalne zasmradenu izbu 😝
fajčiari neberu ohlad na nefajčiarov, ani ja som nebrala, až ked som prestala, som si uvedomila, aký smrad bol okolo mna... 😕

martina2001
25. dec 2011

@anjelicek26 Ahoj, počuj, len tak pre zaujímavosť si niekedy fajčila?

mircalla
25. dec 2011

@vefi89 ty tu od otvorenia tejto temy stale odbacas...vytahujes tu potraviny vzduch a podobne...to su vsetko len alibisticke reci. ja uz som sem neraz pisala - mnohe veci ako napriklad cistota ovzdusia ci kvalita potravin ovplynit nevieme, ci vedome davat dietatu nikotin - ano.....je to tvoje rozhodnutie, tvoja nezodpovodnost
vacsina tych, ktora fajcia pocas tehotenstva ci dojcenia tu vzdy vytiahnu tieto argumenty.....

mircalla
25. dec 2011

@juliagregor presne tak

anjelicek26
25. dec 2011

@martina2001 - sestry obidve, tak ake take infosky zasa mam ;) Otazka je, co si myslite o fajceni v tehotenstve. A o tom si myslim, co som pisala vyssie. Inak som tolerantna k fajciarom az az ver mi, je to len ich vec, pokial tym nezamoruju taku malu bytost v nich ci na prsniku.

estterka
25. dec 2011

@anjelicek26 osobne ma to dost prekvapilo,ale teraz uz viem,ze je lepsie fajcit a dojcit ako nedojcit vobec pre dieta. netyka sa ma to,nefajcim. len,ze som tiez nevedela.

pici
25. dec 2011

@estterka ale to srandujes ze? fajcit a kojit je lepsie ako nekojit?

vefi89
25. dec 2011

@anjelicek26 miešaš vek.... dosť nezodpovedné z tvojej strany, pretože ma absolútne nepoznáš..
netušíš kde som vyrástla, čo som žrala, čo som si prežila, ako veľmi som vyzretá...
nehájim tu svoj názor, ani nikomu nepíšem veci FAJČITE AJ VY, LEBO SOM FAJČILA AJ JA!
a vzhľadom k tvojmu dozretému veku, by si mala vedieť rozoznávať!

od začiatku píšem len o tom, že (a teraz to podsuniem keď si mi to nadhodila) ty, čo už máš vyzreté a zodpovedné správanie urážaš, strašíš a zavádzaš niektoré fakty do roviny, kde nemajú byť!
Tu by si mala rozmýšlať o tom, čo je vyzreté správanie! Pretože ak som raz dorástla do topánok na aké si trúfam, tak viem vážiť slová a predať svoj názor aj bez urážania a osočovania!

@pici súhlasím s tebou 😉 a na túto tému viac končím (len jedna dobrá rada snáď, preštuduj si to, čo papáš a kde si čo kupuješ 😅 )

pici
25. dec 2011

@vefi89 som zdrava ako repa :D a snazim sa ale budem na GMO davat lepsi pozor

anjelicek26
25. dec 2011

@vefi89 - tak toto je uz dost pod moju uroven reagovat, pekny vecer.

@estterka - fajcit a dojcit nejde dokopi. Co prechadzalo do placenty prechadza aj do mlieka a nie je to nic pekneho. V nemecku v porodnici pichaju injekcie na zastavenie laktacie, viem, ze dvom maminam na izbe ked som rodila ja ju pichali z rovnakeho dovodu tiez, pediatricka jej to vysvetlovala, ze je to nevhodne dietatko dalej zivit takymto znecistenym mliekom. A myslim, ze mala uplnu pravdu.

vefi89
25. dec 2011

@mircalla tak teraz pozor! jediné, čo som dnes písala bolo o snahe vyvrátiť tomu, aby ste tu urážali, strašili a navažovali sa do žien, ktoré majú dosť problémov aj bez toho, že niekto tu spraví ich ešte nenarodenému dieťaťu diagnózy !
a naopak! to čo pcháš do úst ovplyvniť vieš, ale takisto musíš byť viac zodpovedná ako tá zasraná fajčiarka 😝

@pici to nežartuje, stačí ak sa na to spýtaš laktačnej poradkyni 😉

estterka
25. dec 2011

@pici nesrandujem,mensie rizika je fajcit a dojcit(dokonca sa moze aj spolocensky pit alkohol)-materske mlieko je uzasne,takmer vsetko taketo vyhubi latkami co obsahuje. pre dieta je iste vacsie riziko nedojcit sa vobec. ale to je strasne obsiahla tema,ze preco . aj ja som si myslela ine,ale uz teraz to chapem.

pici
25. dec 2011

@vefi89 tak o tom ma nepresvedci NIKTO. vacsi blud som este nepocula. radsej materske mlieko s nikotinom ako umele ano? tak potom zbohom , ked taketo bludy hlasaju laktacne poradkyne.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre