Čo si myslíte o fajčení počas tehotenstva?

anjelik123
20. apr 2009

ahojte dnes ked som bola na prechadzke videla som jednu tehulku s cigaretou vlastne aj jenu taku poznam a ked som sa jej spytala ci to nieje zakazane pocas tehotenstva povedala mi ze jej gynekolog jej povedal ze ak je tuha fajciarka a pravidelna tak nieje ani velmi dobre aby s tym hned tak sekla lebo vraj aj to male uz je podstate zavisle...co si myslite lebo aj ja som bola fajciarka ale sekla som s tym hned ako som sa dozvedela ze cakam mimco podstate som to brala ako samozrejmost....a co fajcenie ked zena koji? teda ked uz cele tehotensvo fajcila aj ked po menej?

estterka
25. dec 2011

@anjelicek26 bohuzial,pediatri vedia o dojceni este stale malo,rovnako ako lekari,ktory presvedciaju matky dojcit kvoly uziovaniu liekov-je skutocne velmi malo takych,ktore su nekomtabilne s dojcenim.

pici
25. dec 2011

@estterka tak to mi pride ako velmi nechutne, sorry. bud nefajcit a kojit, alebo NEKOJIT. moj nazor

estterka
25. dec 2011

@pici a ty si skumala to mlieko,kolko obsahuje nikotinu? ako vies,ze to mlieko neobsahuje latky,ktore ten nikotin vyhubia napriklad? rovnako ako vyhubia pohar vina,pivo a podobne.

estterka
25. dec 2011

@pici samozrejme,idealne nefajcit. ale ak ma toto byt dovod nedojcenia,tak radsej dojcit.

pici
25. dec 2011

@estterka nie neskumala. logicky na to idem. ked zena nemoze cvicit kvoli uvolnovaniu kyseliny mliecnej zo svalovice ktora ide do mlieka, pride mi dost nelogicke ako materske mlieko vyhubi nikotin... to co je za blud?
ja som fajciarka, a nikdy nebudem kojit s cigaretou v hube. najvacsia nechutnost. a mozno sa fatalne mylim, ale preco deti nadufa zo strukovin, preco sa deti vysypu napriklad z klobasy, pikantneho, preco sa vyhadzu z kyslych dzusov? ved mlieko by to malo vsetko napravit nie? preco vlastne nefetujeme pocas kojenie? ved mlieko neprepusti?????
ja asi odpadnem co citam

anjelicek26
25. dec 2011

@pici - veru s tymto sa neda suhlasit 😖

@estterka - vies, ze som obe deti dlho kojila, ale riziko, ze im nejako vazne ublizia lieky, co by som ja mala uzivat alebo moje nezodpovedne konanie (alkohol, drogy, fajcenie, cokolvek), okamzite by som prestala, neviem si predstavit im ponuknut s kludnym svedomim prsnik, ked dobre viem, co do nich tecie 🤐 Uz som vyssie pisala, to je ako zobrat novorodenca a fukat mu do ust dym z cigariet, presne take iste :( To "dobro" materskeho mlieka to proste nevyvazi.

estterka
25. dec 2011

@pici zena nemoze cvicit? 😀 jasne,ze moze cvicit,toto su zastarale mytusy..makam 5krat tyzdenne hodinu-cvicim fakt tvrdo a dojcim vela ;)

anjelicek26
25. dec 2011

@estterka - kazda zena je ina a aj ked niektorej zene sa mozno ten alkohol ci cigarety v plnej miere v mlieku neprejavi, inej sa moze, ktora z nas ma doma tester na materske mlieko a chemicke labolatorium? Kolko cigariet ano a kolko uz nie? Toto je strasne tenky lad, na ktorom sa s tymto nazorom pohybujes a to riziko, ze sa nieco stane tomu najdolezitejsiemu, co mame - dietatu. Ako pise @pici deti reaguju aj na take kraviny ako tri jahody u matky niekedy vysypom a cigarety len tak mavne rukou, ze beriem?

estterka
25. dec 2011

@anjelicek26 nemam k tomu nic viac povedat. pre mna su hodnoverne ine zdroje informacii ako pre teba,nastastie tuto dilemu nemusime ani jedna riesit u svojich deti 🙂

anjelicek26
25. dec 2011

@estterka - ano nemusime to riesit ale uprimne si neviem predstavit, ze s kludnym svedomim odporucis mamine, co ma v rukach novorodenca a odbehne si zas raz na balkom dat cigaretu s kludnym svedomim - ale ved dojci, je to to najlepsie pre tvoje dieta. Pritom dobre vies alebo tusis, ze mu tym prsnikom pretecie vyse litra kontaminovaneho mlieka denne. Ako moze si kazdy mysliet o umelom mlieku svoje, ale tu podla mna je stale menej "zle", ako mlieko fajciarky 😖

Tu ma byt ta mamina zodpovedna a ak chce fajcit, bude davat babu mlieko z flasky. Sama ma na vyber.

Ono hodnoverne informacie su urcite pre kazdeho nieco ineho, tu si staviam na "sedliacky rozum" a ten mi hovori, ze co nie je dobre pre mna, nie je dobre v tehotenstve, nie je dobre ani pri dojceni.

katja78
25. dec 2011

@estterka @pici -keď matka fajčí, je viac-menej jedno (vzhľdom na možné vystavenie svojho dieťaťa účinkom škodlivých látok z cigaretového dymu), či dojčí alebo nie. Pasívne fajčenie je ekvivalent aktívneho. Nejde len o to, či sa škodliviny dostanú cez MM do krvného obehu dojčeného dieťaťa. Dieťa predsa inhaluje cigaretový dym, aj keď si mama myslí, že nie, lebo fajčí na balkóne. Takže jednoznačne najlepšie je nefačiť.

Viete, že tabakový dym obsahuje (okrem viac ako 4000 ďalších rôznych látok):
-arzén AKO jed na potkany
-decht AKO sadze v komíne
-dioxíny AKO spaľovne odpadu
-formaldeyd AKO guličky proti moliam
-kadmium AKO umelé hnojivá
-kyanid AKO jed na myši
-močovinu AKO výlučky
-nikotín AKO jed na vošky
-oxid uuhoľnatý AKO výfukové plyny

"aj jedna cigareta denne stačí na poškodenie ciev (predovšetkým tepien), čo vysvetľuje skutočnosť, že pasívni fajčiari sú viac postihnutí kardiovaskulárnymi ochoreniami ako nádorovými ochoreniami."

"V dvoch litroch dymu z jedinej cigarety sa nachádza asi 30 mg dechtu (za 25 rokov a pri fajčení 10 cigariet denne je to viac ako 2,5 kg dechtu). Každý mililiter cigaretového dymu obsahuje veľmi drobné častice (priemerne niekoľko nanometrov), ktoré sa pri hlbokom vdýchnutí dostanú až do pľúcnych alveol a látky v ňom obsiahnuté do krvného obehu. Znova treba pripomenúť, že škodliviny sa dostávajú z pľúc priamo do veľkého krvného obehu, teda obchádzajú pečeň a tak v pôvodnej podobe prichádzajú do jednotlivých tkanív. Do pečene sa dostávajú až v “druhom okruhu” ale ani tu sa všetky neodbúravajú. Sú medzi nimi aj také (napr. 3,4-benzpyrén), ktoré práve pečeň pretvára na aktívne karcinogény (epoxidy). Počet rôznych látok nachádzajúcich sa v cigaretovom dyme sa približuje 5000 a väčšina z nich je škodlivá pre organizmus. "

http://www.1sg.sk/www/data/01/projekty/2009_201...

ladyka8
25. dec 2011

ja osobne nefajčím a myslím si že každá zodpovedná a milujúca matka by mala myslieť v prvom rade na to malinké čo v nej rastie a žije a nemala by ho nijakým spôsobom ohrozovať... človek nikdy nevie čo sa môže stať, a aby si potom do konca života matka vyčítala to, že keby toto alebo hento nerobila, tak by bolo všetko ok, a mala by zdravé dieťa... a okrem toho si myslím, že tehotné ženy sú sami o sebe krásne a tá cigareta sa im do ruky vôbec nehodí... nie to ešte keď kojí. ale každý si myslí o tom čo chce 🙂

estterka
25. dec 2011

@katja78 ale ved jasne,ja si tiez myslim,ze zena co dojci by nemala fajcit,ze by mala zvladnut prestat uz pocas tehotenstva. ale ked sa porovnaju rizika,tak vacsie riziko pre dieta je predcasne odstavenie,v pripade,ze prestat fajcit nezvladne. uz fakt viac sa nemam k comu vyjadrit 😉 pekny vecer 🙂

pici
25. dec 2011

@estterka neviem co je to za mytus, ale kvoli kyseline mliecnej... lebo meni kvalitu mlieka. nasla som to teraz dokonca aj na stranke www.kojenie.sk

pici
25. dec 2011

na niektore veci staci sedlacky rozum si myslim. nehovorim ze na tomto fore som nenasla kopec skvelych a uzitocnych informacii. ale z niektorych fakt odpadavam a dlho rozdychavam...

estterka
25. dec 2011

@pici http://dojcenie.wordpress.com/2010/04/18/cvicen...
nech sa paci,tu je nova studia o dojceni a cviceni ;) stranku kojenie.sk nepoznam a nezda sa,ze by patrila pod mamilu. a inak,slovensky sa povie dojcenie 😉

pici
25. dec 2011

@estterka to je jedno ci kojenie alebo dojcenie. nebudem kojit ked fajcim. nebudem chodit s kocikom do fajciarskej kaviarne, nebudem posilovat ked pojde kyselina do mlieka, nebudem robit veci v rozpore so zdravym rozumom. kto chce nech fajci, preboha ale tvrdit ze umele mlieko je horsie ako materske od matky fajciarky, tak to je skutocne na hlavu postavene

katja78
25. dec 2011

@estterka - toto je teda dilema, ale tieto zdroje si v tom protirečia:
http://www.provita.sk/site/node/45 " Dojčené deti matiek-fajčiarok pritom mali vyššie hladiny nikotínu ako ich umelo živení vrstovníci z fajčiarskych rodín." - asi preto, lebo dojčiaca mamina je zo svojím dieťaťom, ktoré dojčí, viac "skin on skin", takže mimino práve pri dojčení viac inhaluje a ešte viac, keď si mamina zafajčí pred dojčením 😖 resp. fajčí celá rodina
http://babetko.rodinka.sk/vyziva/dojcenie-a-mli... "Dokázalo sa napríklad, že dojčenie znižuje negatívny účinok cigaretového dymu na pľúca bábätka a má vynikajúce zdravotné účinky na matku i dieťa." - ale konkrétne odkazy tu nie sú, ale na mňa to pôsobí ako nejaká "náplasť" na svedomie matky-fajčiarky, ktorá nevie prestať fajčiť.

janullikle
25. dec 2011

@vefi89 dakujem vsak ti vies za co 🙂

pici
25. dec 2011

@janullikle prosim ta nenechaj sa presvedcit ze fajcenie je v poriadku. rob s tym nieco. tvoje dieta si to nezasluzi.

eaka
25. dec 2011

Podľa mňa by mala mamička zvládnuť prestať fajčiť ešte PRED TEHOTENSTVOM, lebo potom majú niektoré tendeciu trepať také bludy, ako že je lepšie, keď fajčia, ako by mali (a bábätko s nimi)) prežívať absťák... 😉

janullikle
25. dec 2011

@juliagregor ako vyzera dieta ktore ma ten abstak???

majuskapal
25. dec 2011

Ahoj dievčatá,
ja som fajčiarka, teda, bola som. Hneď ako som zistila, že som tehotná, prestala som fajčiť. Nemôžem povedať, že má to neláka si zapáliť, hlavne keď mám nervy, a to bývam pri svokre, ale myslím na moju malú, chuť ma prejde. Pri staršom synovi som si pár krát potiahla, potom ma to mrzelo (mala som 19). Cigareta škodí moc a hlavne nenarodenému dieťatku!

amouramour
25. dec 2011

podla mna kazda matka ale naozajstna MATKA sa tych cigariet na tehotenstvo vie vzdat a nehlada si sproste vyhovorky...

katja78
25. dec 2011

@janullikle - a nehceš skúsiť nikotínové náplaste? Neviem, či s nimi máš nejakú skúsenosť, ak aj áno a nie dobrú, ja by som do toho práve teraz šla, vidí sa mi to rozumnejšie 😉 Z Tvojich slov je zrejmé, že si riziko fajčenia veľmi dobre uvedomuješ, potrebuješ len trochu "oklamať" svoj rozum a máš podporu manžela, to je tiež dôležité 🙂 držím palce nech ten boj čím skôr vyhráš🙂
http://www.provita.sk/site/node/45
"Mamičkám, ktoré sa snažia prestať fajčiť počas tehotenstva alebo dojčenia môžu pomôcť odvykacie nikotínové žuvačky alebo náplaste (alternatívnym prívodom nikotínu možno zmierniť výraznosť abstinenčných prejavov). Bezpečnosť nikotínovej žuvačky počas dojčenia zatiaľ nebola overovaná klinickými skúškami, jej výhoda však spočíva v možnosti správneho načasovanie jej použitia (t.j. udržiavanie dostatočného odstupu medzi použitím žuvačky a dojčením). Hladiny nikotínu pri používaní odvykacích nikotínových náplastí (nikotín preniká do krvi matky vstrebávaním cez kožu) sú stabilné alebo nízke. Pretože nikotín sa z materského mlieka vstrebáva len v obmedzenej miere, dostáva sa do organizmu dieťatka menej nikotínu ako pri zaháňaní abstinenčných príznakov klasickou cigaretou. Výhodou odvykacích náhrad tabaku je aj to, že obsahujú len "čistý" nikotín. Cigaretový dym však okrem nikotínu obsahuje ďalších 2000 zložiek (medzi inými aj vysoko jedovatý oxid uhoľnatý), z ktorých mnohé sú pre dieťa takisto škodlivé."

majuskapal
25. dec 2011

Vždy sa dá prestať fajčiť, len treba na sebe pracovať.

poleva
25. dec 2011

@pici nerozčuľuj sa,to môže napísať fakt len niekto čo vie o tom tak akurát nič

juliagregor
25. dec 2011

@janullikle bol to donoseny chlapec, musel ist do inkubatora a na ventiláciu, lebo modral, triasol sa a dostaval sedatíva, aby sa ukludnil a spal...
moji chlapci boli v tej izbe, boli na nedonoseneckom oddelení 3 týždne...boli predcasnici, nemuseli byt v inkubatore, len v postielkach, kým nemali vahu a pustili nas domov...

katja78
25. dec 2011

@janullikle - ech, oprava "oklamať" svoj mozog (nie rozum), ktorý si pýta cigaretu, rozum musí prehlušiť tú chuť, tak som to myslela 😉

janullikle
25. dec 2011

zienky prosim vas nehadajte sa tu a neodsudzujte jedna druhu nie je to pekne sa do seba navazat.... myslim ze zena ktora poprosi o radu a o kazdej osobnu skusenost si tu nepride do skarede slova a odsudzovanie ale o nazor na danu vec...

@juliagregor aky si mala pocit z toho dietatka???

@anjelicek26 co ma zaujalo je ze babatko matky fajciarky smrdi???? a ze to citia sestricky aj lekari???? to sa mi zda trosku divne ??? a co ta zelena plodova voda??? tomu tiez nerozumiem

@katja78 no ja si to az velmi dobre uvedomujem ze to vobec neni dobreee ☹ precitam si odkaz na tie naplaste a asi sa na to dam, radsej tak ako si zase zapalit

co je to laktacia??

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre