Čo si myslíte o fajčení počas tehotenstva?

anjelik123
20. apr 2009

ahojte dnes ked som bola na prechadzke videla som jednu tehulku s cigaretou vlastne aj jenu taku poznam a ked som sa jej spytala ci to nieje zakazane pocas tehotenstva povedala mi ze jej gynekolog jej povedal ze ak je tuha fajciarka a pravidelna tak nieje ani velmi dobre aby s tym hned tak sekla lebo vraj aj to male uz je podstate zavisle...co si myslite lebo aj ja som bola fajciarka ale sekla som s tym hned ako som sa dozvedela ze cakam mimco podstate som to brala ako samozrejmost....a co fajcenie ked zena koji? teda ked uz cele tehotensvo fajcila aj ked po menej?

janullikle
29. dec 2011

aby som nezabudla, viem ze ma to neospravedlnuje, ale treba byt hlavne v pohode, hadam ma zato neukamenujete 😢 😝

baramborka
29. dec 2011

možno budem priamočiara možno mi tu pride sto negativnych sprav ale na toto vsetko poviem iba jednu vec : neodcudzujem , ked je niekto homosexual , neodcudzujem ,ked si niekto zapali cigaretu ci da marihuanu ked je mladi a hlupi , niesom rasistka a nemam nič proti nikomu , ALE FAJCENIE V TEHOTENSTVE ODCUDZUJEM NA CELEJ čIARE !!! JE TO HNUS , ja som tiez bola silna fajčiarka , krabicku denne som dala ako nič , ale akonahle mi doktor povedal , že som tehotna, zahodila som cigarety ..svoje zdravie som si ničila ,ale zdravie svojho dietata nasilne len pre ukojenie svojich chutok ? to teda nie ! takže že čo si o tom myslim ? že každa mamička , ktora da do ust cigaretu a zapali ju počas tehotenstva si nezasluži byt mamou , pretoze co by ine dali zato aby mohli mat dieta a nemožu , hoc by sa vzdali vsetkeho !!!

baramborka
29. dec 2011

@janullikle som doma , žijem este zatial s rodičmi kym si najdeme neaky byt , moj otec ma dennodenne terorizuje ze som otehotnela tak skoro , na vianoce sme mali krik , pretože ma v cechach stetku a na nás si odbijal ze musel byt s nami doma ,....takze keby som si mala zakazdym ist zapalit , ked ma otec vytočil, asi by som bola fajciarka jak pred tehu ...to je prosto prostá vyhovorka , nehnevaj sa , ale toto ja naozaj neuznavam ! je to čiiry moj nazor, ked si chcela fajcit nemala si otehotniet ... pretože byt matkou je dar , je to 9 mesačna nadherna zaležitost a aspon počas tych 9 mesiacov by si žena mala tu cigaretu odpustit ....

leteku
29. dec 2011

@baramborka - jéj hoci si mladučká, krásne sa to čítalo. Mám presne ten istý názor. Tiež som fajčila a veľa ale akonáhle sme si s mužom povedali, že ideme pracovať na dieťatku tak sme s tým sekli zo dňa na deň po 8 rokoch fajčenia, muž fajčil ešte dlhšie 😒. Zvládli sme to a nefajčíme doteraz a sme veľmi šťastní, že sme to zvládli. Ja by som to proste nedokázala vedome ubližovať svojim deťom.

baramborka
29. dec 2011

@leteku Dakujem 🙂 na veku nezalezi ,mam iste zasady , kedze viem ake tažke je otehotniet a oto tažšie niekedy babo udržat, tak si myslim že fajcit počas tehotenstva je čisty vymysel unudenych mamičiek , resp, tych ktore si neuvedomuju ,ako raz budu svoj čin lutovat...

timona
29. dec 2011

ja si myslim, ak matka nevie spravit ani tak malo pre svoje dieta , že prestane aspon pocas tehotenstva fajcit, tak co potom neskor bude schopna pre svoje dieta spravit?

amrash
29. dec 2011

Jestli můžu přidám svůj názor. Jsem bývalá kuřačka. Žádná sváteční, balíček denně byl pravidlem už od puberty ☹ Kouření v těhu ale silně odsuzuji. Myslím, že pokud žena ví, že v sobě nosí život, měla by zmobilizovat síly a nekouřit. Já v prvním těhu nekouřila vůbec + asi další rok (pak jsem tomu ale zase na několik let propadla) ale teď jsem už 4 roky nekuřačkou (druhé těhu). Přestalo mě prostě bavit být závislá na cigaretě, ráno si místo snídaně zapálit několik kousků ke kávě a v noci, když došla krabička, tak vyšilovat 😖 Nikdo mi nepomohl, neměla jsem žádné podpůrné prostředky, léky, žvýkačky, náplasti... nic. Prostě jsem to zvládla jen díky své pevné vůli. A JDE TO!!! Pravda, začátky jsou krušné, nejhorší tak první 3 dny, první týden, měsíc... ale potom se chuť na cigaretu pomalu vytrácí a vy se stáváte odolnými i proti takovým lákadlům, jako je obchod s tabákem. Přeji všem, abyste to také vydržely a uspěly. Životy a zdraví miminek jsou přece přednější, než pochybná chuť na drogu!!! 😀

irriss
29. dec 2011

Odnauceni jakehokoliv "zlozvyku" je spojeno s velikou davkou "pevne vule"... (pevna vule neni mou zivotni "dotaci"☹ )
..a to je jeden z duvodu, proc jsem nikdy nezkousela kourit a proc nekourim...

druhym duvodem je muj odpor k cigaretam a kouri z duvodu meho detstvi, kdy moje matka byla silny kurak a otec zaprisahly nekurak...denodenni nesrovnalosti a hadky mely dulezity bod - cigarety, smradu a bezohlednosti, dokonce cigaretovy kour a silny navyk byly predmetem i "duvodem" soudniho-rozvodoveho stani ...

Pasivni kour, dite, nemoci a smrad s tehotenstvim, materstvim a zdravim nema nic spolecneho, jedna se o proti poly....
Podle meho zena, ktera se rozhodne pro materstvi a rodicovstvi by mela sve obdobi koureni ukoncit prave ve jmenu slova "maminka"...pokud tak neucini, podle meho je sobcem...a primym narusitelem a skudcem jak vztahu tak zdravi ke svemu diteti...

Dite a jeho veci denni potreby smrdi ...a muzete vonet byt, zaclony a obleceni jak chcete - zapach se tim neznici. A dite i vy jste diky tomuto zapachu "viditelni" a neni to nic prijemneho stat vedle maminky, kocarku a citit zapach, kterym je kurak doslova absorbovany..
Zvykacka? Parfemy?Kour jen sporadicky ci jen na balkone?...nic neni tak ucinne jako prestat a navonet sve ciste telo nez prevonet sve "spinave a smrdici" telo.. 😉 .
Nejedna se o odsuzovani, ale o zkusenost z mladi a vnimani koure prostrednictvim matky, zkusenost ditete, ktere se stalo zenou a posleze maminkou...a ma vybudovany ODPOR k cigarete, kouri a zapachu.. 😉

;

mary78
29. dec 2011

predtym nez som otehotnela som nejako zasadne fajcenie neodsudzovala, aj preto, ze sama som/som bola fajciarka a nevedela som ci dokazem uplne prestat. Nemam velmi rada vyhlasenia typu "ja by som nikdy", lebo viem, ze dopredu neviem ako budem reagovat v novych situaciach a okolnostiach. Mozem predvidat, ale nie tvrdit s absolutnou istotou...
Ja som fajcila od 15, a dost, aj krabicku denne, ale posledny rok som presla na sulane cigarety a sa mi podarilo znizit na 5-7 cigariet denne. Podotykam ze pred tehotenstvom so sa NIKDY nepokusala prestat, mne cigy vzdy chutili a tie tabakove zvlast... 😅
Ked som zistila ze som tehotna, vedela som, ze chcem prestat kvoli babu. Prve tyzdne boli tazke a vlastne do nejakeho 7. tyzdna som fajcila tak 1 cigu denne. Potom som si zapalila tak jednu za tyzden, asi po nasledujuce 3 tyzdne, ale zistila som, ze je lepsie nefajcit vobec, lebo po tej jednej mam chut si zapalit aj na druhy den a je tazsie odolovat tomu, nez nefajcit vobec.
Takze teraz nefajcim vobec, lebo pri kazdom tahu som mala velky pocit viny voci tomu babu. A je fakt, ze com dalej, tym je to lahsie... priznam sa, ze som si nemyslela ze sa mi podari prestat uplne. A to mi cigaretovy dym ani nesmrdi, ani nevadi, moj manzel dalej fajci (samozrejme na balkone) a nevadi mi ked si niekto blizko mna zapali, samozrejme nie v uzavretej miestnosti.

pici
29. dec 2011

@vanessm alibizmus je horsi v tom, ze je to snaha obhajit bludmi svoje konanie. vedome fajcenie je aspon uznanie toho, ze je to zle a ze je si toho dotycna vedoma a nesie aj nasledky

pici
29. dec 2011

@vanessm klobuk dole neznamena ze tomu tlieskam. znamena to, ze klobuk dole, ze ta dotycna je "aspon" realna a alibisticky si svoje konanie neobhajuje. bolo to len v tomto kontexte, samozrejme ze nie v zmysle, ze paradicka, treba pochvalit...

pici
29. dec 2011

@macamac ano ... presne tak som to myslela ako si to dovysvetlovala.. vdaka

macamac
29. dec 2011

@pici 😉

katja78
29. dec 2011

@mary78 - tiež nemám rada vyhlásenia typu "ja by som nikdy", ale v prípade cigariet (a drog) to u mňa bude výnimka, lebo o nich viem, že by som s nimi nikdy nezačala. Píšeš, že si začala fajčiť v 15-tich, a čím skôr sa človek dostane ku cigaretám, tým ťažšie sa od nich odnaučí. Preto som vďačná svojim rodičom, že ma vychovali tak, že som nemala dôvod ani možnosť cigarety (či drogy) skúsiť. Závislosť na ne sa vytvorí veľmi ľahko.
Dnes je mi jasné, že by mi za žiadnych okolností, pri plnom vedomí nestálo za to zapáliť si cigaretu, alebo zohnať drogu. Presvedčili ma nielen logické argumenty, ale hlavne nevyvrátiteľný negatívny dopad na ľudské zdravie, ktorý nevidí len slepý.
Ale taká závislosť na MK, to je iná reč... 🙄 😀 😉

mary78
30. dec 2011

@katja78 nemám rada vyhlásenia typu "ja by som nikdy"- tym som myslela, ze ja osobne sa im vyhybam, lebo sa mi par krat stalo, ze som konala opacne nez so vyhlasovala (napr. "nikdy by som sa neodstahovala zo Slovenska", a teraz zijem v Talinasku, 😀 ale viem to sa neda porovnavat). Ale su ludia ktori si vedia stat za svojim slovom za kazdych okolnosti, ja bohuzial v niektorych pripadoch nie.

Mna tiez nasi tak vychovali (aspon si to mysleli), aby som nefajcila, obidvaja nefajciari, veriaci, kym som byvala doma do 18. rokov (potom som isla na VS do BA) som musela byt do 23.00 doma...no ale kedze som bola rebelka, tak som zacala fajcit (je pravda ze do 18. len tak prilezitostne, lebo doma som sa musela schovavat), prestala verit v Boha a nejaky cas som skusala vsetky mozne lahke drogy (viac nez 10 rokov dozadu), na ktorych som si ale nevybudovala zavislost na stastie 😅

Na nejakom mojom zdravi mi velmi nezalezalo, aj teraz sa doktorom vyhybam ako cert krizu a liecim sa len bylinkami, druha vec je ale zdravie mojho dietata! Preto ho nebudem ohrozovat mojim fajcenim a som rada, ze v tomto pripade som mala pevnu volu 🙂 No ale ak bude ratolest po mne, tak sa mame na co tesit... 😀

mary78
30. dec 2011

len ma mrzi ze so neprestala fajcit aspon pol roka pred otehu...

bubinko83
30. dec 2011

ja som fajčiarka ale prestala som hned ako som sa dozvedela že som tehu ,teda ešte skor.Pretože mi to straaaaaaaaaaašne začalo smrdiet a napinat ma na vracanie z cigy. Ale poznam mamičky ktore fajčili aj počas tehu a detom nič nieje ,su zdrave. Ja myslim že je to každeho osobna vec,teda rodičov dietata.

mary78
30. dec 2011

a inac ja tiez mam kamaratku, ktora si pocas tehotenstva zapalila - tak 1-2 denne - a maly ma 2 roky a je uplne v poriadku. A na druhej strane mala som spolubyvajucu, co cele tehu fajcila podla mna dost - 5-10 cig denne - a maly sa narodil predcasne a musel do inkubatora. Ale uz ma 9 rokov a je v poriadku. Obidve si ale priznavali, ze prestat nedokazu, proste im to neslo.

kohutovci
30. dec 2011

Ahojte.. pridam sa tiez do vasej debaty.. ja som fajcila od svojich 16stich.. bola som silna fajciarka.. krabicka za den a niekedy aj viac.. padlo ako nic.. 😒 cigareta mi chutila.. mala som rada svoje ritualy.. kavicka - ciga, prestavka - ciga.. reklama - ciga, cakam na autobus - ciga.. no proste vzdy sa nasla prilezitost preco si zapalit.. pokusala som sa viackrat prestat.. ale bola som v tomto slaboch.. a velky 😔 .. o dietatko sme sa snazili nieco cez dva roky.. zmenili sme zivotny styl len aby sa nam zadarilo.. mm mal viac rozumu ako ja.. prestal zo dna na den.. ja som fajcenie aspon vyrazne obmedzila.. zacali sme zdravsie papat.. chodit na prechadzky.. ked som otehotnela bola to radost prevelika.. ale nezlomilo to moju zavislost.. 😠 fajcila som asi do 7tt.. potom nastal zvrat.. prislo mi z cigarety zle.. zacala mi priserne smrdiet..
dakujem svojmu babatku, telu.. prirode.. ze si to takto zariadili a vdaka nim som s fajcenim skoncovala.. zivot bez cigarety je ovela krajsi.. vratil sa mi cuch, chut.. a celkovo sa citim ovela ovela lepsie 🙂 velmi dufam, ze sa k tomuto hnusnemu zlozvyku uz nikdy nevratim.. zostal v kapitole mojej bezzavazkovej mladosti.. teraz v tejto novej kde som manzelka a matka tam proste nema miesto.. ved predsa v hre je nase zdravie a v neposlednom rade to velmi zatazuje rodinny rozpocet..

monique02
30. dec 2011

ahojte kocky,

tak vidim ze tato tema je plna idealnych mamiciek ako mnoho inych tem tu na mk 😉

nahodou som preklikala tuto temu a prebehla posledne strany

ja mam dve deti, mala bude mat za chvilku styri roky a maly mal v oktobri rok, pri oboch som fajcila, jednu denne na balkone ked vecer zaspali, nedevedela som prestat uplne, viem ze fajcenie skodi a co obsahuje tabakovy dym, ale toto bolo pre mna najlepsie riesenie, proste som si povedala ze vydrzim a vecer si v klude jednu zapalim 😅 mozno som slaboch ale ako sa vravi kto si bez viny, hod do mna kamenom 😕

tym chcem len poradit kockam ktore fajcia a nevedia prestat, nech skusia 😉

baramborka
30. dec 2011

@mary78 ani ja nemam rada vyhlasenia typu nikdy nebudem ...ale zase niesom sprosta a ani bez rozumu , aby som to v pripade fajčenia počas tehotenstva porušila ..isté zásady si vyžaduju slovo nikdy a už je len na osobnosti človeka , ako to dodrži a aku silnu ma volu ..a akú vahu ma pre tu ktoru mamičku slovo " nikdy by som si nezapalila cigaretu počas tehotenstva " ...

wilagrande
30. dec 2011

@pici tu nejde len o udeniny ,akoze ja nic v zlom ale nic nieje v dnesnej dobe zdrave...zober si napr.mlieko to skoro pije kazdy kazdy den,ale co vsetko mlieko obsahuje ked vydrzi aj pol roka v krabici a nepokazi sa??sama chcemikalia a vsetko co zivotu skodi to je len dalsi poriklad s potravin!!!

bubinko83
30. dec 2011

ja myslim že niekedy je horšie prestat zo dna na den u tehotnej ako napr. zapalit si 2 cigy. Lebo tie abstaky potom niesu tiež moc zdraviu a plodu prospešne,ked je telo na cigarety zvyknute.

pici
30. dec 2011

@wilagrande ale ved ja ti to nevyvraciam ze jeme paradne potraviny. nejeme. ale potraviny je moznost volby. mozes kupovat mlieko od krav, maso z domaceho chovu, atd atd... ale cigareta je uvedomele si skodenie, vedome, cielene.

pici
30. dec 2011

@bubinko83 prd makovy :D da sa prestat fajcit zo dna na den, aj bez stresu. da sa. viem to, lebo to mam odskusane...ziaden stres neskodi babatku viac ako drogy, a ak ano opravte ma... to mi hovori zdravy sedlacky rozum. ja fajcim od 15, cize uz skoro polovicuu svojho zivota. a prestala som, hoci len na 8 mesiacov ale prestala zo dna na den, bez zavazkov, bez nervov a bez stresov... tak ma tu zial nikto nepresvedci o tom, ze sa to neda

bubinko83
30. dec 2011

@pici ale tak asi nema každy taku pevnu volu ako ty. Tak klobuk dolu teda pred tebou 😉 Ja som tiež prestala ale len preto že mi bolo zle a strašne mi cigarety smrdeli.Teraz nefajčim tolko ako pred tym ale zase mi chuti.

pici
30. dec 2011

@bubinko83 ale ja sa nepasujem do nijakej role "tej, co to dokazala"... lebo som zase fajcit zacala :(
ide skor o to, ze ked to clovek dokaze len tak sam pre seba, co viac ako motivacia ze v tebe rastie zivot?
ja fakt nechapem, teda chapem. zeny, ktore otehotneju bez problemov, malokedy su ochotne sa zlozvyku zbavit. zeny, ktore problem otehotniet maju, maju v sebe viac sily sa zapriet, lebo ta cesta k babatku je ovela dlhsia. mozno to tak vnimam ja. ale vacsinou to tak je, ze ak k niecomu prides lahko, menej si vazis.. tym samozrejme nikoho nenapadam ani neurazam. ale ja byt tehotna napriklad a lekar mi povie, ze uz nikdy v zivote nesmiem dat do huby to alebo ono... tak to proste urobim. by som skakala cele tehotenstvo... hlavne moj muz keby ma tehotnu videl s cigaretou v hube, tak to by u nas doma veru nepreslo...

mariro
30. dec 2011

ja som prestala fajcit ,ked sme sa rozhodli ze ideme skusat splodit bambino, uplne som sa tomu oddala ze to je najmenej co mozem ja spravit preto.Otehotenela som po 3 mesiacoch a zachvilu potom zasa potratila.To som chvilu fajcila,od zlosti,smutku ,zufalstva.Ale menej ako dovtedy.A po kyrete som otehotnela asi do 4 mesiacov znova a tak som prestala fajcit a nefajcim doteraz,lebo kojim stale.A veru by som uz ani nechcela zacat znova,uz len pre ten smrad.Taka ofajcena smradlava mam ist za bambulku a dychat na nu? A veru aj tato prestal fajcit kvoli malinkej 🙂 ,uz len prilezitostne,pri nejakej oslave alebo tak.
Je to na kazdom cloveku ako si to v hlavicke rozlozi a zdovodni. 🙂
Neodsudzujem neposudzujem ale ja som mala dovod a podarilo sa mi to ,upratat si v hlavenke a veru som dost fajcila. 🙂

usacek79
30. dec 2011

takze moj postreh k teme - fajcila som od 13tich... Odhliadnuc od toho, ze som sa za to takmer celu dobu (okrem uplne pubertalneho obdobia) hanbila a furt a stale som sa pokusala prestat a uplne som chapala, ze to je cisto a vylucne stupidna vec, ktora nema ani JEDINE pozitivum, okrem toho "slastneho pocitu" pri sluku, co je ale velmi chabe a veeelmi egoisticke - to radsej kazdy den zjest tabulku cokolady...

takze - pred dvomi rokmi v lete som si povedala, ze coskoro by som sa chcela stat matkou a uvedomila som si, ze to najmenej, co mozem pre dieta urobit, je to, aby si ono "neodsieralo" nerest svojej blbej a slabej matky a teda, ze prestanem fajcit minimalne pol roka az rok pred planovanym otehotnenim, aby sa telo stihlo ako tak ocistit, lebo prestat fajcit v momente, ked zena zisti, ze je tehu je sice skvele, ale predsa len komplet organizmus je zasajrajteny a trva sialenych 10 rokov, kym sa dostane do stavu, v akom bolo pred fajcenim.. takze pol roka je naozaj minimum, ked aspon ta hruba spina odide..

nuz a tak som sa jedneho pekneho juloveho dna na festivale Pohoda rozhodla, ze teraz! zahasila som poslednu cigaretu a odvtedy som uz ani na sekundu nedostala chut si zapalit, nemala som ziadne abstaky, nic, proste akoby som nikdy v zivote nefajcila.. Akurat, ze mi to odvtedy smrdi uuuplne pekelne, neznesiem byt napr. v kaviarni, kde sa fajci, az ma napina..
Je to takmer dva a pol roka, co som nemala ani sluk a neviem si predstavit, ze by mi niekedy napadlo dostat chut (samozrejme nikdy nehovorim nikdy, ale to by muselo dojst k strasnemu zatemneniu mozgu..)

teda moja rada je jednoznacna - fajcenie je blbe a nechutne tak ci tak, je to totalna neucta voci vlastnemu telu, no fajcenie pocas tehotenstva - to je pre mna to iste, ako alkohol za volantom, proste neakceptovatelne a neexistuje vyhovorka, ktora by to ospravedlnila - jedine, ze to dieta vlastne nechcete a je vam uplne fuk, ako na tom bude...

mne pomohlo prestat fajcit zo dna na den po 17tich rokoch to hlboke presvedcenie, ze to mojmu dietatu nemozem urobit.. a este podotykam, ze prestal aj muz - sice po case opat na chvilu zacal, no teraz uz vyse roka opat nefajci 🙂 lebo ved polovica babatka je od muza a tiez nemam zaujem o fajciarske semeno 🙄

drzim palce vsetkym nastavajucim matkam, ak to dokazete, darujete svojmu dietatu vyssiu pravedpodobnost dobreho zdravia a ono vam na oplatku v podstate daruje zivot - tym, ze vas zachrani od tejto hnusnej zavislosti 😵

pancake
30. dec 2011

ja som fajčila od 13.tich rokov. mala som 30 a povedala som si, že je čas začať novy život a chcem deti. tak som prestala z jedného dna na druhy a odvtedy nefajčim. fajčila som 17rokov bez prestávky a teraz uz 4 a pol roka nie. som na seba pyšná 😵 momentálne kojím ale ak aj nebudem, tak už sa k tomu nevrátim lebo tie peniaze poslúžia lepšie deťom ako mne 😉
a fajčiť počas tehotenstva? je zabíjanie vlastného dieťaťa. pomaly ale isto. možno sa vám narodí zdravé ale potom počas života tie zdravotné problémy...... a ešte: ak si potiahnete cigaretu počas tehotenstva, tak váš plod vtedy nedýcha nedostáva kyslík. odumieraju mu mozgové bunky.....atd

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre