Čo si myslíte o fajčení počas tehotenstva?

anjelik123
20. apr 2009

ahojte dnes ked som bola na prechadzke videla som jednu tehulku s cigaretou vlastne aj jenu taku poznam a ked som sa jej spytala ci to nieje zakazane pocas tehotenstva povedala mi ze jej gynekolog jej povedal ze ak je tuha fajciarka a pravidelna tak nieje ani velmi dobre aby s tym hned tak sekla lebo vraj aj to male uz je podstate zavisle...co si myslite lebo aj ja som bola fajciarka ale sekla som s tym hned ako som sa dozvedela ze cakam mimco podstate som to brala ako samozrejmost....a co fajcenie ked zena koji? teda ked uz cele tehotensvo fajcila aj ked po menej?

martina2001
2. jan 2012

@nela82 tak to je trápne takto vybehovať 😒 našťastie ja to nepoznám

stardust
2. jan 2012

asi sa nudia a vo svojom fajciarskom spolku maju viac zabavy 😉

katja78
2. jan 2012

@zuzi241 - ak smiem, chcela by som reagovať na Tvoju úvahu:
"kazdy je zodpovedny sam za seba a kazdy musi sam najlepsie vediet,co je pre neho dobre...v dnesnom svete je jedno,ci je niekto fajciar,ci nie je...karcinogenov je vsade plno...a hnusu podobnemu cigaretam..."
- kazdy je zodpovedny sam za seba - súhlasím, matka tým viac za svoje vyvíjajúce sa dieťa 🙂
- kazdy musi sam najlepsie vediet,co je pre neho dobre - a prečo by tu potom bolo tak veľa protichodných názorov? ak by každý skutočne vedel, čo je pre neho dobré? Ozaj, čo je dobré na cigretovom dyme?
- v dnesnom svete je jedno,ci je niekto fajciar,ci nie je - bohužiaľ, a tu sa veľmi mýliš, fajčenie skracuje dĺžku života. Chcelo by to prečítať si aspoň zdravovedu, alebo pokecať s kardiológmi a onkológmi, či majú veľa pacientov fajčiarov. Môj nebohý svokor tiež fajčil celý život, nie veľa denne, dožil sa síce viac ako je priemer na slovenského muža, ale s amputovanými oboma nohami. A nemal, smrť akú by sme si možno priali - umrieť v spánku s úsmevom na perách😔 😔 😔
- ...karcinogenov je vsade plno...a hnusu podobnemu cigaretam... - dáš aj nejaký príklad, či len si tak myslíš?

Ale inak super, že si bola ohľaduplná ku svojmu bábätku 😵

zuzi241
3. jan 2012

@katja78 nikto nemoze nikoho do nicoho nutit,nikto nikomu nic zakazovat...v zdravovede ti mozno nepisu o tom,ze za kornatenie tepien a upchavanie ciev moze aj cholesterol a MNOHO ineho...a ze cigarety cholesterol neobsahuju,len prispievaju k vzniku chorob a ku mnohym komplikaciam...preco moj stary otec,ktory nevyfajcil za svoj zivot ani jednu cigaretu zomrel na nie jeden druh karcinomu??zeby iny druh nezdraveho zivotneho stylu??zeby cely zivot pracoval v bani??kto pozera na to,co dava svojim detom jest?kto pozera na to,kde vyrastaju jeho deti??kto sa z mesta,kvoli prachu a ovzdusiu odstahuje niekam do hor??den co den kazdy z nas dycha cigaretovy dym bez toho,aby si to mozno uvedomoval...tu nejde o to niekoho odsudzovat,tu ide o to,ze s tym nikdy nikto nic neurobi...ze cely svet je plny niecoho,co nasmu zdraviu skodi,co by sme namali...denne stretavam ludi,ktori nefajcia a maju problemov az az...kardiovaskularne ochorenia-vies,kolko faktorov sa podiela na ich vzniku??ani z daleka nejjde len o cigaretovy dym a o fajcenie...je dobre zamysliet sa nad celkovym zivotnym stylom,akym ludia ziju...strava-alebo zlozenie stravy,stres,obezita,fajcenie,alkoho,atd-vsetko sa podiela na vzniku a vyvoji mnohych chorob.ludia sa obracaju na lekarov,ked potrebuju pomoc...ale lekar tiez nie je vsemohuci,velakrat lekar musi nieco povedat pacientovi iba pre jeho spokojnost.a ludia si malokedy daju povedat,aj tak budu velakrat robit iba to,co oni chcu.alebo je to inak?ja som ohladuplna k svojim detom,no nikoho ineho to nezaujima,....a nikto to nezmeni...s tym sa neda vobec nic robit.izolovat od sveta ich nemozem.....

katti77
4. jan 2012

myslim si, ze nemaju pravo hovorit o tom ako sa da prestat fajcit ludia co v zivote nefajcili, ich nazory nie su objektivne a ani nehovoria z vlastnej skusenosti ale JPP...nemaju ani pravo sa starat do toho ci niekto fajci, kolko fajci, ako fajci atd...nevedia vobec o com hovoria, co citi clovek ked si zapali, co ked si zapalit nemoze...
vsimla som si, ze sa tu vyjadruju zeny, ktore su super zeny, super matky a v zivote by nic zle nespravili, kto je bez viny hod prvy kamenom, tu tych kamenov bolo neurekom...
nie som zastancom fajcenia pocas tehu, ja tiez teraz nefajcim, bolo to tazke, bola som silna fajciarka, chut na cigu mam stale, a niekedy mam nervy, co by som tak fajcila, ale tak, ved ked dokojim tak si zapalim...
myslim si ale, ze tato tema sa tu uz zvrtla na nefajcit vobec, a to uz teda brrr...je to osobna vec kazdeho, a nemyslim si, ze zena ktora fajci je horsia zena-matka...a predpokladam, ze nebude fukat dietatu cigu rovno do tvare, ale to len tie co nefajcia si to tak predstavuju, ze mi si zapalime a sup fuk rovno babu do kocika...chore na hlavu...
druha vec, zene co zacalo byvat zle z cigi ked bola tehu a preto prestala, tiez nehovorim hrdinka, prestat fajcit lebo ti je zle to je uz len vytaztvo...a potom este hrdo napisat prestala som a nic to nie je...
tehotne baby co to nezvladli neodsudzujem, viem ako sa clovek citi, dufam, ze dokazete prestat a ak nie, tak aspon fajcit strasne malo, je to tazke, je to deptajuce, ale za pokus to stoji...drzim vam palce aby sa to podarilo kazdej z vas...a aby vase deticky boli zdrave...
fajciarovi nemusite hovorit, ze je to skodlive, on to viem, aj tehu zena, ktora fajci ma urcite vycitky svedomia, a vie, ze to babu neprospieva, ale sem asi neprisli baby po osocovanie, mudre rady nefajciarov, ale pre podporu a vzor, ze sa to da, a skusenosti zien, ktore si tym presli...
tak laskavo, sa nepledte do toho comu nerozumiete...nefajciar v zivote nemoze pochopit fajciara...

nela82
4. jan 2012

@katti77 vsak to nie je choroba 😅 😅 😅 Na co s tym vobec zacinat,ked uz si to takto popisala 😀 My tu nikomu nevnutime nase nazory a uz vobec nie aby sa podla tohto riadili 😉 Tiez som mohla fajcit..no nezacala som... 😉 No to je uz jedno...fajciari-nefajciari...nikdy jedny druhych nepochopia 😕 No som za,aby aby tie cigarety isli hore...nie chlieb a mlieko... 😠 😠 😠

ava11
4. jan 2012

Ja som pred tehotenstvom viac rokov fajčila, prestala som zo dňa na deň úplne, keď som držala v ruke pozitívny tehotenský test. Prvé tri mesiace mi fajčenie nechýbalo vôbec, dokonca som si hovorila, že keď je to teda také jednoduché prestať, tak už ani nezačnem. Vo štvrtom mesiaci sa mi ale chuť vrátila a to riadne. Hlavne v situáciách, keď som nervózna alebo nahnevaná. Nefajčím, držím sa a kým budem kojiť, tak proste nezačnem, ale som si vedomá, že akonáhle to bude možné, s chuťou si zapálim. Bohužiaľ.

janullikle
7. jan 2012

stretla sa niektora z vas s tym aby "nejaka zienka" potratila kvoli fajceniu? Teda ze potrat bol sposobeny nasledkami fajcenia? Velmi ma zaujima odpoved na moju otazku, ak mate niekto s tymto skusenost zapojte sa

strihalka
7. jan 2012

@ava11 bojuj mojaaa, ja prestala v aprili lonskeho roku, a obcas jsousituace, halven treba hadky doma, nebo podobne, kdy mam chut, ale mala mi rikaa neee, a vim ze neee.
Hrozne me tu udivuje, ze tu je stale spousta zen a divek, co vubec premysli nad tim ci to skodi nebo ne a hledaji si vyhovorky, jen ABY NEMUSELI PRESTAT!!!!!!
To me fakt dokaze nakrknout

strihalka
7. jan 2012

@scandya jak muzes napsat, ze matka fajciarka nosici dite pod srdcem, muze byt lepsi matka, nez matka, ktera se snazi pro sve detatko vytvorit to nejvic bezpecne misto pod sluncem??

scandya
7. jan 2012

@strihalka precitaj si to este raz, zamysli sa a potom mi mozes este raz napisat 😉

sissmiss
7. jan 2012

@zuzi241 😕 To teda nie je jedno, to je len trapna vyhovorka fajciacich ludi...ZAVISLYCH ludi... Je mi luto ak je niekto zavisly kvoli nemu samotnemu, ale ak tym ohrozuje dieta...to je hyenizmus. Nie je milion skodlivin v jedle, normalny clovek sa snazi jest zdravu stravu a tehotna zena o to viac. Fajcenie neporovnavaj so skodlivinami v strave, ale s vedomou a dobrovolnou konzumaciou jedu. Otazka znela ci je to skodlive, ano je to skodlive. Otazka neznela, viem ze je to skodlive a chcem s tym prestat, pomozte mi, preto sa tu mnohym mamam nozik vo vrecku otvara. Znama fajcila pocas tehu aj dojcenia, som myslela ze zle vidim...a mala bola skor narodena a nehorazne drobna...a pytala som sa jej, ze to asi sranduje, ze cigareta a dojcenie, vraj jej sa paci ked je mala taka malicka, ze je ako babika 😢 Dalsia tiez pocas tehu. A maly stale chory, vazne problemy s dychanim, so zaludkom...
Toto nie je o odsudzovani, podla mna sa to tych fajciarok ani nedotkne, nejake odsudzovanie, este su na koni, ake su ludske, lebo maju neresti.... to je u uvedomelosti, a na to treba isty stupen zrelosti a zodpovednosti. Niekto je nachylnejsi na zavislost, iny nie, ale treba byt uvedomely a hladat svoje priciny a liecit sa. Stavat sa bdelym, nie zavislym. Mna neiritujete, je mi luto tych deti, to ano, ale kazdy ma svoju karmu, aj tie deti si vas pre nieco vybrali. Len zavislost nie je nepostradatelna a je to privelka zataz pre dusu.

sissmiss
7. jan 2012

A musim dodat, ze som bola fajciarka, aj ked nie v porovnani s vami asi dost dlho, aby som bola povazovana za tu fajciarku. Ale nemyslim ze pravo vyjadrit sa k tejto teme maju len fajciari, lebo nefajciari vas nikdy nepochopia. Abstinujucim alkoholikom pomahaju ludia ktori nepiju a nikdy neboli zavislymi...nastastie ich tito maju. A ak si niekto prizna zavislost tak je pokorny a vdacny za pomoc od nezavisleho, tam uz nie je miesto na falosne sabavedomie a tvarit sa nepochopene 😉

wilagrande
7. jan 2012

@sissmiss akoze to nema porovnavat??ved ked chces mat uplne zdrave dieta tak nejedz potraviny z obchodu lebo aj ty si si vedoma ze mu to skodi a davas mu cez placentu tie jedy ...preco ked vy nefajciarky chcete mat uplne zdrave deti tak urobte preto maximum a zacnite si pestovat zeleninu v svojej zahradke a kupte si kravu,kozu,sliepky a pite cerstve mlieko.....robte si syr doma maslo tvaroh jedzte cerstve vajicka

sissmiss
7. jan 2012

@wilagrande zle si citala, citaj este raz 😉

doory
7. jan 2012

Vseobecne je zname,ze dietatu sa cez placentu dostava menej kyslika a jeho srdiecko je tak nutene pumpovat rychlejsie. To vam aj lekar povie. Ostatne je na Vas matkach ako vela pre vas vase dieta znamena a ako vela pre vas znamena cigaretka. houk

cigaretka5
7. jan 2012

ja osobne by som cigi zakazala uplne- moj nick asi hovori o inom, ale nikdy som nebola fajciar, a najviac na svete mmi vadia fajciari aj s ich vyhovorkami tipu, ze na nieco sa zomriet musi. Nielen ze matka fajciarka cpe do svojho babatka tony nikotinu ale este mu aj prefajcieva kopec penazi co by mohli ist radsej spolu k moru ci na vylet

lucia20
7. jan 2012

mozem sa len spytat tych co prestali zo dna na den ako to dokazali? ja som prestala vzdy pri tehu prestala fajcit aj pocas dojcenia, ale teraz???? no ide ma slahnut o zem. velmi chcem prestat, nechcem fajcit, ale priznavam, ze nemam dost silnu volu. vsetci okolo mna fajcia a mna ide porazit. ako ste to spravili? co ste spravili, ked ste si chceli zapalit? lebo ja mam pocit, ze sa toho nikdy nezbavim. vedia v tomto pomoct aj nejako lekari? len mi je to take hlupe prist ku lekarovi a spytat sa ho ako prestat. 😖 ☹ ☹ ☹ ☹ ☹

katja78
8. jan 2012

@lucia20 - ahoj, fuuuha, tri detičky do 24 rokov, to klobúk dolu 😵 😉 a čo všetko si už skúšala? na stránkach vzadu sme sa bavili aj o nikotínových náplastiach/žuvačkách, tie by sa event. mohli použiť so súhlasom lekára aj v tehotenstve alebo pri dojčení, aj o lieku, ktorý sa užíva 6 týždňov a mal by závislosť na nikotín v mozgu za ten čas odstrániť, vyliečiť. Volá sa Champix, je len na predpis, ale pacient hradí plnú sumu, pričom návratnosť je cca 14 tt, ak sa predpokladá, žeby za ten čas pacient inak vyfajčil krabičku denne. Vážne kontraindikácie sú depresívne a rôzne úzkostné stavy, ktoré by sa mohli užívaním lieku zhoršiť, ale to by sa mohli aj odvykaním od cigariet bez lieku. A tehotné ani dojčiace ho nemôžu užívať. Dala som tam link aj na celý príbalový leták, aj na diskusné fórum ľudí, čo so Champixom majú skúsenosť.
Ja som nikdy nefajčila, takže Ti inak neviem poradiť, jedine takto, o tom Champixe som počula, že je momentálne jeden z najúčinnejších pri odvykaní, úspešnoť (teda nezapálenie si 1 rok po liečbe) má zhruba 33%. ak si dobre pamätám.
Pozri strany: 47 úplne dolu a 39 asi v strede.
Držím palce 😵 😵 😵

katja78
8. jan 2012

@lucia20 - jeej, teraz pozerám, že si zmenila foto 😎 čítala som váš príbeh 😔 🙂

katja78
8. jan 2012

@zuzi241 - len si zabudla odpovedať na otázku, čo je pdoľa Teba na cigaretách dobré??? na tom jablku z tesca sa toho dobrého nájde ešte hodne, ale na cigaretovom dyme jedine vtedy, ak by si ich chcela použiť napr. proti voškám. Pre Tvoje zdravie, ak teda cigarety používaš na fajčenie, nemajú žiadnu cenu, jedine a len negatívne dôsledky.

sissmiss
8. jan 2012

@lucia20 Klobuk dole, mas prvy krok za sebou, priznanie si zavislosti, obdivujem. Len ak si priznas ze si zavisla, mozes s tym prestat, take reci, ja v podstate nefajcim, raz za cas to neni fajcenie(moj pripad) ja cigaretu vlastne nepotrebujem... No, ja som bola psychicky zavisla, bola to pre mna otazka zaradenia sa do istej skupiny a v tom case ked som fajcila som podlahla caru osobnosti mojich kamosov(znami ludia), ktori fajcili a bola som pysna na to ze mozem fajcit s nimi, byt videna s nimi pri takej cinnosti, ze mame spolocnu zavislost,....no dost chore 😀
Mne pomohlo velmi to, ze mam sklony sice aj k zavislostiam ale na druhej strane k cistote duse a tela, mam proste predstavu o svojom tele, ze je ciste a zda sa mi velmi zle ho spinit. A naposledy co uz nefajcim a stretla som tych spominanych kamosov, som sice s nimi chvilu postala ale bez zapalenia si a dalo sa to 😀 A to som este nebola tehu. Ja som prestala preto, lebo chcem nebyt zavislou, s tym mam pozitivnejsie asociacie.
Rada k veci- fakt je uplne normalne ze pojdes k svojmu dr a spytas sa na liecbu zavislosti. Iks ludi tak spravilo, inak by dodnes pili (resp.by tu uz neboli). Absolvovat nejake terapie so psychologmi, s terapeutmi, a stretavat sa raz za cas so zavislymi...proste si vybrat svoju cestu. Lebo nebyt zavisla to nie je len nefajcit, to je aj o inej zodpovednosti k zivotu a k sebe, to je uplne iny nahlad na zivot, ina cesta. Slobodna cesta, sposob. Moc drzim palce.

sissmiss
8. jan 2012

@katja78 Zlatko, ani sa nepustaj s nimi do debaty :-* To je obycajna racionalizacia zavislosti, robia tak vsetci zavisli.... Oni si neuvedomuju ze to nie je vojna "fajciari vs nefajciari". Ze to je vojna "fajciarka vs jej plod" "fajciar vs on sam". Ze nam nefajciarom su vlastne ukradnuti (ti ktori si myslia ze ako len robia dobre svojmu plodu a ze je jedno ci zjedia jablko alebo si daju cigaretu, nie ti ktori si uvedomuju ze si robia sakra zle, snazia sa prestat a pytaju si pomoc). Drzim palce kazdemu kto sa pusti tou tazsou cestou a vyberie si nezavislost a posnazi sa o nu :-*
A vysvetlovat niekomu rodiel medi pitim jedu a konzumaciou zdravych potravin nebudem. Mozno raz v inej teme, ked nebudete v rausi po droge.

lucia20
8. jan 2012

@katja78 o tom lieku som pocula aj ja. vcera som o nom citala, len som sa nikde nedostala ku sume a nasla som take miniforum, kde som citala, co vsetko skusali a robili ostatni.

ja som si vedoma vsetkeho. tisickrat mi to prebeihava rozumom, vravim to muzovi. ked si uvedomim kolko je to penazi, vcera som mu vravela, ze keby prestal so mnou fajcit, tak by sme si mohli dovolit ist kazdy mesiac cela rodina niekam na vikend. no myslite, ze to zabralo? lenze medzi nami je rozdiel, ze on nechce. jemu to vyhovuje, mna to obmedzuje. vadi mi to, ze mi tie cigarety vladnu, ze ovladaju moje myslenie. ja mam najvacsi problem s okolim a hlavne s nervami. vzdy ked sa chytime alebo sa vytocim som si isla zapalit. a vtedy by som po celom dni za tu cigaretu hadam aj zabila. ja si uvedomujem, ze je to zvyku a je to v podstate v hlave. ja si uvedomujem, co sa mi na tej cigarete paci a uvedomujem si, co ma na tom uspokojuje. a ked si to rozmenim na drobne, tak mi nevychadza ani jedno pozitivum fajcenia. ani jedno jedine. keby som mala vypisovat negativa, co ma napadaju, tak sme tu velmi dlho. 😖

sissmiss
8. jan 2012

@lucia20 Fakt skus lekara a terapiu, ale ziadne oblbovacky, sarlatanov, ale normalne pekne zavislakov, terapiu a snahu o abstinenciu. Drzim ti palce.

lucia20
8. jan 2012

@sissmiss dakujem, jednej muzov kolega bol u niekoho na nejako pristroji ci co. aj som nasla nejake stranky o tom. ale co ti ja viem. stoji to 60-70eur, ale ja mam pocit,ze to nebude fungovat, mozno je to tym, ze neviem presne ako to vyvolava tu nechut na cigaretu, ale ja si nemyslim,ze niekto pride, kukne na mna a zrazu nebudem chciet fajcit. lebo viem, ze je to v mojej hlave. ale nad tym lekarom uz dlhsie uvazujem a dopocula som sa,ze existuju take stretnutia ako su anonymni alkoholici, tak su aj fajciari... skupinova terapia.

sissmiss
8. jan 2012

@lucia20 yo, presne to som mala na mysli, mam iks znamych co chceli prestat a chodili k homeopatovi, platili okolo 100vky za sedenie a nic, dalsim robili nejake slabe elektrosoky a tiez nic. Neviem odkial si, ale ak nahodou BA, tak skus Hranicna ulica, CPLDZ. Su tam aj skupiny programy na odvykanie od fajcenia. Pravidelne sa tam potom chodi par tyzdov, mozno mesiacov. Da sa to 😉 ak nie si z ba, tak tam skus zavolat a poprosit o pomoc blizsie k tebe 🙂

katja78
8. jan 2012

@lucia20 asi máš na mysli biorezonanciu - "liek" na všetky neduhy, homeo aj toto, aj kadejaké alter-veci fungujú len na placebo efekte. Champix je legálny liek schválený ŠUKL-om, účinná látka vareniklín, môže Ti ho predpísať hocijaký lekár, ale mala by si byť (je to odporúčané) sledovaná, takže tiež mi vychádza, že s ním majú zrejme skúsenosti psychiatri či neurológovia.
Opravujem, úvodná liečba by mala trvať 12 týždňov, u ľudí, ktorí už majú skúsenosť, že skoro po predošlých pokusoch o odvyknutie od fajčenia začali znova fajčiť, sa odporúča aj pokračovať v tzv.udržiavacej liečbe. Podľa príbalového letáku na prvých 12 týždňov treba min. 3 balenia o sume 59+2x126 eúr, čo je spolu 311 eúr, ale z týchto balení Ti ostane aj na ďalšie 2 týždne udržiavacej liečby, čiže to vyjde na 15 týždňov liečby.
Nepoznám zatiaľ žiaden overené centrum/ambulanciu, kde by robili ľudia schopní účinne pomôcť ľuďom, ktorí chcú s fajčením skúnčiť, tak zatiaľ len takéto knižkové rady 😅
Keď som čítala dávnejšie váš príbeh, Tvoja sila a odhodlanie, ktoré si vynaložila pre svoju dcérku, mi vyrážali dych a hovorila som si, aká musíš byť silná. Určite máš dosť sily na to, aby si premohla sama seba, veľmi Ti držím palce 🙂 🙂🙂🙂

viki2912
8. jan 2012

poznam mamicku ,ktora fajcila pocas tehotenstva aj pocas kojenia...ja to neviem pochopit,ze sa toho nevie vzdat kvoli dietatu..a vraj ako ho lubi.ja som bola fajciarka a prestala som ihned ako som sa dozvedela ze som tehotna a teraz uz vobec nefajcim...

katja78
8. jan 2012

@lucia20 - oprava: 311 eúr na 14 týždňov liečby

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre