Čo si myslíte o fajčení počas tehotenstva?

anjelik123
20. apr 2009

ahojte dnes ked som bola na prechadzke videla som jednu tehulku s cigaretou vlastne aj jenu taku poznam a ked som sa jej spytala ci to nieje zakazane pocas tehotenstva povedala mi ze jej gynekolog jej povedal ze ak je tuha fajciarka a pravidelna tak nieje ani velmi dobre aby s tym hned tak sekla lebo vraj aj to male uz je podstate zavisle...co si myslite lebo aj ja som bola fajciarka ale sekla som s tym hned ako som sa dozvedela ze cakam mimco podstate som to brala ako samozrejmost....a co fajcenie ked zena koji? teda ked uz cele tehotensvo fajcila aj ked po menej?

katja78
27. dec 2011

@janullikle - ešte som sa dočítala, že nikotínové žuvačky (ich používanie za účelom odvyknutia si od fajčenia) sú vhodnejšie pre ľudí, ktorí fajčia nárazovo, napr. len v práci, alebo len ráno. Ak sa po konzultácii so svojim lekárom, rozhodne používať ich dojčiaca mamina, tak vždy až po dojčení.
Nikotínové náplaste sú potom vhodnejšie na odvyknutie si od fajčenia pre ľudí, ktorí fajčia veľkú časť dňa, teda zrejme aj väčší počet cigariet, a náplaste mávajú aj vyšší obsha nikotínu (15, 10, 5 mg) ako žuvačky (4 a 2 mg), obsah sa postupne (podľa odporučenia) má znižovať.
Určite treba skúsiť prestať fajčiť najprv vlastnými silami, verím, že aj Tebe to pôjde 🙂

bebemaly
27. dec 2011

ahojte, ja som fajčila pomerne dosť, tých 15 denne, niekedy menej, niekedy viac. ako som zistila, že som tehotná, tak som okamžite prestala, doteraz dojčím, na cigeratu myslím x-krát denne, ale svojmu dieťaťu by som to neurobila,keď sa malý odstaví, tak začnem znova, ale nie pred svojím mimi, to by som sa asi od hanby prepadla, a určite to budem aj obmedzovať 🙂

katja78
27. dec 2011

výborná stránka:
http://www.kurakovaplice.cz/koureni_cigaret/kur...
je odporúčaná dokonca na inej webovej stránke, ktorá sa zaoberá pestovaním tabaku v domácich podmienkach!!!

Ak má stále niektorá mamina (alebo tehuľka) chuť na cigaretu, možno vás prejde, ak si prečítate toto:
http://www.kurakovaplice.cz/koureni_cigaret/zaj...

Vypichujem:
"Poměrně šokující je zjištění, že zatímco tabák a kouř z cigaret radioaktivní látky obsahuje, popel nikoliv. To znamená, že tyto látky zůstávají v dýchacím systému kuřáka a pasivního kuřáka, na jejich kůži a samozřejmě na okolních předmětech, kde kuřák či kuřáci kouřili."

wilagrande
28. dec 2011

@pici moja zlata a udeniny su este horsie ako cigarety a predavaju to a bez napisov ....
a ze dnes je zdravy a zajtra tu byt nemusi??ano ale to sa moze stat aj dietatu ked matka nefajcilanapr.moja kamaratka v zivote nemala v ustach cigaretu nikdy nepila a mesacne babo jej umrelo malo problemy zo srdieckom

nemusis ani fajcit a to dieta od pocatia ma v sebe skodlive latky ci dychas cisty kyslik??vonku to je horsie ako v nafajcenej miestnosti s kazdej strany splodiny vy vypary vyfukove splodiny ortut vo vzduchu si nemysli ze ked nefajcis dietatu neublizujes..
ach boze ale niektore su az moc dolezite ked si myslia ze cigareta dieta zabija tomu dietatu ublizis viac ked prestanes fajcit opytaj sa akehokolvek lekara!!!!

vanessm
29. dec 2011

@wilagrande Tvoj príspevok beriem ako klamanie seba samej, zrejme fajčíš. Aj ja som fajčila, ale akonáhle som zistila, že som tehotná, tak okamžite koniec. Áno všetko škodí, ale fajčenie extrémne a hlavne to ostatné až tak nemôžeme ovplyvniť,ale fajčenie áno. Ja osobne nechápem, ako môže budúca matka vyhulovať keď dobre vie, že všetko ide aj bábätku. A nehnevaj sa, ale salámy porovnávať s fajčením, čo sa týka škodlivín ? Každý lekár,ale aj v každej knihe je napísané stop fajčiť a tie budúce maminy, ktoré sa obraňujú takými nezmyslami ako ty, že radšej neprestať sú podľa mňa maximálne nezodpovedné.

bv_alexandra
29. dec 2011

Celkom búrliva diskusia 🙂 Mám dve deti. Pri prvej som fajčila lebo som bola priliš mladá nato aby som to brala zodpovednejšie. Po 12 rokoch prišlo druhé tehotenstvo. A prišla aj otázka ja a fajčenie. Nebolo ťažké pre mna prestať fajčiť už som to raz urobila. Lenže ked som prvý krát prestala fajčit, dostavili sa u mna doslova astmatické záchvaty, silné kortikosteroidy, liečenia a pravidelné návštevy záchranky. Potom sa vyskytla u nas neprijemná rodinná udalosť a ja som opať začala s fajčením. Moja astma akoby zázrakom zmizla. Hned ako mi bolo potvrdené že som tehotná som to celé rozdiskutovala s lekárom že čo s tým. Povedal mi a bolo to aj pri prvom tehotenstve že nie je dobré prestať ked už matka vie že je tehotná, treba to len obmedziť na minimum. A tiež tu bola otázka astmy. Tak sme sa dohodli že maximálne obmedzým fajčenie.
To ako a či fajčenie plodu škodí nie je presne určené. ČItala som jeden článok, kde bolo napisané že zatial je to všetko len o dohadoch. Aj to že sa rodia detičky s menšou pôrodnou hmotnostou.Nie som pyšná na seba, ale čo je horšie kortikosteroidy alebo fajčenie?
Nepáči sa mi že odsudzujete ženy ktoré fajčiť neprestali, nie pre to že aj ja som fajčila, ale jednoducho každá máme inú silu vôle, inú psychiku, a pod. Takže si myslím že to nie je až tak na mieste odsudzovať matky ktoré fajčia. 🙂

vanessm
29. dec 2011

@janullikle Všetko je to o hlave, ty keď si uvedomíš, že jednoducho nesmieš, lebo môžeš uškodiť bábu, tak sa ti bude lepšie prestávať. Ja som zo začiatku keď som zistila, že som tehotná a mala som hroznú chuť, tak som si len raz potiahla a hneď zadusila, ale aj tak výčitky nenormálne. Proste nehovor si, že si slaboch, lebo tak si to len sťažuješ, ale povedz si, že proste nemôžeš škodiť tomu najcennejšiemu a chceš, aby si mala zdravé dieťatko a si to jednoducho zakáž a keď ti prídu myšlienky na cigaretu, tak začni vtedy niečo robiť, niečím sa zabav.Držím palce, určite to zvládneš, z tvojich príspevkov je cítiť, že si to uvedomuješ, že chceš prestať kvôli bábätku a to je tá najväčšia motivácia pre ženu.

pici
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mishik
29. dec 2011

"zaujimava tema". nestiham citat vsetky prispevky, je ich tu pozehnane. no kazdopadne, kazda z nas sa rano pozrie do zrkadla sama na seba a kazda z nas ma svedomie a vedomie...pred tehotenstvom som bola velmi tuhy fajciar. vyfajcila som 60 cigariet denne a to 100vky. moja sestra fajcila pri oboch tehotenstvach a ma zdrave deturence. no tak som si myslela (naivka) ze je to tak ok. no nastastie ma z tohoto nazoru "vyliecilo" moje prve tehotenstvo. takze som zo dna na den prestala fajcit. chut som samozrejme mala ale silnejsia bola laska k tomu malemu drobcekovi co vo mne rastol. potom som 2 roky dcerku kojila a znova otehotnela so syncekom. toho kojim dodnes. no takze si myslim ze fajcenie mam uz v svojom zivote za sebou. neda mi nespomenut ze dcerka bola velmi nekludne babatko, priam uvrieskane. ci to bolo sposobene cigaretami a ci kolikou uz vediet nebudem no jedno viem. FAJCIT V TEHOTENSTVE JE NEZODPOVEDNOST VOCI SVOJMU DROBCOVI. tazko sa dohadovat cez net. aj tak si kazdy urobi po svojom, ale zrkadlo ma doma kazdy....prajem vsetkym len zdrave a krasne deticky. hlavne spokojne...aj ked ich daktori krmia svinstvom... 😠

mishik
29. dec 2011

@wilagrande neda mi nereagovat. kazdy zije ako vie. my udeniny nejeme, nepijeme, zijeme na dedine...takze moznost volby je tu vzdy aj co sa tyka volby byvania a potravy. ale treba chciet 😉

mishik
29. dec 2011

jaaaj, a este jedna vec. strasne by mi bolo luto keby som svojim deturencom smredela z cigariet. na svojho otca z detstva si pamatam (strasne som ho lubila) no jeho charakteristicka vona-smrad bolo pivo plus cigareta. teraz ked nedaj boh stretnem hocakeho ozrana, pripomenie mi tu charakteristicku vonu-smrad mojho otca. no a takto nechcem aby si ma moje deti pamatali. aby ked zacitia fajciara, aby si spomenuli na mna 😖 ze mama 😢

katja78
29. dec 2011

@wilagrande - ortuť vo vzduchu??? 😅 😅 😅 😀 dobrý vtip 😀 😀 😀 fajčenie tehotnej samozrejme nemôže za všetky choroby dieťaťa, to tu nikto netvrdil. Tvojej kamarátky 1-mesačné dieťatko mohlo mať vrodenú vývojovú vadu srdiečka, napr. na genetickom podklade. A okrem aktívneho fajčenia existuje aj pasívne, ak napr. tehotná žije v jednej domácnosti s fajčiarom.

Ad lekári, ktorí neodporúčajú tehotnej prestať fajčiť, len zminimalizovať, zrejme sú sami fajčiari a z ich strany je to ťažký alibizmus a/alebo nevedomosť!!!.
Ak je žena závislá na nikotíne z cigariet, tak je predsa menšie zlo, ak sa postupne nielen zníži počet cigariet, ale cigareta sa nahradí nikotínom z náplstí alebo žuvačiek a tehuľka môže za podpory lekára a okolia s fajčením úplne a bezpečne prestať, PRETOŽE cigaretový dym (so svojimi 4000 rôznymi chemickými látkami) je uznaný za karcinogén 1A triedy, teda najvyššej možnej!!! Salámy sa môžu fakt schovať 😅 🙄

pici
29. dec 2011

@wilagrande a este k tym udeninam. ked uz porovnavas neporovnatelne. kolkokrat denne tehotna zena je udeniny v porovnani so zapalenim si 10 cigariet?
ak by rovnako denne tlacila udeniny ako fajcila, je mozne polemizovat o tom, co je skodlivejsie... inak rozhodne nie

pici
29. dec 2011

@wilagrande este posledna vec k udeninam. keby som ja fajcila tolko co jedla udenin, bola by som veeeeeeeeelmi prilezitostny fajciar.. keby kazda tehulka zrovnala udeniny s poctom vyfajcenych cigariet, ani by som sa z mojho pohladu nad tym nepozastavila, kedze udediny jem raz za pol roka, co by znamenalo za tehu fajcit jeden krat, co sa da prepacit!!!!!!!!!!!!!!§§

tina_telekova
29. dec 2011

Ahojte kocky, pozeram, ze tu mate naozaj burlivu diskusiu. Aj ja som bola fajciarka a nie hocijaka. Rano, skor ako som otvorila oci, uz som mala cigaretu v ustach. Ked som mala ist niekde vlakom, dlhsie ako 3 hodiny, uz som utekala na toaletu, aby som si mohla zapalit! Chapete to? Vo vlaku na hajzli? Ako spodina... Zlomil ma zazitok na letisku vo Frankfurte. Tam maju take budky pre fajciarov (vyzera to ako telefonna budka, len je to trosku vacsie). Ked som to videla prvykrat, povedala som si, tak sem ja fajcit nepojdem, to je pod moju uroven, vydrzim to. Nooooo, lenze odlozili moj let a tak po 5 hodinach mi bola dobra aj ta zacmudena budka - fuuuuj, az takto hlboko som klesla?? To bol prvy impulz, ked som si povedala, ze s fajcenim skoncim. A podarilo sa, stacila len pevna vola, a to som predtym vyfajcila denne aj 20. O mesiac nato, ako som prestala fajcit, som zistila, ze som tehotna a nastastie sa mi z cigaretoveho dymu robilo zle, takze aj ked niekto fajcil nedaleko, ma z toho nadrapovalo. Dnes je uz malinka na svete a stale na cigarety nepomyslim. Dufam, ze sa k tejto neresti uz nikdy nevratim. Nejde mi o to, ze to skodi zdraviu (ano, skodi, ale aj kopec inych veci), mne skor vadi to, ze som bola tzv. rukojemnikom cigariet! Hmmmm, ja som prestala fajcit kvoli sebe a ked vy nie ste schopne prestat fajcit kvoli svojim detom??!!! Tak je to trosku smutne ... Sme to jedine, co nase deti maju - my ich rodicia! Davajme im len to dobre....

katja78
29. dec 2011

@wilagrande - ešte by som chcela doplniť vysvetlenie tej mojej (ironickej- za to sorry 😔 ) vety o ortuti.
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ....
"Najväčším zdrojom vystavenia účinkom ortuti pre väčšinu ľudí v rozvinutých krajinách je vdychovanie výparov ortuti v zubnom amalgáme. K vystaveniu účinkom metylortuti väčšinou dochádza prostredníctvom stravy. Metylortuť sa zhromažďuje a sústreďuje najmä vo vodnom potravinovom reťazci, osobitne zraniteľnými sa preto stávajú populácie s vysokou spotrebou rýb a morských živočíchov."
Takže treba vymeniť amalgámové plomby a jesť čo najmenej morských rýb a živočíchov, hlavne z Baltického mora. 😉

macamac
29. dec 2011

baby, prečítala som dosť,nie všetko,ale teda vidím,že ďalšia kontroverzná témička s dvomi tábormi

ako: tvrdiť,že fajčenie neškodí nenarodenému dieťaťu,resp. narodenému-ak sa fajčí v jeho prítomnosti, je pre mňa rovnako absurdné ako tvrdenie, ktoré bolo tiež tu na MK, že interupcia nie je zabitie /ako ukončenie života násilne myslím/
nechcem, aby ste ma tu zas upozorňovali na porovnávanie fajčenia s niečím iným-mne to napadlo proste tak isto "od veci" tvrdenie,ako ohľadne UPT
pretože-tak,ako aj tu sa nájdu obhajkyne niečoho, čo už snáď fakt vie žiak ZŠ o fajčení /že škodí/, tak sa aj nájdu maminy, čo presne vedia, kedy sa z "plodového vajca" stáva človek a kedy je teda ešte UPT ako v pohode

nie, nič nie je v pohode-a teda ani hulenie počas tehu

ale znova-je to vec postoja k životu,preto nemá cenu sa tu hádať a dokazovať si niečo dokolečka dokola

katja78
29. dec 2011

@macamac - podľa mňa to má cenu, nikto nie je vševediaci, ani ja, preto sa vždy oplatí v rozumnom duchu diskutovať 🙂

macamac
29. dec 2011

@katja78 tak-v rozumnom duchu, som ZA, veď od toho je fórum 🙂
pokiaľ sa tu zídu baby v rámci slušnosti si pokecať a nebáť sa povedať aj svoj názor, to je potom podľa mňa "plodná diskusia" 🙂

pici
29. dec 2011

@macamac ta ktora napise ,fajcim viem ze to skodi, fajcit budem, som si vedoma,ze to skodi dietatku, a beriem na seba nasledky... tak pred tou dam klobuk dole... ale pred alibizmom urcite nie :D

katja78
29. dec 2011

@pici - no veď keď sú závislé na nikotíne, tak nemôžu inak, asi... 😔

nana80
29. dec 2011

@macamac ahoj suhlasim stebou že je to vec postoja k životu..napr.moja švagrina fajčila počas celeho tehu ako turek potom ajked kojila a nakoniec maleho odstavila,,aby si mohla s čistym svedomim že vraj zapalit no nechapem suvis kedže počas tehu to svedomie nemala a výsledok : maly ma 3 roky od narodenia každu chvilu chory čo nevie dychať a doslova mu piskaju pluca a čerešnička na torte? minule bol u nas a hovori: teta mas cigu?potrebujem si zapaliť,kukala som ako puk.a švagrina nato že ked ja fajcim na balkone maly vybera s popolnika špaky a akože fajči tiež 😢

mamilia
29. dec 2011

@nana80 ☹ ☹ ☹ bez komentara asi len tolko.....

vanessm
29. dec 2011

@pici V čom je alibizmus prosím ťa horší ako vedomé priznanie, že to škodí ich bábatku?

delideli
29. dec 2011

Necitala som diskusiu,ale mam pocit,ze nie je velmi o com diskutovat v pravom zmysle slova. Fajcenie v tehotenstve babatku jednoznacne a preukazatelne skodi a ak niekto tvrdi opak, len preto aby si ospravedlnil, ze ako tehu fajci, je to obycajny alibizmus a hladanie ospravedlnenia pred sebou samym..A v neposlednom rade aj velka nezodpovednost k vlastnemu dietatku,co je na tom najsmutnejsie..Ale do svedomia si musi kazdy vstupit sam..

macamac
29. dec 2011

@nana80 😲 😲 😲 😔
čo dodať, smutné ☹

macamac
29. dec 2011

@vanessm ja to vidím tak:
to vedomé priznanie podľa @pici je v tom, že tam-ako ona píše, si matka prizná fajčenie, uzná chybu a chápe,že to škodí
alibizmus- je hľadanie výhovoriek a výrokov /dr. povedal,dýchame väčšie svinstvo,.../ o tom, že fajčenie vlastne za určitých podmienok je lepšie,ako niečo iné....skrátka hľadať dôvody, prečo fajčiť smiem, radšej,ako si priznať pravdu a nájsť aspoň jeden dôvod /svoje dieťa/, prečo fajčiť nebudem

vanessm
29. dec 2011

@macamac No veď ja som to pochopila, len neviem či hociktorý z prípadov si zaslúži obdiv teda "klobuk dole"
Klobuk dole si zaslúži len tá, ktorá prestane.

macamac
29. dec 2011

@vanessm ale pici asi už po niektorých príspevkoch prišla do štádia, že teda "smekne klobúk dolu" aspoň pred tými "osvietenejšími", ktoré síce fajčia,ale poznajú aj dôsledky a priznajú ich
lebo sú tu aj také postoje-že veď je tisíc horších vecí a vlastne je to ok 😝 😉

že @pici? 😉

janullikle
29. dec 2011

neni to ok nebolo a ani nikdy nebude 😖 som si vedoma ze to skodi ale niekedy sa fakt neda ked je vela inych faktorov preco ist, napriklad ked ta muz nasere, tak si zapalim jak byt hodinu nervozna a plakat..

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre