Čo si myslíte o fajčení počas tehotenstva?

anjelik123
20. apr 2009

ahojte dnes ked som bola na prechadzke videla som jednu tehulku s cigaretou vlastne aj jenu taku poznam a ked som sa jej spytala ci to nieje zakazane pocas tehotenstva povedala mi ze jej gynekolog jej povedal ze ak je tuha fajciarka a pravidelna tak nieje ani velmi dobre aby s tym hned tak sekla lebo vraj aj to male uz je podstate zavisle...co si myslite lebo aj ja som bola fajciarka ale sekla som s tym hned ako som sa dozvedela ze cakam mimco podstate som to brala ako samozrejmost....a co fajcenie ked zena koji? teda ked uz cele tehotensvo fajcila aj ked po menej?

bobocka
31. dec 2011

@wilagrande joj nic sa nestalo.sama teraz ked sa citam vidim,ze som to zbytocne nafukla.ako prislo,tak odislo 😉

a ak sa smiem opytat...naco si preboha zacala zas fajcit,ked si tak dlho nefajcila???tehotna a dojciaca maminka bola predsa iste dokopy vyse roka,tak naco zas zacinat? toto ja nechapem.ak niekto prestava fajcit a vrati sa k tomu po dvoch troch tyzdnoch,mesiaci...ok beriem.zjavne nebol dostatone silny a nebol dostatocne motivovany s tym seknut.ale ked uz raz nefajcim rok,tak by som bola na seba sakra hrda a uz by som si nezapalila.ja viem o com fajcenie je.dodnes si dobre uvedomujem,ze fajciarovi fajcenie chuti,ze mu je prijemne.sem tam sa prichytim ako sa zamyslim nad mojim fajciacim obdobim a rozmyslam ako to asi chutilo...no realne si seba s cigaretou uz neviem a ani nikdy nechcem predstavit.uz nie.toto je jedna vec o ktorej mozem povedat,ze sa k nej uz nikdy nevratim.ja viem,ze sa hovori,nikdy nehovor nikdy,no co sa fajcenia tyka,tak s cistym svedomim a vedomim viem povedat,ze nikdy uz fajcit nezacnem.taky odpor som si k tomu vypestovala(naturalne,nezhnusovala som si to sama,proste to postupne prislo),ze uz by som si zapalit nedokazala.nie koli tej chuti,ale koli tomu,ze sa mi protivi obraz seba samej drzajucej cigaretu v ruke a vydychujucu dym.ble ble,uz nikdy 😝

bobocka
31. dec 2011

@eaka presne ,najidealnejsie je nikdy nezacat.no to by sme nemohli byt kedysi vsetky mlade nastrocne šťavy ,mysliace si,ze fajcenie je cool a kto nefajci nie je in 😅 😀

bobocka
31. dec 2011

@wilagrande nie.vtedy nie.akurat som mala kazdy den nadhernu novu manikuru 😀 pribrala som po porode,resp nezhodila co bolo treba,ale to si s fajcenim spajat nebudem predsa 😉 rodila som 3,5 roka po prestati fajcenia. ono je pravda,ze cigaretka udrzuje liniu.nedam si kolacik,zapalim si.ale za aku cenu....
tak ti poviem,ze budem mat radsej par kileciek naviac,ako krabicku cigariet v kabele 🙂

wilagrande
31. dec 2011

@bobocka vies ono to bolo tak ked som otehotnela (a to som este nevedela ze som tehotna ) mi akosi prislo zle s cigarety a z dymu MM tiez fajcil a tak som si uz nezapalila urobila som ti test a vysiel 2 ciarky 🙂 sla som aj k svojej dr a ta mi to potvrdila ale k tomu fajceniu krutila hlavou mi hned povedala no ked vam to nechuti nefajcite ale nieje dobre prestat naraz...
no a tak ako mi zacal vadit dym tak somnou prestal fajcit aj moj manzel a nefajcili sme pokym sme kojili a akonahle som prestala s kojenim to bolo v nemocnici tam som bola s malym varena pecena...tak manzel doma (na balkone)zacal fajcit a ked som po nejakom case prisla z nem.domov tak on bol ta motivacia tu cigaretu som mu normalne zacala zavidiet aj ked mi nedovolil tak som zacala potajomky..vies keby on nezacal nemal by ma kto k tej cigarete motivovat..:(

bobocka
31. dec 2011

@wilagrande ach jaj,to je tazko ked nie je opora v partnerovi co sa tohto tyka.
u man to bolo inak,ja ked som zacala s mojim bobcom,tak on bol velky nefajciar(ja 17 on 20rokov sme mali) a ja zaba zamilovana som mu povedala,ze koli nemu prestanem.lenze chlapec bol na vojne a co oci nevidia,to srdce neboli,tak som fajcila a jemu nic nepovedala.pred nim som nikdy nefajcila a ked chodil k nam,tak u nas bolo furt nahulene,lebo rodicia boli silni fajciari,tak proste on ten cigaretovy smrad nepripisoval mojmu fajceniu.vonku ked sme boli,som proste nefajcila. a toto klamanie ho mi vydrzalo tri roky!!!! no potom som mu to povedala,nadseny nebol,no bola ticha dohoda medzi nami,ze pred nim proste fajcit nebudem. a tak aj bolo.a potom ako sme boli starsi a zili v uk a zacali sme si planovat buducnost,tak som si uvedomila,ze kolke peniaze ja takto prefajcim a sekla som s tym a obaja sme zacali makat ako fretky a riadne sme zarabali.vystrojili sme si prtavu londynsku svadbicku a ked som otehotnela,sme sa vratili domov na svk. cigarety som sa od toho daneho silvestra ani nedotkla a moj muz je z toho velmi stastny a je na mna patricne hrdy.takze u mna je to naopak.mna zas motivoval aj moj muz k prestatiu a velmi casto mi daval najavo aky je stastny,ze som prestala a to mi pomahalo pri mojom abstinovani 😉

wilagrande
31. dec 2011

@bobocka 🙂 tak to palec hore ach keby sa to aj mne dalo tak navzdy ale tak kedysi som vyfajcila aj krabicku denne a teraz asi 3 roky, mam krabicku aj na dva tri dni ...hadam mi niekedy vydrzi aj na tyzden a casom ju uz nebudem potrebovat vôbec..🙂
no idem si ja uz lahnut tak ti prajem vsetko naj v novom roku 🙂pa dobru noc

bobocka
31. dec 2011

@wilagrande prestat fakt nie je tazke.naozaj .som si myslela,ze to bude tazsie 😉 .tebe by len pomohlo,keby ste sa obaja a drahym dohodli,ze spolu prestanete,jeden druheho podporovali a spolu prestali.najdite si hocijaky padny dovod.nemusi to byt hned zdravie-sama viem,ze fajciar absolutne neriesi,ze fajcenie jeho zdraviu skodi 😅 .mozno si povedzte,ze viete kolko vas cigarety mesacne vyjdu a tie peniaze si hadzte do prasiatka a potom si za ne nieco pekne kupte 🙂 alebo tie peniazky dajte na konci roka na sporiaci ucet svojho dietatka .z toho by ste mali obaja naozaj velmi dobry pocit 🙂 ale dolezite je,aby ste ozaj obaja chceli 🙂 mna motivovalo aj to,ze som predtym uz vela krat chcela prestat a neprestala som a teraz som bola presvedcena,ze uz chcem naozaj prestat.no moji kamarati,co vedeli ako fajcenie lubim,sa mi smiali,ze nehrozi aby som naozaj prestala.a moja hrdost mi nedala ,som si povedala,ze ja im vsetkym dokazem,ze to zvladnem. a dokazala som 🙂 .ono ked clovek ozaj prestane,tak ziska nejaky zvlasny respekt voci sebe samemu a zacne byt na seba hrdy. a to je velmi fajn pocit 😉
veru idem ja tiez do hajan.tak dobru noc a neboj,silvester je az zajtra,dovtedy este iste tema nabere na obratkach a este sa tu iste do noveho roka stretneme.este bude kopec casu na zelanie si vsetkeho dobreho 🙂 ale ak nahodou nie,tak aj tebe len to dobre a co najmenej cigariet 😉 😀

pici
31. dec 2011

@wilagrande kto pise z internetu? ja pisem zo zivota, ja pisem co hovori gynekolog s 20 rocnou praxou, ja hovorim co je jasne kazdemu normalne zmyslajucemu cloveku. ja hovorim fakty, nie alibisticke sragory... tích je plny internet, ako ktory lekar doporucil fajcenie, ako kto povedal ze je to pre dieta mensi stres... sorry... ale verit takymto debilinam, to by som brala obcianske a uprela pravo volit. ved dieta sa vyvija v dyme, v dyme sa mu vyvijaju najdolezitejsie zivotne funkcie, dymom ho oberam o kyslik , bez ktoreho ako iste vieme odumieraju mozgove bunky. v prenatalnom vyvoji ho nutim byt zavislym na droge!
@bubinko83 ano su aj horsie hriechy, ale byt v otazke zdravia relativne zodpovedna / fajcia aj viac ako ja/ je postoj mimo mojho obzoru

pici
31. dec 2011

najlepsie je fajcit pred tehu 2-3 krabicky.. pocas tehu tak do 10 cigariet a ked sa mimi narodi, rovno po cecku mu dat zapalit, nech je aj mimi v klude, nie len maminka... co sa clovek nedozvie z konika !

kohutovci
31. dec 2011

@wilagrande ja som ta nechcela urazit.. ale ved trosku sa uvedom co si tu popisala.. pod tymi bludmi som myslela tie nezdrave potraviny.. ovdzusie a podobne dalsie vyhovorky.. ktorymi si ospravedlnovala fajciarov.. bola si sarkasticka na kazdeho kto sa ti snazil oponovat.. fakt mi to miestami pripadalo, ze sa bavime s pubertiackou a nie s dospelou zenou.. tak preto som bola uz ku koncu taka neprijemna..
nerada si robim nepriatelov a preto sa ti uprimne ospravedlnujem ked som ta urazila..

katja78
31. dec 2011

teda babyyyyyy, to čo to tu v noci 😅 fakt, selektívne vnímanie a spomienkový optimizmus 🙄
@scandya - prepáč, že som si dovolila prejsť Tvoje verejne prístupné príspevky na MK, ale nedalo mi. Fakt si myslíš, že Tvoja dcérka nebola poznačená Tvojim fajčením v tehotenstve?
Toto sú Tvoje slová:
"skor ma trapi ze mi merali prietoky a ze ich mam slabe,"
"Bola malinka ale donosena a bez problemov- zdravuckaaaaa 2.380g, 47cm, ale teraz uz mame 49cm a 2600g. Rodila som cisarskym lebo pri kazdej kontrakcii malinkej prestavalo byt srdiecko-"
Doteraz Ti nikto nepovedal, že príčinou týchto ťažkostí bolo pravdepodobne Tvoje fajčenie v tehotenstve?

katja78
31. dec 2011

@wilagrande - mne len nie je jasné, o akom šoku (pri zanechaní fajčenia v jednom momente) je tu reč??? 😅 ďalšia fráza 🙄

kohutovci
31. dec 2011

@wilagrande dalsia vec cim si ma nesmierne zaskocila bola hlaska, ze tvoje dieta malo zdravotne problemy kvoli tomu, ze si nahle prestala fajcit.. nato som ti tiez povedala svoj nazor a predpokladam, ze ked si dala paci sa mi, tak s tym suhlasis .. no opat si nasla dalsi argument preco obhajit to fajcenie.. tak som sa v tom uz stratila, vies? fakt som nepochopila o co tebe a bubinkovi slo... pretoze nieco ste vyhlasili a vzapeti to druhou vetou zabili.. 🙄

bubinko83
31. dec 2011

kočky už to neriešte. Prajem krasneho Silvestra všetkym 🙂

8zabka83
31. dec 2011

To je poriadne úbohé vyhovárať sa na nejaký šok z toho, že matka prestane fajčiť....Ja som bola tiež fajčiarka pred tehotenstvom a hneď ako som si spravila tehotenský test a vyšiel pozitývny som sekla s cigaretami a nič sa mi nestalo a ani našej bambulke...Ked už si ako dospelí ničíme telo cigaretami to je ok je to na našu zodpovednosť, ale aby za to znášali dôsledky naše detičky tak to je doslova choré...Je nás veľa, ktoré sme dokázali prestať a nevidím dôvod prečo by iné nemohli aspoň počas tehu a dojčenia je to len o tom čoho všetkého sa dokážeme vzdať pre naše drobce...Ja by som si nikdy nezapálila ani len v blízkosti svojho dieťatka a nie to ešte keď vo mne rástlo....

wilagrande
31. dec 2011

@kohutovci nepovedala som ze koli tomu ze som prestala fajcit ,ale bol to priklad ze aj ked som nefajcila tak zdravy nebol....:( ale netvrdim ze to bolo preto ze som nefajcila

wilagrande
31. dec 2011

@pici ty si stale melies svoje .....kto vie poriadne citat tak pochopi co pisem a kto nechape tak nech to ani necita

nela82
31. dec 2011

Fajcit pocas tehotenstva a pocas kojenia..urcite NIE...a kto tvrdi,ze to neide-ten nema dostatocne rad svoje dieta a nezalezi mu na jeho zdravi.....

scandya
31. dec 2011

@katja78 moja mamka nefajcila a aj ja aj brat sme boli este mensi, mame to v rodine, ale mas pravdu ja som nechcela 100percentne tvrdit ze fajcenie nieje skodlive, som pisala ze sa za to hanbim . Beriem tvoj nazor, ale ja som nedokazala fajcit a naozaj moj gynekolog ked ma videl aka som strhana bez cigi mi povedal ze si mam sem tam radsej zapalit,n o pravda zapalila som si ich viac

pici
31. dec 2011

@wilagrande ja meliem fakty a tie su nevyvratitelne

baramborka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
katja78
31. dec 2011

@scandya - ďakujem, že si aspoň čiastočne uznala, že nebolo všetko ok, aj keď Tvoja mamka zrejme nerodila akútnou sekciou (cisársky rez), pretože by mala insuficientnú placentu kvôli fajčeniu v tehotenstve, či sa mýlim? 😕

katja78
31. dec 2011

@baramborka navrhnúť adminovi uzamknutie témy môže len zakladateľka témy, ba niekedy ani to nezaberie. admin podľa vlastného uváženia môže síce tému uzavrieť tiež, ale tiež by musel ma ť vážny dôvod.

anjelicek26
31. dec 2011

@katja78 - presne o tom soku, na ktory sa- fajciarky vyhovaraju, nemaju ani paru. Pisala som stranu dozadu, ze nikotin zacina k dietatu prechadzat najskor v 8.tyzdni tehotnosti, ked zacina preberat funkciu placenta, v plnej miere az v 12.tyzdni a tehulka ma MORE casu s tym aj postupne seknut, kym by dieta bolo ohrozene nejakym sokom - pretoze do tej doby zavisle na nikotine este nie je!

@baramborka - nie netreba to tu uzavriet, fajci vela zien, buducich mamin, dokonca tehuliek, co maju v jednej ruke test a v druhej hadam poslednu cigu, treba mat moznost si takuto debatu precitat a vybrat si z toho to svoje. Uzavriet by sa temy kvoli svojej kontroverznosti nemali. Lebo tie problemy tu su. Fajciarky rodia deti a aj koja a su casto skalopevne presvedcene, ze detom nejako vyrazne neskodia (par exemplarov je aj v tejto teme).

scandya
31. dec 2011

@katja78 vtedy sa cisaraky robili len zriedka a mala tazky porod brat isiel zadko. Ja uznavam ze fajcenie skodi ale je ovela horsich vplyvov na zdravie dietata. a naozaj sam lekar mi povedal aby som si radsej zapalila, lebo v takom strese ako som bola ja to pre dieta bolo horsie. Aj ja som vzdy hovorievala, ked budem tehotna, nebudem fajcit a nezvladla som to. preto uz nic neodcudzujem rydsej a nikoho. Jedine co ale fakt by som spravila keby ze som bola v situacie zavislej narkomanky a nahodou by som ostala tehotna tak by som urcite pomoc vyhladala. Ale drogy som nikdy nebrala tak to tiez neviem posudit. Odsudzovat tu na fore dievcata co fajcia by si nemala, lebo mozno ty niesi fajciarka alebo si nebola silna fajciarka a ty si dokazala prestat, alebo ti mozno prestalo chutit fajcit. Ja sama na sebe viem ze mne chutilo v tehotenstve a strasne a to mi bolo strasne zle, a aj som jedla a pribrala 30kg. Fakt som sa nedokazala ovladat. preto chapem tieto tehotne zeny fajciarky tu. Aj oni vedia ze to nieje dobre , ale viem ze ani jedna to nerobi nasilu, alebo z lahostajnosti, ale preto ze to nedokazu ! Mam pravdu baby?????

bubinko83
31. dec 2011

baby ale ved fajčiarky najlepšie vedia ako fajčenie škodi ,nie? Ja nechapem prečo sa v dnešnej spoločnosti fajčiari tak odcudzuju. Mna nezaujmaju gemblery ani alkoholici ,sice je mi to luto ,ale ten človek najlepšie vie do akych sračiek sa može dostat svojim konanim,ale ja to neovplyvnim tak načo to budem riešit a stale budem tvrdit aky je alkohol svinstvo ? Ano je a aj cigarety su ,ale nemožeme byt všetci rovnaky. Niektore ženy zohrievaju Pribinačka a UM v mikrovlkne a z toho ma až na chrbte zamrazi.Ja nepouživam mikrovlnu vobec,ale je to moja vec a nikoho nenutim aby konal ako ja.

katja78
31. dec 2011

@scandya - Nie, vôbec Ťa neodsudzujem, ani nesúdim. Zahoďme na chvíľu nejaké morálne pravítko.
Fajčením, dobrovoľným fajčením poškodzuješ svoje telo, hoci následky sa môžu aj nemusia ukázať, vždy je to veľký risk. Ty svoje konanie s nejakou dávkou zodpovednosti hodnotíš spätne, ale práve preto, že ho hodnotíš negatívne, by bolo normálne a ľudské, povedať - chcela by som s fajčením prestať. A nie fajčila som počas tehu a nič sa nestalo! Sama vidíš, že stalo.
A takéto uvedomenie si a vzatie zodpovednosti na svoju hlavu treba šíriť práve tam, kde sa budúce maminy rozprávajú o tom, či majú alebo nemajú skoncovať s fajčením. Či to škodí len akože, alebo len trolinku, alebo mi je to jedno.
Ide o postoj.
A aj keď Ty nevieš prestať s fajčením (čo neznamená, že raz sa Ti to nepodarí, v čom Tebe, aj všetkým podobne sa "trápiacim", veľmi držím palce), nie je zodpovedné, aby sme si tu písali ľahkovážne pod rúškou vlastnej slobody. Každá sloboda bez patričnej dávky zodpovednosti je nezrelá.

scandya
31. dec 2011

@katja78 ma navadzas mysliet na to spatne tak ano, musim suhlasit ze si vlastne uvedomujem ze to malej ublizovalo. Ale neviem ci dnes keby som bola tehotna to dokazem . mozno ano, niektorym to prestane chutit. Ja som chcela vtedy strasne drzala som sa ale bola som v takom psychickom naatlaku, ze som plakala a triasla sa ze nemam cigaretu, lebo predtym som vyfajcila aj 2krabicky denne, teda ziadna cigareta za den, ma zabijala a stresovala. omedzila som to na 10denne vtedy. Bolo to tazke a hnevala som sa sama na seba, hlavne ked vsetko som mala naplanovane aj dietatko. Ktore ma poznali sa tiez divili ako ja silna povaha mozem byt taka roztrasena. Takze zhrniem to. Neodcudujem tie tehulky co fajcia pretoze sama som to napriek velkemu usiliu nedokazala. mozem teda vyhlasit ze som naozaj zavisla na cigaretach, fajcim od 16rokov. asi preto je to uz zavislost. a ver ze som davnejsie vyskusala vsetko, diotky co ma mali odnaucit fajcit, ci zuvacky, ci psycholieccba....

scandya
31. dec 2011

@bubinko83 presne si to vystihla!

katja78
31. dec 2011

@scandya - a Champix si skúšala? Pokiaľ viem, toto je momentálne najúčinnejší liek (len pre dospelých, v tehotenstve sa nesmie!) na odvykanie od fajčenia. Treba byť ale motivovaný, malo by sa začať so Champixom počas psychologického vedenia, alebo po pohovore s odborníkom:
http://www.lefa.sk/internet/nefajc/metody.htm

Pozri si príbalový leták, či diskusné laické fórum:
http://www.liekinfo.sk/liek-champix-tbl-flm-11x...
http://www.liekinfo.sk/liek-champix-tbl-flm-11x...
http://www.zdravie.sk/sz/510/t397404/p1/fajceni...

Si si istá, že by si nevedela kvôli ďalšiemu tehotenstvu prestať fajčiť, keď vieš, že Tvoja malinká sa dusila v Tvojom tele, lebo splodiny z cigaretového dymu zabránili tomu, aby sa dobre vyvinula placenta? preto si totiž mala zlé prietoky.
Ak Ťa ďalej viac straší pocit vlastnej roztrasenosti bez cigarety ako vedomie, čo Tvoje fajčenie nedalo Tvojmu dieťaťu naozaj dýchať, tak si to treba v hlave rýchlo zresetovať! Myslím to v dobrom, vnútiť tento názor Ti nemôžem, ale dúfať, že začneš premýšľať o svojej závislosti z iného konca, môžem a chcem 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre