Čo si myslíte o fajčení počas tehotenstva?

anjelik123
20. apr 2009

ahojte dnes ked som bola na prechadzke videla som jednu tehulku s cigaretou vlastne aj jenu taku poznam a ked som sa jej spytala ci to nieje zakazane pocas tehotenstva povedala mi ze jej gynekolog jej povedal ze ak je tuha fajciarka a pravidelna tak nieje ani velmi dobre aby s tym hned tak sekla lebo vraj aj to male uz je podstate zavisle...co si myslite lebo aj ja som bola fajciarka ale sekla som s tym hned ako som sa dozvedela ze cakam mimco podstate som to brala ako samozrejmost....a co fajcenie ked zena koji? teda ked uz cele tehotensvo fajcila aj ked po menej?

pici
27. apr 2011

@strihalka presne tak. ja som medzitym raz uz skoro rok nefajcila... ale ako som si povedala ze fajcit nebudem tak som pekne zase fajcit zacala... vsetko je to ale otazka chcenia...

shafqa
6. máj 2011

vazene damy, prave som si precitala ake su poniektore velmi "mudre" a maju len svoju pravdu, ze fajcenie skodi a sposobuje rozne komplikacie u deti. Myslim,ze kazda z vas by sa mala zamysliet nad tym,ze len samotne fajcenie nesposobuje napriklad hyperaktivitu u deti (je to napriklad aj povinne ockovanie... ) ze nielen fajcenie sposobuje syndrom nahleho umrtia ( je to napriklad aj povinne ockovanie), ze pasivne fajcenie skodi... ale to,co dychame zo vzduchu nam skodi este viac (vzhladom na vsetky vypary z aut, zavodov a bohvie co este vsetko dychame), ze ovocie a zelenina ktore kupujete v obchodoch obsahuju take mnozstvo nebezpecnych latok, ktore moze sposobit komplikacie aj dospelemu cloveku (nieto tehotnej zene), ze voda ktoru pijeme napriklad obsahuje jak ciatocky hormonov, ktore mozu mat negativny dopad na plodnost u ludi... to vsetko skodi a to si malo kto uvedomuje. Ak niekto fajci, ano skodi.. ale su veci, ktore skodia daleko viac ... ci uz novonarodenym detom alebo aj tehotnym zenam.
a nikto nemoze povedat, ze je dokonaly a ze robi vsetko spravne... lebo v tom pripade, by ten clovek v podstate ani nezil....

tea333
6. máj 2011

@shafqa a to si ako maju povedat tehotne? neprestanem fajcit, a skodit svojmu dietatu, pretoze su aj ine veci co mu skodia? matka by snad mala chciet svoje dieta chranit.
Su matky, ktore sa nielen vzdaju fajcenia, ale vyhybaju sa ovociu a zelenine zo supermarketov, snazia sa jest co najviac bio, uplne sa vyhybaju cigaretovemu dymu.Mojho syna som nedala ockovat a ideme sa stahovat k lesu, aby moje deti vyrastali v ako- tak cistom prostredi.Vodu filtrujeme a dobre vyberame, co si syn oblieka a co papa.
Necitim sa zeby som nezila, len preto, ze zijem zdravo, prave naopak, prospieva to aj mne.Fajcenie neprospieva absolutne nikomu, prave naopak, robi zle matke aj dietatu, a obmedzuje a obtazuje okolie.
Je to len vec vyberu a pohodlia.

shafqa
6. máj 2011

@tea333 ja tvrdim, ze nielen fajcenie ohrozuje ludi, alebo este skor, ze je to to najmenej co ohrozuje. Ked si da zena (z akehokolvek dovodu) 1-2 cigarety denne, tak tie dve cigarety skodia menej ako vsetko,co za ten den vdychla, zjedla, vypila.. menej ako vsetko skodlive,co sa v jej tele uz nachadza.
je pekne,ze vy ste sa rozhodli zit tak prirodne, ale nie kazdemu to vyhovuje. Ja osobne som mestsky typ cloveka a neviem ci predstavit zit niekde pri lese a pestovat si zeleninu, ale aj s tym pestovanim to nieje take ruzove... nevies, co je v pode a neverim,ze si pojdes dat urobit rozbor pody v ktorej chces pestovat zeleninu, ze ci neobsahuje tazke kovy alebo nejake ine skodliviny, to vsetko sa dostane do zeleniny/ovocia z pody.a co sa tyka sledovania co clovek zje, bohuzial vela ludi si nieje vedomych co vlastne jedia.. co kupuju, z akych materialov su veci. Ide o neinformovanost sirokej verejnosti.
a je vela organizacii, ktore z toho tazia.
v kazdom pripade som aj nazoru,ze mozes sa odstahovat na dedinu a pestovat si zeleninu ale ak mas raz geneticky dane vady, oni sa prejavia... skor alebo neskor a nepomoze ti nic...bohuzial...

cecil36
6. máj 2011

@shafqa smog, ktory dychame, vypary z aut, zavodou, zelenina o ktorej nevieme ci je ok a moze obsahovat nebezpecne latky viac menej nemozeme ovplyvnit, najmä ak zijeme v meste. K tomu vsak z vlastnej blbosti (lebo sorry, ale fajcenie je iba blby zlozvyk a nie je na nic dobre) pridame decku este v lepsom pripade 1-2 cigeraty. V horsom celu krabicku denne. Ak sa ich tehotna zena nevie vzdat len preto, ze si povie "fajcenie dietatu skodi menej ako stres, ktory by prezivala keby nemala cigaretu" alebo "ved su aj ine skodliviny, ktore decku skodia viac ako fajcenie" podla mojho nazoru nie je zrela osoba na materstvo. Preco? Lebo je sebecka!!!!!!!!!

tea333
6. máj 2011

@shafqa ja si nic nepestujem 😀 budeme v dosahu mesta, ale v lese, mame auta (ale co najnizsia spotreba a emisie 😉 ) a nic neplanujem pestovat, len budem kupovat od miestnych, o ktorych viem ako pestuju 😉
podla mna tvoj nazor sa da zvelicit na vyrok: Neunuvajme sa, aj tak vsetci zomrieme !!
Je rozdiel snazit sa a robit, a nerobit nic, ci dokonca situaciu este zhorsovat.Mozno dychame zly vzuch a mame otravenu podu, ale preto si nebudem ospravedlnovat fajcenie, pitie alebo drogovanie (uz je to aj tak zle, nevadi)

tea333
6. máj 2011

@cecil36 obavam sa ze je to komplexnejsi problem, kde sa snubi sebectvo zeny a choroba zvana zavislost, na ktoru maju niektore zeny vacsie ci mensie predpoklady zdedene.
Materstvo je vsak tak silny cit, ze ked zena vie, ze caka dieta, mala by s fajcenim a inymi skodlivymi zalezitostami prestat.Materstvo totiz vyzaduje omnoho viac obetavosti, takze mas pravdu, ak prestat nechce, nie je pripravena byt dobrou matkou.
Ludia su vsak sebecky viac nez by sa cakalo.Mnohi maju deti ☹

tea333
6. máj 2011

@shafqa len aby to neznelo, ze som teoretik, som dieta dvoch silnych fajciarov.Som na mojich rodicov tak trochu nahnevana, ze nevedeli prestat koly svojim detom.Chcela som byt ako oni a tajne som im kradla cigarety.Okrem pasivneho fajcenia, ktoreho mi ustedrili dost, som zacala asi v 13 rokoch dost vela fajcit (nie neboli sme socialny pripad 🙂 )
fajcila som vela rokov.Len som si tym skodila.Neurobim svojim detom to, co moji rodicia mne ☹

shafqa
6. máj 2011

@tea333 malo to nejake nasledky, ktore teraz citelne prezivas? a ak ano, si si na 100% ista,ze to bolo sposobene fajcenim tvojich rodicov? alebo je to len cisto z presvedcenia,ze fajcenie je zle a basta 🙂

@cecil36 kazdy clovek na svete je tak trochu sebecky, lebo ak nieco urobis aby si z toho sama mala dobry pocit (ci uz je to moralne spravne alebo nie) tak je to sebecke lebo to robis pre vlastne potesenie 🙂

cecil36
6. máj 2011

@shafqa jasne, ze v cloveku je ista davka sebeckosti, ale mal by mat klapku, cez ktoru by ta jeho sebeckost nemala prekrocit. Najmä ak sa to tyka malych deti. V opacnom pripade mozeme fajcit, drogovat, zabijat.... cokolvek len preto, ze z toho mame dobry pocit. To je trochu chore nie?

tea333
6. máj 2011

@shafqa vdaka nim som fajcit zacala a niekolko rokov fajcila.v podstate ma k tomu viedli.nehovoriac o tom, ze sme mali casto zadymenu obyvacku.som silna alergicka, urcite mi tym alergiu a dychacie problemy len zhorsovali.
okrem toho ze namiesto aby sa nam venovali si radi vypalovali zobaky na balkone alebo v obyvacke.Dakujem pekne.
Moje pluca sa hadam vycistia.ktovie ale co som si tym sposobila.

tea333
6. máj 2011

@shafqa neviem ci mas deti, ale v ich pripade ide sebeckost bokom.moj muz prekonal fobiu z lietania 3x, 2x koly mne, aby som sa potesila z dovolenky s nim (on ani samotne dovolenky velmi nemusi ) a 1x koly synovi, pretoze stav jeho koze potreboval more 😉 nijak si to nevychutnal, bal sa, pred letom bral lieky.ale isiel 😉

domca1511
6. máj 2011

Ja som fajciarka uz asi 5rokov.Fajcila som aj na zaciatku tehotenstva i ked to je vtedy najnebezpecnejsie:(.Menzes my chodi nepravidilne a tak som o tom vobec netisila.Ked som sa to dozvedela prestala som.Nebudem klamat raz za mesiac som si jednu slimku dala aj to najslabsiu.Po podode som kojila mesiac to som nefajcila.Ale potom som uz normalne zacala fajcit samozrejme vonku a nie pri malej aby som ju vidimila ved dym staci aj dychat a je to tiez tak isto zle.A mala je zdrava narodila sa na cas.Kamaratka fajcila normalne cele tehotenstvo a tiez je maly zdravy.Kavu mydoktor povedal ze jednu za den mozem a to je aj vela o tom pisane a este sem tam pohar piva neuskodi tehotnej.Mozte ma udupat to je len moj naroz.Sice som nefajcila v tehu ale ani kolko z Vas sa prizna ze pasivne fajcili v tehotenstve?Ani jedna.A to neznamena ze nemilujete svoje deti je to o charektere a voli.tod moj nazor hadam som ziadnu s Vas neurazila:D

domca1511
6. máj 2011

Inak ja som so sestrou adoptovane a sme dvojicky.Aj nasa mama sice ju osobne nepoznam teda vlastna conas nechala tiez fajcila ked mna a sestru cakala a kto vie ci aj nepila.Ale sme zdrave chvala bohu.

veve2211985
6. máj 2011

ja som s tým sekla hned ako som zistla že čakam prvu dcerku a potom aj pri druhej som prestala a nefajčim už vobec.Ja take ženy odsudzujem je to škarede na takej tehotnej mamine mat( "bago v papuli ")sestra fajčila cele tehu a malý sa jej narodil z velmi vážným zdravotným problémom.Ja som jednoznačne proti aby tehotna mamina fajčila!!!!

nice202
6. máj 2011

@tea333 nechcem sa miesat, ale citam tuto temu. ja som fajcila. pocas tehu nie, mozno na uplnom zaciatku ano, ale teraz zas.no to je fuk. mala je najzdravsie dieta v okoli. chcem sa ta vsak opytat: co znamena slovo koly??? ja to neviem precitat. myslela si asi slovicko kvoli? kvôli....

vera1132
6. máj 2011

aj ja som občas fajčila pred tehotenstvom , a kým som nevedela že som tehotná. ake ako som sa dozvedela že čakam babo, tak som prestala a ani mi to nechutí, už je tomu rok a niak ma to nelaka späť. a ked niekto pri mne fajčí , tak mi to vadí. niektore mamičky a aj budúce mamičky čo poznam , tak tie sa zlozviku neodnaučili ani počas tehotenstva.
mna by trapili svedomie kebiže ma malý niake problémi kôli tomu že som počas tehotenstva fajčila.

cecil36
6. máj 2011

@veve2211985 @vera1132 vazim si maminy, ktore sa kvoli babätku dokazu obetovat, vzdat cigariet ci inych neresti. Klobuk dolu baby 🙂

veve2211985
6. máj 2011

@cecil36 Tak to ma ale bit,koli komu sa mame už tak moc snažit?ked nie koli našim detom🙂su všetko na svete čo máme :D

vera1132
6. máj 2011

@cecil36 a ty fajčiš nadalej? ja som bola iba priležitostný fajčiar, tak mne to bolo vpodstate jedno. a namiesto cigariet teraz kupujem plienočky , nutrilon. . . 🙂

danka38
6. máj 2011

to je vec viacerych nazorov.pretoze ja som fajcila aj pocas tehotenstva a prebiehalo ako ma byt..bez komplikacii..mala je zdrava.doktorka mi povedala ze to mam obmedzit ale nebola reč o tom ze prestante fajcit..Nikotin ma kazda fajciarka v tele .ci pocas tehotenstva alebo potom....Na verejnosti som nefajcila lebo tie pohlady ludi mi isli na nervy,ale v sukromi som si dala.. 😒 ...

cecil36
6. máj 2011

@veve2211985 presne tak, my sme sa dva a pol roka snazili o mimi, kym sa podarilo a spravila by som vsetko na svete pre babätko 😵 😵 😵
@vera1132 ja som nikdy nefajcila (ak neratam tu cigaretu v piatej triede co sme potiahli spoluziackinmu otcovi 😀 ), ale poznam vela kamosiek fajciarok, ktore prestali hned ked zistili, ze su tehu, co fakt obdivujem 🙂 . Poznam dokonca aj taku, co fajcila aj v tehu, cigy sa nedokazala vzdat a babo je astmatik a ona pri nom veselo fajci. Tak tam asi nebude vsetko v poriadku.

pici
6. máj 2011

@shafqa no ty zrovna pises o "mudrych " radach, ale do temy si neprispela nic viac len alibizmom. to ze vonku je smog, pasivne fajcenie pesticidy a dokolecka tie iste sracky co sa tu pisu je FAKT, ktory ja ty ani nikto nezmenime. kysly dazd neviem zmenit, pesticidy sa kvoli mne neprestanu vyrabat atd.. ale je to vec, ktora zemnit nejde.. fajcenie v tehotenstve je otazkou priorit a zdraveho rozumu. FAJCIT NEMUSIS, ale CHCES. ak su zeny tak sebecke ze sa budu obhanat kadejakymi zachrannymi slamkami o nahlych umrtiach deti nefajciarok atd tak potom nie je na mieste tato debata. fajcenie skodi zdraviu. to si sa s nad ucila na zakladnej nie? a neexistuje jeden padny argument na to, aby zena v tehotenstve fajcila... tak o com sa bavime? je to len posrany alibizmus kazdej tehotnej fajciarky opierat sa o fakty,ktore zmiernia ich vlastny zly pocit z fajcenia. vzdy to pise len zena, ktorej sa narodilo zdrave dieta. ale ani raz to nenapise zena, ktorej sa nasledkom fajcenia odlupila placenta a mala predcasny porod, pri ktorom ohrozila zivot dietata aj svoj.. atd... vzdy to pise zena fajcila som a mam zdrave dieta len preto, ze to dieta je zdrave. ak by to tak nebolo, iste by sa ani jedna neprezentovala na internete, ze juchu fajcila som a mam postihnute dieta.
ja som fajcila 13 rokov. a viem co je to fajcit .. ale je rozdiel argumentovat vecami ktore ovplyvnit neviem a schovavat sa za ne... ako si nealibisticky priznat ze fajcim, viem ze tym vazne ohrozujem zdravie svojho dietata a beriem na seba vsetku zodpovednost s tym spojenu...

nanulik
6. máj 2011

ja som prestala fajčiť asi dva roky pred tým ako som otehotnela a to halvne kvôli tomu lebo som chcela otehotnieť a nechcela som aby dieťa vyrastalo v zadymenej maternici 😀 (ja som si to predstavila ako je bábo v maternici a je tam nahulené ako v krčme. hned ma prešla chuť na cigaretu)
teraz sú to už 4 roky a som šťastná a zdravá. len váha išla hore 😝 😀 ale na tom sa pracuje aby sa to dalo do normálu. ide to pomali a ťažko ale každý zhodený kilogram ma teší

cecil36
6. máj 2011

Moj otec vraj fajcil, kym sme s bratom este neboli na svete. Fajcil na balkone, nikdy nie v byte. Prestal vtedy, ked som sa narodila, lebo nechcel zadymovat svojim dychom babätko- teda mna 🙂 . Nefajci uz 37 rokov 😉
@pici uplny suhlas 😉
@nanulik uzasne 😵 A tie kilecka pojdu dolu uvidis 😉

nanulik
6. máj 2011

@cecil36 ved za každý zhodený kilogram sa odmením čokoládou 😀 takže sa držím na rovnakej váhe (okrem tehotenstva to som bola ako lokomotíva)

danka38
6. máj 2011

no ked sme uz pri zotpovednosti tak ti poviem ze mam dve dcery no a ta starsia nieje zdravotne na tom dobre a pri nej som nefajcila..ja sa tu nebudem obhajovat ale myslim si ze som dobra matka pretoze nevidim dovot za ktoriý by som sa mala hambit.Dam ti zapravdu co sa tyka fajcenia ale drogy a alkohol je podla mna vecsie svinstvo ako fajcenie..Ja dakujem bohu ze mam malu Natali zdravu co na rozdiel od starsej Domky to nemozem povedat.Je to osud ktory nas skusa ...

froschka
6. máj 2011

ja som fajciarka od 15tich, no ked som zistila ze cakam babo tak som prestala okamzite zo dna na den...zial potratila som...potom som ostala zas tehotna dokonca len o mesiac na to ako som potratila. Fajcila som sem tam lebo som bola nervozna a bala som sa co ak zas potratim, brala som to ako ze neverim ze toto tehotenstvo udrzim...a veru stalo, sa, a ked som prisla v 9tt na ultrazvuk zrazu boli v mojom brusku fazulky dve!!! Okamzite som sa rozplakala a skoncila opat zo dna na den s fajcenim.
To ze lekari davaju chabe rady hlupym matkam o tom ako treba postupne prestat fajcit je uplna sprostot, obycajna vyhovorka....a vyraz hlupe matky nevezmem spat lebo len hlupy clovek si dokaze na seba najst tolko obhajoby preco je fajcenie v tehotenstve ok.......
Takze som sa stala nefajciarkou po dobu kym mali dvojicky 5 mesiacov, a prestala som kojit. Ja hlupa hlupana som zacala zas fajcit az do dalsieho tehotenstva. Priznam sa ze mi to trvalo dlhsie ako do 9tt prestat, ale asi v 12-13tt som takisto skoncovala s fajcenim a doteraz si ziadnu nezapalila. Velmi dufam a verim ze budem tak silna aby som opat nezacala po odstaveni babetka fajcit.
Preto je moj nazor taky, ze kazda zena, mudra zena a taka zena co ma v zivote naozajstne hodnoty dokaze prestat fajcit okamzite.
Ja by som napriklad matke co na ulici taha s bruskom cigaretu zavolala socialku a nedala jej ani cent, jediny cent na materske ci na dieta!!! A este by som jej tu cigateru obratila opacnym koncom do zaprasenej huby.
vazne toto ma strasne stve a ten smrad takej krasnej mamicky no dovidenia, ved to je hanba.
Takze tesim sa kolke sa do mna obujete 😔

danka38
6. máj 2011

@pici tak na rovinu fajcis?

graceful9
6. máj 2011

poznám X mamičiek, ktoré fajčili aj fajčia ako počas tehotenstva, tak aj počas dojčenia a detičky sú úplne zdravé. Moja mama by si počas tehotenstva nezapálila, ani keby ju mali zabiť a môj brat mal veľké zdravotné problémy s prieduškami,,,do 6 rokov bol v nemocnici každé 2 týždne, chodil do Tatier na liečenia, podnes má problémy a určite to nie je z fajčenia,,,,nie je to o tom, či žena fajčí, alebo nie,,,,proste, ak má mať dieťatko zdravé, môže fajčiť a ak bábo má byť choré, môže hoci aj celé tehotenstvo a dojčenie žiť v izbe 4x4 s vydezinfikovanou dlážkou, stenami, s bio potravinami len z vlastnej záhrady, na ktorej bol vykonaný rozbor, atď,,,proste, ak to tak má byť, tak si aj tak nepomôže,,,jasné, je super, ak žena fajčiť prestane, ale ak nie, nie je to to najhoršie, čo bábu mohla urobiť,,,neodsudzujte mamičky, ktoré s tým nedokážu seknúť a budte právom pyšné na to, že vy ste to dokázali!

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre