Čo si myslíte o fajčení počas tehotenstva?

anjelik123
20. apr 2009

ahojte dnes ked som bola na prechadzke videla som jednu tehulku s cigaretou vlastne aj jenu taku poznam a ked som sa jej spytala ci to nieje zakazane pocas tehotenstva povedala mi ze jej gynekolog jej povedal ze ak je tuha fajciarka a pravidelna tak nieje ani velmi dobre aby s tym hned tak sekla lebo vraj aj to male uz je podstate zavisle...co si myslite lebo aj ja som bola fajciarka ale sekla som s tym hned ako som sa dozvedela ze cakam mimco podstate som to brala ako samozrejmost....a co fajcenie ked zena koji? teda ked uz cele tehotensvo fajcila aj ked po menej?

janullikle
25. dec 2011

este aby som nezabudla mne vobec nebolo zle len raz som grcala 😀 ale teraz hlavne vecer mam taky pocit ze ma boli brochu a niekedy ozaj dost, tak neviem ci to je tym ze si zapalim alebo ze sa natahuje maternica??

katja78
25. dec 2011

@janullikle - mlieko-tvorba 🙂

juliagregor
25. dec 2011

@janullikle pocit? bolo mi ho velmi luto, bolo blede, krmili ho infuzkami a hadickami 😔

da sa prestať fajciť, ja som sa pokusala vela krát a neuspešne 😖 , ked som zistila, že som tehotna, tak som rozfajcenu krabicku dala kolegyni a viac som sa nad tým nezamýšľala...

sestricky mi v nemocke hovorili, že oni vedia, ci bola tehotna fajcit, lebo na CTG ma dieta vyšší pulz a je nekludné...

kamilka22
25. dec 2011

@anjelik123 ja by som sa spytala, tolko, prilozila by si svoje novonarodene dieta k vyfuku od nastartovaneho auta? Lebo take cosi to je... je spravne, ze si prestala. Mam susedku,ktora fajcila, ked bola tehotna, jej syncek ma teraz astmu...nevravim, ze je to pricinou, ale urcite mu to nepomohlo.

maca_p
25. dec 2011

dievcata, toto leto v chrvatsku na plazi som bezne videla, ako chorvatky, alebo srbky jednou rokou dojcili a v druhej rozzhavena ciga. nik sa nad tym nepozastavoval... aspon tie dve baby som vidala kazdy den pocas celeho tyzdna, tak asi sa to tak da. neviem si predstavit nedymiace anglicanky, alebo bulharky...
osbne fajcenie nepodporujem, hnusi sa mi.

ohladom kyseliny mliecnej len tolko, ze vznika iba pri pretrenovani, tzv. svalovici 😀 . kto maka pravidelne nema s tym ziaden problem...

janullikle
25. dec 2011

@katja78 a nie su tie naplaste a zuvacky nevhodne pre tehotne??? su aj take vylucne len pre tehotne?? este aby som nezabudla mne vobec nebolo zle len raz som grcala ale teraz hlavne vecer mam taky pocit ze ma boli brucho a niekedy ozaj dost, tak neviem ci to je tym ze si zapalim alebo ze sa natahuje maternica?? dnes som mala ja taky vytok ako " 😒 sopel"

anjelicek26
25. dec 2011

@janullikle - dietatko prehlta cele tehotenstvo plodovu vodu (trenuje tak svoj traviaci system, vodu vycika, tuhe casti - napr. svoje odlucene vlasky, chlpky - to spapa a robi sa s toho smolka. Toto prve cierne kakanie je normallne u dietata bez zapachu. Smolka dietata fajciarky srdi po cigaretach, rovnako ako castice plodovej vody, ktoru cely cas hltalo. Prve kakanie dietata lekar kontroluje a aj to teda uciti, ak zena fajcila. Plodova voda normalne "chuti" po vsetkom, co tehotna zena zje. Teda trolinka aspon 😅 Dieta trenuje chutove bunky, väcsinou ma dieta rado to, cim sa mamina napchvala v tehu. Ale to je mimo temy proste cigarety su zo smolky citit. Nie z babatka. Ale z jeho stolice.

len.petra
25. dec 2011

uf, trošku sa to tu zvrhlo 🙄 Nečítala som všetko, takže sa vyjadrím všeobecne. Všetky chceme, aby naše deti boli zdravé a robíme všetko preto, aby to tak bolo. Odoprieť si preto cigarety počas tehotenstva a kojenia je minimum, ktoré môžeme urobiť. Ja osobne som priemerná fajčiarka, tých 10ks denne si dám. Fajčím len v práci alebo večer, nikdy nie pred deťmi alebo vonku s deťmi. Nedá mi to. Sme pre vlastné deti vzor. Akonáhle som sa dozvedela, že som tehotná, prestala som a nefajčila som aj počas ročného kojenia. Je pravda, že som sa na cigaretu tešila, ale svedomie mi nedovolilo si čo i len potiahnuť. Baby, ktoré čakáte bábo, uvedomte si, že to proste nejde dokopy 🤐

janullikle
25. dec 2011

@anjelicek26 akoze ono teraz "kaka" do plodovej vody?

anjelicek26
25. dec 2011

@janullikle - nie nekaka, zbiera sa to, kaka prvy raz, az ked sa narodi 🙂 Len cika 😉 Preto je to take koncetrovane a pachne

Nikotinove naplaste su na preklenutie odvykacieho obdobia. Su lepsie, lebo aspon dietatu neoberaju o kyslik, dovolia mu dychat, co pri samotnom fajceni mozne nie je. Ale cielom je jasne - prestat uplne.

len.petra
25. dec 2011

@janullikle nie.. smolku vylúči v prvých dňoch po pôrode

janullikle
25. dec 2011

@anjelicek26 tak ak sa mi nepodari prestat do tyzdna mam sa s lekarom poradit o tych naplastach ci zuvackach? po novom roku mam poradnu

katja78
25. dec 2011

@janullikle - a nie je snáď na cigaretách povinne nápis (ako jedna z možných informácií):
•Kouření v těhotenství škodí zdraví Vašeho dítěte! ???
(http://cigarety.info/povinne-napisy-na-cigareto...)

Výrobca náplastí (ako liečiva), samozrejme v príbalovom letáku sa vyjadruje aj k tomuto, jeden z dvoch výrobcov píše:

4.6 Gravidita a laktácia

Gravidita
Nikotín prechádza cez placentu a ovplyvňuje dýchacie pohyby a krvný obeh plodu. Vplyv na krvný obeh je závislý od dávky nikotínu. Fajčenie môže vážne poškodiť plod alebo dieťa, a preto sa má ukončiť. Pokiaľ možno, tehotná fajčiarka má fajčenie ukončiť bez používania náhradnej nikotínovej liečby. Tehotné fajčiarky môžu používať transdermálne náplasti Nicorette® invisipatch iba po konzultácii s lekárom.

Riziko z používania náhradnej nikotínovej liečby pre plod nie je úplne známe. Prospech z používania nikotínových náhrad u tehotných žien, ktoré nedokážu abstinovať bez substitučnej liečby, však prevažuje nad rizikom vyplývajúcim z pokračujúceho fajčenia.

Laktácia
Nikotín prestupuje do materského mlieka v malom množstve, ktoré aj pri terapeutických dávkach môže ovplyvniť dojčené dieťa. Dojčiace matky môžu používať Nicorette® invisipatch len po konzultácii s lekárom.
http://www.magister.sk/produkt/detail/produkty-...

Samozrejme v dnešnom alibistickom svete chceme odporučenia a garancie, ale príde mi to trochu divné...ak sa Ti nepodarí prestať fajčiť čím skôr a vieš, že svojmu dieťaťu ubližuješ, je snáď ešte niečo horšie...?😕 Spýtaj sa svojho ošetrujúceho lekára, alebo radšej viacerých a zváž si, čo pokladáš za lepšie pre svoje dieťa.
V každom prípade tehotenstvo ako kontraindikácia (čiže absolútny zákaz používania)v príbalovom letáku nie je uvedené.

anjelicek26
25. dec 2011

@janullikle - skoda, ze neviem poradit lepsie, u nas v anglicku je specialna poradna pre tehotne fajciarky, ponukaju hypnozu, psychologa, meraju hladinu kysliku v hladine krvi matky a aj ti ukazu, co to robi s dietatkom, fakt im tam pomahaju (i ked je anglicke zdravotnictvo dost na figu, toto si cenim). Tie naplaste dostavaju tehule potom zadarmo.

Urcite to spomen u lekara, povedz, ze chces prestat. Dietatko len teraz prechadza na plnu funkciu placenty, to, ze si fajcila doteraz - malinke z toho dostalo len minimum - este to mozes zvrtnut a bude to uplne v poriadku. Zavisle na nikotine este urcite nie je, takze by nemalo ani ziaden abstak. Strasne moc drzim palce, nech to kvoli drobcovi zvladnes.

effkaa
25. dec 2011

@janullikle ak sa mozem pridat... ja som prestala pomocou naplasti... cenou to bolo rovnake ako ked vyfajcis denne krabicku, ale mne sa chvalabohu podarilo prestat rok a pol pred otehotnenim. Trvalo to myslim tri mesiace, davky sa nejako menili, ale uz si nepamatam ako.. ale to vsetko najdes v navode. Drzim palce 🙂 Ja verim, ze uz sa k tomu nikdy nevratim, aj ked nikdy nehovor nikdy... A veru, poradila by som sa s lekarom.

janullikle
25. dec 2011

@anjelicek26 @katja78 vdaka za rady aj podporu vsetkym ktore sa zapojili hadam to zvladnem aj sama bez tych naplasti ci zuvaciek 😉 ale urcite sa o tom poradim aj s lekarom aspon si vypocujem jeho nazor, co ma najviac mrzi je to ze mam taku slabu volu a som slaboch ze sa toho nedokazem vzdat celkom len obmedzit a pritom si dobre uvedomujem ake nasledky to MOZE mat ☹ dufam ze vsetko bude v poriadku pri najblizsej poradni a ultrazvuku, hadam dovtedy s tym seknem celkom 🙂

effkaa
25. dec 2011

a este dolezita vec: najdi si cinnost, ktorou nahradis fajcenie. Ja som chodievala fajcit na balkon, sadla som si na stolicku a fajcila. Nahradila som to citanim casopisu, napriklad rano, ked som mala chut na cigaretu, vzala som casopis, sadla som na gauc v izbe a tych pat minut som si citala. Na balkon som chodievala, len ked som musela. A skusala som bez naplasti niekolkokrat, neslo mi to. Nevydrzala som ani jediny den. Ale kazdy sme iny, treba hladat sposob, urcite sa to da 🙂

eri28
26. dec 2011

moja teta bola aj je tuha fajciarka a doktor jej tiez povedal, ze nech z tym nesekne hned, lebo takz. abstinencny priznak od bolesti hlavy, potenia, az triasky a ine moze uskodit plodu...
fajcila pri obidvoch, jedna ma dvadcat rokov a fajci aj ked cakala mimi fajcila aj ked menej, druha chodi na zakladnu takze ma cas, na stastie su relativne zdrave....
ja chcem tiez mimi a fajcim , ale iba v robote, doma moj nefajci a ani ja nemam chut, beriem to skor, tak ze v robote je stres a ked mam dva dni volno tak dva dni nefajcim, ale na dalsi den v robote si musim zapalit, myslim, ze vela robi aj psychika, nefajcila som asi dva tyzdne nechutilo mi myslela som, ze som v tom, ale nebola som a neako spontanne som zacala.....zase 😉
ale ked budem tehu a budem na istom, urcite fajcit nechcem a asi ani nebudem mat potrebu..... 😉 😉

deniskateniska
26. dec 2011

no tak my sme boli tuhy fajciari obaja - kavicky pivecko a nemohli sme 2 roky mat drobca a potom sme to obmedzili, otehotnela som.. automaticky som prestala fajcit aj ked som este nevedela ze som tehu mi nechutilo fajcit max 1 za den aj to pri kave, ked som si urobila testik a bol pozitivny - cigaretu som do ruk viac nevzala... vsak drogu davat babatku do tela..och.. no a nezacala som ani ked sa maly narodil a ani ked som kojila - nepoviem ze som si nepotiahla ale ja som proti tomu ked niekto fajci pri dietati a ono chudatko to musi dychat... tak sme prestali uplne aj ja aj mm... su predsa dolezitejsie veci ako cigareta ... 😉

mircalla
26. dec 2011

@vefi89 to neni strasenie, ale hole fakty. viem, ze sa to blbo pocuva, aj mna by to stvalo, kebyze fajcim pocas tehu a snazim sa sama seba ospravedlnit

vefi89
26. dec 2011

@mircalla ja sa nechcem vadiť, ale nie sú to holé fakty.. sú to domnienky... 😉
končím túto tému, nakoniec je to na každom rozhodnutí a svedomí... 🙂 Každá robí dľa svojho uváženia...
Prajem ti pekný deň

julianax
26. dec 2011

ja som fajcila 4roky kazdy den a ked som zacala tusit, zeby som mohla byt tehu tak som to obmedzila na 1cigu, ale ked sa to potvrdilo tak hned som s tym sekla... nedalo mi to, ked som si predstavila ako by som mohla skodit babetku. Aj tak mi strasne cigy smrdeli takze som len rada, ze to islo tak lahko. Aj ked si myslim, ze ked tam je to koli komu prestat tak je to dost silne na to, aby holka prestala, ale asi im na babetku tak nazalezi. Ja tiez mam teraz chut, ale nedam si to koli babetku, ktore uz teraz velmi lubim a nebudem ho vystavovat nebezpecenstvu...

adal
26. dec 2011

@vefi89 presne o tom to je, na každého svedomí a keby si ho mala ... 😔 ale to je len môj uhol pohľadu, samozrejme je na Tebe ako sa rozhodneš 🙂

mircalla
26. dec 2011

@vefi89 domnienky...no uz len toto tvrdenie hovori samo za seba

danielka1982
26. dec 2011

Mne doktor povedal len toľko,že je samozrejmé,že cigarety škodia ale dieťatku oveľa viac škodí,keď mamička v tehotenstve prestane fajčiť naraz a tým trpí psychika nielen matky ale aj dieťaťa.A ešte viac ako samotné fajčenie škodí to keď fajčí niekto nablízku a my vdychujeme ten dym.Je na mamičke či jej záleží na tom aby dostala svoju dávku nikotínu alebo aby bolo dieťatko v poriadku.V prvom teh.som fajčila do 6 mesiaca.V druhom už nie.

wilagrande
26. dec 2011

ja napisem len tolko...v prvom tehotenstve som fajcila normalne sice menej ako bezne a maly bol zdravy ako buk...pri druhom tehotenstve ma s cigariet natahovalo a prestala som fajcit z hodiny na hodinu...a s malym som mala a aj mam stale problemy co sa tyka zdravia takze neviem ci to bolo tym ale....

wilagrande
26. dec 2011

@anjelicek26 🙂 no ja som mala dva rozdiely a smolku nik nekontroloval ani dr.ani sestra a nesmrdela ani pri jednom tak neviem kde si to zobrala 😀

anjelicek26
26. dec 2011

@wilagrande - napriklad

http://derstandard.at/1282273627859/Stuhlgang-e...

Ak ti z toho mam vytiahnut to dolezite - prezretie smolky dietata ma rovnaku vypovednu hodnotu ako krvne serum a presne sa da urcit, kolko matka v tehotenstve fajcila.

tu mas celu studiu - stoji za to si to precitat, hlavne zeny, co fajcia/fajcili by najprv mali vediet, co robia, kym sa rozhodnu pokracovat

http://www.ehjournal.net/content/9/1/53

Mne z toho bije do oci, ze 67% deti sa narodilo predcasne a na tych 468 deti sa narodili az tri mrtve, co je riadne nad beznym priemerom. Su tam aj odkazy na pribuzne studie k fajceniu v prenatalnom obdobi.

pici
27. dec 2011

obdibvujem s akou odvahou napise zena fajciarka, ze fajcila som a dieta je zdrave. to je privelmi relativne nie? dnes je, zajtra byt nemusi... a co do konca zivota, ved nasledky sa mozu prejavit ovela neskor
a maximalny alibizmus ze fajcila som a dieta je zdrave a nefajcila som a dieta je chore ???????
aj moja kamoska mala spomedzi vsetkych deti jedina dieta nekojene a je z nich najzdravsie, ale nebudem tvrdit ze materske mlieko je vlastne zle nie?
uz konecne otvorte oci a uvedomte si fakty. a tymi odpradavna je ze fajcenie skodi. skodilo a vzdy skodit bude... na kazdej krabicke to je. tak preco by neskodilo aj dietatu , najma ak sa v bruchu vlastne dietatko komplet vyvija. ja sa len cudujem, preco rocnemu , dvojrocnemu nedavate rano ku kave cigaretku, ved je to to iste...

katja78
27. dec 2011

@pici - alebo nikotínovú žuvku, nech dieťa nemá absťák 🙄 🙄 🙄 😝 😝 😝 ☹ ☹ ☹

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre