Čo si myslíte o fajčení počas tehotenstva?

anjelik123
20. apr 2009

ahojte dnes ked som bola na prechadzke videla som jednu tehulku s cigaretou vlastne aj jenu taku poznam a ked som sa jej spytala ci to nieje zakazane pocas tehotenstva povedala mi ze jej gynekolog jej povedal ze ak je tuha fajciarka a pravidelna tak nieje ani velmi dobre aby s tym hned tak sekla lebo vraj aj to male uz je podstate zavisle...co si myslite lebo aj ja som bola fajciarka ale sekla som s tym hned ako som sa dozvedela ze cakam mimco podstate som to brala ako samozrejmost....a co fajcenie ked zena koji? teda ked uz cele tehotensvo fajcila aj ked po menej?

sedrika
25. nov 2009

ahojte tuha fajciarka som bola aj ja pred mesiacom som zistila ze som tehotna a moja lekarka mi povedala ze to mam obmedzit na minimum aj som tak spravila a teraz fajci 2,3 za den niekedy vobec

lenocka84
25. nov 2009

baby ktore su tuhe fajciarky a naraz prestanu, daju telu nikotinovy sok
co nie je dobre pre telo, a tym padom ani pre babo
videla som to na svagrine
teraz ma krasneho syna, ma 1 rok a 5 mesiacov, a vobec na nom nie je poznat ze jeho matka je fajciarka
neprestala fajcit,len to obmedzila
a to jej povedal aj jej lekar
dokonca poznam pripad kedy zene vyslovene chutilo fajcit
takze netreba odsudzovat

silvia.t
25. nov 2009

ahojte baby,ja som bola tiez tuha fajciarka/balik na den/,ked som zistila ze som tehotna tak mi z cigariet bolo strasne zle 😔 takze som nemohla citit ani ten dym...ale potom asi v 6mesiaci tie nevolnosti skoncili a mna prepadla hrozna chut na cigu...manzel mi to zakazal,takze som mala doma taku brzdu ale sem tam som si kupila tie R1 su slabulinke a tak raz.dva raz za tyzden som si dala na balkone...a moj syncek je uplne zdravucky mal 3700gr a 51cm...akurat som mala malo mlieka,takze som ho kojila cca 2tyz.pocas tejto doby som na cigu ani nepomyslela,proste nebol cas ani chut 🙂 a teraz si dam tak 3cigaretky na den...a uplne mi to staci

sedrika
25. nov 2009

baby ja si myslim ze tie baby ktore pisu ze hned prestali fajcit fajcili minimum a preto bolo pre nich lahsie prestat keby fajcili vela neverim ze by prestali hned

simusska
25. nov 2009

aj ja som bola pred tehu tuha fajciarka...a trvalo mi az 2 mesiace kym som s tym prestala ...naordinovala som si ze kazdy den vyfajcim o 1 cigu menej ako obvikle a ostanem pri jednej...asi tyzden som fajcila tu jednu cigu denne a potom som aj na nu zabudla ale teraz ma to opät chytilo a musim povedat ze raz za cas si tu jednu slimku co ma 0,2 aj dam lebo sa to neda vydrzat...
a dalej som pocula ze v ludskom tele ostava nikotin az 3 roky po tom co zena prestala fajcit...tak ja si myslim ze ak si zena da tu jednu slabulinku cigu raz za cas tak si tym nikotin v tele vôbec nezvisi lebo ho tam stale ma

silvia.t
25. nov 2009

simusska uplne s tebou suhlasim

zamilovana
25. nov 2009

Fajčenie v tehotenstve je podla mna choré, po pravde povedané, mňa by ani len nenapadlo si zapáliť, tebe ten nikotín nič neurobí, ale to malé nemá ešte poriadne vyvinuté orgány a jeho telo to nedokáže spracovať a vylúčiť, ostáva to v nom a následky sa môžu prejaviť aj po niekoľkých rokoch jeho života. Si neviem predstaviť že by som si zapálila však by mi mažel ruku zlomil keby to videl.

simusska
25. nov 2009

zamilovana vidno ze si nefajciaarka......ale ja ti tvoj nazor neberiem ved kazdy si moze mysliet co chce. a mala by si si precitat zopar clankov pred tym ako nieco napises lebo si mimo veci....

pastuska
25. nov 2009

No tak ja som prestala fajčiť predtým, ako sme s manželom rozhodli, že chceme dieťa....
Malý má 18 mesiacov a odvtedy som si nezapálila, aj keď chuť by som mala, niekedy hrozne veľkú.

Inak mám kamošku, ktorá tvrdí, že ju naučili deti fajčiť - ona nefajčila, ale akonáhle bola tehu, mala neuveriteľnú chuť na cigu..tak žula tabak občas 😀

boise
25. nov 2009

no ja som síce nefajčiar, ale si myslím že je menšie zlo si občas zapáliť, ako mať depky a čojaviem čo, to bábo znáša o dosť horšie. Proste ak mám strašnú chuť na niečo, tak si to proste doprajem v malom množstve...A teda jedna ciga raz za čas podla mňa nemôže uškodiť... 🙂 Držím palce holky aby ste to zvládali čo najlepšie 🙂

stanusa
26. nov 2009

fajcila som asi 10 rokov s obcasnymi prestavkami, najviac som vydrzala nefajcit pol roka. ked som otehotnela tak mi ciga prestala chutit , aj som si zapalila dvakrat potiahla - asi kvoli nikotinovemu abstaku. doteraz mi ani na chut nepride a dufam, ze mi to vydrzi este par mesiacov...co bude potom uvidime 😀

poznam viac tehuliek fajciarok je to ich osobna vec, takisto ako ked si u nas niekto zapali nevadi mi to...ved to je len obcas 😵

sedrika
26. nov 2009

zamilovana keby si dlho fajcila a ostanes tehotna neviem ci by si hned prestala neviem ci by to bolo take lahke ale mozno mas pevnu volumanzel by ti urcite ruku nezlomil len by ti urcite len dohovoril to by bolo od neho dost krute

fecova
26. nov 2009

Ahojte, ja som tiez fajciarka,ked som bola tehotna,co som nevedela, pretoze ani z krvi mi neukazalo ze som tehotna, tak mi chutilo strasne fajcit, vyfajcila som aj krabicku denne, ale ked ma uplnou nahodou moj lekar poslal na usg, ze cim to je, ze nemam menstruaciu, vtedy mi oznamili, "mamicka, ved vy ste uz v tretom mesiaci ", cize hned v ten den som odhodila cigarety, a nezafajcila som si cele tehotenstvo,az vecer pred porodom, to som uz bola s nervami na konci,tak som si musela zapalit, ale ked som prisla domov z porodnice tri mesiace som kojila a potom som zacala zasa fajcit.maly sa chvala bohu narodil zdravy,lebo keby som vedela,ze som tehotna tak si nezapalim cigaretu,a prve tri mesiace su najhorsie, takze si myslim, ze na kazdeho to inak vplyva asi.moj nazor

martap
27. nov 2009

ja som bola fajciarka a tiez nesuhlasim s fajcenim pocas tehotenstva ani kojenia, ale druhym tazko rozkazat...
moja znama bola fajciarka, mala rizikove tehotenstvo, tk teda prestali fajcit aj soplu s muzom. babo sa narodilo, on a hned zacala fajcit, on uz odvtedy nemal v ustach cigaretu 😀 😎

norikk
5. mar 2010

a ako je to s pasivnym fajcenim?? moja mama je fajciarka a neznasam,ked si vecer sadne do kuchyne a zapali, potom je smrad v celom dome a ja to musimm dychat 😠 .... aj som ju poslala do druhej izby, ale nemozem ju posielat zakazdym,byvam v jej dome,musim ju respektovat.... tak sa chcem spytat, ci to skodi....ja som inak nefajcila a ani nefajcim...... 🤐

liv1
5. mar 2010

norikk je to uplne to iste. male pri tom nemoze dobre dychat... 😒

habibi78
5. mar 2010

norik, to je od tvojej mam faaaakt nezodpovedne, zvlast teraz, ked si tehotna....
jaska, aj pasivne fajcenie je skodlive, dychas to.....

happy8051
5. mar 2010

nikoho tu nechcem moralizovat... ja sama som fajcila pol krabicky denne a ako som nasla // nezapalila som si z minuty na minutu... nechapem ako moze niekto tvrdit ze sa to neda....

vejula
6. mar 2010

norik a myslíš že keby si sa s maminou porozprávala, že to nepochopí??? Ved určite chce mať zdravé vnuča, či jej je to jedno??? Ak citi trochu zodpovednosti tak pochopí, že teraz je jednoducho nevyhnutné aby fajčila na balkone, to nieže bývam u nej tak musim rešpektovať. Teraz ide o prioritu a tou je podla mna zdravé dieťa. Ak je mamina normálne emocionálne vyspelá tak to určite pochopí a fajčenie na balkone ju predsa nezabije. Poznám mnoho ludí ktorý doma fajčia len na balkone... Vyskušaj sa s nou normálne porozprávať o tom 😉

diddi
6. mar 2010

jasne,ze sa to da,len musi byt silna motivacia,silnejsie nez ten prijemny pocit vdychnutia a vyfuknutia....a tym je to dieta...neviem si predstavit silnejsiu motivaciu....a da sa to!!!...zo sekundy na sekundu!

xpetka1x
6. mar 2010

nefajcit baby ja som fajcila a dost ale nedalo sa mi prestat iba ked som zistila ze som tehulka je to najsilnejsia motivacia pre zeny.. muzi to maju trosku tazsie

janka2112
6. mar 2010

musím pridať príspevok,pretože absolútne nepochopím,ako niekto tvrdí,že sa nedá prestať,alebo že obmedzuje.....ja som fajčila 14 rokov,počas VŠ dosť intenzívne,v posledných rokoch tak 10 na deň,pri akciách aj 20 bez problému....veľakrát som chcela prestať,no bolo to ťažké..........akonáhle som si urobila test a boli tam dve čiarky nedotkla som sa cigariet.nepoznám silnejšiu motiváciu ako vlastné dieťa a jediný človek,ktorý je zodpovedný za jeho zdravie sme my matky.je to proti zdravému rozumu.dieťa si navykne v brušku na nikotín a matka si potom kľudne vypaľuje"zobák"naďalej kým dieťa abstinuje hneď ako sa narodí.aká "spravodlivosť".tak matke sa nedá opustiť zlozvyk,ale bezbranné bábo sa s tým musí vyrovnať samo.môj gynekológ nepripúšťa žiadne argumenty,je to proste chorá zodpovednosť k dieťatku....ak niekoho uráža môj názor,tak ho ozaj berte ako názor......

petra89
6. mar 2010

vopred upozorňujem, že nejdem nikoho odsudzovať, je na žene ako /ne/zodpovedne sa k svojmu tehotenstvu postaví, berte ale do úvahy skutočnosť, že vaše dieťa, ktoré nosíte pod srdcom si nemohlo slobodne vybrať, či chce "fajčiť" alebo nie...

no a teraz holé fakty...

Prostredie - je to súbor všetkých negenetických faktorov, ktoré pôsobia na organizmus človeka PRED narodením ale aj po narodení.

toto prostredie sa delí na vonkajšie a vnútorné faktory ovplyvňujúce vývoj organizmu.

Medzi vonkajšie faktory prostredia patria:
-materské faktory
-klimaticko-geografické f.
-VÝŽIVA
-sociálno-ekonomické f.
chorobnosť

Pozrime sa teda na tú VÝŽIVU. Zaraďuje sa tam totiž aj výživa matky, nakoľko výživa dieťaťa v prenatálnom /vnútromaternicovom/ vývine sa rovná výžive matky. Ak matka fajčí, ´fajčí´ aj dieťa. Bohužiaľ, ale je to tak.
Pre vašu informáciu - nikotín je TERATOGÉN. čo sú to teratogény? sú to vonkajšie faktory POŠKODZUJÚCE TKANIVÁ. Môžu spôsobiť teratómy /znetvorenia/. Teratogény poznáme chemické, biologické a fyzikálne a nikotín sa radí medzi CHEMICKÉ TERATOGÉNY !

Vo všeobecnosti sa deti fajčiarok rodia s menšou pôrodnou váhou, nezrelým alebo inak poškodeným CNS /centrálny nervový systém = mozog, miecha/ v dôsledku nedostatku kyslíka, ktorým dieťa neustále trpí práve "vďaka" fajčeniu matky.

To, že vaše dieťa sa narodila zdanlivo zdravé je jednak šťastie a jednak, nezabúdajte, že nemáte vyhraté. Ak bude v budúcnosti vaše dieťa trpieť poruchami správania alebo učenia, myslite na to, že práve vďaka pôsobeniu teratogénu - nikotínu ste spôsobili nedostatočný vývin nervovej sústavy a tým ste spôsobil dieťaťu napríklad aj takéto problémy...

Vety typu - radšej si zapálim, ako byť v depke, ktorá na dieťa pôsobí aj tak oveľa horšie - mi prídu maximálne sebecké a fakt si treba uvedomiť, že váš stres z toho, že si nemôžte zapáliť je pre dieťa určite menej škodlivý ako cigareta. a na nikotínový šok sa tiež netreba vyhovárať...akonáhle ostanete tehotné, vôbec nie sú dôležité vaše osobné pocity z chýbajúceho nikotínu ale najdôležitejší je zdravý vývin vášho dieťaťa...

po tom, ako poznám všetky tieto fakty, ktoré som vám tu napísala, nedokážem pochopiť, ako matky dokážu hazardovať fajčením so zdravím svojho dieťaťa, ako ho môžu vedome a dobrovoľne vystavovať pôsobeniu chemického teratogénu a zahrávať sa s tým, či bude ich dieťa zdanlivo "zdravé" alebo bude mať rôzne vážne poruchy, ktoré sa objavia hneď po narodení...

🙂)

ešte raz opakujem...nikoho nesúdim...chcela som len prispieť holými faktami, ktorý nie sú vyvrátiteľné žiadnymi egoistickými poznámkami...

vavenka
8. mar 2010

Petra zas nieje to az take tragicke - tvoj prispevok vyznel tak, ako keby kazde dieta fajciarky malo byt nejakym sposobom postihnute - co ale pravda nieje.... Ja fajcim asi 15 rokov a trvalo mi asi tyzden odvtedy, co som zistila, ze som tehotna, kym som prestala fajcit - vycitky boli silnejsie ako chut na cigaretku, ale verim ze nie kazda to zvlada a mam aj kamosky, ktore proste len obmedzili a viem ze to bolo to maximum co boli schopne dokazat....

A tvoje hole fakty su vyvratitelne minimalne zdravotnym stavom deti fajciarok 😉 jasne, fajcenie v tehotenstve je zle, o tom snad nikto nepochybuje, taktiez statistiky a cisla hovoria v neprospech, ale zas na druhej strane je hodne vela deti, na ktorych sa fajcenie matiek pocas tehotenstva nepodpisalo.....

V kazdom pripade drzim vsetkym fajciarkam palce, aby sa im podarilo prestat a ak to nepojde, tak sa snazte aspon obmedzit, nech to co najmenej vplyva na dietatko.....

petra89
9. mar 2010

vavenka: nehnevaj sa, ale odkiaľ berieš tú istotu, že deti fajčiarok sú zdravé? sleduješ ich ďalší vývin? zaujímaš sa o ich ďalší zdravotný stav? zdôveria sa ti tie matky s každou chorobou/problémom svojho dieťaťa?

pozri sa, ak si si dobre prečítala, čo si si určite dobre prečítala, písala som, že to, že sa dieťa narodí relatívne zdravé ešte neznamená že zdravé aj je... ako som písala v predošlom príspevku - poruchy učenia, správania, psychické problémy, astmy... to všetko môže byť dôsledok fajčenia. samozrejme, aj o mnoho horšie choroby a postihnutia... toto sú ale jedny z tých, ktoré nikto fajčeniu nepripisuje, ale ak sa to stane dieťaťu, ktorého matka počas tehotenstva fajčila, tak je jasné čo to spôsobilo...

a tiež som nenapísala, že všetky deti musia byť postihnuté - napísala som, že vo všeobecnosti sa deti rodia s menšou pôrodnou váhou /deti fajčiarok/, nezrelým CNS a podobne...

jednoducho, je to obyčajný fakt, ktorý ti potvrdí každý lekár - nikotín je CHEMICKÝ TERATOGÉN, ktorým žena dobrovoľne ohrozuje svoje nenarodené dieťa a hazarduje s jeho životom a zdravým. to , že sa tvojej kamoške fajčiarke narodilo podľa teba zdravé dieťa nemusí platiť pre teba, pre susedu, pre inú kamošku, rozumieš? o to ide, že matky vedome vystavujú deti takému strašnému riziku. len na to som chcela poukázať... a na to, aby fajčiarky vedeli, čo vlastne ten nikotín môže spôsobiť...

pre mňa je jednoducho nepochopiteľné, prečo žena dopustí to, že jej dieťa, ktoré je v nej, nemôže dobre dýchať, dusí sa, a je vysoko ohrozený jeho telesný a psychický vnútromaternicový vývin...

carrie84
9. mar 2010

Ja tieto temy celkom nechapem .... riesime, ci fajcit/nefajcit .... fakt ako nemam slov. Hlavne, ze hned v dalsej teme sa riesi, ci sa mozu kvapky do nosa, huby, ci jeme dost zdravo a ideme sa p**rat z toho, ci nahodou nedostaneme listeriozu, ak zjeme zle umytu zeleninu .... Kazda sudna osoba vie, ze ak je niekto tehotny jednoducho musi upravit svoju zivotospravu, pretoze nerozhoduje len o sebe, ale aj o svojom dietati. Nie som zastanca ziadnych extremnych rieseni - riadim sa, ze vsetko s mierou - jem normalne, vyrazne sa neobmedzujem, dam si klobasku aj Macka .... ale vyhybam sa zafajcenim miestnostiam, nepijem alkohol a ked ma boli hlava, nedam si svoj milovany ibalgin, ale studeny obklad! Holt, som tehotna, treba sa podla toho spravat.
To plati u mna aj pre cigarety - a ziadne vyhovorky typu "je to silnejsie ako ja" jednoducho neberiem - bud sa niekto snazi a chce prestat alebo nie. Ak sa snazi a "smykne sa" - bohuzial, stane sa - vsetci sme len ludia. Dolezite je, ze sa neprestane snazit! Ale ospravedlnovat si to tym, ze stres(abstak) zle vplyva na babo?! No - ak by to mal byt jediny stres - tak to vsetkym dotycnym gratulujem .....
Mozno tento moj preslov vyznieva tvrdo, ale to je moj nazor.
A som byvaly fajciar - posledna cigareta bola pred potvrdenim tehotenstva ....

vavenka
9. mar 2010

Petra ano, mam kamosky ktorych deti su uz dospele a nie su chore, ani nemali problem s CNS, ani ziadne ine poruchy spravania/ucenia, priam naopak 😉 a maminy fajcili .....
Ja som fajcit prestala, takze tu nejde o mna, ja som na seba pysna, ze som to zvladla ale zas verim ze su zeny, ktore to zial nedokazu.....

Carrie to co si mi tu vymenovala ja povazujem za totalne chore, priam az uchylne - riesti kvapky do nosa a podobne veci, niekedy ma az dviha zo stolicky ked citam, co za dilemy tu niektore tehotne maju.....
Fajcenie je zial choroba, dnes to ma uz cislo ako diagnoza a zavislych je naozaj vela zien aj muzov.....
Su fajciarky a fajciarky, su povahy a povahy, a ver tomu ze niekomu staci polovica sebazaprenia a prestane, niekto do toho da ovela viac usilia a jednoducho to nejde....
Najjednoduchsie je sudit....
Davam ale za pravdu, ze tehotenstvo je naozaj silna motivacia.....

Petra som vystudovany chemik, viem co je nikotin.... Treba si ale uvedomit ze kazda latka na kazdy organizmus vplyva inak..... To znamena ze su fajciari, ktori maju aj po 15tich rokoch pluca ciste ako babatka a su fajciari, ktorym sa uz po 5tich rokoch vytvori na plucach nador.... To iste je aj s posobenim na babatko....
Nikto nespochybnuje to, ze fajcenie v tehotenstve skodi, to je bez debaty, ale zas na druhej strane neteba to nafukovat.....

veva1
9. mar 2010

Petra pekne si to napisala. Tehulky fajciarky prajem vela sily,a tu dalsiu si uz pre zdravie dietata nezapalte.

carrie84
9. mar 2010

Vavenka - presne tak - na kazdeho to posobi inak .... a nikto nevie povedat ako to bude posobit nanho, ze? Alebo sa mylim?
Do tejto a podobnych tem som nikdy neprispievala a uz asi ani nebudem, pretoze napises svoj nazor, a ak sa nezhoduje, tak sa kazdy zacne ohanat zazracnou formulkou: najjednoduchsie je odsudit ....
Nehnevaj sa, ale nevidim dovod, preco by som mala schvalovat nieco, s cim zasadne nesuhlasim. Toto je diskusne forum, nie pritakavacie. Podpora je jedna vec, ale alibisticky zlahcovat nasledky?

petra89
9. mar 2010

prízvukujem: na začiatku môjho úplne prvého príspevku v tejto téme som napísala, že NEJDEM NIKOHO SÚDIŤ ! to , že tie ženské nechápem, neznamená, že ich súdim... je to na nich samozrejme, a je to na ich zodpovednosti....

ja s tým len nesúhlasím a nechápem to...

a ešte raz a posledný krát: to, že mala kamoška/suseda/spolužiačka/sestra/švagriná/teta/... zdravé dieťa napriek tomu že fajčila, neznamená, že ho budem mať aj ja, preto sa neoplatí takto hazardovať...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre