Je lietanie v tehotenstve nebezpečné?

icha5
1. aug 2006

Je lietanie v tehotenstve nebezpečné?

gretuschka
12. apr 2011

@katkafazulka
Urcite:.)Hezkou dovcu

iwanqa
12. apr 2011

ja som letela v 7 mesiaci a bez problemov 😀

gab
19. apr 2011

pokial zena nema problemy, neviem preco by sme nemohli cestovat, my sme isli na dovolenku 8tt, let trval 2 hod, prestup a potom dalej skoro 11 hod, naspät to bol 10tt, let 9 hod, prestup, potom dalsie 2 hod. zvladla som to uplne v pohode, dolezite je pit vela tekutin, pri pristavani, hlavne aj kvoli poklesu tlaku v lietadle, aby nebolela hlava, kto ma problemy s nizkym tlakom, prechadzala som aj cez "röntgen",( svagrina pracuje na letisku a ked bola tehotna tak prechadzala cez tieto kontroly denne aj 10x a uplne v pohode), mnohe kocky sa obavaju tlakov v lietadle, no uprimne poviem, ze tlaky, ktore mam pri mojej zapche mi pridu daleko horsie a vacsie ako tie v lietadle. tot moja skusenost

lilla244
25. máj 2011

ja som letela v 34tyzdni a uplne normalne...
bol to sice len 2hodinovy let,ale uplne ok..
v 27tyzdni som letela do NY a tiez uplne ok
urcite sa treba spytat lekara,ale nevidim dovod preco by sa nemohlo lietat...

chichinka
29. máj 2011

dievcata, nemate nahodou niektora vzor potvrdenia od lekara? Staci mi aj v slovencine, ja si ho uz prelozim... ja som zatial co sa tyka tyzdnov v pohode, avsak pani v cestovke mi to velmi odporucala aby som to potvrdenie so sebou pre istotu mala... dakujem!

ketrinka29
31. máj 2011

Každá letecká spoločnosť má iné podmienky, treba si to zistiť v cestovke. My letíme 21.6 a to budem v 25.tt a späť v 26.tt a preto už potvrdenie potrebujem. Treba prísť na letisko skôr a vyžiadať si aj lepšie miesto na sedienie napr. s väčším priestorom na nohy, tehotným by mali vyhovieť. Tehotné nemôžu sedieť pri núdzových východoch. Ak má niektorá problém s opúchaním nôh, treba sa prechádzať alebo cvičiť s chodidlami a veľa veľa piť vody. Inak to nie je iné ako za normálu. Podľa mňa je horšie tralágať sa autom a byť z tých našich ciest vyhrkaná. 😉 Tak všetkým cestovateľkám tehuľkám prajem príjemný let a krásny pobyt v destinácií aj s ratolesťou!!! 😵

noniqa
31. máj 2011

ahojte, ja by som sa chcela poradit, lebo fakt uz neviem co je dobre a co nie, ja mam kupenu letenku o mesiac a vtedy budem podla doktorov v 12tt a podla mna v 10tt a neviem, ci mozem letiet, alebo to mam nechat na pozdejsie. Prosim poradte mi niekto.... Dakujem

ketrinka29
1. jún 2011

@noniqa ...najskôr by si sa mala poradiť so svojím lekárom, ak si ešte v prvom trimestri a určite si zavolaj na info ohľadne potvrdenia, či ho potrebuješ buď do cestovky, cez ktorú letíš alebo priamo leteckú spoločnosť, agentúru, kde si letenku kupovala.
Ak nemáš žiadne zdravotné problémy a ani rizikové teho, nemala by si mať žiadny problém. Veľa infošiek nájdeš na internete, treba googliť. 😉

kvietocek7
1. jún 2011

@noniqa ak nemas ine zdravotne problemy a lekar ta neoznacil za rizikove tehu tak si myslim,ze by si to mala v pohode zvladnut. Zalezi aj od toho ako dlho trva let.Takisto ci si zvyknuta na lietanie a pod. Inac prave vcera som o tom citala aj v junovom casopise mamina tam uvadzaju jednotlive spolocnosti kedy treba papier od dr, ale vacsinou sa pise az od 28tt,a rizikove tehu.

karol84
1. jún 2011

@noniqa já letěla v prvním trimestru 4× (2× cca 6 hod a 2× 4,5) a bylo to v pohode. potvrzení by se mělo vyžadovat až v závěru těhotenství

noniqa
1. jún 2011

dakujem Vam 🙂 takze asi pojdem domov 😉

pjegava
7. jún 2011

Ahojte, baby, presla som zhruba toto forum, ale nikde som nezachytila info o tom, ako sa na letisku (check-in alebo gate) kontroluje, v akom som tyzdni tehotenstva. Teoreticky podla terminu porodu budem prave zacinat 28 tt, kedy uz ryanair vyzaduje potvrdenie od lekara, ale prakticky mam o tyzden menej, cize by som mala zacinat len 27 tt, kedy mozem podla ich podmienok letiet aj bez papiera. Viete niektora povedat, ci tt vyratavaju podla tehotenskej knizky alebo ci to vobec nejak oficialne kontroluju? Viem, ze najlepsie je spytat sa priamo ich, no mozno kym mi odpisu, budem uz aj spat z dovolenky 🙂 vdaka za skusenosti

lilla244
7. jún 2011

@pjegava ahoj.. tak ja ti poviem tak,ze pocas tehotenstva som letela asi 7x .. trasa Bratislava/Londyn a 2x Bratislava/ Milano
ani raz sa mi nestalo,ze by sa ma spytali na to,v kolkom som tyzdni..a to som naposledy letela asi v 31tyzdni 😀 a brusko bolo rozhodne vidiet 😀
ryainair vobec nezaujem o nejake potvrdenie, ci uz vobec o fakt,ze maju tehotnu na palube a easy jet /Vieden/London/ letusky boli velmi mile.. ale tiez si nepytali ziadne potvrdenie...

miracle
7. jún 2011

@pjegava
Podla mojho nazoru letecke spolocnosti zaujima ukonceny tyzden, ja som v pohode pravidelne lietala do 36 tyzdna, po 28 tyzdni s papierom od doktora. Lisi sa to od spolocnosti, treba skontrolovat. Neriskovala by som letiet bez papiera, nakolko v pripade komplikacii ti moze let. spolocnost nauctovat poplatky za dezinfenciu a pod.

pjegava
8. jún 2011

🙂 @lilla244 ahoj, to som si vsimla vo viacerych komentoch, ze nikto sa nikoho na nic nepytal 🙂 vcera som sa pytala u svojej lekarky na to lietanie, tak mi povedala, ze rozhodnutie je na mne, ale ze to by mi povedal kazdy gynekolog/porodnik, co mi povie teraz, a to, ze tehotna by mala sediet doma na riti pri svojej porodnici 🙂 takze nemam velmi odvahu ju pytat nejaky lajster, ze som fit to fly 🙂 a celkom by som ju aj pochopila, ak by mi ho ani nechcela dat, lebo ak by nahodou prislo k nejakym komplikaciam, tak by sa to mohlo potom obratit proti nej, ale ved mi doktor dal papier, ze som fit to fly... no neviem. uvidime, aky zazitok ma caka 🙂

bihan
8. jún 2011

Myslím, že pri EU letoch to nie je také podstatné, lebo sa nepredpokladá, že keby aj žena začala rodiť, porodila by v lietadle.. lenže napr. pri zaoceánskych letoch majú povinnosť okamžite núdzovo pristáť na najbližšom letisku.. to by boli určite "zaujímavejšie" poplatky ako za nejakú dezinfekciu 😀

chichinka
12. jún 2011

ahojte, tak my sme sa vcera vratili z dovolenky - letecky sme boli...a mala som potvrdenie, aj ked podla instrukcii spolocnosti leteckej este ho nebolo treba ale vsade ho chceli, studovali ho, vypytovali sa ma, isli si ho fotit, tehu knizku si obzerali a tak... 😕 ak vam vidiet brusko, odporucam mat to potvrdenie...budete spokojnejsie a pokojnejsie a oni tiez 😀 ...a budete mat istotu, ze odletite 🙂

chichinka
12. jún 2011

inak co sa tyka samotneho letu - ja mam zvysenu zrazanlivost krvi, cele tehu beriem fraxiparin (volakedy som mala trombozu sleziny) takze toto bola vacsia starost mojej gyn. ako samotne tehu, ktore prebieha uplne ok. Kedze som mala OK vysledky posledne na hemato, tak mi v pohode potvrdenie podpisala. Pred aj pocas letu (leteli sme na Cyprus, cize tri hodky) som poctivo popijala cistu vodu, presla som sa parkrat na wc, nohami som si cvicila a hybala... bolo to v pohode, co sa tyka babatka, bolo spokojne aj tejto mojej krvi, skor ma strasne bolel zaludok a pod rebrami ako mi mimco na ne tlaci, tak z tohto hladiska som sa nevedela dockat, kedy pristaneme... 🙂

yane217
13. jún 2011

ahojte baby ja sa zase neviem odhodlat ci mam letiet do USA,je to dost dlho a este aj s prestupom,budem v 25.tyzdni a doteraz som mala nejake male bolesti suvisiace s myonom,doktor mi povedal,ze on by na mojom mieste nikam nesiel,lebo ze babetko je na prvom mieste.Ja to samozrejme viem a nikdy by som tomu drobcovi neublizila,ale ked tak citam vase skusenosti tak na tom asi nic nieje.

krpcek
20. jún 2011

@chichinka v ktorom tt si letela? my ideme na dovcu koncom augusta, to budem v 20tt a tiez rozmyslam, ze si radsej to potvrdenie vybavim, lebo sa mi nechce s nikym na letisku dohadovat.
leteli ste z BA?

katren
20. jún 2011

ahojte....ja som letela v 4-tom mesiaci BA-Rim a nic odo mna nepytali.....a teda brusko mi bolo riadne vidiet, som este k tomu baculka, takze tym duplom.....ale fakt mi nic nebolo treba, len som nemusela cez tu skenerovu kontrolu, ale vzala si ma teta policajtka vedla a tam len tym rucnym skenerom prebehla....a to na kazdom letisku...aj v BA aj v Rime 😉
Ja som sa aj dr. pytala na nazor ohladom lietania a povedal, ze lepsie letiet ako sa trmacat vlakom ci autom a nedaj boze autobusom....takze ja som bola kludna 😉
Prajem, aby ste lety zvladli uplne v pohode ako ja.... 😎

katka008
20. jún 2011

Ahoj, ja som lietala vela pri oboch tehotenstvach, aj napriklad 9hodinovy let do NYC a v pohode. Pokial je zena v poriadku, let jej neublizi, skor ide o to co ak sa nieco stane v destinacii v ktorej si, ci tam budes mat dostatocnu staorstlivost a tak. Inak robila som letusku a lietanie je podla mna uplne bezpecne pre tehotne. 😎

chichinka
21. jún 2011

@krpcek leteli sme z Viedne...ak Ti vidiet brusko, tak radsej maj to potvrdenie...je to jednoduchsie..podla pravidiel leteckej spol som ho ani ja nemusela mat, ale chceli ho...tak som bola rada, ze som si ho vybavila...a letela som v dakom 24/25/26 😅 napisala som si do ptovrdenia ze v 24-25 letim, aj ked skor to bolo 25-26 🙂

alla24
21. jún 2011

Chcem sa opytat ako je to s tym papierom od lekara a kontrolami na letisku? som v 4 tyzdni /cize zaciatok/ a nejako ma moj gynekolog postrasil ze by som nikde nemala chodit ze je to velke riziko. No dovolenku mame zaplatenu uz 3 tyzdne /pri plateni dovci som nevedela ze som tehu/ a nejako sa mi to nechce rusit. Letime do Grecka na Korfu. Jedine co mna trapi je ako je to s tym skenerom ci co to je cez co sa musi prechadzat: Ak cez to nechcem ist musim mat papier od lekara? alebo to staci len povedat a zoberu ma bokom? A ozaj mozu ma kontrolovat tym rucnym skenerom? nie je to to iste ako to velke cez co sa prechadza?

libka1
21. jún 2011

ja som pri prvom lietala pravidelne (za 1 tehotenstvo asi 10, teraz v druhom 6x) a nemalo to ziaden zly vplyv na dieta ani odo mna nikdy ziaden papier nechceli, vzdy som si pozrela ake podmienky ma letecka spolocnost s ktorou letim, odkedy pozaduje potvrdenie alebo uz nemozem s nou letiet 😉 po 30 tyzdni som uz nelietala pre istotu... tusim od 32 ani nechcu uz vozit vacsinou...
teraz som v 22 tyzdni a pred 2 tyzdnami sme sa vratili z dovolenky, brucho mam slusne uz a nikto odo mna nic nepytal, nosim so sebou tehotensku knizku vsade ak by nieco, ale teda neviem ako by mi pomohla niekde v zahranici 😅 ale nejak by som to vybojovala... takze ziaden strach, ak si das pre istotu vystavit potvrdenie od lekara na skodu urcite nie je 😉
@alla24 tak ja som cez scanner presla plnokrat pocas tehotenstva a priznam sa ze ma to ani nenapadlo ze by som sa pytala bokom... to neviem ci ti umoznia, ale za pokus nic nedas...

amouramour
27. júl 2011

lietanie tehotnych zien je velmi rozporuplna tema..standartne sa neodporuca do 3 mesiaca kvoli riziku potratu a potom po 20 tyzdni kvoli predcasnemu porodu...mne jeden lekar kategoricky odmietol lietanie, lebo zevraj dokazatelne skodi...dalsi lekar povedal, ze ak je let do 2 hodin tak je to v poriadku...a vyberte si🙂...ze dlhsie lety by neodporucal, co je asi de facto aj pravda, pretoze pri dlhych letoch je zevraj clovek vystaveny ziareniu porovnatelnemu s rtg na ktore tehotne nemozu...

gretuschka
29. júl 2011

@icha5
Ja letela ve 28tt a pohoda,pokud se citis dobre,let,dovolenka udela dobre tobe i miminku.Jo ve 25tt jsem jeste absolvovala 10hod let..takze se neboj,behem letu dostatek tekutin,letusku informuj,aby te zasobovala vodou a obcas se projdi.

radlinka
29. júl 2011

ja som letela posledne v 8 mesiaci na dovolenku a potom este spatne domov, tazke som absolvovala v priebehu mesiaca 3 lety. Pokial sa clovek citi fajn, je to mozne, nemusi sa obavat. Dalsia vec je taka, ze treba poistenie ked je zena v tehu pre pripad, ze by sa naskytol predcasny porod a este treba papier od lekara, ze je schopna lietat vo vysokom stadiu tehotenstva najlepsie v anglickom jazyku. 🙂

bambula2402
29. júl 2011

ja som zila dlho v Uk a domov som letela az po 3 mesiaci tehotenstva a potom skoro kazdy mesiac do 7,5 mesiaca tehotenstva,je vask mozne ze ak mas vacsie brusko,tak si mozu vypytat tehotensku knizku ako odo mna lebo podla ich pravidiel nesmies letiet v 8mesiaci.a do toho 3 by som to neriskovala ani tak

micka27
3. aug 2011

Ahoj som teraz pravdepodobne v 5 tt, som pri manželovi v zahranici a spiatocnu letenku mam akurat ked budem v 8tt, kdesi som citala, ze riziko je od 8-10tt.neviem čo robiť.absolvujem dva lety, jeden 2 hodinový a druhý 1 hodinový, som z toho poriadne nervozna. čo by ste robili na mojom mieste???

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre