Je lietanie v tehotenstve nebezpečné?

icha5
1. aug 2006

Je lietanie v tehotenstve nebezpečné?

bajka26
12. máj 2007

tiez by som potrebovala letiet pocas tehotenstva, tak som si zistila, ake pravidla maju nizkonakladove spolocnosti, ktorymi lietavam a urcite sa poradim aj s doktorom. Mozno sa Vam niektorym zijdu tieto linky:
http://www.ryanair.com/site/EN/faqs.php?sect=sp...
RYANAIR v skratke: po 28. tyzdni potrebujete potvrdenie od doktora, ze ste ok. Ak cakate dvojcata, tak nemozete letiet po 32.tyzdni a pri jednom dietati po 36.tyzdni. Ked sa dieta narodi, tak musi mat minimalne 8 dni, aby mohlo letiet.
http://www2.skyeurope.com/EN/Default.aspx?CatID=90
SKYEUROPE: Tehotne zeny potrebuju potvrdenie od doktora po 27. tyzdni(vratane) a po 36.tyzdni im nebude dovolene letiet. Dieta musi mat minimalne 2 tyzdne, aby ho pustili na palubu lietadla.

luculka
29. máj 2007

babule....a co presvecovanie na letisku?....sli ste vsetky mimo neho?

tari
29. máj 2007

babenky, ja som letela v 12tt do UK (a potom späť) a všetko prebehlo bez najmenších komplikácií. Na letisku som normálne prešla cez tie senzory, v lietadle mi bolo fajn, akurát som vtedy chodila dosť často na záchod 😅 (odporúčam sedaldo v uličke 😉 )

pred tým som to hovorila svojej Dr. a keďže všetko bolo v poriadku, úplne v pohode mi to odsúhlasila 😉

jasné že som mala obavy, aj počas letu som bola trochu nervózna, ale všetko dobre dopadlo 🙂

takže ak vaše tehu prebieha bez problémov, aj lietanie je bez problémov 😎

luculka
29. máj 2007

tari a niesu tie senzory skodlive????

tari
29. máj 2007

luculka čo dnes nie je škodlivé? 😉
je to len sekunda čo cez to prebehneš 😉

Nikto sa ma nepýtal či sa mi to páči alebo nie, hlavne v UK veľmi prísne kontorlujú. Keby som odmietla ten senzor, kontrolovali by ma s tým ručným detektorom čo je to isté a trvá to oveľa dlhšie ako tan skok cez tú "bránku" 🙂

luculka
29. máj 2007

lebo jedna baba tu pisala ze ked cez to presla hned sa jej pýtali preco nepovedala ze je tehu? 😒

tari
29. máj 2007

To záleží asi od prístupu.
Myslím si, že keby to bolo ozaj tak veeeľmi nebezpečné, bol by tam nejaký oznam pre tehotné aby cez to nešli 😉

zuzula
29. máj 2007

nie ten senzor nie je skodlivy, nie je to rontgen nepresvecuje ta to...na niektorych letiskach tehulky pustia pomimo, na niektorych nie a proste tym treba prejst.
ja som v tehu letela snad 5x a maly je zivy a zdravy 🙂

luculka
29. máj 2007

OK tak na slovensku radsej prejde pomimo a v egypte ked sa nedohovorim 😝 prejdem 😀 😒

bihan
29. máj 2007

Luculka, pomimo ťa nepustia... kontrola je kontrola.. museli by byť neskutočne ochodní a oskenovať ťa prenosným zariadením, takže to máš zajedno.

luculka
29. máj 2007

no niektore tu pisali ze ich hned pustili pomimo 😒 ....

bihan
29. máj 2007

Možno, ale nie po nových prísnených pravidlách 😒

tari
29. máj 2007

luculka nemusiš sa vôbec báť 😉 nerob si zbytočné stresy z maličkostí 😉

kontrola ťa aj tak neminie či už klasická alebo s prenosným senzorom 🙂 zvlášť v zahraničí, je to teraz veľmi prísne 😕

bihan
29. máj 2007

Jasné, túhlasím s Tari... inak by si mohla potom stresovať aj kôli klasickému UZV, aj to je žiarenie, ktoré vraj na miminká obzvláš dobre nepôsobí 😉 o 3D ani nehovorím 😀 Kontrola na letisku je len na sekundu.

luculka
29. máj 2007

ok babule upokojili ste ma.....dakujem 😀

esentielka
29. máj 2007

ja som letela v 6mesiaci a vsetko bolo oki..na Bratislavskom letisku si teta vsimla ze som tehotna a povedala ze nemusim cez senzor..ale inak som cez neho vzdy presla a vsetko je oki..ani lietanie mi nerobilo problem..takze tak

janetka
30. máj 2007

baby, ja som dnes zistila, ze som tehotna 😉 , budeme mat druhe babatko, tak sa velmi tesime, ale ideme o tri tyzdne letecky na rodos, myslite, ze je to ok? sa bojim, co mi povie lekarka, lebo je to nasa vytuzena dovolenka, tak dufam, ze mi ju nezkazi dr zakazom... nemate skusenosti?
dik
j

luculka
6. jún 2007

prave sme sa vratili z EGYPTA,,,,zatial sa citim super...nemala som ziadne problemy....uvidim co povie zajtra doky 😀

betka1
15. aug 2007

Tuto nedelu sa chystam letiet. Zaujimalo by ma, ci musim na letisku nejak dokazat, v ktorom som tyzdni tehotenstva a ze neprekracujem ich stanovene limity. Tehotensku knizku este nemam a do nedele si ju nevybavim. Som v 22.tyzdni a budem letiet aj v 24.tyzdni. Skusim si dat nejake sirsie oblecenie, aby to nikoho netrapilo. Ale aj tak. Neviete ako to chodi?

bihan
15. aug 2007

Betka, ja som naposledy letela v 23tt a nikto sa ma na nič nepýtal 😉

betka1
15. aug 2007

bihan, to si ma potesila. Tiez si to tak nejak predstavujem. Chcem letiet este aj o par tyzdnov, ale to uz si skusim vybavit papier od doktora.

bihan
15. aug 2007

Väčšina spoločností ťa do 28tt prepraví bez papiera, ale dlhšie lety ti z vlastnej skúsenosti veľmi neodporúčam 😉

deveronique1
15. aug 2007

Ja som v tehotenstve letela 4krat a vsetko v poriadku, ale na letisku som ich poziadala, aby respektovali, ze nechcem prejst cez detektor kovov, lebo som si myslela, ze by to mohlo skodit. Oni mi vyhoveli. V lietadle som sa citila v pohode. Ale pozor: letecke spolocnosti povoluju lietat len do nejakeho 30.tyzdna, mozno viac. To si pozri cez podmienky spolocnosti, pisu to tam. Tlak by totiz mohol vyvolat porod. A tiez by som ti neodporucala lietat, ak tvoje tehotenstvo neprebieha v poriadku. Najlepsie je informovat sa u lekara, ci ti to zdravotny stav povoluje

betka1
15. aug 2007

deveronique, dik za rady. Do akeho stadia tehotenstva mi uz letecke spolocnosti nedovolia lietat som si uz zistila. Pisala o tom aj Bajka26 hore tuto na stranke. Zaujimalo ma len, ze ako im dokazem, ze este nie som v takom stadiu tehotenstva, aby som potrebovala papier od doktora.
Inac sa citim OK, tehotenstvo je bez komplikacii a letiet budem len 2,5 hodiny, takze zdravotnych komplikacii sa nebojim. Len chcem mat istotu, ze nebudu problemy pri odbavovani.

deveronique1
16. aug 2007

Citala som od hora dole a nie naopak, nenapadlo ma ze novsie prispevky su nizsie. 🙂 Papier od doktora nepotrebujes. Mas pravo neprejst cez detektor. Ja som o to poziadala dokonca v Londyne, ked to bolo na ich letisku vselijake a bez akychkolvek otazok al.spekulacii na prezreli "rucne". Tak vela zabavy na dovolenke

nikeske
16. aug 2007

to betka, ja som mala termin ako ty, a letela som v septembri do pariza.Nikto po mne nechcel ani papier od doktora, ani tehotensku knizku...a brucho som mala velke ako tesne pred porodom 😀 😀 😀

inak tie ramy zevraj niesu na RTG principe, takze moze sa cez nich, ale napr. v parizi ma v niektorych muzeach pustili mimo ram...

miriamka
4. sep 2007

Ahojte baby,
len ma tak zaujima...ak by som letela,a este ani neviem ze com tehu,mozem tym nejako moc skodit mimi?

betka1
4. sep 2007

Este raz vdaka za rady. Let mam za sebou a nikoho ani trochu netrapilo, ci som tehotna.
Prave som sa vratila zo stretnutia s midwife(porodnou sestrou) a vytlacila mi nejake oficialne instrukcie ohladne lietania v tehotenstve. Ak sa leti pod 3 hodiny, tak treba:
- pecvicovat lytka
- pohybovat sa po kabine(asi tym myslia, ze sa mame sem tam prejst. A ja som cely let prespala.)
- predchadzat dehydtratacii
- minimalizovat prijem alkoholu a kavy
To myslim zvladneme. Uz sa tesim na dalsi let. 🙂
Ak sa leti viac nez 3 hodiny, tak je dobre obliect si elasticke podkolienky. Potom sa tu pise aj viacero instrukcii pre rizikove skupiny ako su obezne zeny, zeny cakajuce dvojcata, trojcata, ..., zeny s genetickymi predpokladmi na trombozu, ...

julie6
4. sep 2007

Ahojte
ja som letela ku koncu 6.mesiaca asi 25tt z Japonska domov, let trval 10,5 hod. do Helsiniek potom som cakala 2,5 hodiny na letisku - prestup a let do Budapesti, co trvalo nejakych 2,5. a pokial som sa dostala domov tak dokopy to bolo nejakych 24 hodin.
Mala som elasticke podkolienky, proti krcovym zilam, vela som pila,aj som si sama pytala preventivne vodu, casto chodila na WC, casto sa prechadzala.
V Osake som odmietla prejst cez tie senzory co respektovali, prezreli ma rucne, a potom aj v Helsinkach, neboli ziadne problemy.
Je to individualne, vo vacsich lietadlach nie je citit tie tlaky alebo hompalanie az tak. Myslim ze 2. trimester je celkom bezpecny, ale to je na zvazenie kontretne, ci boli predtym nejake komplikacie, ako rizikova tehotnost a pod.

miriamka
16. sep 2007

Ahojky,
myslite,ze je ok ak poletim niekam v cca 10-12 tt?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre