Je lietanie v tehotenstve nebezpečné?

icha5
1. aug 2006

Je lietanie v tehotenstve nebezpečné?

konvalinka77
30. apr 2013

@julianna78 no super, ďakujem.Včera som bola u doktora a ten mi opäť všetko len potvrdil, žiadny stres a dovolenku si mám užiť 🙂

julianna78
30. apr 2013

@dievcatko79 pri prvom tehotenstve sme zrušili letenky do Bangkoku,dávala som pozor na všetko a aj tak sa mi malá narodila predčasne.Teraz druhé tehotenstvo prišlo neplánovane a už dávno sme mali kúpené a naplánovanú cestu okolo sveta,povedala som si čo sa má stat sa stane nech som kdekolvek a odleteli sme 🙂 Predovolenkovala som celý druhý trimester a nemala som žiadný problém.Určite mi bolo lepšie v telúčku a pri vode ako doma v zime a v chrípkovom období 😎 Treba dobré zdravotné poistenie.Ja osobne pokial nebudeš mat žiadný problém ,by som kludne šla.Bali je v pohode boli sme tam pred pár rokmi.

dievcatko79
1. máj 2013

@julianna78 super dakujem, som naozaj na vazkach, aj ked si myslim presne to, co si mi napisala.. citim sa uplne super, ziadny problem, manzel prelietal skoro cely svet, tvrdi mi, ze lietanie je najbezpecnejsia preprava, preto sa nemam coho bat. letime podla mna najlepsou leteckou spolocnostou Etihad - uz sme s nimi leteli, viem ze su super, preto je to v mojom pripade viac za ako proti... mam na to este mesiac, mali by sme letiet 3.juna, takze ak budem na tom tak ako doteraz, tak to naozaj zvazim 🙂 hovoris, ze je Bali v pohode? super, tak to sa tesim 🙂 dakujem 🙂

julianna78
2. máj 2013

@dievcatko79 my sme boli na kuta beach surfovat a potom sme sa presunuli na jávu,nám sa páčilo a ešte sa určite vrátime láka ma flores,lombok a comodo.Etihad sú super,ale ono pri 10h lete je už asi úplne jedno,kde sedíš 🙂 je to dlho tak či tak.Ak sa rozhodneš letiet nezabudni si kúpit elastické podkolienky a na Bali príšerne peče tak opalovák s vysokým faktorom,ale to kúpiš aj tam v surf obchodoch a sú silnejšie ako u nás.Bruško neopalovat 😎 to som mala vždy zakryté.

dievcatko79
2. máj 2013

@julianna78 🙂 manzel mi slubil maximalnu starostlivost, krem s faktorom 50 uz mame kupeny 🙂 tie podkolienky si urcite kupim, poistenie na cestovanie mam, ale este si ho skontrolujem. chceli by sme tiez kuk lombok, prejst ak sa bude dat toho co najviac... buduci tyzden chcem ist za doktorkou a povedat jej, ze som sa rozhodla ze teda vycestujeme, ak nebudu ziadne problemy, tak som zvedava, co povie 🙂 dakujem za info 🙂

happyfrog80
20. máj 2013

baby British Arways prevaza tehotne macimalne do 34 tt ked nie su problemy a US arways len 7 dni pred terminom ,to akoze mozem letiet v 9 mesiaci 😀?

katie555
20. máj 2013

@happyfrog80 no vo vsetobecnosti tych 35tt je max aj to musis mat papier ze vsetko je ok od gynkologa, midwife atd..
to us airways pochybujem ze by si to riskli....navyse US to maju tvrdsie nakolko ked sa dieta narodi na us uzemi ma narok na obcianstvo...a to oni len tak lahko nedaju..
Fakt by som tych 7 dni najnajvys povazovala za nedoveryhodnu informaciu

happyfrog80
21. máj 2013

@katie555 hej aj ja si myslim,bo mam 10mesiacov vopred zakupenu letenku do Usa a zistila som ze sa neda zrusit tak ze by vratili peniaze ,akoze da sa bo mam poistenie u tej firmy ale so mnou cestuju este dalsie 3 osoby a keby som nesla ja nepojdu ani oni a vratenie penazi nie je mozne bez dovodu .Musi sa zdokladocat dovod.Takze sa mozme snazit az od augusta ☹ ,ale aj anglicka spolocnost ma maximum mesiac pred porodom ,od 28 tt vyssie tusim vsade uz musis mat papier od midwife .Ryanair to je nizkonakladovka tí nechcu dake riziko na palube ved ani priestor v tom malom lietadle nemaju na rodenie 😀

happyfrog80
21. máj 2013

a podotikam minuly rok som letela v prvom trimestre do Usa a potratila som ,pisu ze nie je dobre letiet v prvom a posednom trimestre kvoli tlaku v lietadle.

happyfrog80
21. máj 2013

@dievcatko79 ale nerozumiem preco tebe doktorka neodporuca ,ved uz budes v 2 trimestre,asi zavidi co insie .Citala som ze uz v siedmom mesiaci je idealne ist odychnut k moru

katie555
21. máj 2013

@happyfrog80 no takto ti poviem, (vlastna skusenost) celkove pravidlo je 28 tt, s papierom je to do 35tt...vascina tych uvedomelych tehotnych hned na checkine hlasi ze su v takom a takom tyzdni...to tie co chcu 'obehnut' system budu mat kopec vyhovoriek ze nemaju taky a taky papier..Za 5 rokov som sa stretla asi 2 krat co zenske boli viac nez 30tt, vacsinou je to menej...Ako osobne som nikdy nekontrolovala papiere , ked niekto povedal ze je 25 , tak som to brala ako je 25 a neriesila...Ked je to uz viac tak sa to riesi z hladiska jednak pravidiel aerolinii, a tiez napriklad je rozdiel letiet do USA na us pas alebo nigerijsky...
Co sa tyka europy je to benevoletnejsie, predsa to su 2-3 hodinove lety.
Napriklad taky Pakistani airline ti maju policy tehotne vobec nemozu letiet, len ked na vlastnu zodpovednost a podpisuju papiere ze ak daco tak vsetky naklady znasaju oni...
A ryainair - ja som letela v 26tt, a nikto ma ani nezastavil ani sa nic nepytal 😝 😀 😀 😀 a to som mala dost velke brusko

dievcatko79
21. máj 2013

@happyfrog80 doktorka mi to vyslovene nezakazala, iba neodporucala, lebo ma nejake zle skusenosti s jednou pacientkou, ktora mala problomy.. samozrejme ze rozhodnutie je na mne. Citim sa fajn, ziadne velke problemy nemam. Nebudem este v 2.trimestri, ale na konci prveho.. presne 11+5tt. ale po kontrole sa to moze zmenit a mozno nebudem ani v 12tt, neviem. Nemyslim si, zeby mi doktorka nieco zavidela, nema na to najmensi dovod, len nechce na seba zobrat zodpovednost.. to je cele 🙂

gala79
21. máj 2013

@dievcatko79 ano, tiez si myslim ze je to len o tom, ze lekari na seba nechcu brat zodpovednost v pripade, ak by sa nieco stalo... a uprimne, vobec sa im nedivim...je to podla mna uplne na rozhodnuti buducej mamicky...lekar moze len poradit....ak mas doteraz bezproblemove tehotenstvo bez komplikacii, nevidela by som v lietani tiez problem....pri mojom prvom tehotenstve sme tiez uz mali letenky kupene....prisiel nam ale do toho dost urgentny odber polodovej vody v 23. tyzdni ( 4 dni pred vycestovanim) takze samozrejme ze sme nikam nesli...pri druhom tehotenstve sme boli v 26. tyzdni na dovolenke, nocny let 2 + 6 hodin bol ok... jedine "emergency opatrenie" pred letom bolo, ze sme na ineternete pozreli par nemocnic & praxi s dobrymi odporucaniami v okoli nasej destinacie, v pripade keby sa nieco stalo... a bola to naozaj skvela dovolenka, dobre mi to padlo ....

dievcatko79
22. máj 2013

@gala79 ahoj, dakujem za odpoved... bola som dnes na ultrazvuku u ineho gynekologa ako chodim a ten mi povedal, ze ked sa mi ma nieco stat, tak sa mi stane aj doma na posteli, ze to nemam riesit ale dovolenku si uzit 🙂 takze som rozhodnuta, ze na tu dovolenku ideme, mame uz aj tak vsetko zabezpecene, tak sa tesim na oddych 🙂 poistenie si urcite budem musiet nejake este vybavit lepsie, na Bali su vraj spickove nemocnice, takze super 🙂 svojej gynekologicke to oznamim az buduci piatok, ze teda odmietame, dufam, ze ma nezozerie 🙂 krasny den, papa

gala79
22. máj 2013

@dievcatko79 tak prajem peknu dovolenku ...urcite bude vsetko ok...

konvalinka77
10. jún 2013

Ahojte 🙂 Tak , dnes sme sa vrátili z Kuby. Boli sme tam 2 týždne v čase môjho 24. - 26. týždňa. Netreba sa ničoho báť, lietanie v pohode a na dovolenke sa oddychuje,,tak žiadne váhanie a užite si voľna, kým sa ešte dá 🙂

majkauk
20. okt 2013

@lulu21 Ahoj,chcem sa spytat ci by bolo velke riziko letiet z anglicka na slovensko ked som v 30-31 tyzdni???

danielita2109
24. okt 2013

Ja som letela v 10-12tyz. a 25-27 tyz. a bol to let ako kazdy iny. Nic zvlastne som necitila. Vraj sa neodporuca v 1.trim. pre hroziaci potrat a v 3.trim. pre riziko predcasneho porodu, ale je to asi na kazdom... Samozrejme by som neletela keby som sa citila zle alebo mala rizikove tehu.

michellka85
24. okt 2013

@majkauk ahoj, no v profile mas uvedene, ze si v 21, to by bolo v pohode, v 30-31tt si moze uz letecka spolocnost vyzadovat potvrdenie gynekologa, ze si ok 😉 tak stastnu cestu 😎

barakara
24. okt 2013

@majkauk Ve druhem trimestru je uplne nejlepsi letet. Ja jsem letela dvakrat jednou v 14.-16. (11hodinovy let) a pak hned v 17.-18.tydnu (2hodiny) a oba lety byly v pohode. Ted poletim znova to budu ve 25.-27. tydnu
Jestli bydlis v Anglii a poletis az v tom 30.tydnu tak si vyzadej dokument Fit to Fly od GP a pozor na pojisteni, nektere pojistovny to maji jen do konce druheho trim.

kahal
22. nov 2013

Ahoj všem, ráda bych se zeptala, jak znělo potvrzení od lékaře, že můžete letět. Díky.

patkobo
7. máj 2014

Dievcata, rada by som sa opytala, mate niektora skusenost s letom v 35tt? Let trva 2hod (BA-Pariz). Leteli ste niektora v tak vysokom stadiu tehu? Na stranke su pokyny, ze medzi 28-36tt na doporucenie lekara, povedzme ze to doporucenie budem mat. Tehu je bezproblemove. Len by som sa chcela porozpravat s niekym, kto to ozaj "riskol". Dakujem.

rendicka
6. jún 2014

ahojte 🙂 ja plánujem o 2 týždne s manželom letieť tiež krátky let t.j. cca 2hod. Ba-Rím na "posvadobku" keďže svadobku sme nestihli...budem v 32tt. zatiaľ všetko ok...doteraz som to neriešila kým som si neprečítala toto fórum 😒 uuuuuf 😕 to je až také riziko?? viem zmeny tlakov sú tam veľké, ale mne sa vždy dobre spávalo na krátkych letov..trombofilný stav nemám a ani krčové žily... veľa pijem tekutín aj bežne počas letu a často sa prechádzam..bolo by to cez raynair..sakra to by som si musela počkať na svadobku ešte niekoľko rokov potom..

caroline88
8. jún 2016

Ja som dnes oznámila doktorka, ze mám letieť cca 3 hodinový let v 32. Týždni a povedala, ze ma nepustí.. Letenky naštastie neboli veľmi drahé 😒 ale nečakala som to

ellemell
9. jún 2016

@caroline88 ale nemôžeš jej to mať za zlé. Pretože doktorka chce pre teba a tvoje dieťa len to najlepšie ;)

sardinka335
9. jún 2016

@caroline88 čoooo??? Pokial máš bezproblémové tehotenstvo tak prečo nie? Moja pribuzná išla v 5 mesiaci na Male Divy - to je cestovanie 24 hodin lietadlom a potom na konkretny ostrov lodou...a to išli s 3 malymi deťmivo veku 3, 4 a 6 rokov a ona čaka 4te dieťa. A štastna ako blcha, ze super dovolenka, ze z toho oddychu čerpa silu cely rok.....takže je to vec pohladu.

lavinis
9. jún 2016

@sardinka335 no najlepšie porovnávať dve rôzne osoby, že? 😉
@caroline88 ja by som to nechala na lekárku, ja som letela v 20tt s povolením lekára, ale viem, že v tých vyšších štádiách sa to už neodporúča

caroline88
10. jún 2016

Ved viem kočky, ja som len chcela prispieť, nakoľko takmer všade sa žena dočíta, ze aerolinky berú na palubu do 36.tyzdna a ze letieť môžeš s potvrdením od lekárky, ak mas bezproblémové tehotenstvo...aby aj ostatne vedeli, ze to tak nemusí byt🙂

barbarelka
29. jún 2016

Kocky, neviete mi poradit ako to funguje u Smartwings? Na ich stranke som sa docitala iba to,ze od 34tt vas nepustia ako tehotne na palubu. Ako je to vsak do toho 28tt??? Informacie mam take,ze do toho tyzdna sa lieta bez papieru a vseobecne je to ok a vas pustia..avsak treba si to preverit u danej splocnosti. Hladam a hladam,ale k nicomu konkretnejsiemu som sa u Smartwings nedostala ☹. Chcem letiet 26tt tam a 28tt spat, let cca 1,5hodky. Moj doktor mi na rovinu povedal,ze papier mi neda ziaden,aj keby som letela v hocijakom tyzdni, je to cisto len na mne..Tak sa bojim,aby ma nestopli na letisku 🙂. Inac,to ako prebieha? Na check in-e sa spytaju,ze v ktorom ste,alebo ukazete tehotensku knizku??? dikes moc za odpovede!

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre