Je lietanie v tehotenstve nebezpečné?

icha5
1. aug 2006

Je lietanie v tehotenstve nebezpečné?

werumka
5. mar 2013

@didi44 Jeden rentgen je oproti létání nula nula nic. Jeden let letadlem představuje tolik záření, jako by člověk byl 15x na rentgenu.

rosny
5. mar 2013

@werumka jak to??
Mne prijde, ze to by clovek nemohl chodit ani do kramu, pac mas vsude scannery proti kradezi...

werumka
5. mar 2013

@rosny Záření je všude. Záleží na jeho koncentraci. Bavily jsme se tuhle na toto téma v jiné diskuzi, kde, jedna uživatelka, která studovala LF psala, že 2 lety za rok se vyrovnají hodinovému vyšetření CT a CT je jak 200 rtg plic. Je to prostě jen o koncentraci. Takže rentgen zubu v těhotenství například není třeba rozhodně tak nebezpečný. Stejně jako projití pod bezpečnostním rentgenovým rámem.

rosny
5. mar 2013

@werumka hmm, to je docela zajimavy. To by me nikdy nenapadlo!

didi44
5. mar 2013

...presne tak...su veci, ktore pre dobro veci musime obetovat...hlavne ak chceme lietat...a ak sa nieco poserie, mame to predsa vzdy cim odovodnit a svoje konanie pred druhymi ospravedlnit...hlavne, ze sa to netyka nas, ale tych druhych...no neee?

werumka
5. mar 2013

@rosny Mě to právě taky zaujalo... dokonce jsem si pak říkala, jestli třeba i velkému množství nádorových onemocnění nemůže být "pomoženo" tím, že lidé hodně létají... nevím.

amouramour
5. mar 2013

@werumka to je troska prehnane?

ja som bola v cernobyle a prekvapili ma po vylete otazky typu nebojite sa ziarenia?a pritom za cely pobyt ho bolo tolko kolko asi dostaneme na 1 rtg..prirodzena radiacia je aj v BA, hockde...pri letoch je skor problem so zmenami tlaku...

werumka
5. mar 2013

@amouramour Ja se nijak nehádám, pouze tlumočím, co jsem se dozvěděla 😉 Já jsem se zase slunila v den, kdy Černobyl bouchnul a mám cukrovku 😀 To je prostě strašně individuální.
Přirozená radiace je samozřejmě všude.

rosny
5. mar 2013

@werumka hmm, to si nemyslim, pac vem si, ze generace nasich rodicu litat nemohla a kolik jich umira na rakovinu....

werumka
5. mar 2013

@rosny To je pravda... je tam spousta proměnných - životní styl, stravování... Ale pravda je, že nádorová onemocnění čím dál více postihují mladší ročníky. Možná to ale souvisí se včasnou diagnostikou. Nevím.

lusinda1989
5. mar 2013

@didi44 neboj budem zatlkat ... Dik za coment

rosny
5. mar 2013

@werumka ja si myslim, ze je to vcasnou diagnostikou a taky ze se o tom mluvi, pac driv to bylo tema "tabu". Ale to uz jsme mimo tema skupiny... 😕

didi44
5. mar 2013

@lusinda1989 ...o teba sa nebojim... 😀 ...aj keby bolo tak ako nebolo a mozno nebude, urcite sa z toho vylizes... 😀

werumka
5. mar 2013

@rosny To jo 😀 radši končíme 🙂

medinila
5. mar 2013

@benczovie ja som letela v 15tt s dvojičkami v bruchu do Australie a naspät som sa vracala v 19tt. Cez kontroly som prechadzala ako všetci ostatní pasažieri. Vsetko O.K. len nad oceánom v burke a turbulenciach mi bolo dost nevolno.

vejula
5. mar 2013

@werumka 😕 to sa mi nechce veriť to množstva radiacie. Však letušky a piloti by umierali potom mladí na rakovinu jak na pase. Ved lietavaju roky vkuse. To je podla mna riadna hluposť. A určite by som sa nespoliehala na dôveryhodnosť vyroku niekoho na internete, kto akože študoval LF.

werumka
5. mar 2013

@vejula Však já neříkám, že mě to taky nepřekvapilo 😀
Toto je ta diskuze: https://www.modrykonik.cz/diskuse/o-tehotenstvi...
Já fakt nejsem kompetentní se k tomu víc vyjadřovat, lepší by bylo zeptat se přímo @eficenka

benczovie
6. mar 2013

@medinila dakujem za odpoved, dnes poobede odlietame🙂

caelley
10. apr 2013

Myslite, ze je nebezpecne letiet v 8tt? ide o 1 hod let tam a 1 hod naspat.

11miuska11
23. apr 2013

paneboze...neblaznite!!! tu je to vsetko pekne popisane, ak sa bojite lietat. Aj davky ziarenia v suvislosti s tym, ako dlho a casto lietate 🙂 http://primar.sme.sk/c/4117155/zatazenie-organi...
Cize dovolenka v tehotenstve je uplne v pohode. Ak poviete personalu na letisku, ze ste tehotna a odmietate scaner, mate na to plne pravo a urobia vam osobnu prehliadku 🙂 takze kocky, ak ste v druhom trimestri a je vam dobre, sup ho niekam zrelaxovat 🙂 my ideme v mojom 14tt tiez na dovolenku, let do 2 hodin 🙂 takze kratke lety su v pohode...pri dlhsich letoch hrozi tehulkam opuch noh a podobne a preto sa to neodporuca 🙂 takze neplasit poprosim 🙂

konvalinka77
26. apr 2013

Ahojte 🙂 v 24. - 26. sa chystáme na Kubu. Má niekto skúsenosti s touto destináciou? Jediné čoho sa obávam je ten dlhý let a všetko čo k tomu patrí.. Dík za odpoveď 😉

veruska007
26. apr 2013

@konvalinka77 Tak to jsi odvážná... já teda v těhu lítala po Evropě pracovně. Ale na Kubu bych, osobně, v těhotenství neletěla. Moje maminka tam byla s rodiči (teda fakt dávno), ale dodnes vzpomíná, že jim hrozně dlouho trvala aklimatizace, je tam vysoká vlhkost vzduchu a těžko si na to zvykali. Dva týdny nebyli schopni vylézt z klimatizovaného hotelu. A pak záleží, kam jedete - třeba Varadero je ráj pro turisty, ale jinde to není tak růžové...

valy
27. apr 2013

podla mna kazdy pozna svoje limity. Ja napriklad viem o sebe, ze aj ked nie som tehotna, aj kratky let ma strasne vycerpava, asi tie zmeny tlaku a suchy vzduch. Pri vsekych tehotenstvach som bola prinutena parkrat letiet, isla som aj normalne cez skenery, nastastie vsetko v pohode. ale ked mozem, tak si radsej vyberiem cestu autom ako lietalom, ak sa da, vyhovuje mi to viac.

valy
27. apr 2013

napriklad sluzobnu cestu zahrnajucu 15-hodinovy let na druhy koniec sveta som odmietla v tehotenstve, doktor mi to bol bez problemov ochotny podpisat. A druhy raz, v 28-tyzdni sa mi uz tiez nechcelo ist na nejaku nedolezitu vec, uz som sa na to necitila - dvojhodinovy let, aj to mi povedal (iny doktor), ze mi to neodporuca a s cistym svedomim mi podpise papier. a v siedmom mesiaci a neskor som uz ani autom nechodila dalej ako jednu hodinu, vzdy som si hovorila, ze nemam v umysle porodit niekde na dialnici 😀

konvalinka77
27. apr 2013

Čo sa týka podmienok na Kube, toho sa vôbec neobávam. Jedine ten let,,no.. ALe doktor mi to viac krát schválil, že tehotné bežne lietajú, len som potrebovala počuť niečo aj od vás 🙂

trish31
28. apr 2013

@konvalinka77 ahoj,ja som letela z Kanady dokopy 12 hodin a zvladla som to bez problemov

trish31
28. apr 2013

@konvalinka77 scanu sa tiez netreba bat ja som sa v Kanade rozpravala so security ujom a ten mi povedal,ze ma moze aj ohmatat ale je to jedno,lebo ten scan na letisku je tak silny ako aj scany pri vstupoch do obchodoch len si ich neuvedomujeme

konvalinka77
28. apr 2013

Super dakujem 🙂 upokojujuca sprava🙂 v akom stadiu si bola?

julianna78
29. apr 2013

@konvalinka77 pokial nemáš žiadné zdravotné komplikácie,tak by som sa letu nebála.Ja som precestovala celý 2tr.odlietali sme v 13tt a vrátili sme sa v 26tt,vtedy som dostala aj tehu knižku 🙂 Absolvovali sme 8letov,4-3,5hodinové a 4-12hodinové.Nemala som žiadný problém,jedine čo mi doktor doporučil dat si magnézium a kúpila som si v zdr.potrebách stahujuce podkolienky a tie som mala počas celého letu. Treba sa viac krát postavit a trošku sa poprechádzat.Ja som so zmenou klímy ani s vysokou vlhkostou vzduchu problém nemala.Teraz som už v 34tt a zatial všetko ok.A tak jak píše Trish tie scany sú v pohode.Jedine ,kde som scanom naprešla bolo v USA tam bol silný,vyzeral ako sprchový kút a scanobval pomaličky celé telo, ani som nemusela povedat,že som tehotná hned ma zavolali nabok.Skus si rezervovat sedadlo tak,aby už pred tebou nikto nesedel budeš mat viac miesta na nohy.
Prajem štastnú cestu 😎

dievcatko79
30. apr 2013

ahojte baby, som rada, ze som nasla tuto temu.. ja mam podobny problem.. my sme si s manzelom pred pol rokom kupili letenky na Bali. Samozrejme, ani vo sne by ma nenapadlo, zeby som v aprili zistila, ze som tehotna. prvy problem ktory ma napadol, bolo co s letenkami? na internete a vsade citam, ze je to v pohode. Radila som sa so svojou doktorkou, ta mi to neodporucala, aj napriek tomu, ze naozaj nemam absolutne ziadne komplikacie, keby mi nevysli tri tehotenske testy, tak ani neviem, ze som tehotna 🙂 len na Jakartu trva nejakych 8 hodin z Budapesti, letela som uz aj dlhsie do USA a cestu lietadlom znasam uuplne v pohode. Letiet by sme mali ked budem tak v 12tt. co mi poradite? dakujem samozrejme za kazdu odpoved 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre