Je riziko mať v tehotenstve doma mačku?

katicka
8. aug 2005

Caute baby,
chcela by som sa spytat na vas nazor. Cez vikend sme si doniesli domov male maca z ulice, ktore nemalo mamu, dali sme ho odcervit, zaockovat...ale problem je v tom, ze ja chcem zostat tehotna a kolegyne ma strasia, ze macky prenasaju chorobu, ktora moze tehotnej zene ublizit. ☹
Viete o tom nieco?

cica28
12. aug 2010

ahojte ja mam doma macku aj psa ale dufam ze od nich nic nedostanem.
je mozne aby nakazili babatko?

kwetinka1
12. aug 2010

@cica28 aj ja. macku a dvoch psov. od macky, ked je len dnu a vies ako sa o nu staras, tak nie. o psikov, zalezi, kde ich chodis vencit, ale nepocula som v mojom okoli, zeby sa niekto nakazil od psa niecim. ja som vyrastala so vsetkou moznou "havedou". nic mi nie je. kamoska ma dvoch psov a dvojicky. mali aj granulky spapali a doslova spavaju s havkacmi a su vsetci zdravi.
moj osobny nazor je, ze ked sa o zvieratka starame, tak by sme nemali nic chytit.

cica28
12. aug 2010

@kwetinka1 kedze byvame na dome ja sa kolo nich moc nemotam len ked ich musim nakrmit a macka ta je tiez vonku ja vo vnutry zvierata nemam rada.

nibiru
20. aug 2010

@beaska nie neskace vzdy chodi ale ked zaplace pozerat ked odchadzame z domu preistotu zakrivame postielku deckou natahovacou plachtou je na to idealna aj mi sme sa toho bali ale v pohode par krat sme ho okrikli on je strasne inteligentny nahho len zhuknem a vie ze robi zle to ockovanie som myslela ako bezne ockokovanie a odcervenie ziadne specialne nema:o)vobec nestresuj este som chcela ze vzdy pod perinku davam cistu plachtu alebo uterak kedze som si vsimla ze i po intenzivnomn vysavani su chlpy vsade a na perinke ich je dost vidiet ☹

beaska
23. aug 2010

@nibiru dakujem za vysvetlenie, nasa macka je ockovana i odcervena , a tiez vie kedy robi zle no i tak to robi 🙄 , asi budem musiet pritvrdit na vychove , alebo musi este dospiet, 😀 prajem pekny den

pepi_petra
18. okt 2010

Ahojte je tato diskusia este aktualna?
Mne pred rokom a pol bola zistena prekonana toxoplazmoza.Mam doma zvieratka dve macky a psika.Macky su 99% vonku,len na jedlo ich pustame do kuchyne.Psik zije snami v byte.Po dohode mojej veterinarky sme macky preventivne dali na preliecene proti toxo.Dostavaju specialne atb. Viem ze nakazenie toxo cez macku je riziko minimalne,ak clovek dodrziava hygienicke opatrenia.
Tiez som si tu citala vela reakcii na to aby buduce mamicky dali svoje zvierata prec.Co som velmi proti.Staci s vasim zvieratko zajst k veterinarovy,ktory urobi odber krvy a zisti ci je dane zviera nosicom toxo.
Ja som sa nakazila skor nez sme mali macku.Ale uz rok mam krvne testy na toxo negativne.

kwetinka1
4. nov 2010

@pepi_petra je aktualna 🙂
suhlasim s tebou. stretla som sa s viacerymi nazormi, ze zvieratko prec z domu, ked je zena tahu alebo sa narodi babo a hlavne macku. podla mna je to hlupost. bavila som sa aj s lekarkou a ma rovnaky nazor. tak isto zvieratko dat prec lebo pride babo je pritiahnute za vlasy. predsa kto ma doma nejakeho milacika ho musi poznat, tak vie, co moze ocakavat a nie hned sa ho zbavovat. ked ma doma zviera, ktore je nekontrolovatelne, tak to je zas ina vec...
Ja sa mojej zvery nevzdam 🙂 a verim, ze vsetci budem v spokojnosti a stasti nazivat 🙂

sirinka
4. nov 2010

@pepi_petra ale ak uz si raz prekonala toxo, uz ju nedostanes...naco to preliecenie maciek? ja som sa pri prvom tehu o tom rozpravala s veterinarom, riziko nakazay od macky je minimalne, ak clovek dodrziava aspon zaklady hygieny... 🙂

kaja73
4. nov 2010

@sirinka Toxoplazmozou sa človek skor nakazi pri praci so surovym masom,mačky maju infekčne maximalne vykaly.My sme mačku nemali a predsa sa mi z krvi zistilo,že som ju prekonala 😒 Takže tie mačky su v tom vačšinou nevinne.

pepi_petra
4. nov 2010

@sirinka na radu veterinarky.Ze preliecit ho mozeme.Neuskodi mu to.Nenechavam ni na nahodu.

kaja73
4. nov 2010

@pepi_petra Ten moj predošly prispevok je pre teba.Stal sa omyl 😝

sirinka
4. nov 2010

@kaja73 🙂
@pepi_petra no ja len ze macka ma aktivnu toxo tak 2-3 tyzdne za cely svoj zivot...a iba vtedy je infekcna...preto mi nejake preliecovanie na slepo pride zvlastne, zvlast, ked ty uz protilatky mas...

my mame dve macky a doma cisty babinec, tak aj budem rada, ak by si to decka prekonali teraz a potom maju pokoj...

pepi_petra
5. nov 2010

@kaja73 ano viem.Je dobre cerstve maso dat na minimalne na 24hodin zamrazit.A potom dobre tepelne spracovat.Taktiez sa moze clovek nakazit doma zo svojej zahradky,kde moze dojst cudzia macka,vyspinit sa .Zle umyta zelenina,alebo ovocie(jahody)su tiez rizikom.

@sirinka proste som svoje macky dala preliecit.Neviem co je na tom zle.Som rizikova skupina.Odchytavala som tulave a chore psy a macky,ktore mali prechodny domov u mna.Veterinarka mi to proste navrhla aby sme to tak urobili,tak sme to urobili.Nezbavila som sa svojich zvierat a ani som im neublizila.Som len opatrna.Nerada by som si v buducnosti nieco vycitala,potom mi uz nik nepomoze!
Ak su bytove macky,ktore von nechodia,je jasne ,ze nemozu byt prenasacom toxo.nemaju ju kde chytnut.
Taktiez otehotniet pre mna nebolo lahke.podarilo sa to po 6,5 roku.Som proste opatrna.

sirinka
5. nov 2010

@pepi_petra ved v pohode...
inac aj bytova macka sa moze nakazit, ak sa obcas dostane k surovemu masku...

pepi_petra
5. nov 2010

@sirinka ak ho zamrazis ,nemala by sa.

kwetinka1
11. nov 2010

@pepi_petra vraj moze aj tak, ale to su dohady
ked som bola dat moju testovat na toxo u vet. tak mi povedal, ze je to zbytocnost, ze urcite nema. chodia k nemu s tulavymi mackami a nepameta si pripad, kedy by mala macka toxo a preliecenie je zbytocne, ked toxo nema, lebo proti tomu sa neda ockovat, cize ked ju ma chytit tak ju chyti. radsej si ju mohla dat otestovat, ale vsetko je o psychike, tak aby to nam vyhovovalo a nebali sme sa o nase babatka 🙂 ja som to tiez dala spravit pre svoj pokoj 🙂

kukujka
22. feb 2011

ja mam doma trojrocneho kocurika a nedala by som ho prec ani za nic uz ked bol maciatko tak som mu dala zobrat odbery na toxoplazmozu a vysli negativne je len v byte a s inymi mackami sa nestretava,je pravidelne ockovany a odcervovany takze chorob sa nebojim.samozrejme ak by zacal ziarlit na drobca a bala by som sa,ze mu nieco spravy tak by som sa musela zmierit s tym,ze by musel ist prec

nikita_ciki
10. mar 2011

pokial ja viem, tak toxoplazmoza sa prenasa z macky na zenu nijak inak, len z trusu. cize ani sliny macky, ani chlpy a ani nic ine, len v macacich hovienkach je ten virus, ci choroba ci co to je. a to sa do vas dostane (hlupo povedane) len ak chytite hovienko a neumyjete si ruky, alebo si ich zle umyjete a pojdete jest alebo tak. mam to viackrat overene, od veterinarov, od mojho doktora (nie gynekologa). byvala som na dedine, mali sme macky vtedy asi tri a bola som tehotna. vsetko dobre dopadlo, ziadna toxopalzmoza ani nic. a to sa macky tulali po susedoch a podobne. ale zasa je pravda, ze som neprichadzala do ziadneho kontaktu s vykami, kedze na dvore si to cicusky zabezpecili same🙂 teraz som znova tehotna a rozmyslam o kupe macky do bytu. len neviem kam ju dam ked bude babo...

tinki
10. mar 2011

@papu Nemaj obavy.. 😉

katkarv
10. mar 2011

@nikita_ciki lenze macicka hrabe na piesocku a potom sa ide k tebe tulit a na labkach moze mat vselico a verim tomu ze sa niekedy pozabudnete umyt si ruky alebo nebodaj sa prechadza niekde na linke.

simi251
10. mar 2011

Nasla som dobry clanok o toxo. Neviem ci ho uz niektora z Vas tu uvadzala, lebo nevladzem citat 8 stan prispevkov. 😀
http://tehotenstvo.rodinka.sk/index.php?id=577 Ja myslim, ze bat sa musia hlavne tie z nas, ktore este TOXO nemali. To zisti gynekolog z krvi. Ak Vam povie ze ste uz TOXO prekonali v detstve, nie je co riesit. Mne pocas tehotenstva brali krv kazdy mesiac, pretoze som ju este nikdy neprekonala. Ale to bolo v zahranici. Myslim ze na SK sa to nesleduje kazdy mesiac. Len raz na zaciatku tehotenstva. Ak sa nemylim.

myownsuperhero
5. aug 2011

nedeste sa tu navzajom.. som tehotna a mam doma dve macky.. obe bytove, kastrovane, nikdy neboli v exterieri ...

tu clanok na ukludnenie..

http://www.zdravie.sk/sz/510/t1196953/p1/macky-...

pointka
5. aug 2011

bytova macka nedostane toxoplaźmozu, ak nie je krmena neprevarenym alebo aspon 24 hod nepremrazenym hovadzim masom. Prve tehotenstvo som mala dost maciek v byte, mala som chovnu stanicu a nic nam nebolo. Dokonca ani dieta nemam alergicke a testy vysli negativne. Zena moze dostat toxoplazmozu aj z neprepeceneho steaku alebo tatarskeho bifteka...

lussy23
13. jan 2012

Ahojte. Ja si myslím, že zase raz len strašia. Moja sestra býva na dedine, takže majú aj mačky a všetky jej deti sú úúplné zdravé.
Myslím, že ak sa o mačku človek stará od malička, chodí k veterinárovi a tak, nemá ako pranášať tú chorobu.
Ja by som chcela mať malého psíka alebo mačičku, aj bábo. Ale samozrejme, že v rodinnom dome. Mačka podľa mňa do paneláku nepatrí.

rheia27
15. feb 2012

pokial clovek dodrziava hygienu a macky su len v byte, normalne ockovane, tak sa nie je coho bat 🙂
my mame doma v byte troch cicuchov, cistrokrvnych kastrovanych a travicku videli len z okna 😀 jedine co sa zmenilo ze o cistenie zachodikov sa stara MM a teraz ich krmime len granulkami

a obaja sme sa s manzelom zhodli ze macky zostavaju ! a nasich rodicov do toho nic !

jakani
15. feb 2012

pokial ide o macky, ludia bohuzial trpia predsudkami 😢 ......napr. toxoplazmozou je macka infekcna iba 2 tyzdne v ramci celeho svojho zivota...to uz ma tehotna zena ovela-ovela väcsiu pravdepodobnost nakazy napr. pri manipulacii a konzumacii mäsa......nedavno ma zaujalo, ked sme pozerali v TV s dcerkou sutaz macky vs. psy, ze macky maju v papulke nejakych 16 druhov bakterii, ale psy az cez 50 !!......my mame doma siamskeho kocura, ktory ma pristup aj von, a nikdy by som ho nedala prec...na zaciatku tehotenstva sme mu dali pre istotu urobit rozbor krvi na toxoplazmozu, dodrziavame urcite pravidla pri cisteni WC...je nas milacik, a je prinosom pre celu rodinu, hebucky, praduci, mileny...kazdy s nim rad relaxuje 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre