Je riziko mať v tehotenstve doma mačku?

katicka
8. aug 2005

Caute baby,
chcela by som sa spytat na vas nazor. Cez vikend sme si doniesli domov male maca z ulice, ktore nemalo mamu, dali sme ho odcervit, zaockovat...ale problem je v tom, ze ja chcem zostat tehotna a kolegyne ma strasia, ze macky prenasaju chorobu, ktora moze tehotnej zene ublizit. ☹
Viete o tom nieco?

meusicka
13. aug 2008

mna by este zaujimalo, ze co ked som tehotna, toxo som este nemala, ale trebars sa nou nakazim pocas tehu??? mame v byte kocurika, je cistotny, ale zase mu nedokazem odopriet aby nesiel von troska na dvor sa vysantit. je ockovany, odcerveny a dokonca tie tabletky na odcervenie dostava pravidelne v mesacnych intervaloch. sama mu ich davam. zachodik cistime pravidelne, zial niekedy musim aj ja, ale potom si pekne umyjem ruky a kazdy tyzden ked sa dava nova podstielka tak sa pred tym toaletka cisti domestosom, to hadam zabije vsetko. papat dostava len na to urcene zradielko, alebo si niekedy vypita nieco od nas, ale kedze som tehotna tak dbam naozaj o to co jem a neprepecene maso mi urcite nehrozi, blee 😖

lenka138
13. aug 2008

meusicka: Nič sa nedeje, keď máš kocúrika a ešte si nemala toxo, ale pre istotu by som ho teraz odsunula na druhú koľaj, všetko ohľadne jeho starostlivosti prenechaj manželovi a keď už musíš čistiť toaletu tak to rob v rukaviciach a keď ho trochu pohladkáš, tak si umy ruky lebo keď by si dostala v tehotenstve toxo, tak to nie je celkom sranda, ale ako tu už bolo písané,mačky to nemusia prenášať vôbec. Väčší pozor si dávaj pri manipulácii so surovým mäsom, odtiaľ ti to hrozí skôr ako od tvojho kocúrika. Tuším, že ak si mala mäso predtým dostatočne zmrazené, tak nehrozí nič, ale ak je čerstvé z obchodu tak pozor.

lenka138
13. aug 2008

a ešte k tomu kocúrikovi. Pokiaľ mu čistíte toaletu, tak vám tiež nič nehrozí, lebo tie vajíčka toxoplazmy potrebujú aspoň 24hod na to aby dozreli a mohli ťa infikovať. Čiže treba na to dbať, teraz zvýšiť opatrnosť a skôr si dávať pozor aj na iné veci. Skús si viac pozrieť aj na nete čomu sa treba vyhýbať, sú k tomu články a celkom dobré

didusa.risulo
13. aug 2008

ahojte

moja kamoska je v 28tt a zistili jej toxoplazmozu, no ja som toho nazoru a ona teda tiez, lebo vie ake su rizika a je este aj zdravotnou sestrou tak vie, ze tehotna zena by sa nemala stykat so ZIADNYMI zvietarami a macky su najnebezpecnejsie, ak chcete mat zdrave deti a byt kludna v tehotenstve, tak vam radim vsetkym, aby ste sa zbavili tychto zvietariek a aj ked sa vam narodi babatko, pre neho je nevhodne tiez aby sa okolo neho pohybovalo taketo zvieratko,

drzte sa a davajte si pozor

sirinka
13. aug 2008

meusicka ako pisala lenka, ked uz musis cistit zachodik, tak v rukaviciach 😉

sirinka
13. aug 2008

didusa.risulo a tej tvojej kamoske niekto aj potvrdil, ze to ma od nejakej macky???
fakt si precitaj o toxo nejake odborne clanky, keby boli macky fakt tak hrozne nebezpecne, co myslis, kolko ludi by sa narodilo zdravych v minulosti, ked v kazdom dvore bolo maciek niekolko a boli krajiny, kde boli posvatne a totalne premnozene??? toto je zbytocne sirenie paniky...
pre male deti je zive zvieratko uzasna prilezitost rozvijat svoje zmysly a schopnosti, moja dcera urobila napr. prvy krok za psikom, nasho kocura totalne zboznuje
najnovsie vyskumy sa zacinaju priklanat k nazoru, ze pokial sa clovek stretava s nejakym alergenom uz vnutri maternice, dokaze sa lepsie s tymto varovnat, ako ked ho niekto stretne prvykrat v dvoch...troch rokoch...
macky su uzasne zvieratka a kto ich nema, nepochopi... 😵

lenka138
14. aug 2008

didusa.risulo: súhlasím so sirinkou. Zbytočne plašíš tie, ktoré majú doma zvieratká a majú ich radi. Kebyže sa má každý zbavovať zvierat pri najbližšej príležitosti, tak by útulky museli byť na každom kroku. Keď nemáš čím podložiť tvoje informácie, tak prosím ťa neplaš budúce maminky. A ako napísala sirinka, tak pre dieťa nie je nič lepšie ako keď vyrastá s nejakým zvieraťom. My máme aj psa aj mačky a nikdy ma ani vo sne nenapadlo, že by som sa ich musela teraz strániť a už vôbec nie vzdať

meusicka
14. aug 2008

lenka a sirinka... diky moc, len ste ma utvrdili v tom, co som si aj sama myslela 🙂

nevedela by som a ani by som sa nechcela zaoberat myslienkou davat kocurika prec len preto ze som otehotnela. sama som vyrastala obklopena zvieratkami a teda tie ockavane neboli a lozili kade tade a toxo som predsa nechytila, takze to nebude take jednoduche,. surove maso ani do ruky nevezmem, mam voci nemu averziu. kraja ho vylucne manyel, inac by sme boli asi na vega strave 🙂

ibi
14. aug 2008

Didusa tak to je teda absolutny omyl!!! Nie len, ze toxo sa chyta- ako pisu odbornici a ked si precitas prispevky aj kocky na fore hlavne z inych zdrojov (co by jedna zdrav.sestra mala vediet...) a aj alergologovia a imunulogovia hovoria, ze je dobre ked sa v okoli dietata uz od malicka pohybuje zvieratko (psik alebo macka), dnes pri plav. podlahach a pod. si vytvarame prilis umele prostredie... skratka nastuduj si to, hoci aj na starnkach pre mamicky a tehulky, napr. http://babetko.sk/user/view_page.php?page_id=57...

didusa.risulo
14. aug 2008

takze baby ja osobne si dva krat rozmyslim ci budem mat v byte alebo doma macku,kamaratka to ma potvrdene, ma to od zvierata, a chovaju sliepky, psa , macky a este cosi, jej to zistili z macky,robia sa na to extra vysetrenie, ja nesirim nic, to ani nahodou, len viem , ze je to nebezpecne a kazda jedna mudra kniha o tehotenstve radi, vyhybat sa mackam, vyslovne to zakazuju, lebo mozte chytat macku a nemusite nic dostat ale vzdy je tu riziko, ze dostanete toxo.ja som sa za cele tehotenstvo nechytila macky ani ziadneho zvirata akurat psika, a velmi nebezpecne su aj zajace, prestudujte si o tom viac ale najlepsie vam povie vas gynekolog

sirinka
14. aug 2008

didusa.risulo ja som v jednej mudrej knihe o tehu citala, ze ked babatko nechce v noci spat, od 4 mesiacov sa moze dat nizkotucne mlieko s krupicou... 😖 najnovsie vydanie...
najlepsie ti povie o toxoplazmoze kynolog...veterinar
a drzim ti palce, aby si neprisla pocas tvojich pripadnych dalsich tehotenstiev do styku s mackou a hlavne s jej vykalmi, kedze inac sa to neprenasa...jedine, ze by si ju este porcovala 😒

didusa.risulo
14. aug 2008

sirinka, si robis srandu?ja sem pisem vazne,nie s humorom, a co sa tyka toho nizkotucneho mlieka uz asi nevedia co maju pisat tam, to je cisty zabijak a nadieta a alergia na mlieko jak stvorena

lenka138
15. aug 2008

tak takú blbosť som ešte nepočula, že sa dá zistiť z čoho sa toxo dostala, ale ak je to náhodou pravda, tak sa dopredu ospravedlňujem. A ešte k tej tvojej sterilite didusa, konaj podľa tvojho najlepšieho vedomia a svedomia a potom sa nečuduj že keď ti začne dieťa chodiť do škôlky, tak sa ani neohreješ v robote, lebo s ním budeš musieť byť iba doma na maródke. Mám vo svojom okolí živé príklady ako dopadajú deti, ktoré sú chránené pred zvieratami a akoukoľvek špinou.
Ale ako vravím, je to tvoja voľba

lenka138
15. aug 2008

didusa: ja napr. mám už toxo prekonanú a som s tým veľmi spokojná, lebo na to sa neumiera. A prekonala som ju tak, že ani neviem kedy a tým pádom sa teraz nemusím strachovať, že by som mohla ohrozovať bábo

sirinka
15. aug 2008

didusa.risulo co som napisala som myslela vazne...s tym mliekom to bol len priklad, ze nie vsetko, co pisu v tych knihach je svata pravda...

nevesta
15. aug 2008

Neda sa zistit, z coho je toxo... Iba to, ze si ju uz prekonala, pripadne prekonavas... Ked mas doma macku a bojis sa nakazy, idealne ju dat vysetrit na toxo pred tehu... Ja som tak urobila a napriek tomu, ze moje macky chodia von a lovia mysi toxo nemaju... Ja ho uz mam prekonane...

marianeta
15. aug 2008

Didusa
Toxo mozes dostat napr. aj zo zeleniny,ktoru odtrhnes v zahrade alebo kupis na trhu.Macky sa zvyknu tulat,takze ak mas zahradu a nechovas ziadne zvierata bars aka macka sa ti v noci po nej spaciruje.Ja mam kocura a aj dvoch psov.V tehu som sa kocura moc nechytala,ale keby toxo mal tak by som hu mozno mala lebo neraz ma este pred tehu poskriabal.
A suhlasim s babami,ze ak decka vyrystaju v sterilnom prostredi tak su manej odolne voci alergenom.

janajanajana
15. aug 2008

Tiez si myslim, ze netreba hned strasit tie, ktore chovaju mačičky, ja som doma vyrastala s mackou, ktora sa aj tulala po vonku, a nechytila som ziadnu toxoplazmozu, samorejme, ze uz ked som bola tehotna, tak som kontakt s nou obmedzila, ale tiez si myslim, ze v minulosti boli zeny, aj tehotne bezne oklopene domacimi zvieratami a rodili sa im zdrave deti. Urcite treba byt pocas tehotenstva opatrni, ale zas zbytocne nepanikarit z nejakeho bezneho kontaktu so zvieratkom.

didusa.risulo
15. aug 2008

ahojte,

tak ja svoje dieta davam ja k psom k mackam nie, ale k ineh hydine, som cistotna ale ked sa maly zaspini tak je spinavy,ved sa nic nedeje,toxo sa uz da zistit po novom od koho ju dostanete, ale stale tu riesite to o com som ja nezacala ja som len varovala baby ze v tehotenstve sa nesmie zena stykat s mackami, a kadza spravna zena si rozmysli, co chce mat doma dieta zdefotmovane hlavickou alebo aby malo nasledky z toxo, som zena ko ine, ale pravda je taka este raz opakujem, zena a macka je zla kombinacia,tak tu nerieste zeleninu a moje dieta

sirinka
15. aug 2008

didusa.risulo a ja este raz opakujem, ze pri dodrziavani urcitych hyg. zasad je tehotna a macka kombinacia vcelku bezpecna....
teba sice nepresvedci nic, ale to je nakoniec tvoja starost...
mimochodom, kukni moje fotky, mas pocit, ze by moje dieta bolo deformovane, alebo malo nejake nasledky....

didusa.risulo
15. aug 2008

takze takto, vobec ste nepochopili vyznam mojich slov,je tam vzdy riziko, bud bude zena riskovat, toto slovko znamena ze bud sa narodi chore dieta alebo nie,ale nebude nic riskovat a nebude sa stykat s macickami, staci ich nedotykat sa.to je vse,uz ste mal pochopili? 😕

ibi
15. aug 2008

didusa ja myslim, ze nie je sanca ta presvedcit, ty si uz rozhodnuta, ze macky mozu za toxo na tomto svete a ze rozumne zeny nemaju macku pri sebe...Ja sa hrdo hlasim k nerozumnym, s nasou macickou sa hram a mojkam denne. A preco vlastne nie? Je sterilizovana, ockovana, nezerie sur.maso. Zvierata aj macky, su v spravnej starostlivosti poklad a balzam na dusu 🙂)

didusa.risulo
16. aug 2008

ibi, tak ti len drzim palce aby si bola v pohode, ked uz mate tu macicku

anxuska
17. aug 2008

mačičky mám, dokonca štyri. Ked som prvý krát potratila, všetci boli predsvečení, že je to z toxoplazmozy, no test bol negatívny, vtedy mi veterinár vysvetlil, že toxoplazmoza neni jediná hrozba. žena može zle znášať aj mačacie parazity, na to pomáhajú tie odcervovacie tabletky, mne povedal, že každé tri týždne, a nebezpečná je aj chlamýdia (nie ludská, ale vtáčia), z toho bývajú potraty tiež, ale dá sa na to mačka očkovať. Moj potrat nemal s mačičkami nič spoločné, len ma tým vyplašili, problémy som mala aj teraz na začiatku tehotenstva, no hormóny mi pomohli. bola pred týždnom znovu na teste na toxo a zase negatívny. Takže mačičiek sa netreba báť, a zbytočne sa nestresovať. Boli to pre mňa stresujúce časy, lebo mačky sú priatelove a sme sa len zbytočne hádali, ako to riešiť. Teraz on čistí záchod, odčervujeme každé tri týždne, a všetko je ok. Tak vám držím palce, ináč pre zaujímavosť, bola som v nemocnici, a ženy tam mi vraveli, že mali toxo a nemajú ani mačku. Keď som im povedala, že mám štyri, nechápali. (a toxo nemám) Aale som vegetariánka, vraj je aj tak najčastejšie zo zle uvareného mäsa.

dominka11
17. aug 2008

tak ja odkedy som tehotna nemôžem mačky zniesť v mojej blizkosti...

mamamima
18. aug 2008

anxuska, aj ja som v tehu dostala toxo a macku som nehladkala od detstva, jednoducho macky nemusim...a viem 100% ze som to mala z masa.Nevedela som este ze som tehu, bolo to na zaciatku a porcovala som kurence.Ostane to pod nechtom, obliznes prst a je to...ale s mackou to nemalo spolocne nic.Vo vacs. pripadov ide o nedobre tepelne upravene maso, neumytu zeleninu, zeminu a macka ma na to velmi maly poddiel, hadam "len " tolko, ze sa do tej zeminy vyspini...ale je to na nas, tie opatrenia aby sme sa jej vyhli.Aj ked v mojom pripade hovorim o zahravani osudu ☹

cicuch
26. okt 2008

Ahoj,

Tu na tomto fore sa toho tiez vela pise http://www.cats.sk/forum/viewtopic.php?t=17&hig... a na tomto webe je dokona aj clanok http://www.cats.sk/106-toxoplazmoza:-nebezpecen... . Myslim si, ze treba si to prestudovat 😉

shela
26. okt 2008

didusa...to co si napisala je ale riadny nezmysel...vies ze toxoplazmozu mozes dostat aj z neumytej zeleniny atd...ano macky toxo prenasaju...ale dostanu ju len raz a potom su uz odolne...neviem preco si napisala ze by sme sa mali zbavovat vsetkych zvieratiek naokolo.. napriklad moja macka uz toxo prekonala ked bola mlada..teraz ma 11 rokov ..je pravidelne ockovana a kontrolovana lekarom.. takze nie je ziadne riziko... a ako ti sirinka napisala ..deticky su viac odolne ked su v prostedi zvieratiek...a este jedna vec...my nasu macku milujeme ako keby to bolo nase dieta...dokonca s nami aj spava..ked bola dcerka malinka tak ju ´nonstop strazila ..

gabii83
27. okt 2008

ahojte baby, ja tiez macky nemusim v byte, aspon v mojom, ale nemam nic proti tomu, teraz idem na tyzden k znamej a maju tam macku, tiez sa bojjim trosku, neviem ci uz mala toxo, ci je ockovana, tbll. ci dostava nic. co mi radite?? chodia aj von nie su len v dome, lebo je to dooom, nie byt 😖

bambi02
27. okt 2008

chcem pridat svoju trosku, kedze mame doma-v byte kocurika....nebudem hovorit co si osobne o tom myslim ja a presviedcat niekoho, lebo by to bolo zaujate...samozrejme, chceme aj my babenko atd, tak som sa na to spytala priamo gynekologa aj mojej vseobecnej lekarky a dokonca aj niekolkych zverolekarov (jedneho pri prilezitosti kastrovania kocurika, s tym ze som si pre istotu dala spravit aj testy z mocu prave na toxoplazmozu, druhy veterinar bol kamarat - ak pozeravate zvieraciu kliniku v TT - jeden nemenovany doktor odtial)...a zaujalo ma na tom vsetkom to, ze sa VSETCi zhodli, ze toxoplazmoza moze byt nebezpecna, ale ovela pravdepodobnejsie je, ze ju dostanete z niecoho ineho ako od macky...uz len to, ze chodime po vonku a mozete si nieco priniest na topankach domov, resp.ked sa vase deturence hraju v piesku, kde predtym kadili nielen macicky, ale i jezkovia, psici atd a davaju si potom neumyte rucky do pusy atd - toto je nebezpecnejsie. vyhoda je to, ze ked ste uz raz toxpl. prekonali (i trebars v detstve a ani ste o tom nevedeli), mate vybudovane protilatky. ak chovate v byte, v dome zviera -a pravidelne sa o neho starate (ockovanie, strava...), je velmi velmi velmi velmi mala pravdepodobnost, ze sa od neho nakazite. koniec-koncov daju sa spravit vysetrenia, tak ako som to urobila ja a potvrdit si to, ze sa skutocne nemate coho bat.
sranda, ze prvou reakciou kazdeho spytaneho doktora bol len usmev typu "to myslis vazne?" - akoby som bola pozadu za opicami a nevedela, ze su to bludy minuleho storocia....mozno su-mozno nie su - ja som bola teda zvedava a trosku vyplasena, lebo macky milujem, ale deti by som chcela viac (teda keby som sa musela rozhodovat 🙂 ), takze som sa radsej vypytovala kde sa da - od malicka som bola vychovavana v "predsudkoch" (boli to skutocne predsudky?neviem), lebo prababicka bola porodna asistentka a vtedy ludia skutocne verili, ze za vsetko mozu macky (ak zena potratila atd) - nebolo to z hluposti, ale nevedomosti - stale lekari pracuju na roznych vyskumoch a sme mudrejsi zo dna na den.. 😀 ....tak, ak sa proste niekto boji, ze by mohol nieco niekde chytit, nech neriskuje..ale mat zbytocne predsudy tiez nie je dobre - urcite by som len tak kvoli neoverenym skutocnostiam "nezahadzovala" prec nejakeho ziveho tvora - lebo pokial su zvieratka na vas zvyknute, vyhodenie na ulicu atd znamena pre nich istu smrt...tot vsjo...ozi a este, na nete je fakt neskutocne mnozstvo roznych clankov ohladne toxoplazmozy...inak, su aj ovela nebezpecnejsie veci ako toxo...ja by som sa napriklad bala chovat doma vtacikov - tie neprenasaju len toxoplazmozu, ale aj ine mrchy! a to je overene 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre