Je riziko mať v tehotenstve doma mačku?

katicka
8. aug 2005

Caute baby,
chcela by som sa spytat na vas nazor. Cez vikend sme si doniesli domov male maca z ulice, ktore nemalo mamu, dali sme ho odcervit, zaockovat...ale problem je v tom, ze ja chcem zostat tehotna a kolegyne ma strasia, ze macky prenasaju chorobu, ktora moze tehotnej zene ublizit. ☹
Viete o tom nieco?

tinafarkas
8. aug 2005

ja som o tom uz pocula. neviem presne, o aku chorobu sa jedna, ale vraj zena, ktora este nemala dieta, by nemala byt v kontakte s mackou. ta choroba ma posobit tak, ze zena vypudi plod z tela. to je vsetko, co viem, ale tiez by som sa rada dozvedela viac.

sissik
8. aug 2005

choroba sa vola toxopazmoza a prenasaju ju volne pobiehajuce macky, ale aj psy, potkany,....
ak ste si dali maciatko odcervit a veterinar skontroloval, ci nie je infikovane toxoplazmozou, malo by to byt ok, len nesmie zase ujst
a ako tehotne by ste potom radsej nemali prist do styku s macacimi vyklami napr. pri cisteni macacieho wc a ked uz musite cistit, tak zasadne v rukaviciach a potom poriadne vydezinfikovat aj ruky
na toxoplazmozu sa robia testy povinne pocas tehotenstva a sleduje sa hladina protilatok, ci sa toxo v krvi nachadza
ak sa nenachadza, tak ok, ak sa nachadza, tak uz sa nelieci, lebo sa lieci brutalnymi antibiotikami, ktore poskodzuju plod
pri nakaze tehotnej zeny toxoplazmozou hrozi narodenie poskodenenho dietatka, alebo potrat (je to blbe, ale neviem ci je lepsie aby sa narodila tazko poskodene dietatko, alebo aby sa takyto plod sam od prirody potratil)

katicka
autor
8. aug 2005

Dakujem sissik za vysvetlenie,u veterinara sme boli, mali by sme ist este aj niekedy tento tyuden na dalsie ockovanie, tak sa ho musim opytat, ako to vlasne je a ci sa teda da to maciatko proti tomu ockovat. Macaci zachodik teda bude cistit moj drahy.
Len teraz sa bojim, ze budem mat nejaky problem, ak sa mi podari otehotniet, ale na druhu stranu mi je toho maciatka tak luto, je take krasne a bezbranne, urcite, ze mi je prednejsie, aby sa nam narodili zdrave babatko, len keby sa tomu dalo predist....

kviotecek
8. aug 2005

katicka noja osm toxoplazmozu uz prekonala mala som ju tak ze som onej ani nevedela cize ju mam v norme ked ju raz dostanec nikdy sa jej neda zbavit clovek ju uz v sebe ma navzdy len sa da korigovat...moja sestra ju mala horsiu lezala mesiac v nemocnici na infekcnom tato toxoplazmoza sa neda zachytiti skor .... väčšinou sa zisti az ked je zena tehotna .. u nas jedna kazdy raz ked bola tehotna potratila nevedeli preco az potom zistili ze ma toxoplazmozu ... je to velmi nebezpecne pre zeny dospievajuce a hlavne tehotne.. v tvojom pripade by somsa tej malej macicky asi vzdala.. nemas ju komu dat?... macky to maju v sebe, aj ja mam velmi rada male macicky ale ako som videla co to robi s mojou sestrou tak som povedala ze to doma nechem mat... i ked je to take zlate .. 😒 (moj nazor)

katicka
autor
8. aug 2005

A to keby som toxoplazmozu dostala uz by som nikdy nemohla mat deti?

lentilusatko
8. aug 2005

kvietocek ma pravdu je ine mat doma maca od nejakeho majitela o ktore je dobre postarane od malicka a vziat si ho z ulice. Ale aj moja kampska ma doma kocurika a caka 2 babo 😉 ale je pravda ze ho kupila a od mala je dnu a netula sa jej. A ked otehotnela bola u veterinara a robili mu test ci ma toxop. Ja osobne si tiez myslim ze macka a zena nejdu dokopy. Nehovoriac o macka a mimino, ved hocikedy mu moze vliezt do postielky alebo do kocika a narobit neplechu 😒 Ale to je tiez iba moj nazor, a tiez nemam nic proti zvieratkam 🙂

katicka
autor
8. aug 2005

No ono tiez nechodi von, len je z ulice, tak pojdeme k veterinarovi a dame mu spravit ten test na toxoplazmozu a musime sa rozhodnut, ci teda bude u nas alebo ho niekomu darujeme, alebo neviem co ☹
No vystrasena som uz dost...

kviotecek
8. aug 2005

katicka su aj takae pripady ze deti uz nemozu mat.. ked mas vysoke toxo deti urcite mat nebudes ... myslim ze sa neda ani otehotniet potoms a to lieci liekami niekedy ide clovek do nemocnice ...co bola aj moja sestra (nebola tehotna..) a vnemocnici sa k tebe spravaju ako by si mala lepru... hovorila ze nieco strasne vsetkeho co ho sa chytis davaju do takeho nievem lasera alebo co to je a vsetko dezinfikuju .. vravela ze tam nikdy nechce ist..

katicka
autor
8. aug 2005

A toxoplazmozu moze dostat aj chlap alebo iba zena?

sissik
8. aug 2005

moze ju dostat aj chlap ale ten nebyva tehotny, tak jemu to vlastne nevadi 😉
z macky alebo psa sa moze na cloveka preniest aj slinami pri olizani cez mikroskopicke ranky na kozi

katicka
autor
8. aug 2005

No ale ked je to infekcne, tak by malo vadit aj ked to ma chlap, nie?Lebo aj on by to potom mohol preniest na svoju zenu, nie?
No myslim, ze nase maciatko ma nahnutu buducnost, lebo to budeme musiet nejako vyriesit a hlavne cim skor. Lebo nerada by som bola, keby sa stalo nieco, co si budem do konca zivota vycitat 😢

lentilusatko
8. aug 2005

aj moja suseda mala toxo, bola nieco vyse mesiaca v nemocnici na infekcnom a tiez k nej nik nemohol, ale po dlhej asi 2rocnej liecbe sa dala do normalu a ma malu dcerku, ale boli to riadne stresy.

trodat
8. aug 2005

ahoj katicka, mám kamošku, ktorá to má chúďa celé za sebou, ale chvalabohu to dobre dopadlo. Stále nemohla otehotnieť, bola po vyšetreniach a nevedeli prečo by nemohla, keď je všetko v absolútnom poriadku. Nakoniec predsa len otehotnela a pri testoch zistili, že nejak pred pol rokom prekonala toxoplazmózu. To bol aj dôvod prečo sa im "nedarilo".
To ti je taká sviňa choroba, že ani nevieš že si to prekonala, pretože sa to prejavuje uplne banálne, ako nejaká mierna nevoľnosť a bolesti hlavy - ale také bežné. Najhoršie na tom je, že vôbec nemusíš mať mačku !!! Doktorka jej popvedala, že sa napríklad nakazila zo zeleniny, ktorú si pravdepodobne kúpila na trhu. Táto choroba je totiž z baktérie z mačacích výkalov. Čiže stačí keď niekto má mačky, ktoré behajú po záhrade a on tam má nasadenú mrkvu....cez pôdu sa to dostane do zeleniny a je to ...
Našťastie to prekonala už dávnejšie, čiže mala nízke hodnoty v krvi a dostatok protilátok, aby bábätko prežilo. Prvé tri mesiace boli kritické. Hovorí sa že keď prekonáš prvé tri mesiace, je to v suchu. Chudera behala po infekčnom a všelikade po vyšetreniach, stále ju sledovali. Našťastie bábo vydržalo 🙂 potom bola na genetických testoch a bábo je úplne v poriadku.
Teraz už má riadny "kotol" a o mesiac rodí 😀 Takže nie je to sranda. A v živote nemali žiadne zviera doma!
Ono aby ste sa nebáli, človek má protilátky, čiže sa nenakazí z každej zeleniny, ale stačí keď má baba nejakú tvrdšiu diétu a krmi sa len takýmito hovadinami + oslabený metabolizmus a ja to.

sissik
8. aug 2005

neviem, ci to moze preniest chlap na zenu, to sa treba opytat nejakeho lekara, co sa v tom perfektne vyzna

princezna
8. aug 2005

holky nestrašte, tak strašné to není.
Chce to jen důsledně dodržovat hygienu jak kočičího WC tak i člověčí po úklidu.
Když se nenechá kočičí wc dlouho špinavé ( čili nenechají se rozmnožit parazité ve výkalech) tak se riziko snižuje na minimum. Případně tě na dobu těhotenství může úplně zastoupit manžel ( těch pár měsíců to vzdrží). A oddělovat miminko od zvířátek ? možná ze začátku ale jak si chudinka pak vytvoří protilátky, když mu nedáme možnost se s tím vším špatným vůbec potkat. Jen si vzpomeňte kolikrát malé děti nacpou do pusinek třeba i hovínka v pískovišti. A určitě je pak žádná maminka nenechala testovat na toxoplazmozu.
Já mám doma dvě kočky a určitě přibudou další, protože jsme vždycky chtěli chovnou kočičku ale zatím se nám nepodařilo. Navíc nám nedávno umřel nejmilejší kocourek, takže budeme chtít to prázdno po něm zaplnit. A neplánuju se koček vzdát ani až budem plánovat rodinu.

katicka
autor
8. aug 2005

No tak to je na houby, ale v kazdom pripade maciatko pojd ena testy, aby sme vedeli, ze ci mam ist aj ja, kedze ju mame doma.
Ja len dufam, ze to bude v poriadku, lebo o to babatko sa usilovne usilujeme, tak by som bola nestastna, keby sa taketo nieco pritrafilo...
Tak mi drzte palce...

kviotecek
8. aug 2005

princezna no je to kazdeho osobna vec ci ju chce alebo nie ale ja som to uz zavrhla ako pisala trodat davat sa do kopy 2 roky neviem ... pritom mam velmi rada male macicky je to take krasne ale ked su velke uz ich nejako moc nemusim...

kviotecek
8. aug 2005

princezna no je to kazdeho osobna vec ci ju chce alebo nie ale ja som to uz zavrhla ako pisala trodat davat sa do kopy 2 roky neviem ... pritom mam velmi rada male macicky

cat
8. aug 2005

Baby, zase nič netreba preháňať, však? Keby tehotné mali eliminovať zo svojho dosahu všetko, čo by im, či bábetkám mohlo uškodiť, to by sa mohli rovno dať vystreliť niekam do kozmu, že ano. Ja mám mačky odjakživa, sú voľne pustené (pri RD), domov sa chodia len najesť, pospinkať si na dvore... Ja som v piatom mesiaci teraz a nemyslím si, že by mi niečo hrozilo. Akurát ich teraz veľmi nechytám, aby ma nepoškriabali, to je všetko 😉

kviotecek
8. aug 2005

cat zalezi aj od organizmu, vsak nase stare mamy mali inu hygienu a boli v pohode ale tato eera je uz davno za nami ... poviem ti ked to zistili mojmu bratovi (ktoremu nevedeli zistit preco ho boli stale hlava) tak sme na vysetrenie sli vsetci v rodine a poviem ti ze najviac to schytala segra s brachom ...
na to vystrenie sla potom sesternica s rodinou a u nej to mala dcera ... neviem u nas sa to nejako teraz dost rozmohlo a neviem preco... najskôr nic a teraz take halo kvoli tomu ale netreba nic podcenovat radsej.. vsak clovek chce byt zdravy...

cat
8. aug 2005

Jasné, že keď má s tým niekto negatívnu skúsenosť a zvlášť v rodine, tak radšej od mačiek ruky preč, no mne robili testy na toxoplazmózu a boli negatívne. Zaujímavé je, že v čase ( asi na 2 roky), keď sme mačky nemali (obe skončili vtedy pod kolesami áut), sa mne i bratovi podstatne zhoršil ekzém. Teraz máme malé mača, veľkého psiska.. a je zatiaľ všetko ok 😎

sissik
8. aug 2005

napriek tomu, ze ma dost brutalne poskriabala po celych rukach macka, ked som bola mala a hlupa - chcela som dost volne pobehujucu a malo skrotenu macku nosit v naruci 😎 - macky stale milujem, kazdu jednu domacu, ktoru mozem pohaldkat a necha sa , pohladkam - potom si samozrejme umyvam zakazdym ruky
mala by som aj doma, len drahy mi nechce dovolit, ze kam ju budeme davat, ked pojdeme na dovolenku,.....
a tiez sa netreba nejako tej toxo obavat, ked clovek pozna macku, je odcervena, nebeha po vonku a hlavne sa dodrzuju zakladne hygienicke pravidla

katicka
autor
8. aug 2005

Urcite treba vediet vetky pre a proti, a potom sa treba rozhodnut. Len ja mam 27 rokov, este ziadne babatko, nehovorim, ze to je vela, ale clovek to potom berie vsetko tak vaznejsie a nechce nic zanedbat...
Urcite nie je dobre nic prehanat, tak sa poradim s gynekologom a veterinarom no a uvidime...
Lebo ja mam velmi rada zvieratka, od malicka sme mali u babky macky aj psika ale do bytu som si vravela, ze asi nie... Len ked som ju uz drzala na rukach a ona na mna hodila tie hladno-bezradne oci...tak som neodolala.
Ale urcite vam dam vediet co povedal veterinar

cat
8. aug 2005

Sissik, ...kam ju budete davat, ked pojdete na dovolenku ? No trebárs do hotela pre mačky, je ich už dosť, susedov Muro bol teraz na "ozdravnom pobyte" v hoteli pri Bratislave, hehe, sme sa smiali, že aj on mal dovolenku.. Mrkni na www.msdeni.sk ako to tam majú pekne spravené 😀

sissik
8. aug 2005

ja viem, ze su, ale v TT priamo nie je tak drahy vyhlasil, ze on nebude behat s mackou do hotele pred odchodom na dovolenku a potom este po prichode z dovolenky zas zhanat macku v hoteli - asi tak

a pritom ked byval u rodicov, tak macku mali a bola akoze "jeho", taka perfektna cierna a ked mala maciatka to bolo super, apson jedno vzdy nechali a s tym som sa vyhrala cele hodiny aj s nim
teraz ma taky nazor, ze najlepsia je rybicka, lebo tej staci vycistit akvarko raz za mesiac a ked ideme na tyzden prec, tak prezije a nie su s nou ziadne starosti (hlavne ze ked sa po tyzdni vratime, tak sa tvari, ze nas nepozna aj ked jej nasypeme jedlo, potvora jedna)

ale ked budeme mat decko a bude chciet zvieratko, tak mu macku kupim 😀
zacnem sice pri rybickach, prejdeme na skrecky a potom ked bude mat zodpovedny pristup, tak kupim macku 😲

katicka
autor
8. aug 2005

Hladala som na internete, a z cloveka na cloveka sa neprenasa, iba zo zvierata na cloveka. Ak sa vyleci, tak v tele zostava, ale ak nie je aktivna, tak plodu nic nehrozi a najhorsi je prvy trimester. Potom uz by nemalo nic hrozit.

alexandra
8. aug 2005

Dalsie info u mna, macky chovam :o)))
V podstate macky to len prenasaju, virus sa nachadza v surovom mase, ktore musi byt upravene alebo tepelne, alebo premrazene 48 hodin, a ak su macky drzane vnutri a pravidelne ockovane, nehrozi ani mamicke, ani jej dietatu ZIADNA hrozba...

sissik
8. aug 2005

alex a ake chovas? mne sa hroooozne pacia mainske myvalie - tusim tak sa volaju

katicka
autor
8. aug 2005

Ahoj Alex,
a to ju veterinar zaockuje automaticky, alebo sa mam na to spytat? Lebo my sme tam boli, myslim, ze ju iba odcervil a povedal, ze za tyzdem mame prist na ockovanie. A ja som sa nespytala na ake. Ma to ani nenapadlo. Tak teraz neviem, ci tam s nou mam dnes bezat, alebo co...

alexandra
8. aug 2005

sissik ja mam Britske kratkosrste.. Mainske su veeelmi velke a vyzeraju ako rys 😀 Treba na ne vela casu, starat sa o srst a aj dost miesta.. A to ja nemam 😒

katicka urobil to dobre, maciatko musi byt najprv odcervene, aby potom bola vakcina ucinna.. Ak tam budete, spytaj sa ho ka emu dava, idealne (respektive ja davam svoje maciatka) je 5-kombinacia - on uz bude presne vediet co a ako.. To su totiz viacere vakciny v 1 injekcii aby maciatko netrpelo... Ak potrebujes akekolvek dalsie info, pokojne pis IP... 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre