Je riziko mať v tehotenstve doma mačku?

katicka
8. aug 2005

Caute baby,
chcela by som sa spytat na vas nazor. Cez vikend sme si doniesli domov male maca z ulice, ktore nemalo mamu, dali sme ho odcervit, zaockovat...ale problem je v tom, ze ja chcem zostat tehotna a kolegyne ma strasia, ze macky prenasaju chorobu, ktora moze tehotnej zene ublizit. ☹
Viete o tom nieco?

moni1412
9. jan 2008

ja si to tiez myslim.... davali sme mu robit aj testy na toxo a boli ok, tak sme spokojni. Akurat wc mu upratuje manzel odkedy som tehotna. Skor sa bojime, ze bude ziarlit, ked sa malinke narodi... 😉

chruminka
2. mar 2008

ahojte ja mam macicku a snazime sa o babatko,ale toxo....sa nebojim,lebo nasa cica vobec nechodi von je zaockovana a papa len zradlo urcene pre macky....
tak ako sa tu uz pisalo keby som ostala tehotna tak jej WC-ko bude cistit drahy....

a stou alergiou je to prave naopak mam znamu v rakusku je lekarka a ma dve macky a dve deticky a starsi Dani trpi na vsetky mozne alergie aj na srst morciat zajacov....len na macky nie je alergicky,alergologicka jej povedala ze uz ako babatko v bruchu si vytvoril protilatky tym ze jeho tehotna mamina zila s mackami....

a mini neboj ziarlit trosicku asi bude ale urcite si zvykne a bude malicke strazit.....ublizit mu urcite neublizi! 🙂

vanilka32
3. mar 2008

ahojte, ja mam macku uz piaty rok, nechodi von. Testy na toxo ukazali ze som ju uz volakedy prekonala a nemyslim si ze je to prave kvoli macke ktoru mam. Mame zahradu kde pestujeme zeleninu a skor si myslim ze toxo som chytila zo surovej zeleniny zo zahrady...a je lepsie toxo prekonat pred otehotnenim ako v priebehu tehotenstva..tak mi aspon lekarka povedala.

emjee
8. aug 2008

poorka • 5tt • Dnes o 13:26
Ahojte,
mate niekto doma macicku?
Vyzera to tak, ze som tehotna a nechcem dat nasho milacika prec. Mate niekto skusenosti s chovanim macky pocas tehotenstva?

augustovka • 25tt • Dnes o 13:27
ahooj!aj my mame kocurika a vsetko je uplne bez problemov 🙂

titkovamiriam • 3d • Dnes o 13:39
ak je macka zdrava a ockovana nevidim problem

akaji
8. aug 2008

ax jaj, ani nebudem radsej tie nezmysly citat, stacilo mi par prispevkov od "odbornicok" a mam dost.. potom pride nejaka zufala tehotna zena na taketo forum a prve co urobi, ze vyhodi svoju macku na ulicu a potom ich utulok nestiha zbierat.. pritom naozaj, cez macku sa toxoplazmoza dostane do cloveka len ojedinele... a takto koncia ubohe macky na ulici celkom neopodstatnene a zbytocne :(

Toxoplazmóza je ochorenie, ktoré sa prenáša zo zvierat na človeka a je spôsobené parazitom Toxoplasma gondii. Tento parazit bežne napáda stavovce, najčastejšie vtáky a hlodavce, ale konečným hostiteľom, kde parazit nadobúda schopnosť množiť sa, sú mačky.
Mačka sa môže nakaziť konzumáciou infikovaného vtáka, hlodavca, prípadne iného surového mäsa. Infikovaná mačka vylučuje v stolici 2 - 3 týždne po nakazení vajíčka Toxoplasmy. Po tomto čase prestáva byť mačka infekčná, vytvorí si protilátky a ani pri prípadnom ďalšom nakazení už vajíčka Toxoplasmy nevylučuje.
Naviac, vylúčené vajíčka potrebujú minimálne 24-hodinový pobyt na vzduchu na dozretie, aby sa stali nebezpečné pre človeka a bol sa schopný z nich vyliahnuť parazit.

Nákaza človeka je možná viacerými spôsobmi:

- konzumáciou surového alebo nedostatočne tepelne upraveného infikovaného mäsa (hovädzie a jahňacie)

- konzumáciou zle očistenej zeleniny (najčastejšie z domácich záhradiek, kde sa výkaly mačiek dostávajú do pôdy)

- konzumáciou infikovaných vajec a nepasterizovaného mlieka

- kontaktom s infikovanými mačacími výkalmi holými rukami a následnou nedostatočná hygiena. Neodvažujem sa napísať - konzumáciou infikovaných mačacích výkalov, ale v praxi je to tak. Dozreté vajíčko z výkalu sa musí dostať do tráviaceho traktu človeka.

Schválne uvádzam mačky na poslednom mieste, pretože podľa výskumov asi 60% ľudí toxoplazmózu prekonalo, pričom najčastejšia príčina sa uvádza konzumácia nakazeného (polo)surového hovädzieho mäsa (poznáte to - ochutnáme mäsíčko, či už je uvarené, prípadne mňam, mňam tatarské bifteky). Zvyšných 20% sa delí medzi zle umytú zeleninu a mačky.

moni1412
8. aug 2008

baby, my mame doma perzana a ja som ani na sekundu nemyslela na to ze by som ho dala prec..... proste - je ockovany, len v byte, nemala som dovod.... a velmi ho lubime. teraz uz aj niektori "odbornici" potvrdia ze na to NAOZAJ nie je dovod........

caruzo19
9. aug 2008

tak tak,toxoplazmozu presne a spravne opisala Akaji
vpodstate mate vacsie riziko ze sa nakazite len tak prechadzajuc po ulici popri mieste kde sa zdrzuju tulave macky a vdychnete spory ktore vietor rozvieva...
vacsina populacie ma proti toxo protilatky,resp.vysoku aviditu

sirinka
9. aug 2008

akaji napisala vsetko 🙂 ja len pridam, ze sme si priniesli kocura dva mesiace pred mojim otehotnenim. je ockovany, odcervovany a kludne chodi chytat mysky. ked urobil potrebu doma do zachodika, cistil to vylucne moj manzel. a vsetko ok....

ibi
10. aug 2008

Ahoj kocky*my mame doma macicku, obycajnu domacu pruhovanu a je to nasa laska 🙂) Tiez je ockovana, nezerie surove masko, manzel cisti zachodik a testy na toxo boli negativne (ani som necakala ine). Zasadne nejem pocas tehu medium steak a zle umytu zeleninu. Ide mi na nervy ako sa ma kazdy pyta, ze co urobime s mackou, ked som teraz tehotna! Je to totalne nefer voci nemym tvaram. Hygiena je zaklad, aj ked ma niekto macku na dvore, pracuje v zahrade a dodrziava zaklady hygieny (ruky nikdy nie do ust a oci, kym nie su perfektne umyte)..vyhne sa toxoplazmoze. Macicka je super spolocnik, ukludnuje, rozveseli a nie je vobec narocna-skratka clen nasej rodiny 🙂)

gangulienka
10. aug 2008

ja som chodila do prace skoro az do porodu, kazdy den mi rukami preslo niekolko maciek a s toxoplazmozou som sa nikdy nestretla 😉 a co poznam dievcata ktore mali pozitivnu toxoplazmozu, tak nikdy macku nemali 🙂
akaji to napisala uplne super 🙂

lenka138
11. aug 2008

ja som si dala zistiť toxoplazmózu pred tým ako som chcela otehotnieť a testy som mala pozitívne, ale s tým, že ju už mám prekonanú. Čiže je to len výhoda, keď to človek prekoná napr. ako dieťa, lebo druhýkrát ju už v žiadnom prípade nedostane a v tehotenstve nie je ohrozený plod

ibi
11. aug 2008

ja som isla na tie testy, ze urcite som ju uz v detstve prekonala, kedze stale sme mali macicky-v detstve aj take volne zijuce- a vsetko negativne, tak som bola prekvapena. Aj moja znama mala toxo a s macickou vobec nebola v kontakte...takze bojujem za prava maciek, my sami si to musime ustriehnut 🙂)

mamamima
11. aug 2008

s tym, ze zeny kt. mali pozi toxo macku ani nevideli, je pravda, aj ked lekari to este nemaju nastudovane, nic o tom nevedia...ja som hladkala macku naposledy hadam ako dieta a dostala som ju v tehu a 100% viem, ze to bolo z masa...nie z macky.

poorka
11. aug 2008

Ahoj akaji...dakujem za podrobne informacie...urcite by som svojho kocurika nedala prec, nepatrim k ludom, co vyhadzuju zvierata na ulicu, prave naopak. Priniesli sme si ho totiz z ulice, kde sme ho nasli podvyziveneho pred dvoma rokmi. Pravidelne ho ockujeme a odcervujeme.
Zo suroveho masa to urcite tiez nedostanem, kedze som vegeratianka 😀 .
Len ma trosku nastrasila alergologicka, ze mozem dostat toxoplazmozu, tak som chcela zistit nejake podrobnejsie informacie 🙂.

melany_s
11. aug 2008

Pridám sa aj ja, tiež máme doma mačku a ani by ma nenapadlo vyhadzovať ju len preto, že som tehotná. Testy na toxo mi robili, sú negatívne. A čítala som, že keď deti odmalička vyrastajú so zvieratkami, sú menej náchylné na rôzne alergie.

moni1412
11. aug 2008

poorka a co tak dat urobit testy na toxo kocurikovi? my sme to riesili tak......

poorka
12. aug 2008

Dnes idem k lekarovi, rozmyslala som nad tym, ze najprv si dam spravit ja. Ak som ju uz niekedy mala, tak nie je dovod aby sme trapili aj cicucha, bo potom uz mam protilatky, ktore zevrraj dostane odo mna aj mimco 🙂

lenka138
12. aug 2008

presne tak ako tu už niekto spomenul. O túto problematiku sa lekári poriadne nezaujímajú a je pre nich najľahšie uzavrieť to tým, že prenášačmi sú mačky. Toxo sa dá dostať aj od iných zvierat a hlavne z toho mäsa a pod.. Aj ja keď som si bola dať zistiť toxo, tak som doktorke vravela, že aj teraz mám doma zvieratá, tak sa na mňa tak pozrela ako keby som spáchala zločin.

petka_s
12. aug 2008

ja som tiez mala mierne zvysenu,poslali ma este na nejake specialne testy na infekcne aby si boli isti. Tam ma ubezpecili,ze to znamena ze som kedysi tu chorobu prekonala a moje telo si uz robi protilatky v tele.keby som aj teraz dostala toxo tak by som bola chora ja a nie moje malicke,ze jemu by sa nic nestalo,ale aj tak by to nebolo bohvie co teraz toxo mat...

lenka138
12. aug 2008

petka ja to viem tak, že pokiaľ si toxo raz prekonala, tak ju už druhýkrát nemáš ako dostať

petka_s
12. aug 2008

lenka138-mne to vysvetlili tak ze sa mi robia tie protilatky,ale ze to mozem dostat hocikedy a hocikolko krat za zivot..a niekedy ze o tom ani nemusim vediet..ved to ze som to mala niekedy v detstve ani o tom som nevedela vtedy..az teraz..

poorka
12. aug 2008

petka_s...podla toho co som si v poslednej dobe precitala, tak toxoplazmozu mozes dostat len raz za zivot, potom uz na nu mas protilatky. A uz ju viac krat nedostanes 🙂

petka_s
12. aug 2008

poorka-tak aspon dobre vediet teda 🙂 moj priatel stresuje,lebo v byte mam psikov yorkshirov,a ze aby som to nemala dakedy od nich..

lenka138
12. aug 2008

naozaj sa nemusíš stresovať, protilátky máš už v tele. To máš ako s očkovaním. A ja som ju tiež prekonala, tak, že ani neviem kedy, ale som rada, lebo teraz sa už nemusím báť, že by mohlo byť ohrozené mimi

mamamima
12. aug 2008

petka toxo uz viac x nedostanes, su len pripady ked je velmi oslabena imunita, onkol. pacienti HIV a tak, ale my zdraví ludia to nedostaneme ak mame protilatky.Ja som to dostala, lebo som mala oslabenu imunitu , kojila som malu, bola som tehu, tak to dalo zabrat organizmu.Mam to dost nastudovane, lepsie ako moj lekar, kt. mi teraz ked som teh. povedal, ze uz ziadne macky, darmo som mu hovorila, ze macku som roky nechytala...nevedia o tom nic...

vanilka32
12. aug 2008

mozem len potvrdit co tu pisete v poslednych prispevkoch, mne na zaciatku tehu zistili ze som toxoplazmozu uz prekonala, moja macka bola testovana a nema ju! takze od mojej macky co so mnou byva uz piaty rok ju urcite nemam 🙂 ale mame zahradu kde pestujeme napriklad aj mrkvu a ked je taka fajnova lahodkova tak ju iba umyjeme a jeme..a tam je kamen urazu...

petka_s
12. aug 2008

dakujem velmi pekne za rady 🙂dam to precitat aj mojmu drahemuaby nestresoval viac ako treba 😉

sirinka
12. aug 2008

poorka staci, ked urobia testy tebe...u maciek je to komplikovanejsie, musia sa robit tusim dve alebo tri odbery ak sa u nich nejake protilatky najdu.
a toxoplazmozu moze mat clovek aj macka fakt iba raz v zivote....

ibi
12. aug 2008

Sirinka aj macka iba raz? Fakt? To som nevedela. Uvazovala som, kedze som nikdy toxo nemala, ze dam este nasu cicu pretestovat, ale kedze to chce 2-3 odbery/to aj mne vraveli, tak ju nechcem trapit...

sirinka
12. aug 2008

ibi aj macka, takisto sa jej vytvoria protilatky, preto sa musia testovat viackrat, aby urcili, ci nahodou nestupaju, alebo sa ich hladina nemeni....

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre