Je riziko mať v tehotenstve doma mačku?

katicka
8. aug 2005

Caute baby,
chcela by som sa spytat na vas nazor. Cez vikend sme si doniesli domov male maca z ulice, ktore nemalo mamu, dali sme ho odcervit, zaockovat...ale problem je v tom, ze ja chcem zostat tehotna a kolegyne ma strasia, ze macky prenasaju chorobu, ktora moze tehotnej zene ublizit. ☹
Viete o tom nieco?

klaudia90210
24. jan 2006

alex tusim som ta dnes videla v casopise aj s manzelikom?? 😉 😎

alexandra
24. jan 2006

Anooo, priznavame dobrovolne, to sme my uplne normalne tak ako vyzeraame 😀

samera
27. jan 2006

Len taky srandovny dotaz sem prilozim. Ja macky moc nemusim a moj milacik o tom velmi dobre vie. Velmi sa mu pacia ( akoze su rozkosne ) a mne hovori "maciatko" 😀 A mam to, co? 😅

samera
30. jan 2006

alexandra
a ja som ta videla. To bolo zlate, ako vas tam s cicami odfotili. 😉

adetka
28. jún 2006

Ja som opatrna. Aj ked som prve 4 roky vyrastala v rpdinnom dome s mackami /ked som bola babatko, tak ma jedna nasa macka brala ako svoje mlada a strazievala ma/, a macky mam velmi rada. V rodine sa totiz vyskytol pripad, ked zena potratila v piatom mesiaci na toxoplazmozu tak, ze jej museli vybrat aj maternicu. Som v 17. tyzdni a radsej sa mackam vyhybam. Dokonca aj surove maso davam krajat manzelovi.

nevesta
28. jún 2006

Adetka, istota je istota. Ja som teraz prichylila maciatko a dam mu spravit testy. Maso necham manzelovi, zachod tiez 😉 tehu este niesom, ale chystam sa...

alexandra
28. jún 2006

adetka masko je velmi spravne ze davas krajat muzovi, a macky su nebezpecne len ak sa mohli nejak aj nakazit.. Ja som total negativna na toxo a to ich mam doma 10 momentalne 😀

katalienka
28. jún 2006

v ktorom casopise? prezradite?

alexandra
28. jún 2006

katalienka to bolo niekedy v januari 😉 v jednom yenskom casopise v ktorom robi teray pindula 🙂

meli20
8. okt 2006

Baby poradte mi som v druhom mesiaci tehotenstva a neustale mam v zadku mrle 😅
Je to neznesitelne strasne to svrbi aj momentalne ich mam ja to nechapem z coho
mame aj macku ale tu uz mame rok a ja mam mrle iba posledne tri mesiace za mesiac ich mavam aj tri krat
je to chore ja viem ale napiste mi ak ma s tym niekto skusenosti

alexandra
9. okt 2006

Tak opat. Chovam macky, som v 28tt a ani naznak problemov. Macky ako take nie su nebezpecne, ale toxo ktoru mozu prenasat. Ta je ale zo suroveho masa. Takze ak nekrmis macku surovym masom, nenechas ju volne lovit hlodavce vonku a pravidelne ju ockujes, nehrozi Ti ziadne nebezpecenstvo.

katab
12. nov 2006

Ahoj ja mam doma macicku z utulku uz 2 rok,teraz som v 24 tt,na zaciatku som sa velmi bala prave kvoli tej toxoplazmoze,macky si to vzdy odnesu,skor ju mozes chytit napriklad z zahradky ked robis z hlinou a nemas rukavice,zle umytej zeleniny,surove maso,pokial drzite macku v byte,nechodi von,je ockovana, a neje surove maso nieje dovod sa bat.

ramzesa
13. nov 2006

Ked mas doma macku je dobre to spomenut v gyn. poradni. Aspon moja lekarka mi na to spravila krvne vysetrenie. U mamky mame macku, ale ja som sa jej radsej vyhybala. Ked som sa pytala detskej lekarky na kombinaciu macka a dieta, tak mi poradila, ze do roka radsej nie. Pretoze cim skor sa dieta, kt. ma predispoziciu na alergiu stretne s alergenom, tym je to horsie a alergia moze prepuknut.

funny
13. nov 2006

ramzesa, ak ti ale dr. poradi sa macky, ktoru mas roky, v teho zbavit, tak radsej hladat ineho lekara ☹ pretoze aj taki experti sa najdu.
mam pocit, ze na slovensku sa test na toxo robi vzdy. mna viac desi surove maso a neumyta zelenina. v zahrade pouzivam rukavice.

manzelov alergolog sa k tejto teme vyjadril tak, pokial macky v domacnosti uz su, je to v poriadku. samozrejme, ak sa vyskytne silna alergicka reakcia, asi niet inej pomoci. zadovazit novu macku do roka vraj nie, ale vsetko ma pre a proti. alergie su vo velkej miere dosledkom zhorseneho zivotneho prostredia a vraj sa mozeme aj na hlavu postavit, ak to ma byt, bude.

my nasich chlpacov nikam nestahujeme a babo nebude mat inu moznost, ako si zvyknut 😎 maciaci s oblubou lihaju na mojom bruchu a velmi pradu, som zvedava, ci to bude fungovat aj ako uspavanka 😉

ramzesa
13. nov 2006

funny-urcite by som macku, kt. mam roky nevyhodila na ulica. Mojej mame alergolog odporucal dat macku prec, ale kam ju das, ked ju mas uz desat rokov. 😒 A kedze aj ja mam alergiu, tak mi to moja Dr. neodporucala, radsej sa macke a psom v byte vyhybat. Zvieratka mam rada, vyrastala som s nimi, ale od kedy mam deti, tak sa mi predstava zviera v byte vobec nepaci. Keby som mala dom, tak preco nie... susedia nad nami maju psa a ked su v praci, tak ten pes cele dni len skuvina, ono sa to vobec neda pocuvat a este ked to tak pocut akoby ten pes bol u nas. A dalsi extrem, znami co maju psa ho vodia vsade so sebou, aj na navstevu a ked sa to niekomu nepaci, tak su urazeni. 😒

ramzesa
13. nov 2006

Podla mojej Dr. aj inych zdrojov...malinke dietatko ma nevyvynuty imunitny system. Pokial sa dovtedy nestretne s alergenom, ale sa s nim stretne az ked bude mat imunitny system dobre vyvynuty, tak si s alergenom poradi a moze sa stat, ze alergia vobec neprepukne, ale ked sa s nim stretne skor, tak sa prejavy... to je to co viem ja

funny
13. nov 2006

ramzesa, tak my budeme asi ten druhy extrem 😀
ja som tiez vyrastala so vsetkou moznou havedou (v rd) a dufam, ze to tak aj ostane u nasich deti. moj manzel je alergik a preto sa toho velmi bojim, ze deti podedia, tak sa radsej venujem studiam, ake je to prospesne vyrastat so zvieratami, kedze posobia ako prirodzena desenzibilizacia 😉 ved uvidime.
ale uprimne povedane, zvierata len potial, pokial sa im stiham venovat. nevedela by som psiska zavriet cely den do bytu. to je trapenie. pekny den.

maminka1
14. dec 2006

Tak baby, toxo sa neda preniest z cloveka na cloveka, ide o zoonozu, kt. je prenosna zo zvierata na cloveka, alebo zo zvierata na zviera.Je viacero foriem, uzlinova, ocna, gynekolog....Ja som v tehotenstve dostala toxo a je to velmi nebezpecne pre vyvjajuci sa plod, poskodzuje mozog a ten sa nevyvija.My sme doma tiez nemali zvierata, nieto este macky a v tehotenstve, vraj je to z nedobre tepelne sprac. masa, zle umytej zeleniny ovocia a pod.Je to svina zakerna, ja sice nemam ziadne problemy, hodnoty mi klesaju, cakam, kedy bude mozne dalsie tehotenstvo a hlavne aby nebolo ziadne riziko pre babo, lebo to predchadzajuce sme predcasne v 24tt!!! ukoncili.Dostala som ju v 2-3 mes. a dosli mi na to v 20 tt.Dobre, co? Slovenske zdravotnictvo, este sme velmi pozadu a je to smutne, ze takto sa na to musi doplacat.Neviem preco, ked mate znamost, daju sa testy spravit za 2 dni, tak by to malo byt u kazdej tehotnej zeny, ved na SL. je tolko labakov. A nie im to trva mesiac.A ked to raz zena prekona, uz nie je riziko, teda dufam, teraz mam hranicne hodnota a to som mala dost vysoke, takze o par mes. ideme pracovat na miminku, drzte palce, drzim aj ja...

maminka1
14. dec 2006

A vraj to ma kazdy druh clovek az vyse 90 % ludi, ale nikomu to nevadi, len vyvyjajucemu sa plodu.Moj manzel sa pytal, ci si ma dat urobit testy aj on a primarka na infekcnom sa usmiala a povedala, ze by si mysleli, ze je hypochonder, pretoze muzovi to nijako nevadi a ani nikomu okrem tehulky, teda babatka, aj to len ked dostane v 1-2 trimestri, v tretom uz nehrozi ziadne riziko, je tom 0% poskodenia plodu.Samozrejme, ked su tazsie formy, ja som mala uzlinovu, ked su zdurene lymf. uzliny, ta je najlahsia, potom je ocna, moze sa az oslepnut, al. gynekologicka, ale to su uz extremy, vtedy to urcite vadi nie len tehulkam.Ale vsteci odbornici, kt. sme v mojom tehotenstve navstivili povedali, ze vo svojej praxi este tehotnu s toxo nemali, ze to pripada asi 1: 4000 a to sme ich pobehali vela.Ja som bola akurat ta nestastnica...

alexandra
14. dec 2006

Tak mna ako malu strazil pes, a sice alergiu mam, ale omnoho jemnejsiu a bezproblemovejsiu ako napriklad moja sestricka, ktora doslova v lete trpi..

funny
14. dec 2006

maminka1, je mi velmi luto, co sa vam stalo. dufam, ze na druhy raz to vyjde bez problemov. na slovenske zdravotnictvo by som ale az tak nenadavala.
my zijeme v krajine, kde sa testy na toxo nerobia vobec, len na tvoje osobne vyziadanie a na vlastne naklady, ktore nie su ani zdaleka nizke. ja som bola o sebe presvedcena, ze patrim k tym 90 % populacie, kedze s mackami vonkajso-bytovymi (loviacimi mysi a pod.) a vsetkou moznou havedou som vyrastala, delia sa s nami o domacnost. takisto som sa nevyhla pracam v zahrade a spracovavaniu suroveho masa.
testy som si pre vlastny pokoj dala urobit a bac ho, s toxo som do styku za 30 rokov neprisla. dost ma to rozladilo. nie kvoli nasim mackam (bytovym), ale prave kvoli tomu masu a nedobre umytej zelenine. mali by nasledovat dalsie testy na toxo, aby sa vylucila akutna infekcia pocas teho. ale zatial sa nik k nicomu nema, no a samozrejme, naklady ostavaju na mne.

bobajz
14. dec 2006

ahojte tehulky, ja som v 20 tt a mam bytovu macku,o dmalicka som aj so zvieratami vyrastala. N avlastne vyzidanie som si dala v 10tt urobit testy na toxo,avysledky boli za 2 tyzdne a boli negativne,takze mi lekar povedal ze uz som bud prekonala alebo som odolna.nic ma to nestalo,preto nechapem ze ako na vlastne naklad??..........asi som mala stastie a najhorsie je to,ze si mozes davat aj pozor anechytat zvierata a potom to dostanes z masa alebo zeleniny, je to svinstvo..........maminka,verim ze uz budes ok a znova sa budes moct tesit z rastuceho bruska a cakania na mimco,tak ako ja

tina8
14. dec 2006

Skusenost s francuzskym zdravotnictvom: Hned ako pride baba k doc, ze je tehotna, dostane predpis na krvne testy, medzi ktorymi je aj dolezity test ci uz prekonala (a teda je imunna) toxo, alebo este neprekonala (a teda imunna nie je a treba si davat pozor). Ak nie je imunna, robia sa testy kazdy mesiac. Vysledky su hotove v danom labaku este v ten den (odber byva rano nalacno, pretoze okrem toxo sa sleduju aj ine veci) Okrem toho vas upozorni asi kazdy lekar s ktorym ste v kontakte (gynekolog, ten v labaku...), ako sa chranit pred toxoplazmozou:
- nejest netepelne spracovane maso, teda aj klobasy, salamy, surovu taliansku sunku, steaky a podobne
- poriadne umyvat zeleninu a ovocie, najlepsie tiez nechat chvilku polezat vo vode s octom, hlavne taku, z ktorej jeme to, co sa dotyka zeme (redkovky, salat...)
- vyhybat sa mackam... ako uz Alex a iny spominali, ide o prenasaca, resp. dodrziavat hygienu ruk, aj pri kontakte so psami a pod..
- umyt ruky aj pri manipulacii so zeminou (zahrada a podobne), ktora by mohla byt nakazena.

Dost ma zarazilo, ze sa inde nerobia pravidelne testy na toxo kazdy mesiac, pripadne, ze vysledky trvaju tak strasne dlho, ale kazdy ma asi to "svoje", tu sa zas nehraju s balenim nasiroko.. 😕

Ak niekto pise, ze zena bola cely zivot s mackami a psami a pod a ma 3 zdrave deti, moze to byt aj tym, ze ju uz jednoducho prekonala v minulosti a odvtedy je na nu imunna.
🙂

tina8
14. dec 2006

A este som chcela... Funny, a mozem vediet v ktorom state si? (Zvedavost moja ... 😉 )

maminka1
15. dec 2006

Ahojte babulky, dakujem za podporu, aj ja dufam, ze nam to vyjde.Neviem ako je to na vyziadanie, ale mne na Kramaroch povedali, ze to uz asi 3 roky patri k zakl. standardnym vysetreniam a hradi to samozr. poistovna.Pozastavovali sa, ze dnes to niekt. nepovazuju za samozrejme.A hlavne, ze im to tolko trva a ked sa chce, ide to aj za dva dni.Tolko moj nazor k Slov. zdravotnictvu.A je to asi hlavne o imunite.Ja som vtedy, este som ani netusila, ze som tehotna, kojila aj moju dcerku, k tomu zimne obdobie, tehotna, rovna sa znizena imunita, a je to, alebo ze by osud?....

moni1412
4. jan 2008

ahojte, aktualizujem tuto temu... je tu niekto, kto ma doma macicku a caka babo alebo uz babo ma? My mame perzana, pravidelne ockovaneho, chovaneho v byte a boli mu robene aj testy na toxo. Ake mate skusenosti s babätkami a macickami v jednom byte?

weroni
4. jan 2008

moni: ja som si o toxoplazmoze zistovala dost vela kedze v lete mi zistovali ci ju nemam - robievali sa a stale robievaju take zvacsene uzliny na krku a bikinach, vtedy som sa dozvedela ze:
- ak mas doma macku, ktora je krmena vylucne domacou varenou stravou - pripadne granulami, nie je takmer ziadne riziko ze sa nakazi a tym padom ani ty

- v kazdom pripade by si vsak mala tu nadobku ktoru pouziva macka ako WC vymienat s rukavicami a vzdy si potom poriadne umyt ruky (najlepsie dezinfekcnym mydlom)

- virus sa prenasa vylucne vykalmi - najvacsia pravdepodobnost nakazy je ked napr. pracujes v zahrade bez rukavic - v zemi - kam sa macky vyprazdnuju, tiez napr. neumytou zeleninou - kedze aj ta je zo zeme, proste ked akymkolvek sposobom dostanes k infikovanym vykalom -

my sme okamzite ako lekarka vyslovila podozrenie na tu toxoplazmozu tak sme ihned odniesli prec nase tri macky ktore len tak volne pobehovali po vonku ale zravali aj to co sme im ako zbytky z kuchyne dali jest

- macky sa infikuju hlavne tym ze chytia napr. polne zviera, vtaka a tak a mozu to prenasat prave aj vtaci - tak pozor aj na to

moni1412
4. jan 2008

Nas Murko papa len granule a von nechodi. Ani s inymi zviertakami sa nestyka. Takze on by ju nemal dostat. A kedze vysledky mal v poho, tak sme sa prestali bat. Teraz by nas kosr zaujimalo ako to bude ked sa narodi babätko.

weroni
4. jan 2008

moni: myslim ze s babenkom by to malo byt v poho, akurat ze moze nanho dostat alergiu ale poznam velmi vela rodin kde babo vyrasta spolu so zvieratkom 🙂
len asi prve tyzdne by som sa snazila udrzat ich "oddelene" 🙂

m615
9. jan 2008

Ahojte som v 13tt a tiež mám doma perzku mačku.Je čistotná,von nechodí a toxo mám v poriadku.Ja si myslým že mačka nemôže uškodit tehotnej žene pokial mačka nechodí von a nestýka sa s druhými zvieratami.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre