Je v poriadku v pokročilom tehotenstve spať na boku?

petra1985
30. dec 2008

Ahojte, tazko sa mi zaspava na chrbte nie som zvyknuta takto spavat tak sa chcem opytat, ci je vhodne spat na boku ci to tiez netlaci babatko nejako zboku.. fakt uz neviem ako si lahnut a na chrbte toho vela nepospim..niekto hovori, ze spat na boku sa moze niekto zas, ze nie.. som v siedmom mesiaci nemam nejake velke brusko ale bojim sa ci to nemoze babatku nejako poskodit to spanie na boku.. ako ste zvyknute vy?

petka_s
30. dec 2008

ved prave na boku by sa malo spavat 😉
vo vyssom termine je skor aj zakazane na chrbte,len na boku sa smie 🙂 😉

avanka
30. dec 2008

Ja som spavala aj na boku aj na chrbte a vsetko bolo o.k 🙂

miskinadamko
30. dec 2008

tiez som spavala aj na boku aj na chrbte a je vsetko ok, baby zase tolko nekombinujte, lebo zachvilku sa budete aj pohnut bat, volakedy zeny este v 9.mesiace na poli zemiaky okopavali a ake zdrave deti sa rodili 😀 😕

petra1985
autor
30. dec 2008

ked ja mam pocit akoby som ho tlacila aj z boku.. na boku sa mi najlepsie spi tak sa tesim.. dik baby

lyongirl
30. dec 2008

Tak ja spím, ako sa mi dá, to znamená, že vačšinou na boku, ale aj na chrbte. Hovorí sa, že sa nesmie na chrbte, ale to len keď robí mamine problémy, čiže ak sa ti tak dobre spí, tak sa neboj....
Ináč ja keď si večer lahnem na bok, tak zúžim mrňúsovi priestor a vtedy sa začne najviac vrtieť a hladá si polohu, ktorá by mu vyhovovala, keď už som ho pricvikla, je to srandovné, lebo vtedy čo robí....normálne nechápem, malý živel.

fodorka33
30. dec 2008

presne tak moja svokra by ti povedala,ze ona este meter do vysky skakala v 9mesiaci 😀 no sice si to neviem predstavit ale v pohode....kldne mozes spat na boku,ja na chrbte neviem absolutne spat..stale iba na boku....a neboj nic m nehrozi...

kvietocek7
30. dec 2008

ahoj petra Myslim,ze z lekarskeho hladiska je tiez odporucane v pokrocilom tehotenstve spavat na boku.No a z mojej skusenosti je tiez dobre ak si pod brusko podlozis vankusik 🙂 aj babatko sa bude citit pohodlnejsie-teda brusko ti nebude prevysat.

baskaj
30. dec 2008

no, aj ja mám trošku dilemu, lebo spať na chrbte sa vraj nemá (hlavne nie s vystretými nohami) - vtedy ti bruško tlačí na dutú žilu či čo a nedokrvia sa dobre nohy a opúchajú. a keď som moc zvalená na boku, tak sa mi tam malé hemží, asi mu vtedy trošku scvaknem priestor. momentálne spávam na boku s vysokým vankúšom medzi kolenami, aby som tak druhou nohou netlačila bruško priveľmi k posteli. ale niekedy som veru i na chrbte...

tonicka
30. dec 2008

kocky, myslim, ze v pokrocilom stadiu sa smie spat tak, ako vam to ide 😀 , vzhladom k tomu, ze uz to moc neidue 😀 Takze spite ako sa da a kolko sa da 😉 Ja som spavala v polosedoleže 😀 viacmenej na chrbte alebo lavom boku 😀

bianca
30. dec 2008

ja som spala na boku az do konca.Mne bolo povedane ze sa na chrbte ma spat minimalne.Ked som lezala v nemocke tak tam jedna baba spala v 34 tt na bruchu 😨 sa rozne vypodlozila a spala.Mne z toho bolo az zle

monnulka81
30. dec 2008

Tak to ja keď som spala na bruchu tak som tŕpla až do tej doby kým pôjdem do poradne aby mi doktor poveda že je všetko v poriadku.A na chrbáte sa snažím tiež spávať minimálne ale keď už tak spím s pokrčenými kolenami aby som nemala natiahnuté brucho. Inak tiež spávam na boku. 😉

hilaris
30. dec 2008

Damy, velmi sa odporuca spat na lavom boku lebo vtedy si babo svojou vahou najmenej blokuje ziviny ktore dostava od maminky.. Neviem presne ako je to tam vsetko ulozene ale je zaujimave ze na lavom boku sa mi aj najlepsie spi. Na chrbre sa neodporuca od 4. mesiaca. Opat kvoli blokovaniu toku zivin pre babatko. A krpcekom sa to casto ani velmi nepaci tak sa zacnu vrtiet.. tym daju najavo ze im nieco nevyhovuje tak.. sa treba radsej pretocit. Na boku mu sice upravime jeho priestor ale nemyslim ze by sme mu ho zmensovali.. Takze.. chvilku potrva kym sa baby ulozi a potom uz mozete spinkat obaja ;)

munu
30. dec 2008

baby ked ja spim, tak si neviem povedat, ze na chrbte spat nesmiem... proste sa castokrat aj zobudim, ze spim na chrbte a neviem ako tomu zabranit... asi si lahnem na bok a za chrbat si polozim aspon 3 vankuse, aby som sa nemohla prevalit na chrbat 😉 snazim sa spavat na boku, ale nedari sa mi akosi... stale ma to taha na chrbat... je to zle spat na chrbte v 31.tyzdni? Co sa moze stat?

munu
30. dec 2008

jaj hilaris nestras ma, ze od 4.mesiaca.. to sa dozvedam dos neskoro... ked uz pomaly koncim siedmy mesiac...

miskinadamko
30. dec 2008

baby uz to nerieste, spite kazda ako chcete a hlavne ako vam to vyhovuje, nespite na bruchu a ostatne nerieste, miliony zien spali na chrbte a maju zdrave deti, tato diskusia je maximalne bezpredmetna a zbytocna, hlavne si v noci oddychnite a nestresujte sa pri kazdom pohybe 😉

munu
30. dec 2008

miskinadamko mas pravdu... asi je to tak ako hovoris

petra1985
autor
30. dec 2008

no ja stresujem je to moje prve dieta takze nemam s tymto skusenosti.. a ked si predstavim ako mi babka vravela o jednej zene co sa stlacala do nohavic vlastne nedbala na to aby babatko malo priestor a tak sa jej narodilo vadne tak sa radsej opytam 100x ci sa smie spat na boku kedze sa mi zda, ze ho tlacim lebo sa mi hemzi.. ale dik za rady 🙂 ja som len rada.. na boku sa mi spi najlepsie

munu
30. dec 2008

petra1985 take ani nepis, ze vadne, lebo mi az zimomriavky nabehuju s takychto reci...

hilaris
30. dec 2008

to nie je strasenie Munu.. je to ciste odporucanie.. a nie moje.. takze s rezervou... miskinadamko ma dobry pristup ;) a Petra.. je ine nacpat sa do malych nohavic a chciet sa pohodlne vyspat ;) nech sa hemzi! Znaci to ze je zive a to je hlavne! :D

tonicka
30. dec 2008

proste treba spat tak ako sa da, babo vam povie,ked sa mu to nepaci 😉

mirko
30. dec 2008

mne sa najlepsie spalo na boku, co sa aj odporuca, ked som lezala na chrbte nemohla som dychat

gergi7
30. dec 2008

Kočky,ja som si cely 8 mesiac odlezala v nemocnici a tam ma upozornovali len na to,ze nemozem spat na chrbte. najlepsie je naozaj na lavom boku.Ked spite na chrbte,vtedy sa pritlaca tepna a tym babatko dostava menej kysliku. a ked spite na boku, tak si brusko podkladajte peinou,alebo vankusom. ja som mala som velke brusko a pomahalo mi to a malickej taktiez.

eliem
30. dec 2008

ahojte.v deviatom mesiaci vam bude uplne jedno ako spite budete stastne ze vobec zaspite!!!!vazne vas ne chapem ako sa mozete stresovat ci polohou v spanku neublizite babu,nase babetka su unas velmi dobre hranene a urcite im nemoze ublizit spanok na chrbte.vazne nemozme byt az take rozmaznane!nehladajte problem v tehotenstve tam kde nieje lebo zbytocne stresujete seba a hlavne babo.pokial sa citite v pohode tak aj babo sa ma skvele.tehotenstvo je krasna vec tak si ho poriadne vychutnavajte!!!pokial vam lekar vyslovene nieco nezakaze tak mozte z usmevom robit to co predtym,nezabudajte ze aj prehnana starostlivost moze byt na skodu!!!!

baskaj
30. dec 2008

eliem - ja si myslím, že keď máme viaceré od rôznych kompetentných zdrojov informáciu, že spánok na chrbte treba obmedzovať, tak asi na to nejaký dôvod je! asi si to len tak jeden doktor nevymyslel...

ja nie som za žiadne preháňanie nejakých pravidiel v tehotenstve, ale zase postoj, že "všetko sa môže ako sa chce", mi nepripadá celkom správny a zodpovedný...

eliem
31. dec 2008

baskaj=kolko ludi tolko chuti.skus si moj clanok precitat este raz ,nezda sa mi ze som tam napisala vsetko sa moze ako chce!!!!malicka v mojom brusku je to najkrajsie a najvzcnejie co mam(samozrejme aj muzicek)robim vsetko to najlepsie preseba,lebo zaroven to robim aj prenu,ale pokial mi lekar nepovedaal ze smojim tehotenstvom nieje nieco v poriadku tak urcite nebudem stresovat seba a zaroven aj ju!prajem ti aby ta poloha spanku bol tvoj jediny problem ktor musis riesit v tehotenstve.prajem tebe aj babetku vsetko len to naj.

baskaj
31. dec 2008

eliem - ja som reagovala na to, ako si napísala, že "urcite im nemoze ublizit spanok na chrbte.vazne nemozme byt az take rozmaznane! nehladajte problem...". netvrdila by som tak na istotu, že spánok na chrbte nemôže ublížiť. jasné, že nemusí, veľa báb tak spí. aj ja niekedy. ale napr. moja známa nosila v tehu väčšinu času dosť tesné a vypasované oblečko a potom s malou musela chodiť na rehabilitácie, lebo vraj nemala dobre dovivíjané a spevnené svalstvo. hovorilo sa, že vraj to mohlo byť aj z toho... ja neviem.

ale to si nebola jediná, ktorá tu vyjadrila taký názor. ja som to v podstate nemyslela iba na teba, ale všeobecne pre tie baby, ktorým príde táto téma bezpredmetná. mňa táto vec napr. tiež zaujímala... ja sa tu nechcem hádať, iba som sa chcela zastať tých, ktoré sa na to pýtajú. ale tak je to v každej téme, kde sa rozoberá, či sa niečo v tehotenstve môže a čo nemôže. vždy sa nájdu aj opatrné a aj tie, čo na veľa vecí kašlú. jasné, niektoré baby to fakt preháňajú. nemusí sa nič stať a mamička i bábetko môžu byť ok. ale aj sa môže niečo stať a mnohokrát sa ani nevie, že prečo... (mám s tým smutnú skúsenosť). preto takéto veci nebagatelizujem a nemyslím si, dotyčná, čo napísala otázku iba vyhľadáva problém, ktorý ani nie je.

ja osobne napr. sa snažím na chrbte nespať, ale keď to už inak nejde alebo sa v takej polohe zobudím, tak z toho nerobím žiadnu vedu.

a posledná vec: neviem ako doktori iných báb, ale ten môj nemá čas mi vysvetľovať, čo sa v tehotenstve môže a čo nie. oni sa spoliehajú na web, literatúru, prípravné kuzy a pod. takže ak ti niečo lekár vyslovene nezakáže, neznamená to, že to nie je nebezpečné.

ale hovorím, nechcem ti brať tvoju skúsenosť. ale nerobila by som potom z iných báb nejaké zbytočne pecitlivelé mamičky.

to je asi všetko, čo som k tomu chcela dodať. prajem všetkým bezproblémové a jedinečné tehotenstvo a nech má mamička každej chuti pekné zdravé bábo!

mukky
31. dec 2008

Ahojte,dietatko je chranene v brusku,spanok tak ci tak mu neublizi,no ja som na chrbte spat nemohla,lebo maly ma tlacil na dutu zilu,to bol pocit akokeby mi niekto dal na prsia a zaludok 100 kg,potom zavrate a napinanie na vracanie,a aj ked som rodila cisarskym,dali ma lezat a joj jak ma napinalo a napinalo 😀 ,hned som im povedala ze nemozem byt na chrbte a museli mi dat kyslik a vytocit na bok,ale sa bojite skuste spinkat ako koniky 😀 ,srandujeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeem,ahojte,prajem vsetko naj mamkam a detickam

jasminka
31. dec 2008

ak to tu este nebolo... ten spanok sa neodporuca na chrbate preto, lebo mimco vam tlaci na aortu, a potom sa vam dostatocne neprekrvuje maternica a mimi ma menej kyslika...ale niektorym babam pride vyslovene zle, ked si tak lahnu...mna napr. chrbat neboli, len ked lezim na chrbte, ale keby sa male zacalo nejak prilis hybat, tak jasne, ze si prelahnem

mukky
31. dec 2008

jas...ahoj no u mna to tak bolo tlacil ma a preto som na chrbte ani nelezala,to mi bolo priserne zle

mukky
31. dec 2008

inac okrem tohto ze mi bolo asi 3krat zle ked som lezala na chrbte,som ani nevedela ze som tehotna,den pred porodom som behala po meste kupovat darcek manzelovi a vecera v restike lasagne,len do 17tej som sa mohla najest posledny krat,bolo to super obdobie,a brusko mi velmi chybalo,maminky vyspinkajte sa v klude kym este mozte 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre