Kyselina listová a vady u plodu

bizka23
18. máj 2009

ahojte kocky, chcem sa opytat, tie z vas ktore brali kyselinu listovu-hovori sa ze je to prevencia pred potratmi a pred razstepmi pery, chrbtice, a inym vadam plodu, chcem sa opytat, ci aj napriek tomu ze ste brali tento vitamin, ci sa vam nestalo, ze sa niektory z tychto problemov aj tak vyskytol? diky 😎

monika131
19. máj 2009

Ja to zatiaľ neviem povedať, ale všetky moje známe, ktoré brali kyselinu listovú majú detičky v poriadku, a kyselinu listovú odporúčajú aj doktorkovia hneď na prvej návšteve, pri potvrdení tehu. 🙂

petra1985
19. máj 2009

ja som brala kyselinu listovu a vsetko je v poriadku 😉

liluu
19. máj 2009

No ja som brala kyselinku už mesiac pred otehotnenim a aj tak som o mimi prišla, takže to nemaš nikdy na 100% iste. Ale ked nastane moj čas budem ju brať zas. juj to sa až rýmovalo !!

lienocka7
22. máj 2009

...

kwetinnka
22. máj 2009

Myslim ze ak by si brala nejake vitaminy pre tehotne mala by si tu potrebu kyseliny listovej pokryt.Alebo ak sa chces zamerat len na prisun kyseliny kup si len tie tabletky. Ak si napr anemicka,alebo by na to prisli mohla by si bral zelezo s kyselinou listovou.

zvalka
22. máj 2009

Inac,kys.listova zabranuje tymto vyvoj.vadam ale co ma velmi prekvapilo,tak ze aj vyvola spontanny potrat,ked sa vyskytne nejaka vyvojova vada.cize telo take babo odmietne. A vraj na toto vplyva listovka.je to vyborna vec 😉 aj ze pomaha lahsie otehotniet 🙂

kwetinnka
22. máj 2009

ano to sa popisuje,ved preto je aj vo vsetkych tabletkach ....pro plan femibion co sa beru pred pocatim

tinus20
22. máj 2009

ja ked som otehotnela som bola v zahranici a hned som isla prvej lekarke aby ma poslala na usg,a ta mi predpisala clonfolic je to vlastne kys.listova ale podla mna trocha na INEJ urovni jak ta nasa lebo napomaha pre spravny vyvyn nervovej sustavy a proti rastepu chrbtice,este mam doma pol balenia ak by dakto chcel🙂,mohla som ju uzivat tusim iba do 14tt...neviem preco iba tak kratko,moje babo sa narodilo uplne zdrave,trocha slabe narodene na zaciatku 38tt ale uz dohana rovesnikov 😉 😉
ale urcite odporucam kys.listovu

quika
3. nov 2009

Kyselina listova je prevencia pred razstepovymi vadami, my sme mali jeden pripad razstepu v rodine, preto som ju brala uz 5 mesiacov pred otehotnenim, ale nepomohlo, moje dietatko ma anencefaliu (to je prakticky razstep na mozgovej casti hlavy) a neprezije 😔 takze nikdy to nie je na 100% ale znizuje to sancu na postihnutie.
odporuca sa to brat 3 mesiace dopredu a potom minimalne prvu polku tehotenstva, vacsinou je to v tych tehu vitaminoch takze to zeny beru cele tehotenstvo.

mia81
3. nov 2009

quika to mi je strasne luto ☹

fifinna
3. nov 2009

quika, je mi luto. 😢 Ja som brala kys. listovu mesiac pred otehotnenim a v desiatom tyzdni som mala zamlknuty potrat. Zevraj asi nejaka vyvojova vada. V prvom tehotenstve som ani nevedela , ze kys. listova existuje a maly je zdravy . Myslim si, ze ked sa ma nieco stat tak sa stane a nepomôze tomu nic.

quika
3. nov 2009

ja som uz tiez mala jeden MA v 11tt, prve tehotko, vtedy som este nevedela o kyseline listovej a vtedy mi vlastne aj povedali ze mohlo ist o vyvojovu vadu a nabuduce mam tu kyselinu listovu brat. ale nevedeli zistit ci to bola naozaj vyvojova vada, ja som bola na zaciatku toho tehu aj chora, takze aj preto sa neico mohlo pokazit. druhe tehotko som mala uplne bezproblemove a teraz som velmi rada ze mam synceka a nemusim az tak velmi mysliet na to co prezivam, toto mam uz tretie tehotenstvo a v 6tt na ultrazvuku bolo este vsetko ok a v 15tt uz nie...tato vada totiz vznika okolo 6-8tt, a kedze vlastne chyba polka hlavicky, tak to uz v 12tt vidno, len ja som mala ten uzv neskor lebo sme cestovali, tak az v 15tt vyslovili podozrenie a o 10 dni neskor na presnejsom uzv to len potvrdili s tym ze je tam aj pridruzene postihnutie srdca a dlhych kosti. teraz som v 17tt a neviem dokedy babo vydrzi, asi 50% zomiera pocas tehotenstva v roznych stadiach, 25% pri porode a zvysok zije par minut alebo hodin, ale my kvoli tomu srdiecku asi do konca tehu nevydrzime.

mia81
3. nov 2009

quika ja si to neviem a ani nechcem predstavit,ze by som nieco take prezivala musis byt velmi silna zena.Si tehu a vies ,ze tvoje babo neprezije ☹ mas moj obdiv ja by som sa uz zrutila.

mojalili
4. nov 2009

QUIKA - si silna zena, iste ta drzi nad "vodou" tvoj syncek, ktorý vyplna tvoj cas i mysel...dufam, ze mas dobreho lekara, ktory vie co robi, aby bolo vsetko co najlepsie z toho...prajem Ti z celeho srdca , abyv sa zivot na krajsie obratil a vsetko dopadlo tak, akoby si si aspon v kutiku du se priala.... 😔

diapozitiv01
4. nov 2009

Ahojte,
mne syncek pred 3 mesiacmi zomrel na vrodenu vyvojovu chybu srdiecka.
Nikto nam nato neprisiel, a ked sa jeho stav zacal na 3 den po porode zhorsovat sme sa len cudovali a ked na 4 den ho prevazali do detskeho Kardiocentra a tam po takych 8 hodinach zomrel zmenilo to cely nas zivot.
Kyselinu listovu som brala asi od 6 tyzdna.

Kyselina listova nie je 100% zazrak, neucinkuje na vsetky vrodene chyby ale statisticky je dokazane ze ich znizuje. Odporuca sa brat este 3 mesiace pred tehu. Zena ked zisti ze je tehu, no niektore su uz v 2. mesiaci mozno aj v 3. A napriklad srdiecko sa vyvija velmi skoro, takze sa to niekedy ani nestihne brat.

Samozrejme ze listovka nemoze vsetkemu zabranit ale vseobecne plati co sa ma stat sa stane aj ked mozno listovkou vieme toto percento o nieco znizit.

Mne dokyna odporucila brat denne 10miligramov listovky take 3 mesiace pred planovanym tehu.

Quiky, mas moj obdiv.
😔

mia81
4. nov 2009

diapozitiv01 aj ty si silna zena ci si to priznas alebo nie.

sofinka2009
4. nov 2009

ahojte.ccem s aporadit ja som uzivala pred tehu listovku asi pol roka, potom femibion 800 a teraz v tehu prenatal a dnes mi dokina zakazale uzivat vsetku ze iba listovku aj mi predpisala acidum folicum 10mg 2x denne .nieje to moc?vraj je to dvoj nassobne mximalna davka.tak som sa trochu zlakla ci je mimi o.k a neche mi povedat alebo sa tak moze uzivat .som aj chudokrvna .

diapozitiv01
4. nov 2009

Mius, co ine nam zostava, ako ist dalej 😔 , ako bojovat dalej a dufat v lepsiu buducnost.

Sofi, myslim ze skoro vsetky vitaminove pripravky pre tehotne obsahuju pozadovane mnozstvo kyseliny listovej a to 400 mikro gramov. Acidum je cista listovka preto obsahuje az 10mg. Si spocitaj kolko tabletiek obycajnych tychot pripravkov by si musela denne brat,
ale 10mg 2x denne, no neviem, citala som, ze pre rizikove pripade, razstepy geneticke, dieta s VVCH tak sa ma 10mg. Myslim ze listovka je prevencia, cize uz ked sa telicko vyvija ma byt v krvi, teda je to prevencia a nie liek ked uz nieco zle vyrastie...
Takze podla mna je mimi ok, len tvoja dokyna ma rada kyselinu listovu tak ti jej predpisala viac ako maju bezne pripravky pre tehotne..
Ale ak ti to neda, skus sa jej opytat, ci zavolat, zato nic nedas.

zamilovana
5. nov 2009

ahoj sofinka 2009 týchto vitamínov ako kys. listová a podobne sa vôbec nemusíš báť. Mne doktor povedal, že to nemôže žiadnym spôsobom ublížiť dieťatku, nedá sa tým predávkovať, ani keby si zjedla celú krabičku na posedenie 🙂 takže hlavne bud v klude aby bolo aj bábätko v pohode a užívaj si tehotenstvo. 🙂

lucia_b
5. nov 2009

Sofinka, ja si myslim, ze sa nemusis bat, aj tiez uzivam 2x denne acidum folikum 10 mg a k tomu beriem aj Femibion 400, vsak kyslina listova je vitamin skupiny B rozpustny vo vode a ak ho prijmes viac, ako ho telo bude potrebovat, tak ho vycikas 😉 Prajem krasne bezproblemove tehulkovanie.

Vsetkym dievcatam so smutnymi osudmi, ktory postihol 2x aj mna, prajem vela sily a viery, ze uz bude len dobre.

miculienka
6. nov 2009

baby, nezvyšuje vám tá listovka žalúdočnú kyselinu ? ja som to brala tiež 2x ale mala som strašné vyžieranie žalúdka, tak teraz beriem 1x, troška sa mi to zmiernilo, myslíte, že to stým súvisí ?

pepppe
6. nov 2009

zdravim vas,jja by som sa chcela spytat,,tu kyselinu listvu vam predpise lekar,abo je aj volne dostupna v lekarni??

beaska
6. nov 2009

ja sa chcem spytat na femibion mne ho doporucil lekar. Ale som z neho dost hladna . Ma niektora z vas tiez taky problem?

miculienka
7. nov 2009

peppe - mne to predpísala dr, ale dá sa to voľne kúpiť

pepppe
7. nov 2009

dakujem,lebo teraz neviem,ci si to mam abo mam pockat az kym mi to on predpise

diapozitiv01
7. nov 2009

AHojte,
ja pouzivam listovku ako Acidum Folicum, na krabicke je napisane ze je na lekarsky predpis a dokonca v jednej lekarni mi ju bez predpisu nechceli vydat, ale myslim ze sa da ukecat..

barilla
10. nov 2009

Niekedy v tieto dni som citala, ze sa zistila linka medzi kyselinou listovou a astmou dietata. Ze vraj mozno preto je zvyseny vyskyt astmy, ze tehotne zeny beru v poslednej dobe vysoke davky. Varj je to pozitivne len v prvych mesaich ale potom uz nie...no vyberte si... clovek nevie, co je lepsie....

diapozitiv01
10. nov 2009

baril,
pre rizikove pripady sa odporuca brat tych 10miligramov prve 3 mesiace a potom uz len 400mikrogramov..

matula01
11. nov 2009

diapozitiv, rano na mna vyskocil medzi prvymi tvoj album. Tak som ti len chcela povedat, ze moc moc drzim paste!! Drzte sa.

diapozitiv01
11. nov 2009

No budem ho musiet stiahnut, spinenie sa premenilo na krvacanie, tak ako rychlo nadeje prisli tak aj odisli. A to bol vcera test cisty ako lalia...A dnes rano takto...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre