Lexaurin a jeho užívanie v tehotenstve

natty23
17. jún 2012

Máte prosím niektorá skúsenosť s braním lexaurinu v tehotenstve? Alebo je preukázateľné,že poškodzuje plod? Všade sa píše inak,preto by som rada vedela konkrétnu skúsenosť.ďakujem!!! ☹

nikush
17. jún 2012

@natty23 nikdy by som to v tehotenstve nebrala, ved je to sedativum, na nervy, klud...a este k tomu aj navykove

lenka268
17. jún 2012

Ak si tehotna, a uzivas dany liek, podla mna ti lekar vsetko vysvetli, ci poskodzuje plod ci je nebezpecny, ci treba davku znizit. Tam sa treba informovat, pretoze to nie su vitaminy ale lieky. Takze kompetentne informacie ziadaj u lekara.

afrika
17. jún 2012

@natty23 minulý rok mi dr v mcentre povedal, že niekedy je lepšie užívať podobné lieky ako zažívať ten stres, ktorý je bez nich 😉 . ale myslím, žýe ak ich chceš užívať al. užívaš treba sa na to opýtať dr 😉

natty23
autor
17. jún 2012

@nikush no veď to áno,ale ľahšie sa to povie a ťažšie realizuje,keď niekto ako ja trpí na panickú poruchu a aj iné diagnózy.Mnohé lieky som samozrejme vysadila,ale na tento mi jeden lekár povedal presne ako píše afrika,že je to lepšie,ako mať stavy a paniky..lebo nie každá žena je stopercentne zdravá a keď potrebuje pomoc a chce mať aj bábätko,musí sa voliť kompromis..bohužiaľ

natty23
autor
17. jún 2012

@afrika ďakujem za odpoveď,snažím sa brať čo najmenej,ale všetko ostané som vysadila a nemôžem sa nechať len tak ,lebo by som sa nedokázala starať o seba ,nie to ešte o domácnosť a dom..viem,že to nie je ideálne riešenie,ale ako píšeš,aj mne bolo povedané,že hlavne má byť mama aj bábätko v kľude a ja beriem len občas 1,5mg..

janusa_
17. jún 2012

@natty23 a nenavrhol ti lekar jemnejsiu alternativu? lexaurin je dost tvrda "sviňa" su aj jemnejsie alternativne vhodnejsie v tehu..

afrika
17. jún 2012

@janusa_ lexaurin je ešte jeden z tích jemnejších 😉 . osobné skúsenosti s tím nemám, no mám v rodine psychologičku. gynekol. mi ho tiež minulý rok navrhol v budúcom tehu na upokojenie po tích všetkých potratoch 😔

janusa_
17. jún 2012

@afrika ja som lexaurin brala v predoslom tehu, a hned mi ho lekarka menila.. asi c o lekar to iny nazor..

skeptik
17. jún 2012

Urcite NIE. Lexaurin (bromazepam) je kategoria D, to znamena, ze bolo preukazane, ze poskodzuje plod. Takisto NIE pocas kojenia, Lexaurin (bromazepam) bol spojeny so syndromom nahleho umrtia kojenca.
Takze znova: ani obcas, ani 1.5mg, proste NIE.

vietnamka
17. jún 2012

A ten lexaurin ti odporucal psychiater? Lebo viem, ze su lieky (aj na panicke poruchy), ktore sa mozu uzivat v tehotenstve, a tehotnym sa predpisuju uz mnoho rokov.
Na lexaurine je napisane, ze sa moze v tehotenstve uzivat len vo vynimocnych pripadoch. Nebolo by bezpecnejsie vratit sa ku konvencnej liecbe a brat antidepresiva na tvoj stav, ako prilezitostne lexaurin?
Pravdaze, ja sa nechcem hadat s tvojim lekarom, on urcite vie, co robi. Nemoze ta vyradit zo zivota, a ja sama som bola liecena antidepresivami, tak viem, aky nanic zivot ma clovek bez nich.

annelee
17. jún 2012

ja som v 4tom mesiaci tehotenstva,čo sa zistilo len ten tento týždeň (mala som normálne menzes,žiadne príznaky nič),pri bežnej prehliadke.Celý čas som brala lexaurin,cypralex a raz aj antibiotiká.Ostala som hotová! Doktorka mi urobila všetky vyšetrenia a povedala,že je všetko v poriadku,že ak by bolo niečo plodu,nebol by to doteraz prežil.A tiež ma nemôžu nechať teraz nárazovo bez liekov,takže skúsim postupne znižovať,iné mi neostáva..Ale viem o mnohých ženách,čo brali aj takéto lieky v tehotenstve a neviem ani o jednej,ktorej by to poškodilo dieťa.Samozrejme,že je to najlepšie bez nich ale nie vždy sa to dá..ak sa má niečo stať,stane sa aj ked nič neberieš. A ani nevravím,koľké v tehu pili,alebo fajčili a to je podľa mňa oveľa horšie!

vietnamka
17. jún 2012

@annelee ja plne suhlasim. kedysi som randila s lekarom, a ten mi povedal, ze s tymi liekmi v tehotenstve to nie je take zle, ako sa to vseobecne predpoklada. ze prakticky skoro na kazdom lieku je napisane, ze by sa mal uzivat len po dohode s lekarom, alebo vynimocne. Je to preto, lebo lieky nie su testovane na tehotnych zenach - ved ktora by sa uz dala testovat.
Takze sa vlastne nevie, do akej miery skodia, a ci vobec.
Napriklad, u nas sa na tehotensku nevolnost nedava vobec, ale vobec nic. Max. torecan, aby si nezvracala. Ale napr. v USA sa predpisuje liek aj na samotnu nevolnost, nieco ako kinedril.

annelee
17. jún 2012

@vietnamka Presne tak je to! Poznám lekárov,čo ti nechcú dať v tehotenstve ani paralen..A mnohé ženy radšej trpia bolesťami hlavy,ako by si dali tabletku..mne doktorka povedala,že placenta filtruje tie lieky ,ale že keď je žena napríklad dlhodobo s bolesťou,vytvára sa stresový hormón a to práveže ide k dieťatku.Poznám jednu pani,ktorá nič nebrala,ale bola vyslovene úzkostná celé tehotenstvo a dieťatko sa narodilo predčasne a bolo tiež úzkostné.No z čoho asi?že? Mne bolo povedané jedno a tým sa riadim (jasne,že čo mi už aj ostáva,ale myslím,že to platí pre všetky mamičky)-najhorší zo všetkého je v tehotenstve stres.Dokonca horší ako mnohé lieky,ale ako si aj ty písala,to ti žiaden doktor nepovie.A ešte jedna vec-všade strašia,ako poškodia AD plod..Prečítala som fóra od našich po zahraničné a nenašla som jedinú mamičku,ktorá brala AD a narodilo by sa jej poškodené dieťatko.Ani jedna zmienka o tom.A že sa v USA dávajú lieky proti nevoľnosti ,to verím.Tam už má každý svojho psychiatra a verím,že aj mnohé celebrity čo majú detičky brali v tehu "ukľudňováky" 😉 ..to už len tak na odľahčenie som napísala 😀 PS: ospravedlňujem sa za CYpralex-Cipralex.tak! 🙂

natty23
autor
17. jún 2012

@janusa_ ahojky a ked si ho brala v tehu,tak do kolkeho mesiaca? a bábo bolo ok?

natty23
autor
17. jún 2012

dakujem za všetky názory!!!

natty23
autor
17. jún 2012

@janusa_ mám skúšať postupne menej a menej..beriem pólku podľa potreby..,tak neviem ☹

afrika
18. jún 2012

@vietnamka presne tak. aj ja užívam horm. lieky, ktoré sa v tehu nesmú-aspoň podľa príbalového letáíčika. ale užívam ich. bez nich by som ani neotehu.
viem, že by nemala užívať lexaurin, no ak je jej zdrav. stav nie moc dobrý, tak dr vedia prečo ho má. 😔 stať sa to môže hocikomu. a niekedy je lepšie menšie zlo 🙂 aspoň tak mi hovoril môj gynekológ

skeptik
18. jún 2012

Lieky su ohladom tehotenstva rozdelene do kategorii ABCDX. "A" rozsiahle studie na ludoch a zvieratach nepreukazali riziko. "B" nebolo preukazane riziko na zvieratach, nie je dostatok studii na ludoch alebo bolo preukazane riziko u zvierat, ale je dostatok studii na ludoch, ktore riziko nepreukazali. "C" bolo preukazane riziko na zvieratach, ale vo vynimocnych pripadoch moze prinos prevazit nad rizikom. "D" bolo preukazane riziko poskodenia plodu aj na zvieratach aj na ludoch, ale vo vynimocnych pripadoch moze prinos prevazit nad rizikom. "X" v ziadnom pripade neprevazi prinos nad rizikom, dochadza k poskodeniu.

Takze, aby som to zhrnula, pokial mas dojem, ze ak si nedas Lexaurin, tak spachas samovrazdu, tak prevazuje prinos nad rizikom. Lexaurin nic "nelieci", je to vysoko ako psychicky, tak fyzicky navykovy liek, pokial sa uziva dlhodobo, tak davku treba stale zvysovat, pretoze telo si rychlo zvyka a nestaci, ak mas dojem, ze staci, tak to je placebo efekt.
Ale ak mas dojem, ze ti to za to stoji a zavisi od toho zivot aj tvoj aj tvojho dietata, tak ho mozes uzit s tym, ze je to liek klasifikovany v kategorii D.
(Vacsina liekov, ktore sa beru pocas tehotenstva, o ktorych sa polemizuje nad prinosom versus riziko sa nachadzaju v kategorii B. Lieky z kategorie D musia byt zivotne dolezite, na to, aby sa uzivali pocas tehotenstva.)

afrika
18. jún 2012

ja myslím (dúfam), že zakladateľka tejto témy sa určite poradí tak so svojím gynekológom ako aj psychológom a tí zhodnotia čo je pre nich vhodné 😉 😎 😎 😎
ani jedna z nás nepoznáme jej zdravotný stav, čiže ju nemôžeme súdiť prečo sa rozhodla opýtať sa túto otázku. 😉

nikush
19. jún 2012

@natty23 ok, neberiem ti to, to je pravda, nevedela som, ze mas taketo problemy.

gabinocka
19. jún 2012

ahoj, ty sa nerad o liekoch na fore ale s lekarom, on je odbornik a on ti poradi co mozes v tehotenstve, co najmenej skodi....viem ze pri tejto diagnoze je naozaj potrebne brat antidepresiva a vysadenie by mohlo byt naozaj zle...su to hrozne stavy /panicku poruchu som mala/

natty23
autor
19. jún 2012

@gabinocka Ahojky.S lekármi som samozrejme všetko konzultovala,len som chcela vedieť,či mal niekto podobné problémy a skúsenosti ako ja.Presne kvoli tomu,čo aj vyššie v diskusii niekto písal,mám to pre to,aby som bola ustálená a nemala panické ataky,nedajbože až samovražedné sklony (tie som zatiaľ nikdy nemala)ale v tehotenstve a po pôrode sa nikdy nevie,hormóny sú rozhádzané a mnohokrát ochorejú aj dovtedy zdravé ženy,nie ešte také,čo sa dlhodobo liečia..ako ja..bohužiaľ ☹ Niekedy som nevedela ani vstať z postele,kvoli "stavom" a teraz po rokoch liečby fungujem temer ako zdravý človek a a čakám bábätko.Už to je malý zázrak.Každý má právo na rodinu,či už je zdravý,alebo nemocný..A to ja ani zďaleka nemám tie najhoršie diagnózy..len sú svinské a zákerné.ďakujem!

natty23
autor
19. jún 2012

@afrika ano,presne.Moji lekári o všetkom vedia.Chcela som len vedieť,či je niekto v podobnej situácii,alebo mal s tým skúsenosti.ďakujem!

gabinocka
20. jún 2012

@natty23 drz sa, vela stastia, trpezlivosti a ppozitivnej energie.....dufajme ze lieky ktore fakt musis brat budu v pohode, ty budes v pohode, hormony budu v pohode a budes sa vytesovat z babatka 😉 ...drzim ti palce, lebo viem co su to za stresy a obavy

kurciatko23
20. jún 2012

pred otehotnenim som 7 rokov uzivala SEROXAT a prilezitostne LEXAURIN, mala som ozaj tazke a beznadejne stavy.....este pred otehotnenim som sa radila so psychiatrickou a ta mi povedala, ze prve 3 mesiace mi ich nepredpise....tak som zacala v lete minuleho roka pomaly vysadzovat (bolo dosta slniecka a to vraj dobija ten nas serotonin v hlavicke), az som sa dostala do stavu, ze som lieky nepotrebovalaa....teraz som v 8 mesiaci a cele tehotenstvo bolo bezproblemove, co sa tyka depresii....neviem, skus vydrzat, aj ked ja viem,ze niekedy je to nemozne, v kazdom pripade drzim palceky

ktore
26. júl 2012

@natty23 UZ BOLA JEDNA TEMA NA LEXAURIN.nejedna mamicka musela brat lexaurin.vraj nebolo dokazane nic co sa tyka vyvojovich chyb dietata.to si mozes myslim precitat aj na letaku ci na webe.inak lexaurin je povoleny ale neurol nie.aj diazepam je povoleny ak dobre viem tehotnym ho davaju bezne v nemocnici.aj som si dala lexaurin podla potreby.niektory lekary naozaj nechcu ani paralen ale vysledky studii su stale vopred.nie som za to aby sa brali lieky.aj ja som si zistovala o tomto lieku cez net poradna lekara.tam mi odpisal ze sa moze ale nech o tom vie lekar.hlavne psychicka pohoda.pisali tam aj zeny co brali denne davku ôexaurinu a mali deti ok a ziadne pripad o syndrome umrtia.akurat sa mi zda ze púosledny mesiac nesmies nejake lieky brat ale neviem uz ake.

usiatko308
28. apr 2014

Ahojte dievcata, obnovujem temu.

Mam panicky strach zo zubara, neznesiem v ustach odsavacku, tampony, zrkadielko a vlastne nic. Napina ma z toho na vracanie, zabudam dychat a chyta ma panika. Raz to zaslo az tak daleko, ze mi zubarka musela pichnut injekciu na upokojenie. Odporucila mi lexaurin, jednu tabletku 1.5mg asi hodinu pred vysetrenim. Skusila som to, a velmi mi to pomaha. Medzicasom som zmenila zubarku, ta vsak od januara isla do dochodku a prebrala ma ina zubarka.

Vo februari som otehotnela, tak som si ziaden lexaurin nedala, ale bola som extremne vystresovana, aj z vysetrenia aj z novej zubarky. Kvoli tehotenstvu som si nedala ani pichnut injekciu na umrtvenie. Bolo to strasne, jedno z najhorsich vysetreni. Gynekologicka mi povedala, ze si mozem dat lexaurin, lebo je to jednorazovo a je to lepsie ako ten extremny stres, a ze rizikom su chronicky brane lieky.

Zial, v 8tt sa tehotenstvo skoncilo, MA. Dnes som bola zase u zubarky, aj s lexaurinom a neda sa to porovnat. Rada by som zase otehotnela co najskor, ale cakaju ma este 3 zuby, 3 tyzdne po sebe. Viete mi poradit nejaky iny oblbovak, ktory by bol bezpecnejsi pocas tehotenstva, pre pripad, ze by sa mi to podarilo este pred tym, ako si dam do poriadku zuby, resp. do buducnosti, ak sa mi objavi problem so zubami inokedy v tehotenstve? Dakujem.

misato
30. sep 2014

@nikush ty si asi nikdy nezažila stavy úzkosti, určite by som ti to nedopriala, potom by si písala úplne inak

guinevre
30. sep 2014

@natty23 Akurat cez vikend sme sa bavili o tomto lieku so svagrinou, ona je lekarnicka, a povedala, ze keby som potrebovala, teraz si to mozem dat, ale v tehotenstve ziadne take lieky nie.

macka111
20. máj 2022

@natty23 ahoj ako brala si počas tehotenstva ten lexaurin? Ďakujem panicku mam aj... 😪

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre