Máte skúsenosti s užívaním antidepresív v tehotenstve?

luciaakubko
22. jan 2008

ahojte 😉
neviem, ci sa tu podobna tema preberala, no mna by celkom zaujimalo, ci mate niektora z vas
skusenosti s uzivanim nejakeho druhu antidepresiva v tehotenstve. Ako to znasate, ci nemate strach z nasledkov, ktore by tieto lieciva mohli zanechat na dietatku. ja beriem malu davku cipralexu raz denne.

amarelka
13. jan 2011

@ynez75 no ved áno, to sa aj trochu dlhšie vyplavuje von z tela, ked človek prestane brať.
Ja stále beriem, hoci už menšiu dávku, ale chcem úplne vysadiť. Vydesila ma totiž kniha -nežiaduci účinok- 😕

ynez75
13. jan 2011

@amarelka ked som bola tehotna,prestala som kadeco citat.lebo som mala z toho len vacsie depky.jasne,ze ma to tahalo,kazdu chvilu som bola aj ja na nete a kadeco zistovala.brala som toho dost a vela rokov.preto,akonahle som zistila,ze som tehotna,vsetko som vysadila.aj ked ma kazdy varoval,ze bez lekara to spravit nemozem,lebo si ublizim.v podstate je to pravda,ale ja som sa tak strasne sustredila na babo,ze sa mi stav velmi zlepsil.mala ma 8 mesiacov a ja lieky nepotrebujem stale.neboj sa,skus na to nemysliet.je kopa mamin,ktore musia brat akekolvek lieky,lebo maju stav ohrozeny bez nich,lekari mnohzm ani neodporucaju tehotenstvo a maju zdrave deti.mysli pozitivne.aj ked ta chapem.ja som sa tiez bala.zalezi od toho,co vsetko beries.bud v kontakte s lekarom.urcite by nik neriskoval nechat ta na liekoch,ktore mozu poskodit tvoje babo.drzim prsteky

amarelka
14. jan 2011

@ynez75 Tak áno, máš pravdu, s čítaním kadečoho, tomu sa vyhýbam. Mne táto kniha prišla do ruky náhodou, ale nejako sa tým momentálne nebudem hlbšie zaoberať. Dakujem 🙂

ynez75
14. jan 2011

nemas za co.ja som toho brala naozaj dost.asi7 tbl denne.cipralex,tritico,alventu a este nejake,ktorych nazvy poznam uz len zaciatocne pismena 🙂 pamatam si,ze som bola po jednych z nich ako mechom buchnuta,preto som sa zlakla a vysadila vsetke.ale moj psychiater mi povedal,ze ak sa davky upravia,nic sa nemoze stat.kedze som ich bez jeho suhlasu vysadila,uz som u nho doteraz nebola,ani to nepotrebujem,ale zalezi od stavu kezdeho pacienta.nechcem ta tu navadzat,aby si urobila to iste

amarelka
14. jan 2011

@ynez75 neberiem to žeby si ma nahovárala, už včera som bola rozhodnutá, že vysadím. Dnes som si dala len polovičnú dávku a zajtra už asi nič. Recept už ani nevyberám, ale ja za tou mojou pojdem o mesiac a poviem jej, že neberiem. Bude to fajn snád. 🙂

ynez75
14. jan 2011

ale v kazdom pripade,to konzultuj s lekarkou.nebud ako ja.ja som tvrdohava 🙂

kucminka
23. jan 2011

Ahojte.Som tu nova achcem sa poradit,ci niekto bral v tehotenstve Escitalopram.Ja beriem 10mg denne,ale rada by som otehotniet.Dakujem vam.

freyaa
16. feb 2011

Ahojte, nemate niekto skusenosti s antidep.v tehotenstve? Ja som brala antidep.predtým ako som druhy krat otehotnela..vysadila som ich a teraz sa mi to vratilo...som v 33 t tehotenstva a po asi 2mesiacoch nespania je to somnou na nevydrzanie...aj predtym to bolo z vycerpanosti..mam nejake problemy so spanim aj mala zle spi... Pripadam si hrozna matka, na malu len vrieskam, aj na manzela, ten uz to nemoze vydrzat..no skratka musela som stym nieco robit tak som isla psychiatricke...dala mi cipralex a uistovala mam ze to uz nemoze mat na babetko vplyv, aj ked v letaku pisu hocico... starsne sa ale bojim ci mu nejak neublizim...nestretli ste sa s tým niektora??? dakujem, som zufala...

otka
22. feb 2011

Ahojte ja uživam prothiaden, citalopram a na spanie gerodorm. Vela veci si beriem k srdcu a potom ma toho plnu hlavu.prejavuje sa to tým že nespávam a prehanama. už som to rok neuživala ale teraz som znovu začala užívat lebo brat ochorel a dost to na mna vpliva až na tolko že nespim. prišlo to tak nevhodne že sa pokušame o babetko, tak mám hlavu smutku, neviem čo mám robit. pomože niekto?

otka
23. feb 2011

@ynez75 ahoj chcem sa opýtat či malá ma ešte problemi zo spanim alebo sa to už upravilo a po akej dlhej dobe?

ynez75
23. feb 2011

@otka ahoj.no.u nas konecne,noci su uz suprove,aj ked sa stane,ze sa budi,ale uz k nej nemusim chodit.sama sa dokaze utisit.spat na noc chodieva bud o17.30alebo najneskor o18.30.zalezi to od druheho denneho spanku,kedy sa zobudi.spinka celu noc,vacsinou do6.30.dni mame stale katastrofalne.spava dvakrat po maximalne pol hodku.aj to som uz stastna,ze spi.ale budi sa s placom.nestaci jej to a s obrovskym placom aj zaspava,aj ked som pri nej a hladim ju,ci mam na rukach.nic nepomaha.zvyknem jej vtedy dat do zadocku cipok viburcol.to je homeopatikum na ukldnenie,zvycajne do10-15min.zaberie

ynez75
23. feb 2011

A este som zabudla dodat,hlavne.🙂
Malej sa zlepsil spanok,aj ked len nocny,po tom,ako som ju prelozila do postielky do druhej izby a nasadila pevny cas na nocne ukladanie.bola som aj nekompromisna a nechala ju aj plakat.nedalo sa inak.plakala2dni a odvtedy spinka pekne.aj ked nikdy nezaspi sama,musim ju hladkat a byt pri nej,ale zvykne do20min.to uz je maximum,zaspat.a ked strasne nervaci,necham ju vyzurit a zaspi aj sama.zial,na denne spanky to neplati.tam si neviem dat rady stale

otka
23. feb 2011

@ynez75 no mi planujem babo ale zatial uživam prothiaden,citalopram a na spanie gerodorm lebo máme problemi v rodine a na mna to dost psychický vpliva, na tejto stranke som si prečitala že aj ked žena uživa AD tak sa to dá a dietatko sa narodi zdrave, chcem sa porozprávat s psychiatričku a gynegologom , začala som cvičit 5 tibetanov, že to pomaha na psychiku len neviem či to budem moct cvičit v tehu. Dufam že mi odporučia nejake lachšie AD aby to pomahalo mne a babatku neškodilo, možeš poradit? dakujem

ynez75
23. feb 2011

@otka ak tehotenstvo nieje rizikove,cvicit zena moze v pohode.dokonca sa to aj odporuca.a co sa tykaAD,v tom ti neviem poradit,zial.ja somAD brala viac ako8rokov,vdaka zivotu s ex manzelom a vsetkym,co mi spravil,ked som od neho odisla a podala ziadost o rozvod.uniesol mi dceru a3roky som o nej nemala ziadne spravy,nechodieval na pojednavania,stratil sa aj s dcerou a my sme sa rozvadzali 5rokov.schudla som na34kg a dlho aj po tom,ako sa vsetko vyriesilo,som AD brala.bola som na tom tak zle,ze dvakrat som musela aj lezat na sanatornom odd.psychiatrie.brala som vsetko mozne,nic mi nepomahalo,lekar mi stale nieco nove daval a silnejsie,preto si uz nazvy vset.liekov nepamatam.mne ale povedal,ze ked planujem babo,aspon3mesiace,by mal byt organizmus cisty od liekov.ale v mojom pripade vzhladom na stav,nemohol ma nechat bez liekov.kratko predtym nez som otehotnela,som zacala byt uz neposlusna a nebrala som lieky pravidelne.citila som sa uz lepsie,tak som na to zacala kaslat.ked som otehotnela,vysadila som vsetko.lekarovi som nic nepovedala,dokonca,som tam prestala chodit.cca20mesiacov neberiem absolutne nic a citim sa velmi dobre.uz neplacem pre hocico ako kedysi a som stastna.mozno som prave toto potrebovala🙂 mam kamaratky,co braliAD,aj otehotneli a museli ich brat aj pocas tehu a deticky su v pohode.ziaden psychiater by si nevzal na svedomie to,zeby malo byt babo mamine,ktora AD musi brat,postihnute.ak budes vsetko konzultovat so svojim psychiatrom,vsetko dobre dopadne.niekedy psychiater musi odporucit zabudnut na chvilku na tehotenstvo,vzhladom na stav zeny a lieky,ake berie.ale ked sa stav ustali,predpise lahsie lieky a postupne pripravi aj telo na to,aby nebolo take toxicke.takze vsetko konzultuj s doktorom🙂

otka
24. feb 2011

@ynez75 dakujem že si mi napisala, ja si neviem zresetovat hlavu dostat to trapenie z hlavy, snažim sa to dostat z hlavy, ked som potratila tak som sa z toho dostala sama bez liekov ale ked sa to týka mojich najbliších tak ma to dost ovladne a neviem s tým bojovat. hlava ma z toho boli

ynez75
24. feb 2011

@otka ja viem,poznam ten pocit,aka je to bezmocnost,ked aj chces a tie pocity v tebe su ovela silnejsie,ako si ty sama a nevies to ovladat.ono to ovlada teba.ale verim tomu,ze s pomocou aspon jedineho cloveka,ktoremu na tebe maximalne zalezi,sa to da zvladat.plusAD,plus cas a hlavne odputavat sa aspon na par minut denne od problemu,kt.ta nici.a to robis.cvicis5tibetanov:-) drzim ti prsty

otka
24. feb 2011

@ynez75 uvažujem aj cvičit jogu, cviči sa len raz za týžden, ja chodim na 2 smeny takže by som vynechávala, skusim sa dohodnut s cvičitelku a budem cvičit aj doma. neviem aka doba prejde aby som sa z najhoršieho dostala a začala planovat babo, treba len čas,

otka
28. feb 2011

@ynez75 ahoj chcem sa opýtat v prvom trimestri je možne uživat AD? a ake, treba to konzultovat z psychologičkou?

ynez75
28. feb 2011

@otka VSETKO treba konzultovat s psychiatrom.to,ci treba ci netreba uzivat lieky,zalezi od celkoveho stavu.ja nie som lekar,som len vylieceny pacient,teda dufam,ze vylieceny,tak ti nemozem poradit,navyse ani nepoznam tvoj problem,ani zdrav.stav.ono,celkovo sa vravi,ze v1.trimestri by sa mala zena vyhybat vsetkemu,ale ked to stav zeny vyzaduje zostat na liekoch,lekar uz vie,ake predpisat,aby bolo vsetko ok🙂

kucminka
1. mar 2011

@otka ahoj.ja ako nahle som otehotnela tak som lieky vysadila,bola som aj za lekarkou a ta mi odporucila,aby som to vydrzala bez liekov,lebo najlepsie je pre dietatko ziadne tabletky nebrat.Tiez sa ale citim nesvoja,zle spim,strasne sa bolim o babetko,neviem ci je to tymi tabletkami,ale musim sa snazit.

sandy77
2. mar 2011

@freyaa POdla mna sa vobec neni coho bat Ja som od zaciatku druheho tehotenstva brala polku cipralexu a v 3.mesiaci mi doktorka nasadila citalopram 20mg.Povedala ze sa neni coho bat ze pre dietatko je urcite lepsie ked je mamina v pohode ako ked nie pretoze vtedy sa vyplavuje hormon stresu ktory moze viest az k tomu ze v prvych mesiacoch to babatko zena nemusi udrzat ja som v 22.tyzdnii a moje babo je zatial uplne v poriadku

sandy77
2. mar 2011

@otka ahoj treba konzultovat teraz su celkom v pohode moderne SSRI ktore vobec nemaju az tolko NU ako tie stare moja doktorka povedala ze mala uz tisice pacientok ktore pocas tehu brali AD akurat v 8.mesiaci sa pomaly vysadia aby dietatko nemalo dychacie problemy ale niektore mali az do uplneho konca AD

misiak.ke
24. mar 2011

ahoj. mate niekto skusenosti so seroxatom? ja som ho brala asi 3 mesiace a zistila som ze som v 5 tyzdni tehotenstva hned dom ich vysadila. este pred tym ako som zistila ze som tehotna som sa pytala mojej psych. ci ich mam vysadit ak otehotniem povedala mi ze netreba. aj som zabudla ze som nejake brala.som v 12. tyzdni a nahodou som to povedla mojej gynekologicke lebo do teraz mi to akosi nenapadlo. vraj jej to uz teraz hovorim neskoro a ze to neni dobre. a nic viac nedodala. teraz mam strach.. :(

tepka
5. apr 2011

Ja som užívala prvý mesiac lebo som nevedela že som v tom ale potom som musela vysadiť...doktorka vravela že to nie je dobre do 3mesiaca a ani potom okolo toho 8mes treba vysadiť kôli dojčeniu...tak som teraz bez 😖

amarelka
5. apr 2011

ahoj@misiak.ke
ja beriem seroxat, normálne som mala 50 mg, potom som prešla na 30mg a ked som bola tehotná, zišla som na 20 mg, teraz už len 10 mg beriem a snád sa mi podarí do mesiaca dvoch vysadiť. Aj ja som mala obavy. Zatial je všetko v poriadku, srdiečko je ako má byť, ale tiež mám obavy, čo po porode.Ale to iba niekedy.
Je vela diskusii, kde písali mamičky ako počas tehu brali a detičky sú v poriadku. 🙂 Prešla som ich ešte pred tým, ako som otehotnela. Aby som sa nejako uistila, či áno, či nie.

mariana7537
8. apr 2011

Ahojte dievčatá,ja som dlhé roky brala AD,najprv Citalon,potom Mollome,Frontin na upokojenie a Hypnogen na spanie.Momentálne som v 5tt a hneď ako som to zistila,som všetko na odporúčanie mojho gynekologa vysadila.K psychiatričke idem na druhý týždeń,ešte o tom nevie,uvidím čo mi na to povie.

mexico_16
16. júl 2011

@mariana7537 ahoj..ja som momentalne v 5tt a tiez mi doktorka hned vysadila z dna na den AD a frontin 0,5mg znizila z 1-1-1 na pol-pol-0 ...licim sa 2mes.,niesom este preliecena a bojim sa toho nahleho vysadenia 😖 ako si to riesila ty ? Dakujem

otka
11. okt 2011

ahojte, ja mam problem za spanim, brala som aj AD na to, nemusim ich stale brat. teraz som tehotna ale mam menši problem minulý rok som potratila a teraz ked som tehotna tak mam z toho stres a zas nespim doktorka mai predpisala Tisercin, ma niekto skusenost ? vie niekto pomoct?

lenka_21
11. okt 2011

@otka Ja beriem AD dlhodobo... mam za sebou minuly rok MA, ale nemyslim si, ze to bolo sposobene AD ... teraz som opat tehu, beriem Ixel 25mg (kazdy druhy den vecer) a Rivotril 0,25mg (vecer). Bavila som sa o tom s viacerymi psychiatrami a pokial je na to dovod tak je lepsie ked sa AD beru ako nie, lebo tie stavy nie su dobre pre babetko. Ja si pisem na inom fore s babami, kt.maju s takymito liekmi v tehu vela skusenosti a skoro kazda z nich uspesne porodila a maju zdrave babetka. Drzim ti pacleky a ak mas dobre psychiatra tak mu doveruj! A inac ak si precitas pribalovy letak akehokolvek lieku tak je v tehu zakazany ... hlavny dovod je, ze z etickeho hladiska sa ziaden liek nemoze testovat na tehotnych zenach a tak nevedia ich ucinok na plod, iba odhaduju ... Ja picham aj Fraxaparin na zrazanlivost a tam je tiez napisane, ze v tehu sa moze iba pod dozorom lekara... Drzim palceky a aj ked je to tazke skus sa ukludnit a verit,ze to tento krat bude dobre ... viem ide to tazko ale da sa to trosku ovplyvnit 🙂 😉 🙂

otka
11. okt 2011

@lenka_21 dakujem aj ja som toho nazoru že brat AD ako byt nervozna nevyspata a pod.... mohla by si mi napisat tu stranku kam chodiš ohladom AD? dakujem

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre