Máte skúsenosti s užívaním antidepresív v tehotenstve?

luciaakubko
22. jan 2008

ahojte 😉
neviem, ci sa tu podobna tema preberala, no mna by celkom zaujimalo, ci mate niektora z vas
skusenosti s uzivanim nejakeho druhu antidepresiva v tehotenstve. Ako to znasate, ci nemate strach z nasledkov, ktore by tieto lieciva mohli zanechat na dietatku. ja beriem malu davku cipralexu raz denne.

petula345
2. sep 2010

@emjee jeeeej...dakujem 🙂 som tu nova, tak sa este len orientujem 🙂

petula345
2. sep 2010

@eveen hej, eveen a potrebujem citat posmelenia. Ten tvoj prispevok taky bol a dakujem ti!! Som uplne na zaciatku a mala som uzkosti, ked som s tym chcela prestat, tak mi doktor povedal, ze mozem v pohode brat, ze ma vela pacientiek, ktore brali AD a ich babatka su ok.

petula345
2. sep 2010

@jerryjanka dakujem 🙂

fathi
2. sep 2010

@petula345 - mám nespavosť, paniky a strachy z tehotenstva tiež, beriem tretí rok magrilan (to je čosi ako antidepresívum proti prežieraniu z nervov 😀 ☹ Už ho rok vysádzam a veľmi som ho chcela vysadiť úplne do pôrodu kvôli kojeniu hlavne ( doktor mi povedal že ináč by určite nemal mať na bábo vplyv, samozrejme pokial nebudem kojiť. Napriek tomu som to skúsila vysadiť úplne, žial to na mňa prišli tie ataky, strachy a plačlivé chvíle, a myslím si, že toto je pre bábo určite horšie ako keby malo mať materské mlieko a matku ktorá sa od nervov zloží 😉 Aj doktor mi to povedal.

petula345
3. sep 2010

@fathi no, nieco podobne ako ty prezivam aj ja....beriem serlift a rivotril a dufaam, ze uz coskoro zaberu. O tvojom lieku som ani nepocula, beries ho od zaciatku tehu? Drzim ti moc palce!!!!!!!!!!!!!!!!

fathi
3. sep 2010

dakujem, brala som ho dokonca este 2 roky pred tehu, tiez ti drzim palce 😉

kutlicka
8. sep 2010

Ja beriem vyše roka alventu. Hneď, ako som začala tušiť, že môžem byť tehotná (ešte pred spravením testu), svojvoľne som ju vysadila. Môj psychický stav sa rapídne zhoršil, tak som ju chtiac-nechtiac znovu začala brať. Po potvrdení tehotenstva ma gynekologička poslala na farmakologické konzílium, ktoré vylúčilo, že by mala alventa teratogénne účinky na plod. Vraj jediné doteraz známe riziko je abstinenčný syndróm novorodenca po narodení, ktorý ale odoznie po pár týždňoch. Trochu ma to upokojilo, ale po krátkom čase som tento liek opäť vysadila. Jednoducho si myslím, že žiadna chémia nie je počas tehotenstva prospešná. Trpím síce ako kôň, niekedy sa mi doslova nechce ani žiť, ale snažím sa napriek tomu myslieť pozitívne, aj keď je to sakra ťažké... (hlavne, keď bývame s "úžasnou" svokrou) Neviem, či som urobila dobre, keď som tú Alventu vysadila, lebo psychická pohoda je pre tehotnú ženu veľmi dôležitá, ale zas na druhej strane nechcem do seba pchať žiadne lieky. A mám aj obrovský strach z popôrodnej depresie, alebo psychózy. ☹

jerryjanka
8. sep 2010

@kutlicka pripominaš mi mňa
brala som alventu rok a pol - predtym bola pauza a predtym paroxetin
mam diagnostikovanu panickú poruchu
alventa bola fakt paradna - citila som sa super
ked som otehotnela tak som ju vysadila s presvedčenim že tehu hormony to zariadia
ledva som prežila prve tri mesiace
potom som sa zložila nevedela som dalej takto žiť
a tak mam znova AD ale nie alventu
mam najšetrnejší liek čo sa môže dať a to serlift - s učinnou latkou sertralin - dava sa aj detičkám pri diagnostikovaných psychických poruchách . konzilium ho doporučuje ako najvhodnejší.
aj som uvažovala že ho vyhodim ale viem že by mi bolo zasa veľmi zle - a myslim že to bábatku škodí ovela viac ked je mamina na dne, samy stres, ja som riadne nejedla len som vracala spanok nanič. proste cesta menšieho zla je minimalna davka serliftu a citim sa o dosť lepšie.

jerryjanka
8. sep 2010

@kutlicka ešte jedna vec
ked tie AD neberieš o to skôr a s ovela vyššou pravdepodobnosťou na teba pride popôrodná psychoza ☹

kutlicka
8. sep 2010

@jerryjanka tak teraz si ma poriadne vystrašila ☹ Asi budem musieť zájsť za mojím doktorom a skúsim teda niečo slabé a šetrné. Keď si brala tú alventu a v tehotenstve si ju vysadila, nepribrala si rapídne? Mne sa zdá, akoby mi branie alventy upravilo moju hmotnosť smerom dolu, no hneď, ako som ju vysadila, začala som rapídne priberať zatiaľ som pribrala 18 kg). A to som v prvom trimestri tiež poriadne nejedla, nič mi nechutilo, všetko mi smrdelo a zo všetkého sa mi dvíhal žalúdok. A ten serlift ti teraz zaberá? Cítiš sa lepšie?

jerryjanka
8. sep 2010

@kutlicka nechcela som ťa vystrašiť skôr som chcela poradiť lebo sama viem ake to je ☹
alventa - ja som nepribrala pred nou a ani ked som ju vysadila - skôr som prve 3 mesiace teda schudla 11 kil - ale to preto lebo som vracala - aj z tehotenstva ale bohužial aj z uzkosných záchvatov ☹
serlift - no zabral mi - nie je to ako pri alvente ale beriem fakt mini davku pre deti a citim sa o 95% lepšie - samozrejme mohlo by to byť ešte lepšie ale tak beriem ho len asi 2 mesiace zatial tak snad to ešte vylepší.

kutlicka
8. sep 2010

@jerryjanka ďakujem za radu a drž sa! Nemám síce úzkostné záchvaty, mám depresiu, ale viem si predstaviť, že to, čím trpíš, musí byť poriadny hnus.

jerryjanka
8. sep 2010

@kutlicka aj ty sa drž a akokolvek sa rozhodneš tak nech je to to správne rozhodnutie pre vas oboch aby ste sa obaja citili dobre 🙂

221081
18. sep 2010

@kutlicka ahoj ja som tiez tehotna som 13tt a od zaciatku teh beriam AD volaju sa elicea tiez som ich skusala sama vysadit ale bolo mi bez nich zle ale teraz som si sama zacala menit davku davam si kady druhy den len polku ale vsimla som si ze nemozem vobec spavat cele noce som hore bojim sa ze tie lieky uskodia babetku brala som ich aj predtim ako som zostala tehotna kvoli tomu ze som predtim 2 krat potratila som mala silne depresie

kutlicka
19. sep 2010

@221081 ahoj, a neposlala ťa tvoja doktorka na farmakologické konzílium, aby bola istota, že lieky neuškodia bábätku? Ja som absolvovala toto konzílium s výsledkom, že môj liek (alventa) nemá preukázateľné teratogénne účinky na plod. Lenže ja som ich napriek priaznivému posudku svojvoľne vysadila, nakoľko som osoba od prírody nedôverčivá a podozrievavá voči všetkým a všetkému, pričom chémia patrí medzi veci, ktorým teda fakt nedôverujem. Aj keď asi budem musieť so sebou niečo robiť, lebo som na tom psychicky dosť blbo. Som rozhodnutá ísť cez týždeň k psychiatrovi a dať si predpísať nejaké úplne slabé antidepresívum, pretože mám strach z popôrodnej psychózy. Skús sa pýtať na to farmakologické konzílium, budeš kľudnejšia. Rozhodne si ale nemeň sama dávkovanie, podľa mňa je to ešte horšie, ako tie lieky úplne vysadiť.

221081
19. sep 2010

@kutlicka ahoj no este nie ja som bola na ide jednej poradni a v utorok idem na dalsu som velmi zvedava co mi povie

221081
19. sep 2010

@luciaakubko ahoj ja som 13tt a beriem eliceu kazde rano beriem iba polovicku bojim sa ze babetko bude chore.aj ked mi na ultrazvuku povedia ze je to v poriadku bojim sa ze sa to prejavi neskor.

luuca1
5. nov 2010

baby ja som na tom podobne ale som v 30 tt a tiež mám momentálne uzkosti a panické zachvaty... chcela by som už tie 2 mesiace nejako vydržať bez liekov..... a tiež by som chcela kojiť..... beriem iba homeopatiká sedatif PC a snažím sa to nejako vydržať , predýchať a počúvam relaxačné cd..... snad to odoznie......

daniela1974
10. nov 2010

@petula345 Ahoj, Ty si tehotna? Beries rivotril v tehu? Ja cipralex jeden rano a rivotril podla potreby (ktora je skoro denna - ta potreba 😖 )

daniela1974
10. nov 2010

@221081 neboj nebude chore, moznost, ze by bolo chore s AD pocas tehu je rovnaka akoze by bolo chore bez AD. Mala by sa robit vacsia osveta pre depresivne zeny, ze niektore AD su vhodne aj pocas tehu. Myslim, ze sme vystresovanejsie, nestastnejsie, nevyrovnane, depresivne viac z toho, ci ich mozeme brat tie lieky a z toho, ci dieta bude zdrave. Tieto pocity velmi skodia. Dieta bude zdrave. Tie davky su skutocne minimalne. Zober si co dychas, co jes, co pijes. Vies co vsetko ma v sebe taka rajcina kupena v obchode. Vies co zjes ked mas v polievke bujon. Co zjes ked zjes parok? Keby si zacala studovat vodu, ktoru pijes. A co dychame, v com perieme, mame pri hlave mobily ked spime, kazdy den sme za PC, pozerame telku, mam wifiny v dome.

evian121
2. jan 2011

Čaute baby.. som tu nová a môj problém je dlhodobá depresia. Chcem mimi, no najnovšie beriem asi 2 mesiace Rivotril 0,5 mg na noc a bojím sa ho, pretože som sa dočítala, že je návykový... Fakt neviem, čo robiť.. Dať si radšej predpísať niečo iné, nenávykové a až potom sa pokúšať o mimi?... Mám už dávno po tridsiatke a kvôli tomuto problému odsúvam tehotenstvo, ako sa dá..
Psychiatrička mi hovorila, že počas tehu sa dá aplikovať tento liek v tekutej forme, čiže kvapkami a v nižšej dávke, no keďže je návykový predpokladám, že kým prídem do tehu budem možno potrebovať vyššiu dávku.. Fakt som bezradná...
Ďakujem za akúkoľvek odpoveď, kľudne aj cez IP...
(rada by som bola, ak by sa mi ozvala aj petula 345...)
Bojím sa, pomôžte, prosím...

bublinkajasminka
2. jan 2011

@221081 moja ja som mala problemy so spanim, skoncila som na hypnotikach a bola som z nich nervozna.....ale urcite by som skusila homeopatiu.dobry homeopat zameni ad a hypnotika za homeopatika - precitaj si o tom neake diskusie a uvidis - pride velka ulava......ja uz par noci spinkam bez hypnotik a strasne ma to posuva dalej..ked mam zlu noc ako bolo na silvestra lebo som isla spat neskoro bola som nervozna spala som s hypnotikami ale inak spim uz lepsie.....ale strasne mi pomaha aj viera v boha ze mi pomaha a posuva ma dalej.... 🙂

bublinkajasminka
2. jan 2011

a vsetkym odporucam homeopatiu zamenit za AD lebo vela mi o tom hovoril homeopat ze kolko ludi takto k nemu chodi ale zase musi to byt dobry homeopat ktory pomoze......a neberie len tak prachy pre nic za nic...nasu malu sme k nemu teraz zobrali lebo ma lahku formu astmy a chceme ju z toho dostat...a inak som tam isla len preto, ze manzel bol vlani chory kazde tri tyzdne, liecil sa alopaticky teda klasickou medicinou styri roky a nepomahalo nic.....ja som mu navrhla toto ale on velmi nechcel ze to nepomoze...ale ked bol opakovane chory, v kuse bolesti hrdla ze ako poslednu moznost skusi toto a odkedy to berie - t.j. 5 mesiacov nebol chory 🙂 🙂 🙂 a odporucila som mu to preto, ze sestra, ktora nemohla mat deti roky tej pomohol tento homeopat a maju krasnu dcerku 🙂 🙂 🙂 🙂

alexandrah
3. jan 2011

ahojte, ma niekto v tehu skusenosti s tritticcom?? beriem to na spanie, lekar mi to predpisal minule tehu, brala som to iba posledny mesiac, ked som spala uz iba ze hodinu za 2 dni, so spanim mam problemy cca 15 rokov, aj viac ... homeo, ani podobne veci nezaberaju, nic, nic ...toto tehu to beriem cca od 5-6 mesiaca, minimalne davky, inak by som nespala aj 2 dni, co pri malom synovi je nemozne ...tiez to mam predpisane ...snad to bude oki, syncek je uplne zdravy ...

bublinkajasminka
4. jan 2011

@alexandrah fuuuha to je hruza ze tak malo spis, ja mam prolemy so spankom a beriem tie homeo mesiac a ked som konecne hypnotika pestala uzivat to je 9 dni spala som 6 dni bez nich a tri s nimi tak podla mna toide k lepsiemu 🙂 mozno si mala zleho homeopata 😒 skus to

alexandrah
4. jan 2011

no mala som asi milion zlych homeopatov, takze uz ziadnemu neverim ...pri homeo tomu musite verit, a po rokoch a rokoch zbytocnych tahanic po homeopatoch uz asi ziadnemu verit nebudem ...

bill12
11. jan 2011

rodila som v USA a brala som Lexapro

amarelka
13. jan 2011

Ahojte, nájdu sa tu viaceré maminy, čo už majú babatka a počas tehu brali antidep.?

ynez75
13. jan 2011

@amarelka ahoj.ja som brala antidepresiva dlhy cas pred otehotnenim.potom,ked som zistila,ze som tehotna,vysadila som ich.ani to nebolo pre mna nejake tazke,sustredila som sa na babo a na to,ze chcem aby bolo zdrave.mala som chvilkami depky,ale to ma kazda zena v tehu.mala sa narodila v termine,zdrava.akurat mame ten problem,ze vobec nespava.boli sme aj na neurologickom vysetreni.doktorka nam povedala,ze to jej nespanie mozu mat na svedomi aj antidepresiva,ale aj nemusia.v case,ked zena este nevie,ze je tehotna,sa vyvija centralny nervovy system a tie antidepresiva mozu troska v tom posramotit.ale chcela som napisat len tolko,ze sa netreba bat.ak si pod kontrolou psychiatra,on vie,co mozes a co nie.a moja dcera je zdrava,stastna a hyperaktivna.stale s usmevom na perach 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre