Môže budúca mamička piť alkohol?

zdenko
5. júl 2007

Moze buduca mamicka t.j. tehotna zena alkohol??

f161
2. mar 2009

Zdravím všechny 😉 Jako zdravotní sestřička a mladá těhule nevidím nic špatného, pokud si těhotná dopřeje 1dcl červeného nebo malé pivo PO 1.TRIM. a to pouze příležitostně! Myslím, že ani většina z nás nemá zrovna CHUŤ na alkohol a když už, tak samozřejmě v co nejmenším množství... Pro příklad... Pokud dělám nějaký masitý oběd, klidně si dopřeju 1-2skleničky 10 stup. piva po obědě... Navíc pivo je velice zdravé a nějaké ty vitamínky přece jen má 😉 Stejně tak i KVALITNÍ decka vína může udělat docela dobře. Upozorňuji, že krabicové a podobné náhražky vín nejsou vůbec vhodné...Stejně tak je to i u piva...

aponchie
2. mar 2009

kate zamer se na neco jineho a neres takove veci nebo budes permanentne neco studovat a budes nejista..to jses ted u susenek co budes delat u miminka,myslim to v dobrem,ale vyprdni se na vsecko a delej veci primerene a normalne 😎

sirinka
2. mar 2009

kate kludne si tu susienku daj... 😉

kalianka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mami.sk
12. máj 2009

kalianka, nemusis mat obavy 😉
ja som tiez nevedela ze som tehu / vysiel mi negat. tehu test 😖/ a kamoskou sme vypili flasu vina a o dva dni mi dr. povedala ze som v 6 tt 😉
dcerka je zdrava, nezanechalo to na nej ziadne nasledky 😉
ale tiez som bola nervozna ☹

kalianka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
susik77
12. máj 2009

urcite nie, je tam princip vsetko al. nic. bud sa embryo zregeneruje al. zanikne.
poznam dooost vela bab, co nevedomky pili na zac. tehu a maju krasne zdrave deti 😉

mneme
12. máj 2009

kalianka, ja som tiez este nevedela, ze som tehu, a vypila som par poharov vina. nemyslim, ze by to mohlo babu nejako ublizit. teraz si tak raz za mesiac pri speci prilezitostiach doprajem 1dcl cerveneho, vsak placenta je filter a ked budem kojit, tak uz si vobec necucnem 🙄 inak, mojej sestre hovorila jedna znama, ktora riesila podobny problem, ako sa stazovala svojmu gynekologovi, ze vypila toho fakt vela, a ci babu nemohla ublizit. a on jej na to, ze vraj sa jej to dieta bude drzat ako kliesta😀 a tiez viem tak, ako pise susik - je to vsetko alebo nic, tak sa daj do pohody a manzela tiez upokoj 🙂

jeudi
12. máj 2009

obcas si dam sklenku vina pri prilezitosti jinak ne.ale pivecko ke knedlickum a masicku to si dopreju,vzdyt pivo je zdrave a bohate na vitaminy 😉

barca3979
13. máj 2009

Údajně je miminko v prvních týdnech těhotenství ještě mimo krevní objeh matky, je v nějakém pouzdře či vajíčku,takže se určitě nebojte.
Já u prvního dítěte taky nevěděla,že jsem těhotná a se sestrou jsme trochu popili a já pak měla strach a doktor říkal,že se bát určitě nemám.
A kamarádka dokonce otěhotněla přes antikoncepci a 4 měsíce nevěděla,že je těhu a kouřila a pila víno a má krásnou zdravou holčičku.

momin
13. máj 2009

Holky ja sem se dozvedela ze sem tehotna v 8 tydnu a do te dobvy sem zila dost bourlivy zivot. 😅 I potom se si dala obcas pivko k jidlu a danecek je krasny velky a zdravy... 😉 myslim ze to neskodi tak jak vsichni strasi...

magalinka
14. máj 2009

ahoj holky, tak jen pro info, našla jsem jeden článek, který jsem objevila v lednu, když jsem potratila:

Rozšířený názor, že alkohol může nenarozenému dítěti škodit teprve tehdy, když je vytvořena pupeční šňůra a placenta, není pravdivý. Zahnízděné vajíčko, které se dále dělí (morula), je vyživováno mateřskou krví. Pokud se do krve dostane ze žaludku a střeva alkohol, může proniknout i do moruly.

Kdy alkohol škodí:
Mnoho žen trápí špatné svědomí, že pily alkohol v době, kdy ještě nevěděly o svém těhotenství. Když je pak jejich těhotenský test pozitivní, dělají si starosti, že maličkému možná nevědomky ublížily a že se jim narodí postižené dítě. Na místě jsou ale spíše obavy z potratu. Až do vynechání prvního krvácení totiž platí pravidlo Všechno, nebo nic. Přijde-li oplozené vajíčko během prvních dnů do styku s alkoholem, může být sice narušeno dělení buněk, neporušené buňky ale dokážou až do určitého stupně úlohu poškozených nahradit. Je-li poškození příliš velké, vajíčko se vůbec nezahnízdí v děloze. Žena většinou vůbec nepozná, že byla těhotná, menstruace se pouze o něco opozdí.

Jinak kdyby jste článek chtěli o alkoholu a těhotenství přečíst celý:
http://www.mojedite.cz/article_detail.php?id=223

lg1711
12. aug 2009

cawte poradi mi niekto som v 2 hom mesiaci a chcem sa spytat......vobec nepijem alkohol ....ci je skodlive alebo riskantne ked si dam cierne pivko

lg1711
12. aug 2009

halooo poradi mi niekto,ci mozem jedno male pivko idem posediet a este som vobec nepila od okamziku ako som zistila ze som tehotna.....som v druhom mesiasi

inka28
12. aug 2009

ja myslim ze pivko jedno je v pohode

ivmila
12. aug 2009

aj ja som na zaciatku ked som nevedela este o tom, som sa dost doriadila....takmer liter fernetu...bojim sa..dufam ze to dopadne dobre

danu
18. feb 2010

sasienka • Dnes o 20:04
ahojte tehulky,
viem ze tato tema tu uz bola ale ked som citala prispevky vsade sa pisalo skor o pive ci vine v malom mnozstve.
Ale mn sa stalo ze som bola na dovolenke a nevedela som ze som tehotna, vtedy som bola asi v 3. alebo 4. tt. Mali sme sa troska dezinfikovat tak som pila poslednych 6 dni asni pol stamprle slivovice. A 2.krat asi som vypila jin zmiesany s dzusom. Az ked som sa vratila som zistila ze som tehu. Baby ale ja mam teraz tak strasne vycitky svedomia a tak velmi sa bojim ze som ublizila babu ze ani nechcem zit a rozmyslam co ak som sposobila ten alkoholovy syndorm, nikdy si to neodpustim. mate pre mna aj nieco pozitivne ci mozem cakat vazne nasledky? Mame s buducim manzelom velky strach. Dakujem velmi pekne za nazory.

pia22 • 1d • Dnes o 20:24
Sasienka vobec sa nemusis bojkat, pretoze alkohol v tehotenstve moze mimi ublizit iba ak si alkoholicka a pijes dlhodobo, vtedy je urcite riziko vzniku tzv. alkoholickeho syndromu u babätka, prip. pijes veselo cele tehotenstvo, co moze viest k nadmernemu prekrveniu a krvacaniu, prip. potratu, ale obe tieto rizika su mini minimalne 😉. Takze zahod chmary lebo tvoje miminko potrebuje veselu maminu a tes sa, ze si kindervajicko 😅

mirka907 • 1d • Dnes o 20:27
Sasienka poznam ten pocit. Moj prvy mesiac tehotenstva bol v decembri kedy sme mali same oslavy a vypila som aj zopar rumovych puncov a a fernet. A o varenom vine radsej nehovorim. Ked som zistila ze som tehotna mala som velky strach. Zvysok tehotenstva som uz samozrejme nepila. Mala ma teraz 6 mesiacov a ziadne vazne nasledky na nej nebadam.

sasienka • Dnes o 20:35
baby velmi ste ma potesili, chystam sa to povedat aj lekarovi ale ten s tym uz nic nenarobi. Samozrejem ked som sa dozvedela ze som tehotna vsetko som stopla a nikdy som nefajcila ani nepila alkoholv nadmernom mnozstve. Ale prisla dovolneka, teplo, drinky a ta dezinfekcia. No a ked citate na internete tie strasidelne veci o postihnuti deti tak som takmer zacal aplakat az ma mamina stopla nech neblaznim, ze ak som sa neopijala tak sa nemam coho obavat. Ale poznate to, zodpovedne matky sa boja ... co i len maleho preslapu. Pila som iba na zaciatku a to len mensie mnozstvo, teda dufam. Niekde sa pise aj o moznej reparacnej schopnosti embrya v pripade nizkeho poskodenia a su aj nazory ze zlte teliesko doposial chrani embryo. Snad je to pravda 🙂
Veru vesela som a snazim sa nato nemysliet a dakujem za podporu 🙂
Som rada mirka ze babo je v poriadku, to su pozitivne veci a tesim sa z toho.
Pia tesim sa ze som kindervajicko pomaly sa zacinam na neho podpobat 😀

lencici • 1d • Dnes o 21:04
ahoj sasienka ja som otehotnela keď som mala 19 a to som pravidelne s partiou každý víkend čo to povystrájala 🙂 potom som sa dozvedela že som v 6tt a stopla som všetko...a Tamka je v najlepšom poriadku sem tam je nachladnutá ale to je normálne..takže sa neboj všetko bude fajn

alexandrah • 1d • Dnes o 21:10
sasienka - neboj, ja mam kamosky, co mali presne to iste, proste nevedeli, ze su tehotne, a novorocne oslavy v plnom prude a podobne, a su uplne ok, babatka!!! ze vraj prve tyzdne sa tie zle bunky na 100 % regeneruju - vymienaju, takze by nemalo nic poskodit babatko!! drzim palce!!!

carodejnica • 1d • Dnes o 21:11
Sasienka nebojkaj sa, aj mne sa stalo niečo podobné... som nevedela, že som tehotná, bola som asi v 5 tt, a bola som na jednej oslave, vypila som asi 4 poháre vína, a tiež som bola potom vystrašená.. ale všetko dobre dopadlo.. presne ako ti tu píšu, pri alkoholovom syndróme by si musela denne vypiť množstvá alkoholu...a ešte viac ťa ukľudním týmto článkom...
http://primar.sme.sk/c/4116757/1-trimester.html

"Alkohol, ktorý tehotná žena pije predtým, ako môže byť tehotenstvo stanovené, nie je spravidla pre dieťa nebezpečné, pretože embryo nie je pred implantáciou (zahniezdením) v maternici závislé od krvného systému matky."

sasienka • Dnes o 21:18
strach je stale velky, mozno ma naozaj velke oci ale nikdy by som si to neodpustila. Aj ked vsetci tvrdia ze az vo velkom mnozstve by som sa mala obavat. Kludnjesia by som bola keby som pisla vinko, pivo,likerik.... 😔
Takto budem v strese cele tehu, ach jaj ....co si nevedomky sposobujeme.
Ja som to tiez stopla tak verim ze vsetko bude ok, je to moje prve baby.
Dakujem babenky za podporu moc to pre mna znamena, aposn sa kldune vyspim a neublizim baetku este viac mojimi stresmi!!!
Mamina mi hovori ved sa opytaj lekara,a povie ti to iste, ale si hovorim ze ano mozno aby ma ukludnil, ale zatial som bola na 1.kontrole v 6.tydni a 5 dni a zevraj babo bolo velkostou primerane casu pocatia...ale kto sa ma v tom vyznat ci by sa pripadna vada prejavila teraz alebo az neskor, a zvlast vnutorne vady sa vidiet nedaju 😢
No musim byt silna a nie som ani jedina ktorej sa to stalo, a tiez sa asi baby umarali ...
DRZME SI PALCE babenky!!!

pia22 • 1d • Dnes o 21:33
sasienka o toho drobčeka sa bojíš už teraz a budeš sa o neho báť až do svojej smrti-to je cena materstva 🙂 Ver mi, že ťa ešte v tehotenstve toho može stretnúť veľmi veľa a keď sa mimi nerodí, tak je ten strach ešte silnejší. Prijmi ho také aké je, pretože je ty si to jediné čo tvoje miminko teraz má a ver, že je všetko tak, ako má byť a nikto a nič ťa potom neoberie o lásku a pokoj. Lebo najmä to teraz tvoj drobček potrebuje 😉

vejula • 34tt • Dnes o 21:40
sasienka mám kamošku čo zistila že je tehu na konci druhého mesiaca po takom víkende že bola nonstop v liehu a fakt hovorila že pilka pomaly do striezva, asi najburlivejší víkend v jej živote... A maličká je v pohodičke...

Ono zo začiatku detičky ani niesu napojené na mamin krvný obeh a ked si bola v 4 tt tak to je uplna pohodička 😉

nice202
13. máj 2010

ja som nepila cele tehotenstvo, ani kvapku. a vcera som si dala 2 male piva :( prislo mi taak strasne zle, celu noc som nemohla spat a som sa neuveritelne potila. mozno to je aj tym, ze som 40tt 😒

michal6103
13. júl 2010

Odporucam radsej pozriet studie ako odporucania ludi zalozene na nicom:
Studie tvrdia ze pri piti menej ako jeden drink tyzdenne sa mozu objavit komplikacie a hlavne na defekty sposobene alkoholom vacsinou neexistuje ziadna liecba {snad okrem operacii srdca a plastickej chirurgie}. Nechce sa mi to prekladat, ale zaver je ze uz jeden drink tyzdenne sposobuje poruchy spravania, ucenia atd.

# A 2002 study found that 14-year-old children whose mothers drank as little as one drink a week were significantly shorter and leaner and had a smaller head circumference (a possible indicator of brain size) than children of women who did not drink at all .
Day, N.L., et al. Prenatal Alcohol Exposure Predicts Continued Deficits in Offspring Size at 14 Years of Age. Alcoholism Clinical and Experimental Research, volume 26, number 10, 2002, pages 1584-1591.

# A 2001 study found that 6- and 7-year-old children of mothers who had as little as one drink a week during pregnancy were more likely than children of non-drinkers to have behavior problems, such as aggressive and delinquent behaviors. These researchers found that children whose mothers drank any alcohol during pregnancy were more than three times as likely as unexposed children to demonstrate delinquent behaviors
Sood, B., et al. Prenatal Alcohol Exposure and Childhood Behavior at Age 6 to 7. Pediatrics, volume 108, number 2, August 2001, page e34.

# A 2007 study suggested that female children of women who drank less than one drink a week were more likely to have behavioral and emotional problems at 4 and 8 years of age. The study also suggested similar effects in boys, but at higher levels of drinking
Sayal, K., et al. Prenatal Alcohol Exposure and Gender Differences in Childhood Mental Health Problems: A Longitudinal Population-Based Study. Pediatrics, volume 119, number 2, February 2007, pages e426-434.

# Other studies report behavioral and learning problems in children exposed to moderate drinking during pregnancy, including attention and memory problems, hyperactivity, impulsivity, poor social and communication skills, psychiatric problems (including mood disorders) and alcohol and drug use
Centers for Disease Control and Prevention (CDC). Fetal Alcohol Spectrum Disorders. Updated 5/2/06.

Povodny zdroj:
http://www.marchofdimes.com/professionals/14332...

dominika1988
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
bosoriak
29. dec 2010

@dominika1988 Ja by som to nerobila. Jeden hlt mozno, pripitok sampanskeho tiez mozno, ale deci sa mi zda vela a hlavne je to uplne zbytocne.

molnitko
29. dec 2010

Ahojte, myslím, že tu mnohé preháňate... nič, ak je to zmierou nemôže uškodiť. ani vínko, ani pivko, dokonca ani jeden "frťan"..
Ja čakám tretie dieťa a nikdy som neriešila, či si môžem dať deci vína a pod. Riadim sa heslom : telo si pýta čo potrebuje. aj teraz pomaly chlípem červené víno, lebo mi je po ňom lepšie - upraví sa mi tlak a netočí sa mi hlava 😉
Dokonca aj doktor - a to je dosť puntičkár a opatrný- odporúčal dať si vínko, prípadne pivko na trávenie. podobne aj kávu. Radšej si dať jednu kávu, ako potom jesť tabletky proti bolesti hlavy....
ak nič nebudete prehánať - bude všetko ok 😉
a nemyslím si, že ak niekto flámoval v prvých týždnoch tehu, uškodil dieťaťu, alebo ak nebodaj aj niekto potom potartil ,že to bolo jednou flašou vína, alebo flámom. Jednoducho telo nebolo dostatočne pripravené a pravdepodobne by sa to stalo tak či tak ☹
to je môj názor. Ja si pokojne dám pohár šampanského na Silvestra a veľmi sa naň teším ako na celý Silvester a následne aj na nadchádzajúci rok 😀

anjelicek26
29. dec 2010

@molnitko - toto sa mi zda strasne sebecke. Ty vidis ci vies presne, co z toho, co ty vypijes, ide dietatu? Vies, co to z jeho telickom robi? Povie ti, ako sa citi? Pokial ste status 2v1 proste nemas pit. Tiez nenalejes vinko novorodencovi!

V prvych tyzdnoch tehu je dietatko samostatna jednotka, az okolo dvanasteho tyzdna je dokoncena placenta a dieta zacne byt tymto sposobom napojene na krvny obeh matky. Takze nejake flamovanie v zaciatkoch tehu - tipujem prve tyzdne, kym to mamicka nevie - dietatku nemaju ako uskodit.

Telo si pyta, co potrebuje? Takze ty si das ak mas chut kludne bryndzu ci surove mäso, vajicko na mäkko, neudeny salam, riskujes salmonelozu, listeriozu ? Das si kavu ci colu a pockas si, ako sa dietatku zdvihne frekvencia tepu aj o 20 uderov? No pekne.

Podla mna sa tych 9 mesiacov da bez toho vsetkeho zaobist. Nie sme zvierata, co maju "pudy" a MUSIA nieco zozrat/vypit, ked im na to prijde chut. Niekedy treba zapojit rozum.

anjelicek26
29. dec 2010

@dominika1988 - pripi si detskym sampanskym ci perlivou mineralkou, pohladkaj brusko, pobozkaj manzela a povedz si, o rok si pripijeme sampanskym na nasho syna 😉

molnitko
29. dec 2010

hovoríš tu o mne, akoby som bola alkoholička a to si vyprosím!!!
nemyslím si, že je sebecké, ak si dám deci vína.ani si nemyslím, že dieťaťu tým deci uškodím - môžem sa oprieť o odporúčanie lekára a nie jedného, že červené víno je zdravé aj pre tehotné, ak ho pije pravdaže s mierou!!
nemyslím si, že tehotenstvo je choroba a preto si nemyslím, že sa k nemu treba tak správať. tehotenstvo je prirodzená vec a vôbec tým nechcem povedať, že má tehotná robiť všetko, čo sa jej zachce,ale tento prístup sa mi zdá chorý.
ak nechceš škodiť dieťaťu, tak salám by si nemala jesť žiadny , lebo údeniny sú veľmi nevhodné pre deti... a nielen pre ne,ak už mi tu chceš držať prednášku o zdravej výžive
ja som svoj názor vyjadrila a za ním si stojím. a nebudem sa viac vyjadrovať, lebo to čo hovoríš ty je pritiahnuté za vlasy. lebo aby sa tep dieťaťa nezvyšoval, nemala by si ani rýchlo chodiť, ani sa rozčulovať ( čo neverím, že nerobíš, najmä ak pracuješ a máš dieťa), ani vlastne nič. mala by si len ležať s vyloženými nohami, jesť doma vypestované potraviny a pod...

dominika1988
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
aduskatt
29. dec 2010

@molnitko scasti suhlasim..............teda z velkej casti..........ja som sice nepila vobec.........ale pohar vina vraj neuskodi.samozrejme nie denne.......ale v prvom trimestri vraj treba abstinovat uplne........

agenturaberuska
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
bosoriak
30. dec 2010

Len tak vseobecne k teme alkohol a tehotenstvo, kedze sa tu maminy hadaju 🙂 Myslim, ze je to velmi individualne. Ja by som nepila alkohol aj tak, ale su maminy, ktore si daju obcas pohar vina a maju zdrave babatka. Pre mna je tu ale jedno velke ALE: nasledky sa nemusia prejavit hned. Trochu som sa zaoberala tym fetalnym alkoholovym syndromom a je pravda, ze studie a pod. su robene vacsinou pri tehotnych alkoholickach, ktore konzumuju toho alkoholu vela. Dlhodobe vyskumy tiez chybaju. A rozhodne chybaju seriozne vyskumy obcasneho pitia alkoholu.

Moja mama napriklad fajcila, ked bola tehotna s mojim bratom. Bracho je zdravy, inteligentny, normalny chlap. Akurat v 17 rokoch mu zistili abnormalitu na srdci, nejaky nerv, ktory sposobuje rychlejsi a nepravidelnejsi rytmus. Rozhodne sa neda dokazat, ze je to z toho, ze matka fajcila. Ale neda sa ani dokazat, ze to tak nebolo. Presne z tohto dovodu proste nepijem ani pocas tehotenstva.

Ale je to na zvazeni kazdej. Nikoho neodsudzujem a je to naozaj aj trochu o tom, ze ak by sme mali zit zdravo, tak nemozme ani dychat vzduch..

dannizeta
14. jan 2011

No babenky,minule sme boli na návšteve u kamoša a samozrejme niečo sa otvorilo...Ja som vôbec nepila,ale manželka toho kamaráta- je približne v 18. tt.,ako ja, si dopriala asi 5 borovičiek 😲 😲 No ja som na ňu zírala ako puk!Vravela,že aj pri prvom dieťati si občas dala a trojročný syn je zdravý...Tak neviem,ja by som sa bála...Keď to mimi bude zdravé,a to dúfam že bude,tak to vyvracia všetky naše dohady 😉 Inak,červené víno naše staré mamy vraj pili,keď už si neželali ďalšieho potomka,aby potratili...ale to sú rôzne také povery...
Inak poznám jednu pani,ktorá si tiež cigarety neodpustila počas celého tehu...Chlapec- ktorý by veľmi chcel byť futbalista má od malička astmu,takže žiadny šport! Dosť tým trpí,kým ostatní hrajú,on sa môže z lavičky iba pozerať.. To by som si vyčítala,byť jeho mamou,celý život... 🙄
Ale na druhej strane,..keď má byť to bábo choré,tak bude....koľko vzorných budúcich mamičiek porodí postihnuté dieťa..? Komu to dáme za vinu??

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre