Môže byť tehotná v kontakte s ožarovanou osobou?

vladosliac
6. feb 2009

Prosim Vas moze byt tehotna mamicka v kontakte s ozarovanou osobou??? Potreboval by som radu nejakeho odbornika alebo takeho co sa tiez s tym stretol. Napiste mi na mail Dakujem Vam velmi pekne. vladoSliac@azet.sk

pavlina05
6. feb 2009

😉 písnu

diddi
6. feb 2009

podla mna nie...ani tehotna nemoze ist na CT a rongen

basado
6. feb 2009

aj ja si myslím že nie. lebo tehotna mamička nemože íst a to na 100percent na rongen

vanish1
6. feb 2009

ak myslíš to, že mamička pôjde do tej istej miestnosti, kde sa ožaruje, napr. s dieťaťom, tak to určite nie, ale ak myslíš, že sa s takým človekom stretne na ulici 🙂 tak to by hádam nemalo uškodiť 😀

pavlina05
6. feb 2009

Holky 😀 , už jsem písla. Nemůže se nic stát 😉
Jen pozor na rtg, nukleární vyšetření a ct 😉

diddi
6. feb 2009

mamicka by nemala byt v kontakte minimalne 4 hod. po ozarovani...ale ide samozrejme o to, ake ozarovanie to bolo...ci je to rongen, CT, alebo onkologicke...tam sa musia dodrzat tie 4 hod.

nana77
6. feb 2009

moze. to ozarovanie z cloveka vyprcha kratko po ozarovani. mam to overene od lekara, otec chodil na radioterapiu, ked som bola tehotna a toto mi povedal. vraj ine je to s chemoterapiou. tie chemicke vypary sa vylucuju cez kozu aj niekolko dni...

aguila
6. feb 2009

Tchyne prochazi rakovinou a chemoterapii. Po operaci ji budou ozarovat a ja tehotna nemuzu byt v jeji blizkosti. Ja bych to neriskovala.

diddi
6. feb 2009

urcite 4 hod. ked je do zily pusteny jod

roasha
6. feb 2009

mne robili rtg na prelome 6-7mes,ozarovali mi panvove dno,a mala je uplne ok! 😉 🙂

nana77
6. feb 2009

jasne diddi, ked do zily, ale to je chemoterapia. ale radioterapia je ozarovanie, a mne aspon tak povedal lekar vtedy, ze ono to chvilu po ozarovani vyprcha... tak neviem 😕 . kazdopadne ja som s otcom bola v kontakte vtedy a malym sa nestalo nic. ale ked bral chemoterapiu, sme sa nestretavali...

diddi
6. feb 2009

nana, to je jasne...len ja mam na mysli to ozarovanie co robia na Heydukovej...mama tam lezala 2hod ☹ , neviem co jej to pichali a ozarovali ju odvnutra, ale aj sestricky tam behali v skafandroch a ja som mohla az za 4 hod. s nou byt...neviem ci je to uran, alebo co jej tam pichali

nana77
6. feb 2009

jaaaj, to je teda asi nieco ine... mojho otca ozarovali takym strojom cez tkanivo... to cele trvalo par minut a bolo to zvonka, ziadne ihly ani nic. o takom, co pises, som ani nepocula... uff, radsej ani nevediet, vsak? ☹

bledulka
6. feb 2009

záleží asi i na druhu ozáření- při PET (pozitronová emisní tomografie)pacient po vyšetření nesmí 24 hodin přijít do kontaktu s těhotnou ženou a s malými dětmi...doporučuji se zeptat přímo lékaře,který vyšetření provádí a ví čím byl pacient ozářen (jaký má látka poločas rozpadu atd)

denduska
6. feb 2009

ozarovat sa moze zvonku - toto asi mysli vlado - to nevadi. ale da sa aj zvnutra ako pise diddi ked sa podava latka viazana na nejaky radioaktivny nosic, ako radiojod napriklad. a chemoterapia, to je ine, ale nie je to radioaktivne, no tam tiez treba davat pozor.

kubaka
6. feb 2009

fakt se nemůže nic stát - nešilte - těch přímých škodlivin, které konzumujete přímo osobně vy je mnohem víc a jsou mnohem blíž.
Chudák ozařovaný příbuzný - nejenž že trpí sám, ale ještě ho připravíte o milou společnost - vás s krásným bířškem 😵 ,nadějí nového života...

pavlina05
6. feb 2009

Holky, jsem z oboru!!!
Pozor, pletete páté přes deváté!!!

rtg záření je při vyšetření:
na rtg - kosti, tkáně...pozor na těhotné!!! v prvních 12 týdnech těhu může rtg záření zabít plod!!!!

na onkologii - ozařování ostruh, rakoviny, metastáz...záření jde na dannou nádorovou oblast, určitá část se absorbuje, určitá prochází skrz tkáně. v pacientovi nezůstane nic, žádné záření!!! Může se normálně stýkat s lidmi!!!

Nukleární medicína - tam je také záření!!! Pozor, radionuklid - zářič se aplikuje do krevního řečiště a září!! Někdy i 2 dny!!! Dotyčný vylučuje z těla radionuklid!! Záření!! A nesmí přijít do kontaktu s dětmi a těhotnými!!!

Ct...totéž co rtg!!!

Mr - magnetické pole, neškodí

Hlavné pravidlo, pozor u těhotných na rtg reprodukčních orgánů (oblast břicha!!!)

pavlina05
6. feb 2009

bledulka 😉

diddi
6. feb 2009

ja som mala na mysli ten radionuklid...ale viem,ze po 4 hod. pustaju pacientov prec...no a CT by sa tiez nemalo robit tehotnym zenam, ale je problem ked by nahodou islo o emboliu do pluc ☹

kili
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sirinka
6. feb 2009

to by tehotna nemohla chodit ani kludne po ulici, ci do obchodu... 😉 clovek nikdy nevie, kto chodi okolo, ci si prisadne vedla v elektricke.

pavlina05
6. feb 2009

sirinka jj, kosmické záření máme všude, to bychom opravdu už nemohly nikam!!! 😅

diddi
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kamilecka
6. feb 2009

My sme boli so syncekom na RTG a ja som dnu s nim nesla,siel manzel. Ja by som to neriskovala vobec. A podla mna aj onko osoba moze vyzarovat zo seba nieco,tak aj na to by som si dala pozor.

pavlina05
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kubaka
6. feb 2009

pavlina 05 - vida, a máme jasno. Takže jediný zákaz je nepřijít do styku s nukleární medicínou. No, už jen to slovo by mě vyděsilo tak, že bych prchla 😉 A čerstvě těhotnou by snad na Rtg a CT nikdo soudný neposlal, že. Leda omylem.
kosmické záření snad nám chodím po zemi ani nehrozí,ne? To spíš kosmonautům a možná letuškám, co lítají s hlavou v oblacích... 😀
Přesně teda ani nevím, co to obnáší - Pavlino05 - víš, prosím?

sirinka
6. feb 2009

kamilecka tak ja neviem...ked bola klara na rtg, dnu som samo nebola, ale hned potom mi ju dali do narucia...a nic sa mi div sa svete nestalo. a na onkologii pracuju aj tehu sestricky, prichadzaju s pacientmi do styku...
nebezpecne je byt iba priamo vystavena ziareniu, resp. na onko je zakazana praca s cytostatikami pre tehulky...

kili
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
pavlina05
6. feb 2009

kubaka ...no stane se, že někdo se neoptá a pošle těhulku na rtg!!! A někdy je to třeba opravdu potřeba (trauma, havárie), tak pak jedině si vyžádat Pb - olovnatou zástěru a vykrýt daná místa 😉

kosmické záření je všude kolem nás, každý den dopadá...ale je to pidi midi nic 😉

pavlina05
6. feb 2009

sirinka
😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre