Môže röntgen uškodiť plodu?

barbara
4. okt 2006

Ahojte babenky
vie mi niektora z vas poradit ci mozem ist na röntgen ci to neuskodi miminku aj ked neviem este ci som v tom? Möze to uskodit plodu?
Dakujeeeem

veve39
17. mar 2012

@omnia23 jasne, avsak ak to nie je skutocne nevyhnutne, urcite by som RTG matky neabsolvovala

omnia23
17. mar 2012

@veve39 tak to by som neabsolvovala ani ja,samozrejme 🙂

slavkamesinova
18. mar 2012

@veve39 dakujem
@omnia23 dakujemm..je to divne mne ukazuje 15.3 na digi teste ze palicku svetlu...a na papierikovych co si teraz robim neukazuje nic negativy test je to divne..

omnia23
18. mar 2012

@slavkamesinova neboj sa uz bude ciarka len silnejsia,skus zajtra 😉

slavkamesinova
18. mar 2012

@omnia23 no neeviem skusim v utorok ranno..a kup si zajtra testy ale tie digitalne..su lepsie ako papieriky...dneska mi tak prebehla myslienka ze ani nebudeme vediet a budem len tak asi tri mesiace tehotna.. 😀 je to smiesne ale bodajby to vyslo... 😀

kukucg
18. mar 2012

@slavkamesinova Ja som bola na CT pluc v siestom mesiaci, maly ma 5 rockov uz a je v poriadku, no myslim ze v rannom stadiu tehotenstva je to trochu o inom ...

omnia23
18. mar 2012

@slavkamesinova co ja viem tak Rapiclear je najhorsi test...

slavkamesinova
18. mar 2012

@omnia23 uvidime aky budu mat...

slavkamesinova
18. mar 2012

@kukucg jasne veru je to o inom..ved uvidime cas ukaze..

oskvarka
28. jún 2012

baby tak neviem .. ja som 5 DC a dnes mi rengenovali dutiny a z toho co tu citam asi nieje dovod odlozit tento mesiac snazilkovanie na dalsi ciklus ci ?

xlucia
28. jún 2012

@oskvarka samozrejme ze nic neteba odkladat. ved rtg si uz absolvovala do buducna to nema nijky vplyv

dejnas
28. jún 2012

ja som rontgen absolvovala s najväčšou pravdepodobnosťou na úplnom začiatku tehotenstva, ale "len" ako doprovod, dcérka spadla, udrela si hlavičku a v nemocke jej robili rtg... mala len 9 mesiacov, pýtali sa ma, či nie som tehtoná, povedala som - nie (ešte som o tehotenstve nevedela)... našťastie, "uvedomelá" sestra mi aj tak pre istou na brucho navliekla tú "zásteru" - ochranu pred rtg žiarením 😉

yennn
28. jún 2012

Ja som rtg tiež absolvovala na úplnom začiatku tehu, úraz na lyžiach, rtg panvy v ZA a následne v BA. Za celý čas sa ma nikto (!!!) neopytal či niesom tehotná. O tehotenstve som nevedela, ale keby sa spýtali, vylúčiť som ho nemohla, lebo sme snazilkovali. Po zistení nasledoval dlhy kolotoč rozhodovania, studovania, vyšetrení, posudky genetikov, rontgenologov... a plaču. Nakoniec na základe získaných informácií sme sa rozhodli že "ideme do toho" a urobili sme dobre 🙂
Ale dobrovoľne by som na rontgen v tehu nešla, možno este tak zubny. A tiež záleží asi aj na tom, v akom štádiu a hlavne z akého dôvodu...

nika1368
23. júl 2012

urcite ze to neako vplyva na babo ved ked ides dnu lekar sa hned spita ze ci si tehu,

slavka111sofi
28. máj 2014

Moja sestra bola asi 4-5týždeň.a potratyla

kris557
28. máj 2014

@barbara rtg v tehotenstve sa neodporúča, ja som musela ísť na RTG na slepák, s tým, že vyšetrenie malo byť počas menštruácie a keď sme nechápali a pýtali sme sa, že prečo, lebo, že to niektoré využívajú, kt. nechcú dieťa 😒 Ja som mala vtedy 17 rokov a teda nás na to v nemocnici upozornili. Dokonca keď mojej dcérke robili RTG a bola som iba pri nej sa ma pýtali, či nie som tehu, lebo by som musela ísť von čakať.
Pamätáš aj Aneta Parišková spadla neviem, či pri 2. alebo 3 tehu v kúpeľke, či vani na ruku a RTG jej nerobili, ale jej dali pre istotu ruku do sadry. Určite neriskuj!!!!!

misa1707
16. jún 2014

Ahojte nemate skusenost ako je to s rontgenom ked sa snazime o babo? ci musi byt po rontgene nejaka pauza alebo nie? vdaka

vejula
16. jún 2014

@misa1707 nie nemusí

matsab
16. jún 2014

ahoj ja som musela mat specialny odev na sebe ked rengenovali malu a som ju len kojila. ked rengenovali syna a bola som tehu ani ma tam nepustili musel ist manzel aj ked syn reval ako tur. rengen v tehotenstve urcite skodi...

vege1
16. jún 2014

@misa1707 ja som sa na to pytala minuly tyzden pri panoramatickom rontgene zubov. Technicka mi povedala, ze mozem otehotniet hoc aj hned, ze to ziarenie pri tomto type rtg je uplne minimalne. Navyse som ma na sebe aj olovenu vestu. Pokial viem, davky ziarenia sa velmi lisia podla rontgenovanej oblasti.. Najvacsie ziarenie je tusim pri rtg brusnej dutiny, resp. panvy, ale som len laik co si to vygooglil, tak tie info ber s rezervou.

vejula
16. jún 2014

@matsab ale ona ešte nieje tehotná

@misa1707
@vege1 RTG žiarenie pôsobí len na deliace sa bunky, teda ak by už bolo vajičko oplodnene a dochadzalo by k deleniu buniek, tam by to mohol byť problém. Ale vajičko, či spermia ako taka nieje deliaca sa bunka, takže na nu to nema absolutne žiaden vplyv

vege1
16. jún 2014

@vejula dakujem za info. Presne ako @misa1707 som riesila, ci je bezpecne ist na rtg ked sa snazime.. Po potrate v 7tt som uz nechcela vobec nic riskovat, takze planovane tehotenstvo so mnou musi chce-nechce riesit aj zubar :o)

mizu89
16. jún 2014

ahojte ja by som sa chcela popytat ja som RTG absolvovala 10.2 pred tym som bola na preventivnej prehliadke ktoru mozeme absolvovat kazdy druhy rok.sestricka sa ma spytala ze ci niesom tehotna a ja jej na to ze snazime sa ale este nie.robila som si od zufalstva strastne casto tehotenske testy a boli negativne. no na ten rtg som isla teda 10.2 a zistila som 26.2 ze som tehotna boli tam dve slabe ciarky.teraz som v 20tt nijako to neuskodilo babatku?lebo teraz cakam na vysledky z amnia.

misa1707
16. jún 2014

@vege1 super tak som som rada že mam take aktualne info od teba kedže si to tiež teraz absolvovala, my sa tiež snažíme teraz cakam na mrchu aby som si bola ista že možem ist na RTG a koncom mesiaca ideme na dovolenku tak sa chceme naplno snažiť som sa bala aby som po RTG nemusela cakat napr. mesiac alebo tak. ale ked ti to tam oni povedali tak im budeme verit 😀 😀 ak sa možem spýtat mas nejaký problem so zubami? mne odporucila RTG kvoli osmickam nakolko mi jedna nenarastla a druha nema moc miesta ale dobrovolne si to nebudem davat robit 😀 tak chcem mat aspon RTG keby nahodou v tehotenstve bol nejaký problém, nechce sa mi kvoli tomu odkladat tehotenstvo pokial ma nic neboli...

vege1
16. jún 2014

@misa1707 ja som bohuzial pred cca 2 mesiacmi spontanne potratila, tak teraz preventivne riesim vsetko, co sa da :o( Po potrate som zacala mat problem s jednou stolickou a podla zubara musi ist von, aby sa v dalsom pripadnom tehotenstve nerozvinul zapal (zub sa neda zachranit).. Hovoril, ze v skorych stadiach tehotenstva to pre plod nie je vobec dobre..

misa1707
16. jún 2014

@vege1 tak to ma mrzi 😔 uplne chapem tvoju opatrnost a snazite sa aj tak ci cakas na vytrhnutie toho zubu najprv? no držím palce aby všetko dobre dopadlo a nech sa vam cim skor zadari. Ja nastastie nemam nic akutne len sa doktorka obava aby sa mi tie osmicky netlacili von pocas tehotenstva... preto ten RTG ak by sa muselo nieco riesit v tehotnstve kedže dobrovolne sa rezat nenecham 😉

iwussa
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lenkadenisa
21. jún 2014

Ja som musela ísť v 5.mesiaci na rtg, povedali, že vtedy by to už mali byť ok, keď mi zakryjú bruško.

wandulienka
12. júl 2014

Ahojte baby. Som v 7 tyzdni a mam dost velky problem so zubami. Pravdepodobne mi rastie zub mudrosti a rozraza mi zdravy zub. Uz sa mi to v minulosti stalo. Teraz sa ma doktor boji poslat na rtg. Ale mne sa bolesti uz stupnuju a neviem co dalej. Moze to rtg v 7 tyzdni ohrozit plod?
Dakujem

nini1010
12. júl 2014

@wandulienka Teoreticky to naozaj plod ohrozit moze.ja by som nesla.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre