Môže röntgen uškodiť plodu?

barbara
4. okt 2006

Ahojte babenky
vie mi niektora z vas poradit ci mozem ist na röntgen ci to neuskodi miminku aj ked neviem este ci som v tom? Möze to uskodit plodu?
Dakujeeeem

akejka
28. jan 2009

Toto som sa dnes dočítala v odbornom časopise. Je to super informácia, čo poviete ?

Dobry den, pan doktor rada by som si precitala vas nazor na momentalny velky problem, pred ktory sme postaveny a musime ho riesit. V zaciatkoch tehotenstva v 5 tt som bola na rtg pluc a ct-cko, nakolko som prekonala zapal pluc, vybrala som 2 silne antibiotika, jedne z nich Deoxymykoin, gynekolog mi navrhol potrat a aj geneticka ... momentalne som v 11 tt tehotenstva, potrat neprichadza do uvahy. Aky je vas nazor na to vsetko, mohlo to velmi poskodit plod ... dakujem ... Odpovedá: MUDr Jozef Záhumenský
Dobrý deň,
ani CT ani RTG Vašu teotnosť neohrozujú a v žiadnom prípade nechoďte na potrat !!!
Podľa posledných štúdii je plod pred 8. týždňom na žiarenie úplne necitlivý.
Nestresujte sa dobre to dopadne.

zahara
30. jan 2009

akejka, dakujeeem... odkial ten clanok je? da sa mu doverovat? prave som hladala nejake info na tuto temu, kedze v pondelok som mala lahsi otras mozgu a podstupila som rtg, aby vylucili prasknutu leku atd a dnes mi vysiiel pozitivny test - ak sa nemyli, tak som asi tak 3tt... 😅 tak som z toho rtg mierne mimo.. je vas tu viacero takych, ktore podstupili rtg v tehotenstve a dobre to dopadlo?

monuuula
9. jan 2010

Ahojte,
celkom zaujimave citat o tom RTG... ja mam trochu podobny problem, teda problem to este nie je, ale....
Uz roky mam problem s upchatym nosom, som alergicka a beriem lieky, no napriek liekom si musim kazdy vecer kvapkat kvapky do nosa, lebo by som nezaspala, cez den sa to da vydrzat....
A citala som o laserovej mukotomii, ktora by tento problem mohla odstranit..nakoniec som sa na nu objednala...mam tam ist o tyzden, ale teraz som zistila, ze som tehotna, tak v 2 tt.....
Laser je menej skodlivy ako RTG, no ale aj tak neviem, co robit.... neviem co je lepsie ci pchat do seba antihistaminika a pokracovat v kvapkach, co tiez moze babu mozno uskodit, alebo ist na ten laser a bol by koniec liekom.... Nemate prosim niektora z vas skusenost s laserom pocas tehu? Aj ked len s kozmetickym laserom, v podstate je to ziarenie take iste... Dakujem 😉

monuuula
11. jan 2010

No tato tema nie je az tak velmi nastevovana 🙂 , ale uz mam odpoved na svoju otazku ohladom toho laseru.volala som dnes do tej amb.kde mi to maju robit a sestricka povedala, ze na to nie je ziadna kontraindikacia ani v tehotentve, ze sa nemusim bat, tak som velmi rada 🙂 , tak som to len chcela sem napisat, keby to raz niekto cital a by ho zaujimalo prave toto.... Takze laseru sa v tehu nemusime bat, iba ak by to bolo v oblasti bruska 🙂

siska87
28. feb 2010

Ahojte. Bola som pred 10-mi rokmi pri malom synovi, keď mu robili RTG členka. Netušila som, že som už cca 2-3 týždne tehotná. Narodila sa mi zdravá dcérka, dnes ma už 10 rokov a je veľmi šikovná v škole. Tak pevne verím, že jej nič neuškodilo.

bebi7
5. júl 2010

ahojte mamicky a tehulky, tiez som absolvovala rengen v 2.tyz. a nevedela som ze som tehotna, takze nervy ked som zistila po tom co som si urobila test boli obrovske, neprajem to nikomu.Bola som aj na rengenovom pracovisku tam mi povedali ze to nema vplyv na babo a aj u geneticky a ta mi vravela, ak je rengen do 2 tyznov urobeny je to vsetko alebo nic, taktiez aj hodnota ziarenia do 20 miligrayov.Mne namerali dokopy 14, robili mi th chrbtice, hlavu a tiez panvu. Sono je v poriadku babo sa vyvija, rastie teraz sme v 3. mesiaci. Treba len dufat ze vsetko bude v poriadku a bude to krasne a hlavne zdravucke babatko. 🙂

bromelia
13. sep 2010

dievčata,sa tu tlapkate po pleciach,ake ste skusene v oblasti radiologie,skuste si najst nejake odborne stranky na nete,a určite sa dozviete viac,ako tu v tomto klaboseni.rtg nie je sranda,to vam povie každy normalny lekar.aj ked sa dieta narodi zdrave,o 30 rokov to uz nemusi byt pravda..

andrejkag
28. feb 2011

ahojte už tu dlho nikto nebol, ale bola by som rada ak by mi niekto odpovedal

dnes som zistila že som tehotná, asi tak 4tt, 18.2. som bola na rengene chrbtice celej aj z boku čiže 2x, a 22.2. som bola na cetečku krčnej chrbtice,
volala som gynekologovi mam sa zastaviť vo štvrtok a pošle ma za genetikom, a že vraj on zistí aké mohlo nastať poškodenie

netušila som že som tehotná, ☹ žienky ktoré ste boli na rtg alebo ct počas tehotenstva napíšte mi ako ste dopadli

andrejkag
3. mar 2011

nikto nebol na rtg alebo ct vyšetrení na začiatku tehotenstva ????? ☹ ☹ ☹ ☹
ako ste dopadli???

zuzana_07
23. júl 2011

@andrejkag
Ja som podstupila CT zaludka a nevedela som,ze som tehotna.Chceli ma operovat na zlcnikove kamene.Teraz som 23 tyz.Vravia,ze plod sa vyvija dobre.Je velmi aktivne.Mam ale stale strach,lebo to bol velky oziar na plod.

den22
28. okt 2011

Dobrý deň,
Ja mam podobný problem. Tri tyzdne mi meskala menstuacia a uz asi 2 tyzdne som zvracala. Kedze som nebrala tabletky, tak som sla za gynekologom, ze si myslim, ze som tehotna a ze chcem urobit krvny test. Doktor ma vysetril a tehotenstvo uplne vylucil a ani ten test mi neurobli. Kedze mi casto uz predtym meskala menstuacia, tak som mu verila. Dal mi tabletky na vyvolanie menstruacie.
Problemi so zvracanim som mala stale a tak som isla o 2 dni na vysetrenie do nemocnice. Samozrejme ze ma poslali na RTG brucha a potom aj na sono. Na sone mi zistili ze som uz v 7 tt tehotenstva. To bol sok, vobec som to necakala. Zavolali si tam asi 2 doktorov a aj primara a teraz zacali riesit, ze co dalej. Primar vybral niejake udaje z RTG a poslal ma s nimi na Urad verejneho zdravotnictva, kde mi teraz budu urcovat ake je poskodenie plodu.
Samozrejme doktora som ihned zmenila a teraz cakam ako to vsetko dopadne, ale novy gynekolog, ma ubezpecil, ze sa nemam coho obavat, ze sa to proste stava...
Okrem toho, kedysi, ked este nebolo sono, tak vsetky zeny rengenovali aby zistili ci su tehotne a bolo to v pohode

peggi
28. okt 2011

@den22 Pred 3,5 rokom som bola chorá,podstúpila som RTG pľúc,užívala som silné antibiotiká, antihistaminiká a o pár dní som zistila,že som tehotná. Moja gynekologička ma už pomaly posielala na potrat,vraj to mohlo poškodiť plod. Bola som v BA u jedného gynekológa,ktorý sa zaoberá prenatálnou diagnostikou a ten ma ubezpečil,že plod je v poriadku. O pár mesiacov sa mi narodil zdravý syn. Neboj sa,treba veriť,že všetko dobre dopadne. Držím palčeky.

den22
28. okt 2011

@peggi Dakujem, aj moj novy doktor vravi, ze sa nemam obavt, vraj ak ma plod taku imunitu a ochranu aku ma mat, tak sa nic nemoze stat, ze vraj je to nebezpecne, len ak ma plod aj ine problemy, tak dufam, ze vsetko bude fajn

slavkamesinova
14. mar 2012

Ahojte babule...chcem sa vas spitat zajtra idem na ct-cko crbtice..a neviem ci som tehotna..brala som antinu 9mesiacou..a teraz mi po antine meska menzes..doki gynekolog mi pichol injekciu na privolanie menzesu..a sliznicu v maternici mam zvecenu a doki povedal ze dostanem menzes...zatial som ho od pondelka nedostala...ako prebieha ct-cko vysetrenie a nevrolog picha injeciu do miechy?boli ste uz na takom vysetreni?dakujem

slavkamesinova
14. mar 2012

A odporucaate mi davat zuby robit zbrusit predne horne zuby pod injekciou...?

slavkamesinova
15. mar 2012

@akejka ahoj vies mi dat kontakt na toho doktora co si mu pisala mam podobne co ty...asi som tehotna a dneska idem na ct-cko chrbtice...chcela by som mu napisat...dakujem

slavkamesinova
15. mar 2012

ahojte zienky ozvite sa mi mame podobne vysetrenia ako tu vsetky pisetechchela by som sa vas spitat na otazky...dakujem ozvite sa mi PROSIM SURNE DAKUJEM...

veve39
15. mar 2012

@slavkamesinova ahoj, tento nazor daneho Dr. o neskodnosti RTG ziarenia na plod vo webovej poradni som aj ja citala - nie vsetci lekari sa vsak s takymto nazorom stotoznuju!
pokial nie si si ista tehotenstvom, CT radsej neabsolvuj...ja konkretne som potrebovala pre nalez v prsniku dost surne mamograficke vysetrenie, v Narodnom onkologickom ustave v BA a tiez som si nebola ista, ci nie som tehotna (nakoniec som bola 🙂 )
tamojsi gynekologovia - a tiez su asi profesionalne dost kompetentni, mi mamografiu (co je RTG ziarenie) v ziadnom pripade nedoporucovali a pocas celeho tehotenstva mi ju ani nevykonali...vysetrili mi nalez prsnika len ultrazvukovo
ja by som urcite neriskovala

slavkamesinova
16. mar 2012

@veve39 dakujem..a ako dietatko v tehotenstve je zdrave?a ty?

veve39
16. mar 2012

@slavkamesinova dcerka je zdrava...ja verim tiez - no caka ma kontrolna mamografia po roku
ak to nie je nevyhnutne, urcite ziadne RTG vysetrenie (cize ani CT) neabsolvuj

omnia23
16. mar 2012

@veve39
@slavkamesinova baby RTG jedenkrat dietatku neuskodi,niekedy je dokonca RTG indikovane lekarom ak potrebuje vidiet osifikaciu plodu...Radiodiagnostik zvoli mensiu davku ziarenia

slavkamesinova
16. mar 2012

@omnia23 a spitam sa RTG je to iste ako CT-Cko vysetrenie rengen?

slavkamesinova
16. mar 2012

@veve39 ahojky tak super som tume velmi rada ze je dcerka zdrava🙂budem drzat palce potom daj vediet za vysledok..A nevies ci mozem ist na EMG vysetrenie svalov..mam ist teraz stredu...neuskodi to babetku?

baklik
16. mar 2012

RTG moze uskodit plodu. mne, ked robili RTG kolien, tak mi dali podpisat papier, na ktorom bolo napisane, ze nie som tehotna...

anieli_1
16. mar 2012

baby ja ked som cakala alexa asi v 10tt som bola a som si zlomila st pod malickom na ruke a ma najskor nechceli dr ale nakoniec ma poslali ta rtg ze mi daju nejaku zasteru ci co a ked sme tam dosli tak si ma ta sestricka ci co to je zavolala na bok ze ona na mojom mieste by nesla ze aj ked mi to daju to rtg za dostava do krvi takze aj do babatka ze je to na mne tak som samozrejme nesla a mi len dali dlahu a hotovo...... 😉 takze rtg len v surnych pripadoch podla mna

omnia23
16. mar 2012

@slavkamesinova slavka tak princip maju relativne rovnaky-zdrojom RTG ziarenia je rontgenova lampa takze ano,obe funguju s RTG ziarenim.Ak uz ideme do hlbky,CT cize pocitacova tomografia je ovela presnejsia,zobrazi nielen patologicky proces ale aj jeho vztah k okolitym organom a podobne.

Avsak este som nepocula,ze by sa v surnych pripadoch indikovalo gravidnym zenam CT,ak,tak len klasicke RTG a aj to len v pripade,ak je potrebne skontrolovat osifikaciu plodu.

slavkamesinova
17. mar 2012

@omnia23 Omnia23uz tomu rozumiem ked si mi to tak pekne vysvetlila..dakujem...

omnia23
17. mar 2012

@slavkamesinova nie je vobec zac,rada 😉

veve39
17. mar 2012

@slavkamesinova co sa tyka EMG svalov, to naozaj neviem, popytaj sa Dr.
avsak nic, co nie je 100tne iste, ze sa v tehotenstve moze by som neabsolvovala...
lebo aj ked napr. na spominane RTG ziarenie (cize CT, RTG vysetrenia) existuje nazor casti odbornikov, ze je v tehotenstve OK, nie vsetci sa s tym stotoznuju
na Kramaroch v Detskej fakultnej nemocnici BA je napr. stale zakaz vstupu na RTG odd. kojacim zenam....

omnia23
17. mar 2012

@veve39 zakaz vstupu je vzdy avsak ak je naozaj nutne RTG spravit netreba podliehat hned panike,ako pisem v akutnom pripade je RTG indikovane lekarom aj ked je na druhej strane zakazane...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre