Mozzarela v tehotenstve

vejula
6. máj 2012

Ahojte dievčata. V poslednom čase mam strašnu chuť na taky polomakky syr. Starka robieva doma kozi syr, ale teda ten neprevara, takže som ho vylučila napriek tomu že mi ide prišerne na chuť (počula som že sa tak môže preniesť encefalitida) Tak som hladala nahradu, syr podobnej štruktury a najviac mi ju priopomina mozzarela, tak som sa tršoku uspokojila a posledne dni som mala každy den mozzarelu s tym že je to v pohode. No dnes ma napadlo či je mozzarela bezpečna v tehotenstve. Googlila som. Niekde sa odporuča v tehotenstve, niekde naopak pišu že by sa nemala. Niekde pišu že mozzarela sa vyraba z pasterizovaneho mlieka, inde zas že z nepasterizovaneho. Ja už fakt neviem čomu možem veriť, ked všaade pišu niečo ine. Na obale bolo pisane len mlieko, nebolo pisane pasterizovane, ale to pišu na viacerych vyrobkoch. Tak neviem. Viete mi poradiť ak sa do toho trochu vyznate?

poisonblu
6. máj 2012

ja som citala, ze mozzarela sa moze....nemozu sa plesnive syry, ovcie, kozie...a syry typu brie, camembert

aduskatt
6. máj 2012

tak ci je pasterizovane sa najskor docitas na obale vyrobku, ale myslim, ze ak si ho kupovala normane v obchode, tak ho vyrobili z pasterizovaneho kravskeho, aj ked original sa robi z byvolieho.ale kto by to tu v nasej krajine takto vyrabal, ze ano?...ja myslim, ze mozes byt pokojna

renatka100
6. máj 2012

Podla mna ta mozzarela co sa tu predava je urcite z pasterizovaneho mlieka inakby nemalammesiac trvanlivost.

vejula
autor
6. máj 2012

@poisonblu
@aduskatt
@renatka100 dakujem za odpovede. No ja najprv jem a až potom na to ma napadne si to pozreť na nete. Včera som si prave kupila velky ananas, lebo som mala chuť tak som vyjedala, a teraz som čitala že spôsobuje potraty. Bože to človek už nič nemôže jesť, alebo čo. vrrrr.

aduskatt
6. máj 2012

@vejula ale ved na kila ho nezjes🙂))

katren
6. máj 2012

@vejula nechapem, preco sa zbytocne stresujes....papaj to, na co mas chut...ved toho nejes na kila na posedenie???
ja ficim teraz na plesnivych syroch....nesmu sa...no a??? mam uz na zajtra nalozeny Hermelin a supnem na gril....ved nezjem 5 naraz.....a aj ovci syr som si dala....
ked mi je tazko, dam si pohar Coca-coly.....ani grep by sa nemal a ine ako pomarancovo-grepovy dzus som dnes nepila

renatka100
6. máj 2012

@vejula necitaj tolko aj to zabera 🙂

irriss
6. máj 2012

@vejula 😉 😉 😉 😉
Protoze Te znam, chapu Tve obavy... 😉 😉 😉
Protoze obe vime,-cim jsou obavy podminene..a proto bych Te rada ujistila, ze v tomto pripade je strach na spatnem miste..

Mam pred sebou (kvuli Tobe 😀 😀 😉 )balicek mozzarelly (znacky Santa Lucia od Galbani)
pise se v ingrediencich jen mleko, bez zarazeni😉
kazdou mozzarellu (125gr) tvori 2 litry mleka, konzumuje se studena, ale i tepla..(mne v posledni dobe chutna ta tepla)
..a kdyz bude v lednici, doporucuje se pred konzumaci vyndat a nechat odpocinout na 25min..a nebo ji zpracovavat za tepla - ponorenim do horke vody..

Ja jsem mela jedno z tehotenstvi doslova rajcatovo - mozzarellove....😉
Tak si dej, dobrou chut😉 Tobe i malemu 🙂

vejula
autor
6. máj 2012

@aduskatt tak ja neviem kolko ten ananas važil, ale bol velky a behom dvoch dni je fuč, mm mi trošku pomohol ale viac som zjedla ja... Tak snad bude všetko ok

@katren
@renatka100 a dakujem. KEd človeku to neda, aby nahodou niečo nepototo.... Chapete.... Ale zas je aj na uvaženie, či tie informacie na tom nete su vôbec pravdive 😖
V každom pripade vam dakujem za podporu 🙂

aduskatt
6. máj 2012

@vejula na kila som myslela 10 kg denne.proste ak mas chut, v rozumnej miere si dopraj, urcite to je lepsie, ako keby ta malo roztrhnut od jedu, ze mas na nieco chut a nedas si🙂

latvia
6. máj 2012

@vejula v tehotenstve sa moze vsetko, aj plesnive syry aj vsetko ostatne, pokial mas istotu ze je to cerstve.ja som vynimky v jedle nerobila. vedela som ze nejem nic stare a po zaruke

vejula
autor
6. máj 2012

@irriss dakujem moja 😵 IDem ja už spať, bo ma oči režu. Tak bru nocku. Snad je všetko v poriadku 🙂

evka4
6. máj 2012

@vejula negoogli tolko a bude sa ti lahsie zit 🙂
k tvojej otazke - vzhladom na trvanlivost mozzarely v obchodoch nepredpokladam, ze by bola vyrobena z nepasterizovaneho mlieka, cize v primeranom mnozstve si ju podla mna kludne daj.

majca424
6. máj 2012

@vejula joooj, daj si to, na čo máš chuť 😉 ved to na čo máš chuť, si pýta drobček, nie? 😉 🙂 a určite aj to čo je písané, že by sa nemalo, tak v malom množstve určite neublíži 🙂

aaddeelliinnaa
6. máj 2012

@katren ..presne tak....uplne s tebou suhlasim...aj ja som tehu..a vzdy si doprajem,na co ma chut...mnam 😉
dnesna doba je hrozna....vsetko je skodlive,zle...take potraviny,onake potraviny,take plienky,onake plienky...take mlieko,onake mlieko.....kde su tie casy,ked sme nad takymi problemami ani neuvazovali 😉
zlate stare casy.... 🙂

alenka600
6. máj 2012

@vejula Tak samozrejme - kazdy tak ako sa citi. Niekomu skodilo v tehotenstve uplne vsetko, a tym stastnejsim neskodilo nic 🙂 Treba rozlisit to, co robi zene zle (je jej po tom blbo, palenie zahy a pod.), co robi zene zle ale nemusi to citit (zvysene riziko vyskytu bakterii v niektorych syroch, ina vaginalna mikroflora v tehotenstve vs. bakterie , atd atd) a to co ohrozuje plod priamo (alkohol...)Ja osobne jedine co som vylucila boli plesnive syry (ostatne syry vratane mozarelly som jedla), alkohol, kofein. Inac som jedla vsetko, s vynimkou konca tehotenstva, kedy som mala take palenie zahy, ze som na veceru jedla iba ladovu drt 😝 Ty vies ako citlive je Tvoje telo, kam az chces zajst v eliminovani rizik a ako sa celkovo citis - mas si strazit kazde susto a byt z toho na nervy a v strese, tak radsej si supni to, na co mas chut.
Vtedy som aj studovala ako je to s pasterizovanymi ci nepasterizovanymi vecami, az som sa dopatrala k clanku, ze v ramci smernic EU blablabla sa bryndza vo velkoobchodoch musi predavat pasterizovana (iba na salasi a pod. kupis nepasterizovanu). Ale kedze slovo "pasterizovana" ubera na nazve ten pocit, ze je to hrozne zdrave a cerstve a kvalitne, tak preto to vyrobcovia nemusia uvadzat. S ostatnymi mliecnymi vyrobkami je to asi podobne?

kathka0022
6. máj 2012

Ja vobec necitam a neriesim co mozem jest a co nie,ja si dam vsetko na co mam chut ved to nemoze ublizit ved nejem to na kila a kazdy den 😀keby som sa mala riadit tym co mozem a co nie tak to zrejme sa asi ani nenajem a nenapijem 😀😀 🙂)

digysa
7. máj 2012

@vejula Ja si trochu citam tvoje prispevky a reakacie..... ale teraz si ma skutocne zarazila tym ananasom. Tomu akoze skutocne veris, ze po jednom ananase potratis?..... 🙄 (mozzarellu ani neriesim)

Co sa clovek nedozvie na konovi..... 😒

digysa
7. máj 2012

@vejula aby si ma pochopila, co som myslela pod tym: ze si citam tvoje prispevky"- myslela som tym, ze su rozumne a k veci a logicke..... (prave preto ma toto prekvapilo) 😒

vejula
autor
7. máj 2012

@digysa možno je niekedy zle od človeka niečo očakavať. Alebo si myslieť že sa človek da spoznať cez kona... Jadna vec su nazory, druha je vnutorne rozpoloženie človeka. JA sa netajim tym že mam problem s mojim, možno aj nepodostatnenym strachom o svoju rodinu či nenarodene dieťa... A v tehotenstve sa mi to znasobuje. JAk pri prvom tak pri druhom

pingu1
7. máj 2012

ja som jedla bryndzu aj plesnive syry, ale to fakt len z casu na cas

vejula
autor
7. máj 2012

@latvia
@evka4
@aaddeelliinnaa
@alenka600
@kathka0022 ďakujem. JA si v podstate aj uvedomujem, že je to blbosť. Ale asi aj pod vplyvom tych hormonov ma človek pocit, že musi byť opatrny aby niečo nepokazil. Aj ked viem, že strachom babu možno ubližim viac ako samtonou potravinou. Potrebujem sa takto uisťovať 😅 Ešte raz dakujem za uistenie, ste velmi zlate. A teraz si už asi po 10 kkrat hovorim že prestanem googliť. Tak uvidim dokedy mi to vydrži 🤐 Ten iracionalny strach o moje deti je niekedy silnejší ako racionalne uvažovanie. TEda aspon u mna.
Ešte raz ĎAKUJEM

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre