Práca s chemikáliami v tehotenstve. Koho požiadať o preradenie?

pippina
17. aug 2008

Ahojte! Poradí mi niekto?Som v 15tt,pracujem v chemickom priemysle(labor.) DENNE prichádzam do styku s chemikaliami(kys.sírová,kys.dusičná,hydroxidy...... 😖 ) Dostala som info od znamej-chemičky-že v tehotenstve žena VOBEC nemá pracovať s týmito látkami....a má byť preradená. Mňa však na to v práci nikto neupozornil !!!! Mám sa informovať u prameho nadriadeného?!?! Alebo u pracovničky,ktorá ma na "starosti" BOZP ????
Ďakujem za odpovede! 😉

jaduska
17. aug 2008

A oznámila si zamestnávateľovi, že si tehotná? Treba to urobiť písomne.

V každej firme funguje interný systém inak, tak sa informuj u svojho nadriadeného, ako to máš urobiť, aby to bolo dobre

olianko
17. aug 2008

pippina musis to ohlasit zamestnavatelovi a poziadaj pisomne o prelozenie.Zamestnavatel je povinny ta prelozit.Ak by s tym robil problemy tak si vypytaj papier od lekara ...
ja som tiez robila v labaku ale s organikou 😒

pippina
autor
17. aug 2008

ďakujem,kočky!Šéfovi som to oznamila v 8tt,a to ma ešte nechal robiť nočné!!!! (sme 3 zmenna prevadzka) s tým,že až "ked budem mať matersku knižku,tak nočne robit nebudem... " 😕 a tú som dostala v 12tt. Takže ešte musím priniesť potvrdenie na personalne odd.???

ssissi
17. aug 2008

Pippina, potvrdenie - myslím, že stačí odfotený tehotenský preukaz - prvá strana. A záleží tiež od toho, akým spôsobom si to šéfovi oznámila. V zmysle zákonníka práce sa tehotnou rozumie zamestnankyna, ktora o tom svojho zamestnavatela PISOMNE informovala a dolozila to lekarskym potvrdenim. Dovtedy nie si v zmysle zakonnika povazovana za tehotnu . Teda v ramci pracovno-pravnych vztahov samozrejme 🙂 .(mozes dostat napr. vypoved ako netehotna atd...).

O tych chemikaliach by som sa poradila s gynekologom, asi ti odporuci preradenie. Som ale prekvapena, ze sa ta lekar nepytal ci nerobis s chemiou, nestretavas sa s rizikami... v prvej poradni. V praci ta na to upozornovat nemusia - nie si povazovana za tehotnu v zmysle zakona, kedze si nedolozila to potvrdenie atd.

expertka8
17. aug 2008

Ak tehotná žena vykonáva prácu, ktorá je tehotným ženám zakázaná alebo ktorá podľa lekárskeho posudku ohrozuje jej tehotenstvo, je zamestnávateľ povinný vykonať dočasnú úpravu pracovných podmienok. Ak takáto úprava pracovných podmienok nie je možná, zamestnávateľ ženu preradí dočasne na prácu, ktorá je pre ňu vhodná a pri ktorej môže dosahovať rovnaký zárobok ako pri doterajšej práci v rámci pracovnej zmluvy. Ak to nie je možné, preradí ju po dohode s ňou aj na prácu iného druhu. Ak dosahuje žena pri práci, na ktorú bola preradená bez svojho zavinenia, nižší zárobok ako pri doterajšej práci, poskytuje sa jej na vyrovnanie tohto rozdielu vyrovnávacia dávka ako dávka nemocenského zabezpečenia podľa osobitného predpisu (z.č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení).

pippina
autor
17. aug 2008

🙂 ďakujeeem za osvetu 🙂
ssissi,ten prefotený preukaz som priniesla na personalne...hned ako som ho dostala 😅 A potvrdenie im mam doniest tiež,len mam teraz gynekologa na dovolenke...
Len mi to trochu zo strany mojej priamej nadriadenej pripadá ako pekný alibizmus...nič mi nepovie,čo si nezistím,to neviem...

gapa
17. aug 2008

mne stačil napísaný list s uvedením, že som tehotná a že prikladám potvrdenie o tehotenstve - kopiu tehotenskej knižky (prefotila som stanu s mojimi údajmi a ich pečiatkou).
Ak chcú aj potvrdenie, asi im ide o čas a jeho naťahovanie. Nezabudni si dať potvrdiť prevzatie, vrátane dátumu prevzatia na kopiu tohto potvrdenia. Bez toho v prípade problémov s nimi, tažko dokážeš, že si im to v zmysle § 40 ods.6 Zákonníka práce oznámila písomne s potrebnými dokladmi.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre