Prvýkrát tehotné a všetko o našom zdraví

katka.mina
31. máj 2009

ahojte chcem založiť tuto tému , pretože si myslím ,že je tu hodne po prvý krát nastávajúcich mamičiek. stále sa bojíme či je všetko v poriadku a podobne a taktiež mame veľa otázok lebo sa hneď zľakneme ak nás viac pichne bruško a pod....a taktiež by sme boli radi ako to je u iných maminiek a ako to je všetko u lekára......

januska26
5. júl 2009

no ja som tiez v Anglicku, a mam kamosky, ktore tu rodili. Ja som momentalne bola u Midwife(porodna sestra) iba raz, ale som objednana na NT v 12-13tt. a budu zaroven aj brat krv na Downov syndrom. v 20tt takisto ako na Slovensku-morfologicky scan a potom kazdy mesiac, ale ku gynosovi sa dostane iba ta, ktora ma velke problemy..inak cely cas midwife.ja budem rodit na Slovensku, posledne dva mesiace idem tam. Inak nie je to tu az take strasne s tym zdravotnictvom, ale tak na Slovensku je to urcite o 50% lepsie...
Kedy sa da najskor zistit pohlavie dietata? a ja som pocula ze 3d scan nie je dobry pre babo...viete o tom nieco?

slovakia13
5. júl 2009

vaaaaau hathor ty uz zachvilku budes mat potom 😵 drziiiiiiim palce 😀

vejulienka
5. júl 2009

garonka ked je velmi teplo skus pit viac ja tiez skusam a hlavne ked som v praci je to asi 3l , potom stale beham .. vies kam.. 😀

slovakia tiez mi povedali aby som brala paracetamol... tu pouzivaju na vsetko...

hathor1231
5. júl 2009

ale ja nemozem 😀 ece cakame na babuskuuu 😀 😀 😀 tak pekne oddychujem a davam si pozor 😵 a sledujem cas od poslednej k dalsej kontrosky 🤐 radsej sedim doma,nech ju niekde po ceste nestratim 😅
ako sa ti spava,tiez je tam tak dusno 😲

slovakia13
5. júl 2009

dusno 😝 ale teraz prsalo cely den tak sa da 😀
inak spim jak babatko 😵 iba si trosku robim starosti koli tomu tlaku zas som mala 130/90 ja viem ze to este nie je extrem ale bojim sa 😒

vejulienka
5. júl 2009

januska moja znama vedela pohlavie uz 14tt.. ked budes mat 3D scan raz myslim si ze to neublizi babu ...

garonka
5. júl 2009

vejulienka
pre mňa je už aj 2 l vody veľa 😀 celu noc vstávam a beham na wcko ako blazniva, potom sa nevyspím a do rána sa len prehadzujem inač bojím sa spať pri otvorenom okne aby som neprechladla ale chladí ma saténové pyžamko 😀

hathor1231
5. júl 2009

neboj, ja som sa tiez velakrat vala,ze skolabujem a tak... potom prisli ine starosti a na tlak sme si zvykli 😉 isto sa ti to upravi,ak to bude dlhsie trvat,tak s tym isto nieco urobia,neboj 😉 😉 😉
ja sa fakt chystam,lebo straaasne vela spinkame,tak si myslim,ze zbierame silu na den D 😀

januska26
5. júl 2009

Vejulienka,

a kedy sa da najskor ten 3d scan spravit?kedy sa mozem spytat tu v UK, ze by som to chcela?

januska26
5. júl 2009

A inak baby ja mam stale uz tusim dva mesiace, nie kazdy den ale tak striedavo, 37stupnov teplotu...niekedy aj 37.3.je to ok?

vejulienka
5. júl 2009

garonka ja spavam pri pootvorenom okne ale niekedy mam pocit ze mi to nepomaha... mna to behanie preslo asi po 14tt a teraz sa to trosku vracia... ja som tak leniva v noci vstat... pracujes? ja este hej ale citim ako mi sily ubudaju a to este teraz posledne 2 tyzdne som mala nadcasy takze som robila 12hod denne.. ..ale uz len 3 tyzdne do dovolenky takze si trochu oddychnem....

vejulienka
5. júl 2009

januska 3D scan je najlepsie robit ked babatko uz je rozvinute aby si mala naozaj pekny zazitok stoho aby si videla vsetko do detailov ja by som si ho dala spravit okolo 22tt alebo neskor.. tu v uk platis okolo 80 libier zalezi od spolocnosti ... v nemocnici ti ho nespravia aspon ja som sa stym nestretla...ja som si nasla na internete kde je najblizsie mesto kde to robia...

maja177
6. júl 2009

baby, no ked tu tak citam o tych vasich chutkach, tak nik nejedol to co ja : 😀 ja som mala maniu na cibulu, cibulu som jedla ku vsetkemu, ked som mala mäso s ryzu, ktomu do ruky cibulu a zajedala som. k polievkam tak isto. aaa najlepsia dobrota, marhulovy kolac a samozrejme k tomu cibula...a snicle s dzemom, to je moje 😀 vsetci sa mi smeju, ale ja si nemozem pomoct, mne sa to tak jednoducho ziada.

hlava ma neboli odkedy vypijem dve dvojlitrove flase mineralky denne 😀 voda mi zacala hrozne chutit, a ani nenapucham stoho, dokonca som za posledne tri tyzdne nic nepribrala 😅 keby to tak chcelo byt do konca hehe lebo tych 15 kilov na vyse uz je dost...a to som este len v 32 tt. vy ste na tom ako s vahou?

majakuk
6. júl 2009

ahoj, ja dnes zacinam 29.tt a dodnes som pribrala 8kg. a chute? tak na tomto sa bavime s muzom od pociatku mojho tehu, pretoze ja som tehotna a on ma chute 🙂 ale mne zachutili nektarinky, to je asi jedina vec, ktoru musim doma mat "pre istotu" po ruke, denne zmlsam asi 4-6ks. 🙂

monika131
6. júl 2009

ahojte. Ja zajtra začínam 20tt a už som pribrala 8kg. Ale to je tým, že ja som prvé tri mesiace a vlastne ani teraz vôbec nezvracala.
A nejaké zvláštne chute?
Tak u mňa nič extra, ale potrebujem mať každý deň niečo od mäska, tak isto vypijem asi 3litre vody a tiež mi chutia nektarinky a broskyne podobne ako tebe majakuk. 😅

majakuk
6. júl 2009

monika, mne byvalo prvy trimester dost zle, ale tiez som nezvracala (ani raz), za prve dva mesiace som napriek tomu schudla 4kg, ale to kvoli tomu, ze som sa moc neprejedala - teda jedla som len z nutnosti a to asi 3x denne a malo. Zacala som naberat asi v 18.tt tak cca 1kg za dva tyzdne. Inak pitny rezim mi robi celkom problem, pretoze nedokazem vypit denne viac ako 1,5 l vody. Obcas to natiahnem na 2 l, ale to je skor vynimka. 😒

monika131
6. júl 2009

Tak ja som zasa počas prvého trimestra musela jesť stále, pretože keď som bola hladná, tak mi bolo zle, a za ten prvý trimester som pribrala 4kg, teraz to už ide postupne. Každý mesiac cca 2kg. A ja s tým pitným režimom nemám problém, pretože keď málo pijem, tak ma hrozne bolí hlava. A teraz v tých horúčavách, dupľovane. Ale 2 litre denne, tiež nie je zlé, horšie by bolo keby to bol sotva liter. 😎

majakuk
6. júl 2009

moni, v kolkom si tt?

majakuk
6. júl 2009

ááá, nasla som si to vyssie... 🙂 takze 20.tt 🙂

monika131
6. júl 2009

majakuk - a už viete čo to bude?

majakuk
6. júl 2009

áno, moni, budeme mať chlapčeka 😀
ty ešte asi nevieš, čo? alebo sa mýlim??? Mne totiž na sone v 20.tt nevedeli povedať, pretože Štuplíček sedel a nechcel sa ukázať. Tak som v 25.tt skúsila ísť na sono bez vedomia môjho Dr. a bez problémov ma vzali, otočený už bol hlavičkou dolu, takže bolo "všetko" krásne vidieť... 😀

andrejusa
6. júl 2009

Ahojte, som tu prvý krát, tak vás všetky zdravím... super, že takéto stránky sú, lebo mňa tiež každá zmena hneď vystraší a takto aspoň môžem hneď utekať sem a popýtať sa skúsenejších. Ja som práve dnes bola na druhej kontrole u dr, som v 7t., ale je to ešte veľmi malinké a nepočuť ešte srdiečko. Môj dr. dáva knižku až keď sú už počuť ozvy... ja som si myslela, že som toľko pribrala, lebo dosť nohavíc je mi na bruchu tesných a tu čítam, že je normálka byť nafúknutá, tak zas ďalšia vec pre ktorú mi spadol kameň so srdca. Ja som celkovo bacuľa a ešte keď moc priberiem.... juuuj, hádam nie. Chodíte aj na tie dychové cvičenia? odkedy sa to začína? Ináč čítala som že tiež veľa z vás netrpí žiadnymi nevoľnosťami... ja tiež nie, až mi je to divné. Ešte som ani raz nevracala, namám zatiaľ nejak zmenené chute, iba vyhladávam kyslé. A ani sa zatiaľ neprežieram, nemávam také nálety na chladničku. Sem tam mi je tak... divne, zvláštne, neviem to definovať. Neviem sa uložiť, mávam zmeny nálad a som hrooozne precitlivelá. Kedy je už vidieť či to bude chlapček alebo dievčatko? 😵

slovakia13
6. júl 2009

andrejusa
mne zacalo byvat zle az v tom 9 tt a prestalo v 14-15tt ,ale moznobudes patrit medzi tie stastne a ziadne tehu nevolnosti nebudu 😀 pohlavie zavisi ako je babo otocene,ak ma super poziciu ,tak dievcata tu pisu ,ze im povedali uz v 14 tyzdni,ale normalne je na morfologickom usg v 20tt gratulujem k tehu 😉

majakuk
6. júl 2009

vitaj andrejusa, takže poporadí...
ja som dostala tehu knižku až v 11.tt, takže buď v pohode, inak babetku bije srdiečko už od 6.tt, čo je možné vidieť iba na ultrazvuku
ja chodím na kurz pre tehulky od cca 20.tt, učia nás správne civičiť, správnen dýchať, prebrali sme aj tehotenskú knížku - vysvelili nám čo znamenajú tie "lekárske múdrosti", posledne sme preberali prvú dobu pôrodnú vrátane toho, ako počas nej cvičiť, čo kedy robiť, ako dýchať, ako masírovať, ako "tancovať"... 🙂 ako rozoznať tie správne kontrakcie, kedy ísť do nemocnice..., ďalej nás čakajú zvyšné doby pôrodné, video, výučba dojčenia a starostlivosti o novorodenca. Hlavne pre prvorodičky je to vynikajúce a všetkým to vrelo odporúčam. Kurz stojí cca 2.100,- Sk, z čoho niektoré zdravotné poisťovne preplácajú väčšinu, takže ja som platila vlastne iba 500,- Sk. 😀
Pohlavie dieťaťka sa dá presnejšie určiť od cca 19.tt - ak je správne otočené... 🙂 sú prípady, kedy to Dr. dokáže aj skôr, ale to sú skôr výnimky.

andrejusa
6. júl 2009

ďakujem za gratuláciu. Ja som tiež taký strachoprd a všetko ma hneď vydesí. Je to normálka, aby mi v 7 týždni ešte nebolo počuť mimčo? mám veeeľmi milého doktora a ukazoval mi to na sono a meralo to možno 0.5cm...? asi tak. Ultrazvuk je to isté čo sono? aj na sone bude počuť, alebo vi´dieť biť srdiečko, že? na tie kurzy pre tehulky sa určite prihlásim, ďakujem za dôležité rady, 🙂

majakuk
6. júl 2009

andrejusa, robíš si zbytočné starosti, to, že v knižkách napíšu, že srdiečko bije od 6.tt ešte neznamená, že pri každom sone (ultrazvuku) to Dr. dokáže zachytiť. Dosť záleží aj od kvality sona (ultrazvuku - pretože je to ten istý prístroj, iba ho každý volá inak). Je to vyšetrenie, ktoré sa robí pomocou zvukových signálov, ktoré sa púšťajú do tela. Tieto zvuky mi nepočujeme, nakoľko sú moc "vysoké" laicky povedané... 🙂 Ale bábätku neškodia, tak sa neboj. Tvoje bábätko je určite v pohode. 🙂

majakuk
6. júl 2009

andrejusa, ak chceš vedieť čo sa deje v tvojom telíčku, ako postupuje vývoj bábätka, určite si pozri stránky:
http://tehotenstvo.academy.sk/
http://www.tehotenstvo.eu/
http://www.starostlivostodieta.sk/tehotenstvo.html

nájdeš tam veľmi veľa užitočných informácií, mne to veľmi pomohlo - psychicky, som totiž od 9.tt doma a tak som nemala možnosť získať info iným spôsobom ako surfovať po nete 😒
snáď si tam nájdeš to, čo potrebuješ 🙂

monika131
6. júl 2009

majakuk - no aj my už vieme, že to bude chlapček, bolo to krásne vidno už v 19tt, keď som bola na sono.
Manželíno sa z toho vytešuje, ale aj ja som rada. Nám to bolo vlastne jedno, lebo je to naše prvé bábo. 🙂 🙂

A asi ma včera aj prvý krát kopol. No neviem, čo to bolo ale bolo to niečo. Dnes sa to zatiaľ ešte nezopakovalo.
Možno keď prídem domov z práce a budem sa na to viac sústrediť, tak to zacítim znova. 😀

majakuk
6. júl 2009

Monika, tiež som pocítila prvé pohyby v 19.tt. Boli to len také "bublinky" stúpajúce k stene bruška... 🙂 No veď počkaj, ešte si tých pohybov užiješ... 😀 je to neuveriteľne krásne, však?? Konečne cítiš spojenie s bábätkom, cítiš, že opätuje tvoje hladkanie, tvoje rozprávanie... 🙂
Už máte vybrané aj meno? My máme zatiaľ "top rebríček" - Vojtech, alebo František... 🙂

monika131
6. júl 2009

majakuk - no zatiaľ to nemôžem identifikovať ako pohyb, lebo sama neviem, čo to vlastne bolo, či to bol kopanček, alebo čo. Keď sa to bude opakovať, tak potom veselo prehlásim, že bábo sa ozýva, že už kope.

A meno máme - u nás zasa vedie Bruno alebo Makrus. Ešte uvidíme. 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre