Prvýkrát tehotné a všetko o našom zdraví

katka.mina
31. máj 2009

ahojte chcem založiť tuto tému , pretože si myslím ,že je tu hodne po prvý krát nastávajúcich mamičiek. stále sa bojíme či je všetko v poriadku a podobne a taktiež mame veľa otázok lebo sa hneď zľakneme ak nás viac pichne bruško a pod....a taktiež by sme boli radi ako to je u iných maminiek a ako to je všetko u lekára......

ankiki
3. apr 2011

@wieruss Ahoj, vďaka za info, ani ja som netušila, že je ich viac 😅 . Skúsim sa zatým pozrieť 😉

gazovicka
4. apr 2011

@pancuska neboj, hlavne ze si bola u doktora... ozaj ten kludovy rezim dodrzuj.... lezkaj a nechavaj sa obskakovat...

afra
4. apr 2011

@anjelaa este neviem, pojdem zajtra k doktorovi. ale nie som moc stastna. priatel mi vcera povedal, ze dieta mu pokazi cely zivot a ze ho nechce vobec. ze nan nie je pripraveny a nechce si pokazit zivot a vsetko co chce dosiahnut. chce byt so mnou,ale babo si mam dat prec. :( takze som preplakala celu noc. och

chirabell
4. apr 2011

@afra dnes som citala jeden zaujimavy clanok v mamickovskom casopise, tiez jedna zienka riesila ci ist alebo nie na potrat, ze uz ma 2 deti a 3 nezvladnu a manzel jej to navrhol...ta pani co na nu reagovala uviedla vela dovodov, preco na potrat nejst...jeden pre mna najpodstatnejsi je ten, ze to zenu dobehne casom, sny, vycitky, a tak. A casto to vedie k rozpadu vztahu, lebo zena to podvedome vycita muzovi, ze ju nepodoril a tak...tak si skus hlavne sama pre seba, bez ohladu na otca dietata zodpovedat par otazok. Chcem to dieta? Dokazem zit s pocitom, ze som sa vzdala jedinecnej sance byt matka? Dokazem zit s partnerom, ktory vobec nechce dieta? Vies, nech je nasa rodina akakolvek, vzdy nas podrzi, viem to z vlastnehj skusenosti, aj ked neslo o dieta. Ak si na otazky odpoveis tak, ze dietatko chces, neries partnera, uvidis, ako sa zachova ked mu oznamis ze si dieta nechas. Ak vas opusti, nestoji ti ten clovek ani za slzu, pisala si ze ste spolu kratko, neviem akosi stara, ale potrat je vazny zasah do organizmu a hoci sa teraz zdas zdrava, moze sa stat, ze to bude tvoja jedina sanca na dieta, ale to dopredu nik nevie. To ukaze az zivot. A neboj sa, ze by ste ostali sami, je vela muzov, ktorym dieta nevadi a radi ho prijmu za svoje, ak jeho biologicky otec ho nechce. Alebo mas moznost este ho donosit, porodit a dat do hniezda zachrany, ak uz vazne trvas na vztahu s partnerom a nechces dieta...pisem ti to preto, ze vela veci si dobredu neuvedomujeme, no su zeny, ktore nam mozu svojimi skusenostami a zazitkami pomoct, aby sme neurobili taku istu chybu. Nepisem ti to z pohladu agitacie za babatko, aj ked samozrejme, ja by som na potrat nesla, ale z pohladu zeny, co to s tebou moze urobit, ako ta to moze poznacit a nie len teba, ale aj vas vztah a pripadne dalsie deti, ak by si raz predsa len mala. Vraj si nesu pecat potratu a su uzkostlivejsie ako deti matiek bez tejto skusenosti a tiez vraj je problem s naviazanim na matku, ze ten vztah nie je taky idealny...tolko teoria. Drzim palceky pri rozhodovani, hlavne sa rozhodni podla seba, nie podla partnera. On to tehotenstvo nebude prezivat, ani tie pocity po zakroku, ani to nebude zasah do jeho tela, ale do tvojho. Tak vela sil prajem a podla moznosti cistu hlavu pri rozhodovani 🙂

gazovicka
4. apr 2011

@afra drzim moc a moc palce.... tvoju situaciu ti vobec nezavidim... pri rozhodovani je nalepsie si v klude bez emocii sadnut a napisat si vsetky za a proti. mozno ti to pomoze... zelam vela sil pri rozhodovani...

afra
4. apr 2011

@chirabell
@gazovicka Sme spolu 8 mesiacov. On ma velmi lubi a ja to na nom vidim, ale neplanovali sme to ani jeden. davali sme si pozor a stalo sa. ja mam 26 a on je odo mna mladsi. A povedal mi, ze on sa toho co vo mne rastie boji, lebo to nechce, ze sa na to neciti. Strasne mi ublizili jeho slova, lebo ani raz sa nespytal, ze co chcem ja a ani ho netrapi co bude. Ja sa bojim potratu a aj sa bojim ostat sama bez neho..... no uplne som sa psychicky zlozila. Ale snazim sa neplakat a nebyt rozrusena kvoli miminku. Zajtra chcem ist k doktorke a som zvedava, ci uz nieco bude vidno a ako dlho som tehotna 🙂 Ale je to hrozne, lebo som sa tesila na to, ze ked budem raz cakat babo, budeme sa tesit z toho obaja a teraz toto :/ Ale hadam sa to nejako spravi a bude fajn 🙂 dakujem baby

chirabell
4. apr 2011

@afra moj synovec ma 19 rokov (ja mam take trochu viac starsie sestry, takze ich deti su odomna len o par rockov mladsie) jeho priatelka ma 17, obaja este neskoncili strednu skolu, on maturuje tento rok, ju este par rokov caka. Brala vraj HAK a napriek tomu v auguste sa im narodi babatko. On to najskor tiez odmietol, povedal ze ak si to necha tak sa s nou rozide. Ona si postavila hlavu a povedala ze si to necha, lebo maju v rodine nejaky problem zeny a aj ona je jedinacik a jej lekar povedal, ze ak by sla na potrat, uz by viac dieta mat nemohla. Chlapec sa z toho chvilu spamataval, no teraz sa na babatko tesi s nou. Ona dostala podporu mamky (rodicia su tusim rozvedeni) a jeho doma tiez nezabili. Neberu sa, kazdy bude zit so svojou rodinou, byvaju cez ulicu, takze budu vraj cez tyzden u kednych a cez vikend u druhych. Obaja chcu na VS, a vzhladom na vek, financne su zavisli od rodicov. Chlapec sa rozhodol ist na VS dialkovo a popri tom robit, ona si individualne dokonci strednu a potom sa uvidi. Stale mas pocit, ze tvoja situacia je neriesitelna?
Afra, vies...muzi sa deti boja, ak este nie su vo veku, ze po nich tuzia, ale ak tvoj priatel nie je bez srdca, prijme malicke a neopusti vas. Ak to srdce nema, tak ti bude z dlhodobejsieho hladiska lepsie bez neho. Ja som ukoncila vztah po 9 rokoch len preto, ze moj byvaly partner nechcel deti...zo zaciatku mi to nevadilo, boli sme mladi, ale nechcel ani neskor, ze az dom postavime a stale nejaka vyhovorka...nakoniec z neho vyliezlo, ze nikdy, ze on sa neciti na rodinu. Nebolo to lahke, ale dnes mam po svojom boku skveleho muza a tesime sa na babatko....
Chcem tym len jednoducho povedat, ze ber ohlad hlavne na seba, co chces a citis ty...

martinafin
4. apr 2011

@afra...mozno ti to co sa stalo mne pomoze,mozno nie...
S priatelom,ktory mal vtedy 33rokov,bol zenaty aj ked so zenou uz dlho nezil,som otehotnela 27.12.2009 (po rocnom snazeni!).Ked som sa to dozvedela-22.01 bola som neskutocne stastna, napriek tomu ze som mala len 22 rokov a odrobene len 3 roky a nic nenasetrene. Ked som mu to povedala bol prekvapeny az v rozpakoch a velmi nervozny a dost nahnevany.Zili sme spolu v podnajme. Mama ani nikto nevedel o nasom vztahu,ani to ze byvame spolu,bol to jej zamestnanec a bali sme sa to povedat mojej rodine.
V tej dobe som bola zamestnana v 2 pracach.Chodila som z roboty do roboty a bola som bez 1 dna volna.Z jednej prace som teda odisla a v druhej,kedze som bola este v skusobnej dobe,som dostala nato po tyzdni vypoved z "neznamych pricin". A teraz ku tomu hlavnemu-ja som nutene ostala mesiac doma lebo som bola na smrt vycerpana a nerobila som temer nic ine len spala a jedla. On zakazdym ked prisiel domov sme sa rozpravali.Stale som pocuvala dookola len jedno,hoc nemal peniaze na ine ale na potrat by zohnal,dieta prislo dost nevhod a nemozeme si ho dovolit.Musis ist na potrat neboj sa ja tam budem s tebou,nikto sa o tom nedozvie...tie moria slz co som preliala cele dni ked nebol doma som sa triasla,plakala a rozmyslala,ist ci neist... vyslovene ma denne tyral aby som ho pochopila,ze sa to neda a hovorili mi to aj jeho kamarati a znami,Mame cas do 12,tyzdna tehotenstva,to sme vedeli obaja,ale ako male rastlo a ja som ho videla nemohla som.Povedala som,ze ho nepotrebujem,ale dieta si necham,ja na ziaden potrat nejdem!!!Uz nemohol nic povedat,uz to nebolo mozne a tak to prijal a potom sa uz aj tesil.

A teraz to najhorsie......Moj doktor mi UTZ robil naposledy v 8.tt potom ma vysetroval iny( tento nemohol robit UTZ),lebo moj Dr. bol vazne chory. som bola v praci a kedze som zacala slabucko krvacat,kedze som sa nachodila po schodoch az az,nasadil mi Duphaston. Bola som v 15.tyzdni tehotenstva a priatel chcel ist so mnou k Dr, aby videl male aj on. Isiel robit UTZ zhora a nevidel dieta,tak ho robil zdola a vtom to povedal,dietatku nebije srdiecko.... Mne sa zrutil cely svet,tie zdravotne problemy trvali potom skoro 3 mesiace...Proste musela som ist na kyret. Dieta prestalo vraj rast okolo 8 tyzdna ale potrat sa nezacal, samovolne sa zacal az nad ranom ked som mala ist na zakrok....ostatne ani radsej neopisujem lebo uz teraz mi je do placu...
Boh to zariadil a male vedelo ze je nechcene....

anjelaa
4. apr 2011

@afra to ma mrzí ☹ ale afra ak ty po dietati tuzis, tak si ho nenechaj zobrat! Je to aj tvoje dieta a ak sa raz rozhodnes dat ho prec, uz to nikdy nevratis spat. Ja viem, je to cisto medzi vami, ale skuste sa na to pozriet z viacerych hladisk. On je podla mna stale zaskoceny spravou o dietati a preto tak reaguje. Iste moze sa stat, ze to dieta naozaj nechce, ale prinajmesom by sa mal zaujimat o to, co chces aj ty! to sa v laske nerobi, ze sa berie do uvahy iba jedna strana. Ak ta skutocne tak lubi a chce byt s tebou, tak mu predsa musi zalezat na tom, co citis ty. Ak by ste vsak dieta naozaj nechceli, tak co tak ho donosit a dat na adopciu? jedna moja kamoska tak spravila ked ostala slobodnou matkou, ale urady ju odhovarali aby nepodpisovala papiere kym neporodi. A ked porodila a uvidela malicke, tak zmenila nazor a nechala si ho. to iste sa moze stat i s nazorom tvojho priatela. A ked nie, tak je skutocne veeela parov, ktore cakaju na adopciu uz roky. Takze takto by bola spokojnost na viacerych stranach a nikto by kvoli tomu nemusel prist o zivot, a to uz nehovorim o tom, co taky potrat moze urobit s tebou. Drzim vam mooooc palce, neunalhite sa v konani!
budem na teba zajtra mysliet, aby to dobre u doktora dopadlo a videla si drobceka 🙂

pancuska
4. apr 2011

@wieruss no tak taku alchimelku nepoznam,ale viem ze ked som nemohla otehotniet bola som u jednej liecitelky a ta mi povedala ze alchimelku nie je dobre pit samostatne lebo tak podporuje potrat a tak mi poradila pit caj gynastan ten obsahuje viac bilin.....clovek sa uci cely zivot!!davaj si pozor prve mesiace su najhorsie...... 😉

pancuska
4. apr 2011

@afra ak sa mozem pripliest,tiez by som si to dieta nechala,moja sestranica ked bola mlada mala 2 potraty a potom a uz ani teraz a uz nikdy nemoze mat deti.ja som bola teraz tiez v takom malom pripade,lebo som otehotnela az na 22den cylku alebo tak nejak a vsetko sa mi tvori neskor,zacala som cez vikend krvacat ako ked dostanes menzes a tak som sa zlakla,isla som na pohotovost a ten dr.ma nahovaral aby som si to dala odstat prec.nemohla som otehotniet skoro 2 roky a tak ked som to povedala mojmu gyn povedal ze to nepripada do uvahy,ze plod mi rastie a za tri dni sa mi nevytvori placenta........takze ja keby som na tvojom mieste urcite si to nedam prec!!!....a rodicia ti urcite pomozu,ved sa jedna predsa o ich dceru! 😉

wieruss
4. apr 2011

@chirabell @pancuska @ankiki dnes som si kupila aj tehu cajik a aj on obsahuje alchemilku zltozelenu , ak by ste chceli kuk http://www.herbar.org/databaza/14/1 😉 nebojte, isto sa nechystam nikoho otravit a uz vobec nie seba 😀 😀
@chirabell @ankiki babule a vy ste uz boli u gyndosa na prehliadke ohladom tehu ? 🙂 ja som dnes volala a ma objednala na buduci tyzden , ze nech nieco aj videme na tom utz 😅

lucinka222
4. apr 2011

@ankiki Ahoj.Ja som z okresu Nitra,ale rodit idem do TT.Kedze som este nerodila,tak chcem polohu pri porode nechat na potom.Uvidim ako to budem zvladat.Ale ked som tam bola na den otvorenych dveri,tak hovorili,ze väcsinou sa rodi klasicky na porodnom lozku,na chrbte.To lozko je polohovatelne,takze sa da trochu prisposobit.Mrkni si stranku porodnice TT.Uvidime.Ja som si nepripravila ani ziadny porodny plan-jedine,co chcem je moj manzel pri porode.Ved ked neviem,co taky porod obnasa,tak necham si v porodnici porodit.

lucinka222
4. apr 2011

@pancuska Ahoj,to mi je luto-drzim Ti palceky,nech Ti to dobre dopadne.Pekne lezkaj ,vyloz si nozicky a oddychuj.Neboj-to bude O.K. 😉

lucinka222
4. apr 2011

@martinafin Fuu,chodi mi mraz po chrbte s Tvojho pribehu.Tak Ti prajem,uz len vesele a stastne prihody 😉

femiz
4. apr 2011

Ahoj žienky, môžete mi prosím niekto povedať čo znamená -placenta na prednej stene? doktor mi to vôbec nevysvetlil, ani som sa to nikde presne nedočítala, ale znamená to niečo ako že je dieťatko otočené tvárou ku chrbtici? že nebudem cítiť, že kope? som v 22tt a ešte som necítila kopkanie.ďakujem 😉

afra
5. apr 2011

No ja si ho vziat nedam, prislo necakane, ale asi to tak malo byt. Len priatel sa tvari uz 4 den strasne,je mu zle, nespava, place.... uz som to vcera nevydrzala a som mu povedala, ze sa sprava ako uplny idiot! co by mal on stat pri mne , tak ja utesujem len jeho! ze nech si sadne na rit k pocitacu a nastuduje si vsetko o potratoch a potom sa mozeme rozpravat. Tri dni nemal snahu nic si o tom zistit, aj ked pol dna sedi za PC. A ze nech mi ukaze jedineho cloveka, co mu dieta znicilo zivot a nepovedal nic. A este som mu povedala, ze ked prisiel prvy problem a on sa zachoval takto, co bude potom? Ze mysli len na seba a ze na mna ani len nepomyslel. A ze v nom uz oporu hladat nebudem, kym nedostane rozum a nezacne sa spravat ako dospely clovek.

Som z toho strasne zufala, bol mojim celym svetom. Ale hadam to nejako zvladnem aj sama 🙂

chirabell
5. apr 2011

@wieruss no ja som mala uz davnejsie termin kvoli preventivke na 11.4, tak uz som to nemenila a v pondelok pojdem, to bude akurat 5+5 tak neviem ci nieco bude uz vidiet, ci nie...podla knih by uz malo byt aj srdiecko (21 po odplodneni, ja budem teda 26 uz) ale co som citala tu na MK, tak baby vraveli ze vacsina srdiecko pocula az neskor, v 6-7tt, tak uvidime, co a ako...v najhorsom si spravim vylet na gyndu o tyzden dva opat 🙂

chirabell
5. apr 2011

@afra urcite zvladnes drzim palceky 🙂

afra
5. apr 2011

@chirabell dakujem, drzim palceky aj vam 🙂

kinka555
5. apr 2011

@femiz ahoj, aj ja mam placentu na prednej stene, neboj sa neni to nic 🙂 nic ti nehrozi ani babätku, budes citit vsetky pohyby a poloha dietatka nezavisi od polohy placenty, jedine co môze prekazat tak nebudes dobre vidiet dietatko na 3Dsone, pretoze placenta bude robit tien na babätko. My sme boli na 4D a nevideli sme takmer nic, stale bola tvaricka rozmazana ale hlavne ze nasa malinka je v poriadku, ved ju uvidime uz ochvilku nazivo 🙂 aj vies co cakate? drzim palce

zora256
5. apr 2011

@ankiki Ahoj!Aj ja mám občas strach.Lenže ja Verím,že Pán Boh mi chce len to najlepšie,keďže nám sa nedarilo otehotnieť 2,5roka a už nás aj na umelé oplodnenie posielal môj gynekológ,keďže môj muž mal len 50% pohyblivých spermií,a tak Verím,že toto dieťatko má byť človekom v našom živote,ktorý nás má formovať,na takých akých nás chce mať Pán.Tak preto som v kľude a beriem to celé pohodovo aj keď je to naše prvé.veľmi veľa časopisov som prečítala od nášho začiatku manželstva,to už je 3,5roka asi preto,že viem čo mám asi tak očakávať,a mám aj 9ročnú sestru,tak viem čo ako chodí.Čím viac človek vie,teoreticky,tm je kľudnejší.A tý čo už majú aspoň jeden pôrod za sebou tak sú tiež kľudnejší.Skús veľa číať aj cez net,najmä čo ťa zaujíma okolo toho celého a bude Ti lepšie.Ja chodím na najmama.sk,sem,mamaaja.sk prenology.com a aj na sprievodcaporodnicami.skTak sa poobzeraj.A príjemné tehu! 😉

zora256
5. apr 2011

@lucinka222 Ahoj!
Tak Ti gratulujem,to je krásne a zrejme je Ti aj dobre,že len 10,5kg si pribrala a predsa tá váha je dosť,aj pre organizmus.
Ja mám zatiaľ späť z 5kg 4,5kg,tak už len 0,5kg a som na pôvodnej a je to dosť na chrbticu,a to som totiž ešte ani nepribrala.Vieš s tým jablkom je tak,že sa rýchlejšie strávi ako cukor,hoci aj to je len nejaká chvíľka,a potom nás prepadne hlad.Ja keď ma chytí chuť na sladké dám si polievku a ak znovu dám si druhé varené jedlo,ovšem si dám čokoládku z lidla,chuťovo je ko kinder čokoláda a aj je len taká tyčinka cca 20g.a to mi stačí mala som aj taký čas keď som si dala za deň dve,ale predsa nie celú 100g čokoládú. 😀 Držím Ti palce k pôrodu,keďže to máš už tak blízko! 😉 Držkajte sa!

afra
5. apr 2011

Mohli by ste mi este povedat, aky je poplatok u gynekologa pri prvej prehliadke? Ci mam este bezat do bankomatu 😀

gazovicka
5. apr 2011

@afra ahoj... to zalezi od tvojho doktora... ked si objednana, vacsinou beru 9 eur...

gazovicka
5. apr 2011

@afra a som na teba hrda... dobre rozhodnutie ....

afra
5. apr 2011

@gazovicka A ked som sa neobjednavala?

pancuska
5. apr 2011

@wieruss no to je zaujimave,to som naozaj nevedela o tej alchimelke! dakujem 🙂

pancuska
5. apr 2011

@lucinka222 moj doktor sa to snazi vsetko zachranit,ale dneska v noci to bolo hruza,vecer som mala teplotu 38,3 vsetko ma bolelo a potom ma zacalo strasne krcovito boliet podbrusko a zacala som zasa krvacat,uz mam aj tabletky aj injekcie proti tomu tak dufam ze mi to pomoze,od zajtra picham na riedenie krvy,lebo mam aj vrodenu trombofiliu a tak uz to zacinam brat tak ked sa nepodari,podari sa druhy krat-dufam 🙂

adulka1981
5. apr 2011

ahojte babulky, neviete mi niektorá poradiť niečo čo vám pomohlo zostať v tom??? Nejaké čajíky, vitamíny, prípadne vitamíny pre zlepšenie spermiogramu???? Proste niečo o čom možno ani neviem??? Ďakujem🙂. Všetkým držím moc palčeky, aby ste maličké uzlíčky donosili do štastného konca 😉 .

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre