Prvýkrát tehotné a všetko o našom zdraví

katka.mina
31. máj 2009

ahojte chcem založiť tuto tému , pretože si myslím ,že je tu hodne po prvý krát nastávajúcich mamičiek. stále sa bojíme či je všetko v poriadku a podobne a taktiež mame veľa otázok lebo sa hneď zľakneme ak nás viac pichne bruško a pod....a taktiež by sme boli radi ako to je u iných maminiek a ako to je všetko u lekára......

ankiki
2. apr 2011

@wieruss Ahoj, veru, toho pobolievania podbruška si teda užijeme. Nie som tým nejako nadšená 😔 , ale hlavne, aby bábätku to nejako neublížilo a všetko plynulo, ako má 😉 U mňa sú tie bolesti hlavne nadránom, asi tá klasická ranná nevoľnosť, lebo občas sa mi k tomu pridruží aj pocit nevoľnosti a pod. Cez deň sú to len také chvíľkové bolesti.

chirabell
2. apr 2011

@ankiki hehe tak ja to mam otocene :D rano som v pohode (ak neratam to, ze nevladzem fyzicky tolko a viac posedavam), az do takej cca 14-15, to uz zacinam citit viac unavu aj brusko a vecer som odrovnana a nevolnosti prave na vecer...

dominika_sk
2. apr 2011

@chirabell to bolo tak obrazne myslene, že mimi vie čo si ma pytať 😀 myslela som to tak že to čo nam chuti si akože pyta a to čo nam nechuti nechce 😀

ankiki
2. apr 2011

@denda29 Ahoj, vieš, viem, že veľmi veľa v tom zohráva genetika, ako bábätko reaguje na jednotlivé časti jedál. Takže to, čo neublíži niekomu, môže inému zas ublížiť a to teraz nemyslím na rôzne alergény v strave a pod. Mám v rodine 3 gynekológov/-čky a všetci sa svorne zjednotili v tom, že radšej vypustiť, ak ma to veľa nestojí ( tým myslím, nej. veľké stresy kvôli tomu, čo môžem a čo nie), akoby to malo mať nej. neblahý dopad na bábo a hlavne v tom prvom trimestri, v ktorom sa nachádzam. Viem, že sú napr. povolené homeopatiká, paralen a pod., ale povedali mi, že ak, tak radšej to vydržať, pretože je to všetko také citlivé a háklivé, že si to málokto poriadne uvedomuje. Navyše porovnávali aj všeobecne mamičky kedysi a v súčasnosti,...nielenže sa celkovo posunula hranica počatia, to znamená, že niekedy bolo oveľa bežnejšie mať bábo hneď po strednej škole, ale dnes si skôr dávame v tomto načas, lebo poväčšina z nás má za sebou min. aj VŠ a až potom prichádza na rad bábo + ďalšia vec, kedysi sa naozaj viac fyzicky makalo, teraz je to zas viac o psychike. Samozrejme česť výnimkám 🙂 Vždy mi príde do úsmevu, keď počúvam svoju svokru, aj moju mamu, keď mi spomínali, ako počas tehotenstva, robili na záhrade pekne s motykami, sadili, okopávali a pod. 😀 Si to len predstavte, už poriadne brušká pred nimi, ledva sa zohnúť vedeli a robili bez slova 😀 Možno fakt okolo toho veľa "chodím", ale ja to tak cítim, radšej viac opatrnosti, ako menej 😉

ankiki
2. apr 2011

@lucinka222 Ďakujem, ... a budem sa snažiť neskôr obmedziť tú kávu, fňuk ☹ Do tehotenstva som mala bežne 2 kávy denne a teraz len jednu a čochvíľa ani jednu, ešte ma chytí absťák 😀 Polepším sa 😅

zora256
2. apr 2011

Ahojte Baby!
Bola som tu už dosť dávno asi tak mesiac.Som rada,že sme sa rozrástli.Gratulujem čerstvým tehulkám.
@lucinka222 Držím Ti palce k pôrodu aby Ti dopadlo bez komplikácií! 😉
A to jedenie dievčatá to nie mimi si píta rôzne jedlá to telo z čoho sa míňa,tak potrebuje doplniť a čo homá dostatok,tak to nám vyhodí,proste to nepotrebuje,tak jedzte na čo máte chuť.A niektoré potraviny zas ukazujú,že nejaký vitamín chýba a to treba doplniť.Ja od začiatku beriem Femibion a ten je fakt dobrý,lebo je vňom všetko čo treba počas tehu a tak jem,omnoho menej ako iné,proste sa len najem a nemusím rôzne sacharidy a neviem čo.Ja som vracala od 6tt do 17tt kým sa malé nepohlo a schudla som 5kg.Naspäť mám len 3,5kg.Takže uvážte či chcete mať moc tuku na sebe alebo budete brať vitamíny a bude priberať len drobček a placenta,maternica a plodová voda.Predsa sa aj vám bude lepšie hýbať keď nebudete mať na sebe 20kg ale len okolo 10kg.Tak to je môj názor.tak príjemné tehu! 😉

ankiki
2. apr 2011

@chirabell Ach, jaj, ani neviem, čo je lepšie. Či ráno, alebo večer 😝 Kiežby to už bolo za nami...len si hovorím, že sa nesmiem báť, akosi sa teraz pozorujem, že sa rýchlejšie vystraším. Máš len v podbrušku, alebo Ťa niekedy zabolí aj v brušku niekde v oblasti čriev a pod.? Ináč, ja tiež pociťujem slabosť, bolesť nôh, pŕs a občas aj chrbtice 😨

denda29
2. apr 2011

@ankiki ja som ti len napisala svoju skusenost. Inak aj ja som robila do 8mesiaca 🙂 a uplne v pohode som sa citila. Ja by som este robila aj v 9mesiaci ale doki ma uz nepustil 😅 . Tak to vydrz a uvidis vsetko bude v pohode hlavne nech ste zdravi 🙂

chirabell
2. apr 2011

@ankiki no ja som len na zaciatku, takze podbrusko citim skoro stale, z rana pomenej, k veceru uz viac, lebo aj unava, vraj je to tym, ze maternica reaguje na tehu a ze casom to bude lepsie a telo si zvykne...tak uvidim. No ked mi je fakt ze zle, tak to ma boli cele brucho, vcera napr to zacalo zaludkom, ked to slo von, ostali uz len krce som sa ani vystret poriadne nemohla a v crevachmi bublalo ako by som tam mala vyrivku...ale rano som vstala, a fungujem zas snormalne, aj co somdnes jedla je v pohode...no uvidime ako zas vecer bude 🙂

zora256
2. apr 2011

@ankiki Ahoj!Tak to i dnes sa okopáva aj počas tehu na dedinkách.Aj ja som už okopala kvetiny aj zasiala aj kvety aj zeleninu,už aj reťkovka mi vychádza. 🙂 Proste sa neviem zastaviť,narcisi mi kvitnú aj zlatý dážď je to krásne a pre mňa to je relax.To závisí od človeka,ja milujem prírodu a tak v nej sa cítim slobodnou a takou kľudnou.a to že vnej robím,mi dodáva energiu a pokoj na duši. 😉

ankiki
2. apr 2011

@ankiki Waw, to Ťa fakt obdivujem 🙂 Aspoň Ti určite prešlo tehu rýchlejšie. Zrejme sa veľa pozorujem...a bojím sa, aby náhodou u mňa nešlo o nej. rizikovú formu tehotenstva. Včera sme sa totižto vybrali do nák. centra a po celý čas ma dosť intenzívne bolelo podbruško, sústavne, až keď som si doma ľahla, tak sa pekne upokojilo, to ma to dosť vyľakalo 😕. Stalo sa Ti to niekedy?

ankiki
2. apr 2011

@zora256 No toto? Chcela by som cítiť takú spokojnosť. Doma máme takisto záhradku,...tu však takú možnosť nemám a ako som už aj spomínala vyššie, raz sa vyberiem na nákupy, aj to mám z toho len nepríjemný pocit, lebo som po celý čas cítila podbruško 😖 . Viem, že čo má prísť, to príde,...ale veľa mojich kamošiek už zažilo spontánny potrat 🤐 , ako to, že sa vôbec nebojíš? Ja sa musím tak premáhať, aby som sa nebála....

ankiki
2. apr 2011

@chirabell Dobrý výraz "výrivka", podarené 😀. Ďakujem, upokojila si ma, že telo by si malo na to časom zvyknúť, lebo podobne to cítim, ako Ty. Bruško mi zareaguje, aj keď, čo len trošku, že sa pozabudnem a prudšie vstanem z postele a hneď ho cítim. Okrem toho v noci občas pocítim aj búšenie srdca, či zrýchlenie pulzu, vraj by to všetko malo byť úplne normálne 🙂 Vieš, ja som si myslela, že keď som mávala poväčšine stále dosť bolestivú menzu, tak tehotenstvo bude o niečom inom, ale práve naopak. Bolesti, krátko potom, čo som nedostala menzu boli poriadne silné, na začiatku som si vzala aj Nalgesin, lebo som si myslela, že len mi mešká menza, ale ako stále nechodila, tak mi došlo, že je dosť možné, že som tehotná a testami sa mi to potom jasne potvrdilo 🙂 Už len čakám na to vyšetrenie, kedy ma lekár prijme, nech viem presnejšie, ako na tom som, hlavne, či nemám rizikové a viacmenej pohodička 🙂

lucinka222
2. apr 2011

@ankiki Veru aj ja som mala s tym problem.Ja pijem klasicku zalievanu kavu a mala som problem najst dobru"nahradu".Ale podarilo sa .Ved co nespravime pre tych nasich drobcov 🙂

lucinka222
2. apr 2011

@zora256 Suhlasim s Tebou,co sa papania tyka.Ja beriem pregnium,ale to je jedno,hlavne,ze je tam kyselina listova.A s priberanim mi to ide pekne pomalicky.Treba papat vela ovocia a zeleniny a netreba to prehanat.Lebo su tipy zien,ktore si myslia,ze musia jest za dvoch.Ja som pribrala 10,5 kila a teraz mi uz ani moc nechuti.Ale nikdy som nemala blizko ku sladkostiam a tie mi zacali chutit teraz v poslednom mesiaci.Obcas telo oklamem,ze namiesto sladkeho si dam jablko,ale aj tak po pol hodinke chmatnem po dakej cokolade.Presne ako si povedala-telo si jednoducho pyta,co potrebuje. 😉

ankiki
2. apr 2011

@lucinka222 Áno, len nájsť tú dobrú "náhradu" 🙂 Mám pocit, že tu pijú buď poriadnu kávu, alebo horúce čokolády, pivá a pod. Potrebujem však niečo medzi 😀 tou kávou a čoko a pre drobca, veru, spravíme všetičko na svete 🙂 Btw, máš nádherné fotky s malou 😉 Teším sa na to obdobie, keď mi už tak bude vidno bruško 😵

lucinka222
2. apr 2011

@ankiki Este k tej bolesti bruska.Mna tiez zo zaciatku pobolievalo,ale tak,akoby som mala dostat menzes.To trvalo tak mesiac.A potom som si vsimla,ze ked prisiel cas,kedy by som mala dostat,tak ma asi 2-3 dni pobolievalo a potom sa to stratilo.A s tym srdcom by si mala ist k lekarovi.Mne sa toto iste stavalo,az som nakoniec mavala zavraty a zistili mi srdcovu vadu.Taku malu,ale predca.Dali mi EKG Holter(to je taky pristroj,co neustale meria tlak-to som mala 24 hodin)a ukazalo sa to.Nastastie mi pomohlo len magnezium,takze nemusela som brat lieky.Vraj je to v tehotenstve normalne,lebo sa znasobuje a zahustuje obsah krvy.Ale uz je dobre a po porode by sa to malo stratit uplne.Tak si davaj pozor a drz sa.

ankiki
2. apr 2011

@lucinka222 Vďaka za radu, pomohla si mi 😉 . Určite to spomeniem lekárovi. Závraty som ešte nemala, ale rada by som im predišla. Ešte dobre, že tú srdcovú vadu máš len dočasne. Predtým som nemala také problémy, až teraz v tehotenstve. Uvidím, čo mi na to povie lekár. Keby len to magnézium, tak to je najmenej. Občas som ho brala aj normálne, lebo som mala problémy s kŕčami a na tie mi Mg pomohlo ako stvorené len preto. Ešte by som sa chcela spýtať, v každej pôrodnici dávajú na výber, v akej polohe chcem rodiť, alebo je to zväčša pevne stanovené - len v ľahu? Akú si si vybrala Ty? 🙂

afra
2. apr 2011

ahojte, ja som zistila dnes, ze som tehotna. S priatelom sme spolu len osem mesiacov a hned mi povedal, ze babo nechce :/ Och a ja neviem co robit, lebo sme to neplanovali

katrinka8
2. apr 2011

@afra - v prvom rade si ujasni Ty sama, co chces - to je najdolezitejsie. Skus popremyslat, u koho by si mohla ziskat podporu, tu budes teraz velmi potrebovat. A neboj sa, urcite ju niekde najdes, ci uz u rodicov, u kamaratky alebo niekoho ineho blizkeho. Tehotenstvo a materstvo su sice narocne veci (najma financne, ak si na to sama, ale aj psychicky), ale na druhu stranu su prekrasne a urcite sa daju zvladnut. Ak sa tak rozhodnes, zvladnes to aj Ty 😉 Ked si nechas cas na premyslanie a budes vediet, co chces robit, potom sa este raz porozpravaj s priatelom. Skus mu ponuknut nejake riesenia, urcite na nieco prides. Aj on si musi tuto situaciu premysliet, ujasnit, je to prenho tiez sok - prvotne odmietnutie moze suvisiet aj s tym mozno zmeni nazor, ked si to premysli. Urcite sa o tom este porozpravajte. Vacsinou su zistenia o tehotenstve velmi prekvapive - aj pre tehulky s planovanymi detickami. Proste tie dve // ta strasne prekvapia a v tej chvili nevies, cia si 😀 Hlavne nerob paniku a unahlene rozhodnutia a skus porozmyslat, kto by Ti vedel pomoct a podporit Ta. Ked si tuto cerstvu informaciu spracujes (par dni to trva) , budes s cistou hlavou premyslat, ako dalej. A aby som nezabudla, gratulujem a drzim paste, aby si sa rozhodla tak, aby si bola spokojna. Ak budes chciet, daj vediet, ako si dopadla 😉

afra
2. apr 2011

@katrinka8 no tak sok to bol riadny 😀 a stale je ..... ale aspon viem, co mi je 🙂 no rozhodovanie bude tazke, on jednoducho ho nechce a povedal, ze ine vychodisko z tejto situacie ani nie je. 😔 A ja si to sama neviem predstavit zvladnut ani financne a hlavne nie psychicky. Este to vieme len my dvaja. Och, no hadam to nejako poriesime. :/

katrinka8
2. apr 2011

@afra - no, vela veci sa na zaciatku zdaju byt horsie, ako v skutocnosti su. Neboj sa, poriesite to urcite. Chce to hlavne klud a cistu hlavu - co je teraz asi to najtazsie, ze? 😀 Urcite sa vsak najde niekto, kto by Ti pomohol, sama by si isto nebola. Prinajmensom rodicia urcite - ti su obvykle z vnucat riadne namakko 😉 Aj ked jasne, ze bez partnera je to tazsie, ale zvladnut sa to da. A nikde nie je napisane, ze by Ta/Vas opustil 😉

anjelaa
2. apr 2011

Ahojte, mozem sa k vam pridat?
ja som tehotna zatial velmi kratko, ale moc sa z toho tesime, ze sa nam to podarilo 🙂 ja tiez stale citim bolesti v podbrusku, ale doktor ma upokojil, ze je to normalne. Ale to sa asi bolestami neda nazvat, len citim, ze sa mi tam nieco deje 😅 mna to zatial ukludnuje, lebo viem, ze sa mi maternica prisposobuje 😵 a ze to tehotenstvo "citim" 😀

afra
2. apr 2011

@anjelaa Drzim palce, nech miminko rastie 🙂 Mna tiez boli v podbrusku. Doteraz som si myslela, ze ta omeskana menstruacia sa hlasi, ale dnesny den mi to vyjasnil!

anjelaa
2. apr 2011

@afra jéj si zlatá dakujem 🙂 som rada, ze ta bolest je bezna, teda, ze nas je viac 😉 mne sa nejako i nafuklo podbrusko, sa mi to zda mooc skoro, ale tak snad je to ok.
Dufam, ze svoju situaciu vyriesite s priatelom a vsetko bude ok. Drzim vam palce!

wieruss
3. apr 2011

@ankiki @chirabell @pancuska ahojte babule 🙂 aby som dala doporiadku to vec s alchemilkou - su 2 druhy alchemilky : obycajna-pije sa od mrsky do ovu, potom sa nema a zltozelena-ta sa pije pred mrskou a cez tehu posilnuje maternicu, znizuje riziko potratu 😉 ja pijem tu zltozelenu a je naozaj super, ked uz nahodou brusko moc hneva tak si dam a prestane to 😀 inak sa mi stalo predvcerom som sa tam rozculila (ani som si neuvedomila) a tak strasne ma zacalo pichat v brusku az som sa musela ohnut 😅 normalne som sa zlakla... 😖 inak pohodickaaaa, dnes som robila cesnakovu omacku, ako mi isla na chut joooj 😀 a zajtra idem volat dokymu , ze co a ako - dufam, ze ma objedna az po velkej noci, nech nieco na tom utz aj vidim 😀

afra
3. apr 2011

@anjelaa aj ja mam nafuknute podbrusko a tiez mi to pride akosi skoro. som si nemyslela, ze to bude hned tak vidiet. Ja som v noci ani spat nemohla, sa mi snivalo, ze som tehotna. :D

anjelaa
3. apr 2011

@afra hehe, tak to je dobre 😀 mne sa zatial nesniva. Dnes mi je poriadne blbo od zaludka, ale za to si mozem sama, vcera som zjedla celu cokoladu, taka som bola pahltna a toto je vysledok 😖 takze dnesok iba na zelenine 😝
a v ktorom si tyzdni? uz vies? 🙂

pancuska
3. apr 2011

no dievcence ja som vcera zacala krvacat bola som u dr.zatial len kludovy rezim a tak zajtra musim ist zasa k dr. asi som sa moc skoro tesila ☹ ale drzim vam palce nech sa vam to podari v pohode donosit .....

chirabell
3. apr 2011

@wieruss tak vidis, zas viem nieco nove, ja som vedela len o tej "obycajnej", moja starka sa venovala bylinkam a ta mala tiez len tuto spomenutu a aj v knihach som nasla len o tejto info...no dobre vediet :D

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre