Prvýkrát tehotné a všetko o našom zdraví

katka.mina
31. máj 2009

ahojte chcem založiť tuto tému , pretože si myslím ,že je tu hodne po prvý krát nastávajúcich mamičiek. stále sa bojíme či je všetko v poriadku a podobne a taktiež mame veľa otázok lebo sa hneď zľakneme ak nás viac pichne bruško a pod....a taktiež by sme boli radi ako to je u iných maminiek a ako to je všetko u lekára......

gazovicka
5. mar 2011

@tasiko ahoj... ani nie... nemam ziadne prejavy... dnes ma bolel akurat lavy vajecnik, obcas ma pichne v podbrusku a trosku ma bolia prsia.. stale to iste... inak nic... dnes som paradne spadla zo schodov, celu ruku mam opuchnutu.. tak som sa hrozne zlakla, moj muz este viac ☹ .. dufam, ze sa taketo veci nebudu opakovat... a tebe aj byva zle? ci tiez rovnako? to ze si doma teraz ti tusim aj zavidim... viem, ze treba peniazky, ale ked mne sa tak nechce chodit do roboty, byvam dost unavena z tych liekov, chce sa mi stale spat, radsej by som bola teraz doma v klude ako ty... 😒

tasiko
5. mar 2011

@gazovicka joj..čo by som ja za to dala chodit do roboty,aj ked viem akú únavu máš asi na mysli. 😔 dúfam že budeš ok...dávaj pozor...ja sa tiež bojím,máme dvoch psov,jeden má 50 kg,je to také nevybúrené 4-ročné šteňa,dokáže ma riadne poobúchavať o stromy...tak si ávam tiež pozor.no veď vravíš že ťa bolí vaječník,prsia trochu,únava...veď a to sú neni prejavy? však ich máš! hm...za chvíľu ti to ubehne..určite rýchlejšie ako mne..ja som celý deň doma a keď nezháňam prácu tak varím,so psami,upratat a stále dokola. ☹

gazovicka
5. mar 2011

@tasiko a ako sa stravujes? ja sa musim nutit, aby som vobec nejaku zeleninu a ovocie dala do ust... vzdy som s tym mala problem a teraz duplovane... normalne mam vycitky, ze jem velmi ale velmi malo zeleniny a ovocia... a aj uzivas nejake vitamy okrem kyseliny listovej? ja uzivam prenatal, lebo mi ho dala kamoska skoro cely, ... ju napinalo a nemohla ho prehltnut, ale mne to ide 🙂 ... no veru, davaj pozor na hafana... su nevyspytatelni....

tasiko
5. mar 2011

@gazovicka ja zbožnujem zeleninu aj ovocie...prakticky už rok a pol sa stravujem delenou stravou,a keď sa mi zachce tak si dám aj iné prílohy...mala som to nakázané od lekárov,trochu upraviť zdravot.štýl,lebo osm mala zlé výsledky a problémy.Teraz pred mesiacom som mala krv aj moč tip top,a ešte takto pred rokom by som sotva mohla darovať...takže som naučená,je to iba o pevnej vôli.myslím si že je vhodnejšie príjímať vitamíny cez stravu ako tabletky,aj keď ani dnes tá naša zelenina neni čo bývala,ale predsa.ja jem kyselinu listovú,a každý deň mám papriky,paradajky,obdeń brokolicu,karfiol,nejaké ovocie.Počkám kým pôjdem k dokimu a spýtam sa či ešte niečo treba... 😀 no naši hafani sú hypoši,stále by dačo vymýšľali..potvory 😀 Musíš sa prinútiť,bábu to nemôže uškodiť.Ale všeobecne ak nemáš rada tak daj náhradu tabletky. 🙂 ak sú v norme nemôžu spraviť nič zlé..🙂 😵

zora256
7. mar 2011

@muska4 To prejde.Takže siv 18tt?Tak je medzi nami 1.mesiac.Na kedy máš termín?Ja na 12.7.2011.Teraz má maličké kľudnejšie obdobie zo 4krát sa zobudí asi tak na 20-30minút,väčšinou spí.Ale vraj v 6.mesiaci sabude viac hýbať,neviem či mám mať ztoho radosť,alebo obavy,keďže nemám na bruchu tuk,tak veľmi cítim pohyby,a občas mi je to aj nepríjemné.Ty ešte necítiš pohyby?ja som začala už v17tt,práve kvôli tomu,že mám tenkú brušnú stenu,čo mi povedal gynekológ.Taak sa maj! 😉

gazovicka
7. mar 2011

@tasiko ahoj... ako sa dnes mame? ja som teraz v praci... mam chvilu volno... dnes ma trosku pobolieva brusko, citim ho a ako na potvoru, dala som si rifle, ktore mi zacinaju byt dost male a tlaci ma pas... 😒 inak mi je zasa fajn... 🙂 uz sa neviem dockat toho sona... musim este vydrzat, lebo uz ma zas napadaju vselijake hrozostrasne zavery ☹ keby som to citila aspon tak ako tu ostatne, ale bez tych priznakov je to na prd... potom si clovek nevie, co ma mysliet...

tasiko
7. mar 2011

@gazovicka ahoj..veď tiež máš príznaky.. 🙂 neboj...všetko bude ok...tak si povedz..keby si mala 17-18 rokov a otehotnela by si vtedy by ta ani nenapadlo že by sa mohlo niečo stať a skor by si ssa bála ako vychováš bábo a za chvíľu budeš mať bruško../alebo podobne ked by si ešte nebola pripravená alebo neplánovala/ určite by si nerozmýšľala že by sa mohlo niečo stať skôr by si myslela či si bábätko necháš.../nič v zlom,iste chápeš ako to myslím/ takže neuvažuj..za chvíľu budeš mať bruško a bude ťa tlačiť za počítačom.. 😀

muska4
7. mar 2011

@zora256 no ja mam termin vraj 2.8, ( chcela by som 1.8 na moje narodky 😀 )ale podla mojich vypoctov by sa to malo posunut viac do augusta....a co sa tyka hybania,tak ja netusim, aky presne to ma byt pocit, kedze sem-tam ma nafukuje a tak sa mi aj crievka hybu- a to sa potom tazko rozlisuje 😀 a ja pozeram, ze ty este nevies pohlavie???? mna uz s tym babky mucia 😅 kazdu chvilu...
ja mam trosku viac tuku na bruchu, tak to mozno preto este necitim...neviem...ale pribrala som uz asi 3- 3,5 kg....tak dufam, ze nebudem jak slon do 9 mes. paaa 😎

zora256
8. mar 2011

@muska4 Pohlavie neviem preto,lebo mám vpredu placentu a tá mi bábo zakrýva 😒 A už v 30tt,to nie je také presné,takže ani nebudeme vedieť,kým sa nenarodí.A starý rodičia sa s tým museli tiež zmieriť.Takže pre nás to bude prekvapenie. 😵 Ale nevadí,hlavné je že je zdravé,a keďže je prvé,tak na tom až tak nezáleží,ako pri druhom.Ja črevá vôbec necítim,a ak mi treba na veľkú,aj to viem iba stade,že ma tlačí malé dosť keď sa hýbu črevá.Ináč sú podobné tie pocity,a tie výraznejšie pohyby to je bábo,črevá až tak necítiť.A lepšie budeš cítiť pohyby v 20tt.A v 22ttuž pomenej,keďže vtedy viac spia.Aj moje sa teraz omnoho menej hýbe ako minulý týžeň. 🙂 Ale už v 6.mesiaci sa najviac hýbu.Tak som čítala,tak si to snáď užijem,tých kopancov. 😀 Tak sa majte!

lucinka222
9. mar 2011

Ahojte-ja som si kopance tiez uzivala 🙂 Teraz som uz v 35. tyzdni a poviem Vam,ze teraz je to este horsie,ako ked kopala.Teraz sa natahuje a niekedy je to az bolestive.Ale sranda je,ze sa mi hybe cele brusko.Lahnem si na chrbat a naraz sa mi spravi len velky kopcek na jednej strane brucha 😀 Keby som to nezazila na vlastnom tele,tak tomu ani neuverim.Fuu,ale aj tie noci su uz horsie.Nemozem si uz lahnut ako chcem a niekedy vstavam ako dolamana.Kedze toto bude moje prve babenko tak som zo strachu s porodu hovorila,ze nech som radcej tehotna aj 2 roky.Ale teraz sa uz tesim,kedy porodim 😒 Ale tie nocne kopanceky mi potom budu asi chybat 🙂 Ozaj taka rada,ked Vas bude v noci boliet chrbtica.To mi poradila kamoska.Treba si lahnut na bok a medzi kolena si dat vankus.Chrbtica potom tak netrpi.Mne to pomohlo 😀 Tak sa zatial majte.

chirabell
30. mar 2011

Ahojte, rada by som sa k vam pridala 🙂 vcera som nasla na teste krasne kolajnicky, tak dufam, ze kym pojdem 11.4. k lekarovi, nic zle sa neudeje a potvrdi mi to 🙂 bolo by to moje-nase prve babo

katulienka.
30. mar 2011

ahojte... nema niektora z vas zaujem o vecicky pre babatko??? mam po mojej slecne este nejake vecicky v albume za symbolicke ceny, a som ochotna sa dohodnut este aj na nisej pri odbere viacerych veci. V BA je mozny aj osobny odber. dost veciciek mame aj v modrej, nakolko som povodne cakala chlapca 🙂) ak nahodou , dajte mi vediet do ip. KATKA

marsi28
30. mar 2011

@chirabell ahoj, srdecne blahozelam 😀 😀 😀 a drzim palce nech mas bezproblemove tehulkovanie a babatko nech sa pekne uchyti a rastie, pribera.... nech mate len radost!

gazovicka
30. mar 2011

@tasiko ahoj... ako sa mame?

gazovicka
30. mar 2011

@chirabell gratulujem!!! daj vediet, ako si dopadla...

pancuska
31. mar 2011

ahojte,aj ja by som sa rada k vam pridala.Po skoro dvojrocnom snazeni a stimulaciami sa nam to podarilo.Len mi doktor zabudol povedat na co si mam davat pozor,pocula som ze prve mesiace su najhorsie,kedze cakam prve babo vobec nic neviem,zle mi vobec nebyva,ale som v prvych zaciatkoch podla mojich vypoctov 4tt..Mam strasne hustu krv pripisujem to tehotenstvu a vrodenej trombofilii a tak sa trosku aj bojim,lebo som bola oboznamena este pred otehotnenim ze mi hrozi potrat......drzte sa!!! 🙂

gazovicka
1. apr 2011

@pancuska Ty sa hlavne drz a gratulujem !!!

matonka26
1. apr 2011

ahojte vospolok 🙂 mam taku otazocku pre tie ktore su cca v 15. tyzdni..no mozu mi napisat aj tie ktore su uz vo vyssom stadiu ak si spominaju 🙂 mne robi lekar ultrazvuk na kazdej poradni a dnes som sa zobudila s tym ze mojmu malickemu na ultrazvuku nozicky vidim ale rucky nie....lebo som citala zeby ich uz malo byt v pohode vidiet...som sa zlakla inak celkom dost...prosim ak mi k tomu viete napisat vase postrehy z vasich ultrazvukov budem vdacna..nechcem zvelicovat ani prehanat ale tak neviem ako to ma byt po prve 🙂

chirabell
1. apr 2011

prosim vas o nazor, je normalne, ze ma stale boli podbrusko, nie ako vajecniky pocas ovu alebo pred MS, ale stred, ako je maternica...niekde som citala, ze boli ked sa roztahuje,ale takto skoro? nie je to neznesitelna bolest, ale citit take tlaky ako keby mi stale nieco tlacilo na plny mechut alebo ako to popisat...stahovali sme sa posledne dva dni, tak sa trochu bojim, ci som to neprehnala s aktivitou, aj ked som nenosila nic tazke....

martinafin
1. apr 2011

@lucinka222 ahoj,uz teraz ti zavidim ze sa ti to blizi....mna chrbat boli nenormalne uz teraz a to som este len 30.t.t.. a mala ma tak nenormalne kope ale neviem docoho,este si pekne sedi na ritke a tak kopance mieria do podbruska a nieco tam tak strasne zaboli ako keby som mala krce. A tie hrbolceky dobre poznam 🙂 je to celkom vtipne nie?! Nech ti vsetko dobre dopadne a drz sa,nech je babo krasne a pri porode malo bolesti a vela vela radosti 😉.

@matonka26 no na ultrazvuku je vidiet aj nozky aj rucky,len rucky su kus nenapadnejsie ako nozky lebo su mensie a tolko nimi nehybe ako s nozkami, ak mas fotku malo by tam byt vidno aj rucky,teda len take 2 alebo 1 kosticku predlaktia. Ja som tiez tie fotky musela riadne studovat a pytat sa dokiho ze co je co a kolegyne mamicky mim to aj potom podrobne vysvetlili,hlavne sa nestrachuj,malicke je urcite v poriadku...kebyze tak doktor by ti to iste povedal 🙂 tak vela radosti z tehulkovania ti zelam

martinafin
1. apr 2011

@chirabell nemaj strach,to ze ta boli podbrusko a su to niekedy az riadne krce je uplne normalne,to sa ti roztahuju vaziva maternice.....niekedy to neboli vobec a su to niekedy aj cele dni ked je bolest az taka ze mozes mat aj strach....ale je to OK 🙂 tak pekne a bezstarostne tehulkovanie

ankiki
1. apr 2011

Ahojte dievčatá, ak môžem, pridám sa k vám. Som takisto prvorodička a zatiaľ žijúca v zahraničí. O tom, že som tehotná, viem 2 týždne, takže zatiaľ ani netuším, v ktorom som mesiaci a prvé vyšetrenie ma eštelen čaká. S manželom by sme sa radi už vrátili domov, aj hlavne kvôli bábu, tuším, v 2. trimestri sa môže bezpečne letieť lietadlom 😉. Čo sa týka bolestí, som na tom podobne, takisto mávam občasné silné bolesti v podbrušku, nadránom to mávam ešte ťažšie. Našťastie som doma a tak si lebedím v posteli, koľko len vládzem 🙂 a na tie bolesti si dávam aspoň magnézium, tuším, ten sa môže aj v prvom trimestri. Radšej by som chcela byť viac opatrnejšia, ako menej. Čo sa týka jedálnička, vypustila som nepasterizované syry a mlieko, citrusové plody, bielu múku, samozrejme akékoľvek nedostatočne pripravené mäsko a silné korenia a takisto sa snažím málo soliť a piť hlavne dostatok tekutín. No aj tak sa mi stáva, že pociťujem poriadne sucho v ústach. Dúfam, že sa môže, nakúpila som si čučoriedkové a brusnicové džúsy, ktoré si riedim v pomere 1:1 s minerálkou. Mám otázočku, môže sa aj minerálka s bublinkami, alebo radšej bez? A nevzdala som sa 1 slabej kávy s mliečkom denne doobedu, lebo ináč by moja hlava hneď "zabubnovala" na boj. Ako ste na tom vy? 🙂

dominika_sk
1. apr 2011

@ankiki vypustila som nepasterizované syry a mlieko, citrusové plody, bielu múku, samozrejme akékoľvek nedostatočne pripravené mäsko a silné korenia a takisto sa snažím málo soliť. zda sa mi to chore, prepač !

kvetinka211
1. apr 2011

@ankiki ahoj, kup si kyselinu listovu a zacni si ju davat ak ju este neberies, to je pre babo teraz najdolezitejsie. Mlieko a mliecne vyrobky mozes (okrem tych nepasterizovanych), su dolezite, ved musis "postavit" celu kostru pre babatko - najlepsie su jogurty a acidko + kvalitne syry. Citrusove plody tiez v pohode, korenie tiez nevadi. Bublinky je jedno ci s nimi alebo bez, skor vynechaj prilis mineralizovane mineralky (obsahuju vela soli) - ale to sa tyka hlavne druhej polky tehotenstva, ked hrozi vysoky tlak. Biela muka babatku urcite neuskodi, ale tebe urcite prospeje ked budes jest prevazne celozrnne veci. Ja som ale v prvom trimestri mala iste obdobie ked som okrem bielych rozkov nic ine nevladala jest 😀 Celkovo sa az na par detailov netreba velmi obmedzovat, staci zdrava strava a dat pozor na pripadne infekcie (nepasterizovane syry, surove vajcia - aj majoneza a zmrzlina z neoverenych zdrojov, surove maso a ryby, zle umyta zelenina). Zelam pekne tehotenstvo 🙂

wieruss
1. apr 2011

ahojte 🙂 tak snad sa mozem pridat aj ja, pred par dnami som nasla // a presne ako pisete @chirabell a @ankiki aj mna pobolieva podbrusko 😉 inak stravujem sa normalne, praveze mi take vyrazne jedla trosicku viac chutia 😅 beriem Femibion800 a vecer si davam alchemilkovy cajik, inak normalka 🙂

ankiki
1. apr 2011

@dominika_sk Nechápem, čo je na tom choré....čo tak čítam po nete, ...tak práveže dievčatá dodržujú ešte prísnejšie 😅 ,..bielu múku len preto napr., že mám poriadne spomalené trávenie a tak, keď si dám biely chlieb, tak mi ho trávi a trávi a len sa mi poriadne bruško z neho nafúkne. Prepáč, ale nemyslím, že by na tom preto bolo niečo chorého. Nepasterizované výrobky preto, lebo pokiaľ vieš, ako sa spracúvajú takéto výrobky, tak ďalej ani nemusím vystetľovať. Navyše, pred nimi sa upozorňuje v každej knihe pre tehotné, polosurové mäso,...napr., hrozí pásomnica a pod., ináč, také vlastne nejem ani keď niesom tehotná a silné korenia, bylinky, o tom takisto píše po všetkých knihách pre tehotné, takže to je tiež jasné a veľa soli škodí na cievy takisto, aj keď niesom tehotná. Ak si tehotná, čo robíš preto, aby dieťaťko bolo fit a aj Ty s ním? Okrem psychickej pohody, prílišnej fyzickej aktivity najmä na bruško a pod.?

ankiki
1. apr 2011

@kvetinka211 Ahoj kvetinka, mliečne výrobky: mlieko, syry a vajíčka natvrdo jem, len nie nepasterizované, ale pasterizované jem všetko. Čo sa týka kys. listovej, zatiaľ ju jem len v podobe hlávkového šalátu, ale určite si teda kúpim aj v tabletkovej forme. Ďakujem Ti za všetky podnety. Bielej múke sa vyvarujem fakt kvôli tráveniu, ale celozrnné pečivo pekne pravidelne jem,aj obohatené o ľanové semienka, vieš na čo 😝 . Ďakujem za želanie, dúfam, že celé prebehne ako má 🙂

dominika_sk
1. apr 2011

ďakujem za esej 😉 ja jem to, na čo mam chuť, pretože telo si pyta samo to, čo potrebuje.ty pišeš že si to vylučila zo stravy,potom vlastne že to vôbec neješ... ja som sa neprišla hadať, len mi pride choreť tyrať sa nejakymi prehnanymi a striktnymi pravidlami mudrej knihy...nerozčuluj sa, je to len moj nazor! 😉

chirabell
1. apr 2011

@wieruss nie som si ista tou alchemilkou, ci by si ju nemala vyradit. zistim ti to, alebo skus pozriet aj tu na konovi. Viem ze pri snazeni sa pije vo faze pred ovulaciou, po nej sa uz nesmie...no a nie som si ista, ci sa po uchyteni vajicka nieco meni....inak ja si davam tiez len femibion 800, dnes som prave zacala tretie balenie, takze som ho mala aj nieco vyse mesiaca pred. Inak, nam sa zadarilo aj minuly mesiac oplodnit, ale bohuzial hned na zaciatku som prekonala sok (mali sme taku minihavarku, nikomu sa nic nestalo, len naraznik a svetlo si to odnieslo, no ja som sa tak strasne zlakla), ze telo pustilo zarodok a tak vlastne teraz sa nam prvy krat podarilo a zatial drzi...dufam, ze aj nadalej bude 🙂
V strave sa nejak specialne neobmedzujem, v podstate som mala aj pred tehu normalnu zdravu stravu, akurat trochu menej solim a hoci som cokoladovy maniak, presla ma na nu chut, jedine na horku, presnejsie na mandle a lieskovce v horkej cokolade...inak vobec. To je u mna asi najvacsia vyrazna chutova zmena a este mi ide na chut kvasena
kapusta, ale nie surova a varena, ale taka zapecena...tu by som jedla na kila :D
Ja som cajickova, tak s pitim nemam problem, len trochu citlivejsie vyberam cajik, lebo niektore bylinky sa v tehu nesmu.

chirabell
1. apr 2011

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre