Som tehotná na PN. Príde mi kontrola zo sociálky?

elinka27
3. júl 2007

ahojte,som uz od aprila zatvorena doma,nemam ziadne problemy len som mala stres v praci a kedze sa citim fit ubija ma byt zatvorena doma v takom teple.Vychadzky sa snazim dodrziaviat,ale cez vikend by som rada isla aj niekam na dlhsie kedze rodinu mam mimo mesta bydliska.Ake mate skusenosti s kontrolami?Mne zatial ziadna nebola,ale bojim sa ze pride prave ked sa omeskam co i len o par minut.Budem rada ak mi date vediet ake mate skusenosti

lola77
2. apr 2012

@dadka28 No mohla by si dostať pokutu, odobrať ti dávku za ten mesiac....
Určite nechávajú papierik. Ja som sa na to v sociálke pýtala. Oni totiž môžu prísť, aj keď máš vychádzky. Tí, čo chodia na kontroly majú len zoznam ľudí s adresami. Nemajú tam ani diagnózy, ani vypísané vychádzky. Takže ak prídu a ty nie si doma, nechajú ti lístok a ty potom musíš ísť na sociálku, že prečo si nebola doma. Zvyknú však aj informovať lekára. No a mne povedali, že by mi bloček z potravín nestačil a ani z lekárne, Na to máš predsa vychádzku.
A bolesti prešli.

aduskatt
2. apr 2012

@lola77 ale ked vychadzku lekarom urcenu nemas, tak socka akceptuje....priamo na ich stranke je napisane, ze zabezpecenie zakladnych zivotnych potreieb ako lieky a potraviny sa nepovazuje za porusenie liecebneho rezimu, pokial sa nedalo vykonat pocas vychadzok...no a kedze tie vychadzky nemam, mozem ist kedykolvek

mata128
2. apr 2012

Aj tak je to sprostost,cele ich kontroly.ja ked som bola pred 7 rokmi tehotna s dcerkou,mala som od 10do12vychadzku, 10:10som odisla na postu a dali mi listok ze u mna boli 9:45.ale moja lekarka mi pomohla,takze to dobre dopadlo.ale robia si tam co chcu.teraz jak cakame maleho som bola pn od prveho dna tehu,kvoli predchadzajucemu potratu a od 11.8. do 14.3. nikto neprisiel

dadka28
2. apr 2012

dakujem krasne,si zlata.. 🙂 🙂

lola77
2. apr 2012

@aduskatt To neviem, ako to je keď niekto vychádzky nemá...Ja vychádzky mám a bolo mi na sociálke povedané, že si to mám zabezpečiť v čase vychádzok.

aduskatt
2. apr 2012

@lola77 no ved je to tak ako som napisala, ja som sa nepytala, ja som to oznamila.nasla som to vcera na ich stranke🙂

dadka28
2. apr 2012

@lola77 tak urcite zalezi asi aj na aku babu tam natrafime,ked to ides zdokladovat...ale zas tiez neverim ze by to malo vyriesit-myslim blocek z obchodu,jasne je to ine ak vobec nemas vychadzky-tak to je ospravedlnitelne...ale my co mame vychadzky tak predpokladam ze toto by nam urcite nepreslo..
super ze ti presli bolesti,ja by som sa uz strachovala ze co sa deje..no pokial by to dlhsie trvalo 🙂

lola77
2. apr 2012

@aduskatt Veď ja som to pochopila 🙂

lola77
2. apr 2012

@dadka28 Bola som u lekára lebo som bola vystrašená, ale ukľudnil ma 🙂

aduskatt
2. apr 2012

@lola77 super🙂

aduskatt
2. apr 2012

@dadka28 no jo, ked mas vychadzky, tak mimo nich by ta mali najst doma.

dadka28
2. apr 2012

@aduskatt ved toto,len niekedy sa to neda dodrzat...mam 3rocneho syna-co neobsedi nikde a to si neviem predstavit co bude v lete,ked bude krasne pocasie aaach

aduskatt
2. apr 2012

@dadka28 chapem..........mne v tomto pripade narovinu lekarka povedala, ze sice mi nemoze napisat vychadzky, ked mam ATB, ale musela som ist prenho do skolky.tak ze ak si najdem listok, mam jej zavolat a budeme sa tvrit, ze som bola u nej

gabika1710
2. apr 2012

ja som mala kontrolu zo SP minuly tyžden vo štvrtok...prišla panička o 9.35 a o 10.00 mi začinaju vychadzky..podla mna išla na istotu, že ma vymakne,že už nebudem doma..tak dufam,že ked ma našla doma že už nepride kontrola...🙂

aduskatt
2. apr 2012

@dadka28 skus celodennu vychadzku

Dočasnú pracovnú neschopnosť poistenca posudzuje, uznáva a o jej trvaní a skončení rozhoduje ošetrujúci lekár, ktorý poskytuje zdravotnú starostlivosť v súlade so zákonom č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a zmene a doplnení niektorých zákonov.

V súlade s § 2 ods. 11 predmetného zákona ošetrujúci lekár určuje liečebný režim, ktorým je životospráva osoby na podporu liečby. V rámci poskytovanej zdravotnej starostlivosti taktiež informuje dočasne práceneschopného v akom rozsahu a či môže vykonávať bežné denné aktivity, respektíve pracovné aktivity vzhľadom na jeho aktuálny zdravotný stav.

Stanovenie vychádzok počas dočasnej pracovnej neschopnosti je súčasťou liečebného režimu dočasne práceneschopnej osoby. Rozsah a čas povolených vychádzok určuje ošetrujúci lekár podľa druhu a závažnosti ochorenia posudzovanej fyzickej osoby aj so zreteľom na diagnostický a liečebný proces v čase dočasnej pracovnej neschopnosti.

Z uvedeného vyplýva, že stanovenie rozsahu a času povolených vychádzok počas trvania dočasnej pracovnej neschopnosti je výlučne v pôsobnosti ošetrujúceho lekára, ktorý poskytuje zdravotnú starostlivosť poistencovi.

V praxi sa stanovujú vychádzky spravidla najskôr po troch dňoch trvania dočasnej pracovnej neschopnosti, v rozsahu štyroch hodín denne, vychádzky sú súčasťou liečby a sú predmetom záznamov v zdravotnej dokumentácii poistenca.

Z medicínskeho hľadiska dôsledkom každej poruchy zdravia, ktorá je príčinou uznania dočasnej pracovnej neschopnosti, je určité obmedzenie bežných životných, pracovných úkonov vrátane študijných aktivít, ktoré zdravý jedinec bežne vykonáva. Z uvedeného dôvodu je určenie liečebného režimu a tým aj vychádzok prirodzené v takom rozsahu, aby zodpovedalo charakteru ochorenia.

Z uvedeného vyplýva, že v individuálnych prípadoch, v závislosti od druhu poruchy zdravia, ak je to vhodné z hľadiska obnovy pracovnej schopnosti,
Sociálna poisťovňa v rámci vykonávania kontroly dodržiavania liečebného režimu akceptuje aj určené celodenné vychádzky. Opodstatnenosť stanovenia celodenných vychádzok môže byť predmetom kontroly posudzovania spôsobilosti na prácu, ktorú vykonáva u ošetrujúceho lekára posudkový lekár príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne. Posudkový lekár sociálneho poistenia pri kontrole posudzovania spôsobilosti na prácu vykonáva aj kontrolu diagnostického a liečebného procesu vo vzťahu k dĺžke dočasnej pracovnej neschopnosti, a tým je možné posúdiť odbornú úroveň liečby ošetrujúcim lekárom, vrátane opodstatnenosti stanovených celodenných vychádzok a ich vplyvu na trvanie dočasnej pracovnej neschopnosti dočasne práceneschopného poistenca.

fantagiro31
3. apr 2012

Myslíte, že budu chodiť aj počas Velkej noci?

rainee
3. apr 2012

Mne prisla kontrola tusim cez kazdu marodku aj cez vikend, sviatok. Vychadzky som pri beznej chorobe nemala, na nakupy chodil manzel, pre istotu. Ked som bola na rizikovom mala som neobmedzene vychadzky, tiz prisla kontrola a velmi sa tomu cudovali a teta ma este upozornila ze sa nemam chodit kupat a opalovat, no comment.

kika1111
3. apr 2012

@fantagiro31 dobrá otázka, to by som aj ja rada vedela.... 😒

fantagiro31
3. apr 2012

@rainee a oktorej ty prišli?

fantagiro31
3. apr 2012

@kika1111 napíšeme do poistovne 😀

kika1111
3. apr 2012

@fantagiro31 potom určite neprídu 😀

rainee
3. apr 2012

@fantagiro31 rozne, skor doobeda... hadam po 20tej nechodia a nechaju ludi vyspat 😉

katkarv
3. apr 2012

mne neprisli ani raz a to som bola PN od 6.12 do 6.3.ale to byvam na dedine a aj moj gyndos povedal ze ked ich neposle zamestnavatel alebo nejaky sused "dobra dusa" tak ze nepridu.Ale myslim ze som len mala stastie.

fantagiro31
3. apr 2012

@rainee aj ja si myslím, že chodia skôr doobeda, veď chodia normalne do práce. Sem tam majú asi ráziu a chodia poobede a cez víkendy. 😉

kika1111
3. apr 2012

@katkarv mne doktor povedal, že kedysi (ešte v roku 2010) nechodili kontroly tehotným na PN... no keď som si pýtala celodenné vychádzky, tak mi povedal, že také sa nedávajú, že to by PNka strácala význam..cez sviatky (v nedelu a pondelok) by som tiež rada išla preč, no mám strach.. a hned v utorok idem ukončiť PN - zákon schválnosti funguje, tak sa bojím.. som na PN od 3.1. - zatial ma nikto nenavštívil..

rainee
3. apr 2012

@kika1111 mne kedysi v 2009 prisli a mala som neobmedzene vychadzky. Mozno teraz ich uz nedavaju.

katkarv
3. apr 2012

@kika1111 ja som bola aj v roku 1998 na PN rizikovom a mala som kontrolu,lebo som byvala dve ulice od socialnej poistovne tak sa radi presli 😀

kika1111
3. apr 2012

@katkarv hehe, v roku 1998 to bolo už dobre dávno 🙂 vtedy možno fakt museli chodiť, nie len že sa chceli prejsť..

@rainee švagriná mala minulý rok tiež neobmedzené vychádzky..ale možno len preto, že jej muž je anesteziológ - tak to mala vybavené... podľa mňa chodia v závislosti od toho, v akom stave je štátny rozpočet...alebo teda rozpočet SP.. 😠

fantagiro31
3. apr 2012

@kika1111 a teraz je aký stav? Asi chodia, že 😖

kika1111
3. apr 2012

@fantagiro31 no u mňa neboli ešte...ale práve že mám obavy, že som 3 mesiace sedela doma vždy ked som nemala vychádzky, odídem v nedelu preč a ako naschvál dva dni pred koncom PN prídu.... ☹

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre