Som tehotná na PN. Príde mi kontrola zo sociálky?

elinka27
3. júl 2007

ahojte,som uz od aprila zatvorena doma,nemam ziadne problemy len som mala stres v praci a kedze sa citim fit ubija ma byt zatvorena doma v takom teple.Vychadzky sa snazim dodrziaviat,ale cez vikend by som rada isla aj niekam na dlhsie kedze rodinu mam mimo mesta bydliska.Ake mate skusenosti s kontrolami?Mne zatial ziadna nebola,ale bojim sa ze pride prave ked sa omeskam co i len o par minut.Budem rada ak mi date vediet ake mate skusenosti

nivea777
26. okt 2016

@ladynaamah nie kazdy lekar da neobmedzene.. mne dopredu povedali ze mam narok na 4 hodiny denne.

alenah31
26. okt 2016

@ladynaamah vieš ono ale záleží na akú diagnózu má PN vypísanú . Ak sa niekto otvára či krváca a hrozí potrat alebo predčasný pôrod ťažko ti Dr. vypíše neobmedzené vychádzky nakoľko to sa nedá! Nakoniec Dr. by mala problém so soc. poisťovňou ako je možné, že pri takej Dg. dala vychádzky. @petulka1504 normálne choď k tvojej Dr. nech ti napíše celodennú priepustku. Aj ja som to mala keď som sa počas PN vydávala. Mimochodom počas PN som mala kontrolu celkom 5x - doma som bola celé tehu.

patulka1504
26. okt 2016

@alenah31 ďakujem za info, niekde som čítala, že sa to dá vybaviť priamo na sociálke ale zase raz píšu tak, raz onak, na kontrolu idem až o 2 týždne ale keď tak by som mohla skúsiť zavolať sestričke....

alenah31
26. okt 2016

@patulka1504 priepustku vybavuje Dr nie soc. poisťovňa - ja som tam kvôli tomu volala. Mne ju dali v nemocnici keďže som bola hospitalizovaná a mala som ju presne na 4 hodiny - sobáš a späť🙂 Potom som to niesla do soc. poisťovne nakoľko mne sa menilo priezvisko takže sa mi menilo aj na tlačive PN a oni chceli dôkaz, že som neporušila liečebný režim.

patulka1504
26. okt 2016

@ladynaamah ja momonetálne ani nemám vychádzky asi nikoho nezaujíma, že potrebujem aj ja tehotná pohyb a čerstvý vzduch, uvidím čo mi odpíšu zo SP a keď tak skúsim zavolať sestričke, lebo vraj ona vypisuje vychádzky, ale chystám sa aj na to že vychádzky nebudem mať, lebo som počula, že niektore tehulky nemali cele tehotenstvo vychádzky a to im nič nebolo, ani mne nechcel dať doktor pn a to som mala ťažkú prácu.... ale aspoň ju mám

patulka1504
26. okt 2016

Takže je to takto, len doktor na základe môjho zdravotného stavu mi môže povoliť vzdialiť sa z trvalého pobytu - napr.isť na oslavu, ale potom musím kontaktovať SP , teda nahlásiť adresu kde sa budem zdržiavať. Takže na najbližšej kontrole to dúfam vybavím, dúfam, že mi nebude zase robiť problémy.

ladynaamah
26. okt 2016

@patulka1504 len doktor, ktorý ti vypísal PN, no tehotenstvo nie je choroba a práve kvôli nemu potrebujes vychádzky. Nechápem prečo ti ich nenapisal hneď. Teda ak si na rizikovom a nemas pn z iného dôvodu. Takúto zmenu nemusíš hlásiť soc. poist.

patulka1504
26. okt 2016

ja mam pn kvoli nevyhovujúcej práci a trvala som na pn ale on mi ju nechcel dať ale nakoniec mi ju dal na just ale bez vychádzok... uvidim o dva týždne ako dopadnem, dám vedieť 🙂

alenah31
26. okt 2016

@patulka1504 ani sa nedivím, že ti ju nechcel dať...PN kvôli nevyhovujúcej práci v tehu neexistuje. Na tlačivo PN je kolonka kde sa píše číselným kódom diagnóza - tie kódy sú dostupné aj na nete. Zrejme ti tam dal takú, aby bol krytý a nedá sa dať na ňu vychádzka. Totiž soc. poisťovňa začala vo zvýšenej miere kontrolovať oprávnenosť PN.
Ak máš nevyhovujúcu prácu prečo si nežiadala v práci o preradenie na vyhovujúcu?? Pokiaľ by zamestnávateľ také miesto nemal máš zo zákona nárok na platené voľno - čiže budeš doma a zamestnávateľ ti bude musieť posielať náhradu mzdy vo výške priemerného mesačného platu každý mesiac. Veď takto poberáš len 55% od sociálky. oberáš samu seba o peniaze.

lia09
26. okt 2016

a ako to je s kontrolami, ked som pn, ale nepoberam nic. Len som evidovana na UP a poradili mi, aby som nemusela chodit na pohovory, aby som sa dala vypisat. Ale hadam vtedy kontroly nechodia, ci?

alenah31
26. okt 2016

@lia09 ale soc. poisťovňa nekontroluje iba to či si doma oprávnene na PN ak poberáš peniažky, ale kontroluje hlavne či dodržuješ liečebný režim. Pokiaľ si na PN a ty aj na ÚP tak za teba odvádza napr. zdrav. poistenie štát. Ak nedodržuješ podmienky PN nedodržuješ podmienky ÚP, kvôli ktorým sa nemusíš hlásiť na ÚP - môžu dať podnet a vyradiť ťa. Nikde nie je napísané, že ti kontrola príde ....... ale môže, je ale tiež pravda, že v takých prípadoch akoje tvoj chodia len výnimočne - obyčajne na podnet nejakého "prajného" človeka.

ladynaamah
26. okt 2016

@patulka1504 alenah31 má pravdu s tými diagnózami... to vo som pisala ja platí len v prípade ak si na pn z dôvodu rizikového tehotenstva. Zisti si aký kód diagnózy ti tam napisal

lia09
26. okt 2016

@alenah31 a vlastne pn-ku treba odovzdat aj na socialku? Lebo ked som sa na urade pytala tej pani, ze ci mi budu chodit kontroly, tak povedala len tolko, ze oni ten papier neposielaju do socialky, ze sluzi len na ucely uradu

nivea777
26. okt 2016

@ladynaamah ja mam rizikove a proste mi povedali ze mam narok na 4 hodiny a koniec..

alenah31
26. okt 2016

@lia09 tú vrchnú ružovú časť treba doručiť soc. poisťovni v prípade ak si PN viac ako 10dní. Na základe toho ti príde list kde ti oznámia, že ti priznali náhradu mzdy počas PN XY € na deň....tebe pošlú oznámenie, že na základe toho a toho nebudeš poberať žiadnu náhradu mzdy ak teda nemáš nárok. Ale poslať to vraj treba. Na tom tlačive to píšu sa mi zdá v druhom odstavci nad tvojimi údajmi - skús si to pozrieť.

9lf9
26. okt 2016

@lia09 pokial si neni zamestnana tak nemas z akého dovodu davat PN na soc. poistovnu. Tym ze si nezamestnana mas PN vypisanu len na tlacive pre uchadzaca o zamestnanie, aby si nema ospravedlnenu neucast na kontakte pocas trvania PN, kontrola v tomto pripade nechodi so soc. poistovne ale z uradu prace na kontrolu liecebneho rezimu.

9lf9
26. okt 2016

@alenah31 ona je nezamestnana tak jej nemaju odkial chodit peniaze ze PN ma len pPN pre uchadzaca o zamestnanie

lia09
26. okt 2016

@alenah31 moj papier je iny, nie je ruzovy. Len taky malicky cierno biely. Neni tam nic o socialke, ale dakujem aspon za radu.
@9lf9 takze teoreticky z uradu by kontrola mohla prist? Nechce sa mi doma trcat ak mi nic nie je, ja sa na pn ani moc nechcem dat ale uz druhykrat mi to tak potichu radila zenska z uradu

9lf9
26. okt 2016

@lia09 ano iba z uradu by mohla prist kontrola, ja by som dolozila do spisu na urade este aj kopiu tehotenskej knizky a podnet na presetrenie by musela nahlasit daka osoba alebo uradnicka ku ktorej chodíte aby k vam sli na kontrolu

lia09
26. okt 2016

@9lf9 super dakujem pekne za radu, tehu knizku uz maju odfotenu 😉

ladynaamah
26. okt 2016

@nivea777 to nieje pravda, vychádzky má v kompetencii lekár.. pozri 6 odpoveď zdola. http://www.supermamicka.sk/rizikova-gravidita-a...

ladynaamah
26. okt 2016

@patulka1504 pozri môj príspevok nivei777 jasom mala neobmedzene vychádzky na rizikovom vypísané od mojej gynekologičky. Keď som ilustrovala net, tak aj na stránke sociálnej poisťovne je napísané,ze to má v kompetencii lekár. A je to aktuálne,pretoze dom bola takto od mája začiatku až do pôrodu v juni(24.6.)

veronikanellka171
27. okt 2016

Ahojte som pn, mala som rizikovu pravu.. pocas vychadzok chodim ako komparz do tv obcas, dostava za to 10-20€.. mam nieco zo socialnej na poste do vlastmych ruk, co myslite? Normalne mam stres to ost vybrat

patulka1504
27. okt 2016

@alenah31 ono je to všetko veľmi na dlho, proste sa mi nedá v práci momentálne pokracovať a napísal mi rizikové tehotenstvo

janamexico
25. okt 2017

@elinka27 ahojcek ja som treti meziac na pn vychadzky mam od 10-12 a 14-16 rano som.ich vobec nedodrziavala a poobede ano niekedy😆 kontrola ani raz neprisla vdaka bohu a konecne teraz 30 nastupujem na MD ale asi zavisi na miesta ja som v Ba no neviem tiez som sa strasne bala a syna doskoly musim nost 😘

ferala
25. okt 2017

Ja som taká, že keď už raz mám vychádzky, tak sa aj snažím ich dodržiavať. Jednoducho mi to strach nedovolí porušiť :(

pbarborka
2. nov 2017

Ja som bola na PN, vychadzky som mala neobmedzene, no kontrola zo socialky mi aj tak prisla a nebola som doma. Tak mi nechal papier zo socialky s cislom mobilu aby som mu zavolala a vysvetlila kde som bola.

evittam
2. nov 2017

@pbarborka A co konkretne kontrolovali pri neobmedzenych vychádzkach?🤔 Co si akoze mala vysvetľovať?

janinamojka
2. nov 2017

Prave kvoli tomuto som.nechcela ist na Pn ked ma chcel.lekar vypisat..ale.asi budem nutena,lebo uz minule sa mi tetuska na UP zastrajala ze aby som.isla.na Pn inak.ma bude musiet posielat kadetade na pohovory do zamestnania atd..

pbarborka
2. nov 2017

Chcel vydiet papier od doktora ako mam napisane vychadzky, lenze oni dostavaju duplikat na socialku koli peniazom tak vedeli ze mam neobmedzene vychadzky. Podla mna iba skusal,

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre