Som tehotná na PN. Príde mi kontrola zo sociálky?

elinka27
3. júl 2007

ahojte,som uz od aprila zatvorena doma,nemam ziadne problemy len som mala stres v praci a kedze sa citim fit ubija ma byt zatvorena doma v takom teple.Vychadzky sa snazim dodrziaviat,ale cez vikend by som rada isla aj niekam na dlhsie kedze rodinu mam mimo mesta bydliska.Ake mate skusenosti s kontrolami?Mne zatial ziadna nebola,ale bojim sa ze pride prave ked sa omeskam co i len o par minut.Budem rada ak mi date vediet ake mate skusenosti

elinka27
autor
4. júl 2007

no co sa tyka peciatky od gyndosa, zalezi od toho aky je.Ja mam doktora mimo mesta bydliska a ked k nemu idem,tak sa vzdy poflakam,ved sa vzdy mozem vyhovorit,ze som domov cestovala 😉 nevedia,ze som isla na aute.Ono cez tyzden sa to da uhrat ked vas doma nenajdu,ak mate normalneho doktora tak vas urcite v stychu nenecha,ale cez vikend sa tazko vyhovori na lekara.
A co sa tyka zmeny nahlasenia pobytu na PN co i len na par dni,je dobre si na socialku zavolat a infomovat sa na to,viem,ze kamoska mala podobny problem sama doma,manzel na sluzobke a isla k rodicom,len im musela popredu nahlasit ze bude tam

elinka27
autor
4. júl 2007

mirka zalezi od toho aku mas diagnozu,podla toho sa davaju vychadzky,mne ich dal,az ked som si ich vypytala

marcela22
4. júl 2007

Ja som bola na PNke už pred otehotnením - kvôli problémom s chrbátom. Počas liečby som otehotnela, tak ma automaticky už nechali doma. Takže celkovo som bola PN viac ako 3 mesiace netehu a až po materskú v tehotenstve a kontrolu som nemala ani raz - zo zamestnania ani zo sociálky. Tiež som sa veľmi bála, ale keďže som bola takto uveznená viac ako 11 mesiacov, iné ako riskovať mi nezostávalo...
A najlešpie je, že na PNku som nastúpila pred rokom 6.7. a teraz mám 6.7. termín pôrodu 😀

bambulka026
4. júl 2007

Ahojte, ja som na PN od 19.1. a kontrola mi este vobec nebola.
Aspon dufam... 😅
Vychadzky vobec nedodrziavam, kedze doobedu si tiez pospim a poobede o 14.00 hod. je von prilis horuco.
Ked som sa spytala lekarky ci mi ich neposunie, povedala, ze vychadzky sa davaju od 10.00-12.00 a od 14.00-16.00 hod. a viac sa o tom odmietla bavit...
Takze mi ani nic ine nezostava, iba riskovat... 😒

elinka27
autor
5. júl 2007

mylsim,ze ked pride kontrola a nezastihnu ta doma, respektive im neotvaras,tak musia nechat listok v schranke,ze tam boli a ze si povinna do urcitej stanovenej lehoty zdokladovat kde si bola.Najhorsie je,ze ja mam tvrdy spanok a uz sa mi stalo,ze som nepocula ani postarku ked zvonila,tak neviem akoby som im dokazala, ze som bola prave doma a spala?je to na hlavu postavene 😖

oliverka
5. júl 2007

Kontrolu som mala, ked som bola PN, mladik prisiel po 17,00h. Kamoska ma termin v oktobri, je teraz na rizikovom a prisli jej hned druhy tyzden o 14,00. Nespoliehajte sa, ze nepridu, nahoda je blbec. Na socialke maju zamestnanych extra ludi, ktori cely den len kontroluju. Ich cielom je nachytat co najviac tych, ktori nebudu doma "dodrziavat liecebny rezim", aby im nemuseli hradit nemocenske davky. Mna by este zaujimalo, ci chodia na kontroly aj pri osetrovnom. Mate skusenost?

lucinkaaa
5. júl 2007

Ahojte, ja som na PN som od marca a kontrolu som mala koncom juna. Prisla pani o jednej poobede ale len si vypytala papier od PN a zapisala, ze tu bola.

bambulka, mne dal lekar vychadzky od 9-12 a od 15-17 tak neviem o com to tvoja lekarka hovori?? Ja som sa pritom na tuto temu s nim ani nestihla bavit. Tiez som ho chcela poprosit aby sme sa dohodli na tej dobe kedy budem mat vychadzky, ale kedze mi ich sam dal tak ako dal, tak som nemusela ani otvorit usta. Navyse moj lekar sa ma vyslovene stale pyta, ci chodievam von, len aby som neostavala doma, pretoze prechadzky potrebujem a ak nedodrzim hodiny a prisla by kontrola, mam dat hned vediet, napise ze som bola na vysetreni u neho.

Mne ale povedala kamoska, ktorej mama robi na socialke, ze po 16tej uz nechodia kontrolovat. Tak mozno to zavisi aj od regionu.

loren
5. júl 2007

ja som bola od druheho mesiaca pn a kontrola nebola ani raz

elinka27
autor
5. júl 2007

baby tie co ste mali kontrolu a aj tie co ste nemali ake ste mali napisane diagnozy?

oliverka
5. júl 2007

Ja si myslim, ze diagnoza je uplne nepodstatna. Ked boli na kontrole u mna, chlapik mal v rukach vystup z PC s menami a adresami. Asi to bral rad za radom v tej lokalite, kam prave prisiel. Pochybujem, ze mal v hlave zoznam diagnoz s ich ciselnymi kodmi, ktore uvedza lekar. Nemocenske davky sa dostavaju bez ohladu na diagnozu. Pre nich je podstatne, ze mame byt doma a liecit sa. Z akej choroby, to ich netrapi.

elinka27
autor
5. júl 2007

oliverka,ale ved tehotenstvo predsa nieje choroba 😅

lante
6. júl 2007

Ja som dostala vychádzky hneď od začiatku, ale potom ako začali tie horúčavy som sa rozhodla napísať do soc. poisťovne a opýtať sa ako to s tými vychádzkami je. No a odpoveď je tu:

Dobrý deň,
posielame Vám odpoveď na Vašu otázku:

Dobrý deň, rada by som sa opýtala na vychádzky pri dlhodobej PN. Moja
dcéra je s rizikovým tehotenstvom na PN, má aj štandardné časy vychádzok
tj od 10:00 do 12:00 a od 15:00 do 17:00. Je možné časy vychádzok
predĺžiť?? Existujú aj neštandardné časy? V letnom období horúčav (ako sme
zažili aj posledné dni) je nemysliteľné ísť na prechádzku počas najväčšej
intenzity slnečného žiarenia. Je možné aby jej dal lekár predĺžené resp.
posunuté časy vychádzok prípadne neobmedzené vychádzky? Taktiež jej
odborný lekár - gynekológ nariadil navštevovanie profilaktickej prípravy,
ktorá však neprebieha v časoch vychádzky, môže túto prípravu absolvovať aj
mimo vychádzkových hodín? Ďakujem
S pozdravom
Soňa Pustajová

Odpoveď:
Želáme Vám dobrý deň.
Podľa § 2 ods. 11 zákona č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti,
službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a o zmene a
doplnení niektorých zákonov, liečebný režim je životospráva osoby na
podporu liečby, ktorú určuje ošetrujúci lekár.
Stanovenie povolených vychádzok počas trvania dočasnej pracovnej
neschopnosti je súčasťou liečebného režimu. Povolené vychádzky počas
trvania dočasnej pracovnej neschopnosti sú stanovené na I. diele tlačiva
"Potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti". Rozsah a čas povolených
vychádzok počas trvania dočasnej pracovnej neschopnosti určuje ošetrujúci
lekár, ktorý ich určí vzhľadom na zdravotný stav posudzovanej osoby,
diagnostický a liečebný proces. Prípadnú zmenu rozsahu a času povolených
vychádzok treba vždy konzultovať s ošetrujúcim lekárom. Následne
 je potrebné, ak so zmenou lekár súhlasí, vyznačiť ju na I.
diele tlačiva "Potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti" a taktiež
oznámiť príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne, ktorá vykonáva kontrolu
dodržiavania liečebného režimu dočasne práceneschopného poistenca.
S pozdravom

Vaša Sociálna poisťovňa

Takže mne z toho vyplýva, že vychádzky môže lekár určiť aj inak ako sú štandardné časy, pretože sú súčasťou liečby a tú stanovuje lekár.
Takže som si to vytlačila, zobrala ku gyndošovi a on mi napísal lístok pre obvoďáčku aby mi na PN-kovou papieri zmenila poobedné vychádzky na čas od 16:00 do 19:00. Takže vidíte ako to s tými vychádzkami je.

lalupa
6. júl 2007

lante, dakujeme za info 😉

lalupa
6. júl 2007

mna by velmi zaujimalo, ako je to pocas vikendov? pocula som rozne nazory...

elinka27
autor
6. júl 2007

no ja som dnes volala do socialnej poistovne ako je to so zmenou adresy pobytu na PN, napriklad ak vam manzel sluzobne odcestuje a chcete zatial aby ste neboli sama doma ist napriklad k rodicom.Bolo mi povedane,ze nieje problem ak s tym suhlasi lekar.Takze babule vsetko ide ak to napise lekar 🙂

elinka27
autor
6. júl 2007

lante a este by ma zaujimalo,ze preco ta gyndos poslal ku obvodnej?mne PNku a vychadzky dava gynekolog 😲

mamik
6. júl 2007

Ja som bola pri prvom tehu (2003) doma od 3.mesiaca a každý deň sme boli niekde pri vode - aj keď ja samozrejme len pod slnečníkom.. 🙂 Skoro každý víkend sme boli v Tatrách. Ani neviem, či som mala vychádzky. V 7.mes sme boli týždeň v Chorvátsku. Kontrolu som nemala ani raz. Teraz som doma od cca 6tt - 13.5. a ešte som tiež nemala kontrolu. Vychádzky nemám, ale aj tak chodím často vonku. Lekárky som sa pýtala, či môžem ísť von, veď keď je pekne a môj syn chce ísť na ihrisko, tak predsa nebudeme trčať doma.. Aj do škôlky niekedy musím ísť ja, aj na nákup... Vraj samozrejme, veď keby niečo, tak som bola u nej. Pečiatku vám určite každá normálna lekárka dá. A počas víkendu ste mohli byť v nemocnici. Verím tomu, že ak by vás niekde niečo pichalo, tak každá z vás by určite utekala do nemocnice - pre istotu. A aj so zubom na pohotovosť môžte ísť... Alebo aj do lekárne pre lieky. Veď tehotná žena potrebuje pohyb a ešte viac čerstvý vzduch. A tiež mám potichu potvrdené zo sociálky, že tehotné nechodia pozerať... Ja určite nebudem 9 mesiacov zatvorená doma. Moje dieťa potrebuje vzduch a pohodu svojej mamičky 🙂

elinka27
autor
6. júl 2007

to mamik ako vidis je to individualne, su tehotne co uz kontroly mali.Pokial vas cez tyzden nezastihnu doma obkecat sa to da, ak vam lekar peciatku da,ale cez vikend ak vas nezastihnu jedine utekat potom na pohotovost,pretoze peciatku treba mat.Ale ja si osobne myslim,ze cez vikend kontroly nechodia,aspon v nedelu urcite nie

tweety22
6. júl 2007

lalupa, ja som bola skoro celu tehu na rizikovom a kontrolu som mala... a pochybujem, ze to obkecas, zavisi to asi od cloveka, ale naco riskovat a vyrabat si oplietacky, ja som veru dodrziavala vychadzky na minutu presne... ja som sa informovala na socialke co sa moze stat ked ti kontrola pride a ty nie si doma, mozu ti odobrat narok na vyplacanie PN a tiez aj materskeho, takze mne to zato nestalo, zase nie sme az tak bohati, ze by som si mohla dovolit prist kazdy mes. o skoro 14tisic 😒

zrzulka
6. júl 2007

je tu nejaka tehulka ktorej bola kontrola cez vikend??? ja nemam vychadzky, nemam nariadeny kludovy rezim a poviem vam ze ma byt cele dni doma bez cerstveho vzduchu ubija. Ale von sa ist bojim. nestoji mi to za to aby mi niekto siahol na to malo penazi ktore socialka vyplaca:( a uz vobec nie na matersku.

elinka27
autor
6. júl 2007

zrzulka tie vikendy by aj mna zaujimali,ale ako som spominala skus sa dohodnut s lekarom na vychadzkach, po 2 tyzdnoch od zaciatku PN mas na ne narok pokial to zdravotny stav dovoluje

zrzulka
7. júl 2007

elinka ja idem naspat do prace🙂26.7 mam poradnu a mam prist aj na kontrolu ku svojmu gynekologovi. (v papieri mam napisane ze po 2 tyzdnoch ale moj gynekolog tam neni tak pojdem az po 3) ja som doma len tyzden ale je to pre mna neunosne. A chodit von len tak ze riskujem, nie je nic pre mna. ja radsej trcim doma, lebo kontrola moze byt nevyspitatelna. Mne moja obvodacka nechcela dat vychadzky. lebo mi pisala ze som rizikova. A pritom mi nic nie je. SOm v poriadku. Dovodom preco som chcela ist na pn bolo to ze na mna nebral zamestnavatel ohlad a ze som mala v praci stresy. Prvy potrat bol vdaka tym stresom. nechcela som dopadnut teraz rovnako. Ale radsej stresy v praci ako stresy doma, ze nebudem pocut ked mi zabuchaju a tak🙂)) Mozem chodit von a vychutnavat si tehulkovanie. keby som byvala v rodinnom dome tak je to ine ale v panelaku bez cerstveho vzduchu je to o nicom. nejako to zvladneme hadam v praci tie tri mesiace este🙂

lalupa
7. júl 2007

tweety, ja som sa len pytala, asi si chcela oslovit niekoho ineho? 😅

ika00
8. júl 2007

ahojte, pišete, že sociálka nám môže siahnuť na PNku - čo má logiku, ale prečo by nám mali brať aj polovicu materskej? Veď ak nachytajú PNkujúceho s inou diagnózou, tak jemu už na iné peniaze nevedia zobrať.
Ja som vychádzky dosrala po 4-och týž. a lekárka mi povedala, že ona by mala moje vychádzky dodatočne nahlásiť na sociálku.
Vraj mi ich môže napísať podľa dohody, dve hodiny doobeda a dve hodiny poobede.

tweety22
8. júl 2007

lalupa, sorry, som myslela, ze ty si zalozila temu, ale ved ste to hadam pochopili, xi xi 🙂

elinka27
autor
8. júl 2007

no tweety veru ani my nie sme taky bohaty aby sme si mohli dovolit prist o PNku,a prave preto som sa chcela dozvediet co najviac.Ked pojdem na poradnu dohodnem sa s lekarom nech mi da vychadzky podla mna, ved podla lante a toho co jej odpovedali zo socialky to ide

gerda
10. júl 2007

ahojte tehulky...ja som v 17tt a teraz som prvykrat na PN a bola by som rada keby to uz tak ostalo a nemusela by som ist do prace. len neviem ako povedat lekarke kedze nemam skoro ziadne tazkosti, len v praci trosku stres a musim stat 12hod na nohach...ja mam trvaly pobyt v KE a prechodny na Sliaci pri Zvolene a zatial mi na kontrolu neboli a dufam ze ani nepridu

gerda
10. júl 2007

ahojte tehulky...ja som v 17tt a teraz som prvykrat na PN a bola by som rada keby to uz tak ostalo a nemusela by som ist do prace, lebo mne je doma fajn, len neviem ako to povedat lekarke kedze nemam skoro ziadne tazkosti, len v praci trosku stres a musim stat 12hod na nohach...ja mam trvaly pobyt v KE a prechodny na Sliaci pri Zvolene a zatial mi na kontrolu neboli a dufam ze ani nepridu

gerda
10. júl 2007

trosku som sa sekla pri pridavani...upsss 😅

petulienka
10. júl 2007

Ahoj gerda,
normalne svojmu dokimu povedz ze mas v robote s tres a zenevladzes stat na noham 12 hodin a ked je rozumny tak to pochopi.. Stres je predsa vc tehotenstve nechceny a ty sa musis setrit.... Ja som doma od marca, odkedy som zistila ze som tehu a kontrolu som este nemala, ale moj doki mi dal vychadzky od 16 tej do 20 tej takze mi to vyhovuje.. a moc neriskujem chodit mimo vychadzky prec z domu, cert nikdy nespi 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre