Som tehotná na PN. Príde mi kontrola zo sociálky?

elinka27
3. júl 2007

ahojte,som uz od aprila zatvorena doma,nemam ziadne problemy len som mala stres v praci a kedze sa citim fit ubija ma byt zatvorena doma v takom teple.Vychadzky sa snazim dodrziaviat,ale cez vikend by som rada isla aj niekam na dlhsie kedze rodinu mam mimo mesta bydliska.Ake mate skusenosti s kontrolami?Mne zatial ziadna nebola,ale bojim sa ze pride prave ked sa omeskam co i len o par minut.Budem rada ak mi date vediet ake mate skusenosti

tepka
4. júl 2011

Ja som pn už 3 mesiace a zatím nič...nedodržiavam moc vychádzky lebo mi to nevínde nikdy 😉 ale netreba sa báť a inak nie sme choré ale tehotné... 😉

tepka
4. júl 2011

@bbtina presne tak!!! 😉

simonkato
5. júl 2011

Ahojte buduce mamicky,tiez som na Pn koli praci.je namahava narocna a stresujuca.Som doma od12.4. a ziadnu kontrolu som nemala.Doma mi to liezlo na nervy a vychadzky co ja som daky pes ze sa mam ist vyvencit v dannu hodinu.Citala som niekde ze sa daju vybavit aj celodenne vychadzky.len ich lekar nerad dava lebo ma za to kontorly zo socialky.Pytala som sa na vychadzky mojej doktorky a ta ze v klude mozem chodit kedy chcem tehotnym zenam na rizikovom by kontorly chodit nemali.ked som sa pytala na socialke povedali mi ze si pocitac vyberie ze kto tu kontrolu mat bude a ony tam potom idu.je len na vas ako sa s lekarom dohodnete mne moja povedala ze keby nieco mam zavolat a vystavy mi na denny den papier.Horsie je to s vikendom.Ale akosi sa nestresujem.A ked mi je dobre idem vonka.

mima01
5. júl 2011

Moc sa do tychto tem nezapajam, ale neda mi to. Babatko zatial len planujeme, zatial sa nedari, ale ked sa podari, uz teraz viem, ze v praci urcite nezostanem. Mam pracu, ktora ma na jednej strane bavi, ale prostredie, v ktorom pracujem je maximalne stresujuce. Kazdy den idem do prace s nervami, co sa zase kde vyvrbi a cely den sa nezastavim, nemam pomaly ani cas sa napit. Pracujem v kancelarii, som v dennom kontakte s ludmi, takze ziadna manualne praca, pri ktorej by som sa namahala, ale psychicky je to na prasky. A aj ked by som rada pracovala aj pocas tehotenstva, viem ze nebudem, lebo stres, nervy a nepohoda nie su pre mna ani pre babo dobre a nepotrebujem si nieco "uhnat", nedajboze o babatko prist, preto budem volit tuto moznost. Preco by som sa ale mala obmedzovat vo vychadzkach, ked mi zdravotne nic nie je, nie som na rizikovom a ani ja ani plod nie je v ohrozeni. Cerstvy vzduch, prechadzky, lahky sport ako pilates, jogu, fitlopty odporuca v tehotenstve kazdy lekar. A ked mi ako tehotnej zrovna vo vychadzkovom case nebude dobre, tak jasne ze nepojdem von, ale budem doma oddychovat. A ked mi bude fajn, tak pojdem na prechadzku alebo si zacvicit. Co je na tom zneuzivanie PN??? Proste som na tom zdravotne dobre, ale nemozem vykonavat svoju pracu, lebo tam nemam vytvorene vhodne pracovne podmienky, tak som na odporucanie lekara doma. A namiesto toho, aby som vyuzila v moj prospech a babetka, mam radsej sediet pred tv na riti ako taka hnida a uhnat si naozaj nejake zdravotne problemy a pribrat 30 kil?

sjuzan77
5. júl 2011

@mima01 tiez riesim tu istu dilemu. zaciname so snazenim a uz teraz mam nervy z toho, ako to bude s pracou. aj keby som bola zdravotne v poriadku, musim ist na rizikove tehotenstvo kvoli stresujucemu prostrediu, u nas v zamestnani je to takmer povinne. neviem si predstavit, co by som doma robila, tiez mam pracu rada a nepatrim medzi tie typy ludi, ktori dokazu byt zatvoreni cely den doma. samozrejme ze budem radsej dodrziavat vychadzky, ale podla mna by toto mali na socialke zohladnit, ved pri bezproblemovom tehotenstve nie je dobre, ked je zena zatvorena doma 🙄

mima01
5. júl 2011

@sjuzan77 tak tak, ja tiez nie som ten typ, co obsedi doma. Potrebujem ruch, dianie, kolektiv, nevydrzim zavreta doma medzi 4 stenami. Preto aj rada chodim do prace, ale proste ten stres, napatie a nervy nemam v tehotenstve za potrebu. Kolektiv sme fajn, ale podaktori "vrcholovi" uz naozaj nevedia, ako by nam "zprijemnili" pracovny cas. Fakt tam chodim den co den s nervami a odchadzam odtial maximalne vycucnuta. Takze PN bude u mna jedine riesenie, inak to nevidim. Uz som sa aj s lekarom o tom bavila. No tak neviem, ako to budem zvladat, ale presne ako pises, na socialke by sa mali zohladnovat taketo pripady, ze zena proste aj chce pracovat, ale z "bezpecnostneho hladiska" alebo ako to napisat, proste nemoze ale kedze nema ziadne zdravotne obmedzenia, mala by mat automaticky neobmedzene vychadzky. Samozrejme, ze ked budem mat rizikove tehotenstvo, tak nebudem zbytocne pokusat a budem naozaj doma oddychovat a nenamahat sa zbytocne. Ale za inych okolnosti nevidim dovod byt zavreta doma a ist von na 4 vopred urcene hodiny.

sjuzan77
5. júl 2011

@mima01 u nas to nie je ani tak o zamestnancoch - az na 1 extra vynimku - ale o klientoch. pracujem v DD a DSS, kde v ramci terapii prichadzam do styku s tazkymi psychiatrickymi klientami, maju vazne diagnozy a niekedy po praci ani neviem, kto som 😖 sice mame nariadenu v praci aj psychohygienu a dovolenku navyse, ale na ten stres to je nedostacujuce. preto by som tam ako tehotna ostat nemohla. ale byt kvoli tomu 9 mesiacov zatvorena doma je podla mna strasne prehnane 😠 necekla by som ani pol slova, keby som mala v tehotenstve problemy, ale ked je vsetko v poriadku, nevidim dovod, preco by som mala byt doma. a urcite to nevnimam ako zneuzivanie PN 😒

mima01
5. júl 2011

@sjuzan77 fuha, tak to ti nezavidim teda...ja taketo situacie neznasam dobre, toto by som nemohla robit. Ja zase pracujem z polovice aj na personalnom, takze s ludmi som v kontakte tak isto denno denne, ale to su zase ine pripady. Fakt niekedy zasnem, co zamestnavame 😕 🙄 A ked po mne mierne podgurazeny chlap zacne ziapat ze ma zabije, lebo som mu ako personalista dala na zaklade pokynu vedenia kvoli viacnasobnemu poruseniu prac. discipliny a absencii vypoved, a ja sa ohradim a poviem mu, nech sa chova slusne, tak este mne vynadaju, ze to ako sa s nim rozpravam, tak to uz je vrchol...a potom nech mi este chvilu niekto hovori, ze co chcem ja ist na pn! No snad sa to zacne nejako riesit, aj ked pochybujem. Ale zase co som citala a pocula z rozpravania, tak tehotnym babam moc na kontroly nechodia...a ak nahodou niekedy pridu, tak sa s doktorom hadam nejako dohodneme 😉

marikac
5. júl 2011

ja som PN od februara a ziadna kontrola mi nebola...ale mozno uz pride, lebo sestricka u gyn. mi vravela,ze nejaka pani zo socialky si bola prezriet moju zdrav.kartu a dokumentaciu 😠

sjuzan77
5. júl 2011

@mima01 ja mam tu pracu rada, hlavne ked na klientoch vidim ich male, ale o to viac potesujuce pokroky 🙂 mas to tiez tazke, proste praca s ludmi je to najtazsie zamestnanie, ake moze byt. ja si to budem musiet pozistovat, ako to s kontrolami je a ked bude existovat moznost nejakej vynimky, tak si ju vydupem 😀 u nas kontroly chodia aj tehotnym, teraz porodila jedna znama a jej boli na kontrole 2x 😠

veve39
5. júl 2011

@mima01
@sjuzan77 uplne vas chapem, lenze nasa legislativa nepozna nejaky iny pojem pre tehotnu zenu, ktora nemoze pracovat, ako je PN.
A ked je ktokolvek PN, musi dodrziavat liecebny poriadok - lekar vas necha na PN, len ked to zdovodni nejakou dg. a ta vzdy bude zniet ako rizikove tehotenstvo.
Vobec nie je pravda, ze k tehotnym nechodia, ja som kontrolu mala - zijem v BA, taktiez ju malo mnoho mojich tehotnych znamych v minulom, aj tomto roku, niektore viackrat....
Tiez som volila moznost odist skor z prace koli stresom a velkej snahe udrzat tehotenstvo v poriadku, zdrav.tazkosti som nemala.
Akonahle vas kontrola zo SP v case mimo vychadzok nenajde doma, strhne sa vyplata nemocenskej davky za 1 mesiac -pokial na nepritomnost nie je relevantne lek.potvrdenie. Ja osobne som nechcela riskovat stratu tejto sumy...SP trpi deficitom zdrojov, kontroly su preto dost intenzivne, kedze je "ziaduce" usetrit vyplatu davok ak poberatela nezastihnu doma...
Vychadzkove hodiny su stanovene SP, 2x2hod., su stanovene aj konkretne casy ine pre zimne, ine pre letne obdobie.
Mne sa s lekarom podarilo dohodnut aspon na posune poobedneho casu vychadzok na podvecerne...aj to sme odobrili tym, ze mam kozne problemy a nerobi mi dpbre pobyt na silnom letnom slnku...
Kocky tu pisu aj o celodennych vychadzkach, moj lekar -dlhorocny uznavany odbornik - o tejto moznosti nevedel...

mima01
5. júl 2011

@marikac no ja teda neviem ako to je, ale ako moze nejaka pracovnicka socialky len tak prist na gyndu a pytat si tvoju zdravotnu dokumentaciu a len tak si to pozerat??? To co uz je? Sak tam jasne maju ze si na PN, doktor zadava, z akeho dovodu a ostatne ich nema co zaujimat. Ked chcu, tak nech pridu na kontrolu, ale co sa co maju hrabat v tvojej zdravotnej karte? 😠
@sjuzan77 jasne, chapem 🙂 Vynimky existuju, ale lekari to nechcu moc robit, lebo potom maju nejake problemy s tym, neviem, ci im socialka tiez nechodi na nejake kontroly 😖

mima01
5. júl 2011

@veve39 jasne, ja to chapem vsetko, viem ako to tu funguje a cele je to naprd. Kamoska co zije v skotsku caka babatko, teraz su v 8 mesiaci...a na pn je od zaciatku tehotenstva. Je pravda, ze sa necitila dobre, so zachodom sa este aj teraz casto objima...ale lekarka jej vyslovene nakazala chodit von, v ramci moznosti cvicit, hybat sa, nesediet doma a byt co najviac na vzduchu. To u nas nehrozi. Nie si hodinu doma a bum, pride kontrola a uz mas pruser a ides sa natahovat aj o tie malo penazi, ktore dostavas. Je to proste cele smiesne. A ano, viem ze kontroly chodia, aj tehotnym, ale u nas zatial co som sa bavila s babami neboli. Mozno mali len stastie, to neviem....

sjuzan77
5. júl 2011

@veve39 o tom to cele je - o nasej pochybnej legislative. samozrejme, ze ked nebude ina moznost, budem doma sediet na zadku, nemienim prist o peniaze, ale malo by sa na to poukazat, pretoze odopieranie pobytu na cerstvom vzduchu tehotnym zenam bez akychkolvek zdravotnych indikacii je v rozpore s lekarskymi odporucaniami. lenze to by museli "pani vyvoleni" navrhnut upravu socialnych zakonov, cize by museli preukazat nejaku pracovnu cinnost a to by snad ani neprezili 🙄 to radsej budu poukazovat na nizku porodnost 😠

gwenni
5. júl 2011

ani mne nebola kontrola celé tehu ...

marikac
5. júl 2011

@mima01 bola to nejaka dr. zo socialky...a asi moze, lebo nebola u nich prvy krat...
a este som chcela povedat,ze o diagnoze s ktorou marodim viem ja a moja dr...pretoze ta sa uvadza iba na prvu stranu marodky, na ostatne sa neotlaca....mozno sa dr. zo socialky chcela pozriet s cim marodujem.

kosta123
5. júl 2011

Ja som bola PN od 5.mesiaca,lebo hrozil predčasný pôrod,,,nemala som vychádzky ale doma som teda nesedela,lebo by ma porazilo asi 😀 😀 😀

renika1
5. júl 2011

Ja som bola na pn od 7tt až dokonca bez kontroly 🙂

veve39
5. júl 2011

@mima01
@sjuzan77 jasne, nie su peniaze v statnej kase, takze nie je ani zaujem vyplacat na nemoc.pacientom - najlepsie je to usetrit cez pristihnutie porusenia liecebn.poriadku...
kiezby len toto bol problem...v mojom okoli som svedkom absolutnej necinnosti v pripade tazko zdravotne postihnutych ludi, kde musia rodiny z vlastneho vrecka uhradzat vsetky pomocky potrebne na denne prezitie pacienta...rodina potom ledva vyzije...kedze poistovna (tentokrat zdravotna) uhradi "predpisany limit", ktory pokryje par dni -nieto cely mesiac..odpoved najvyssich kompetentnych (minister, riaditelstvo VZP) "zial nie su zdroje"....

takze domace pobyty buducich mamiciek, inou formou ako PN s predpisanymi vychadzkami, iste tak skoro kompetentni nenavrhnu financovat...

osobne som bola prekvapena kontrolami, tym ze aj u tehotnych su (na fore sa pisalo aj pred rokom ze k tehot.nechodia...)a su nevyspytatelne - ja som mala asi po 1mes., priatelka hned 2.tyzden PN, dalsia na 4-mes.PN nemala kontrolu vobec

mima01
5. júl 2011

@marikac aha...ako vravim, neviem ako to funguje, kto to ako a kam chodi kontrolovat. Ale fakt, cely tento system, to je des. Aj ako @veve39 pise s tymi ZTP, aaach, cloveku sa az rozum zastavuje 😖

marikac
5. júl 2011

@mima01 snazim sa vychadzky dodrziavat, mrzelo premrzelo by ma,keby nenasli doma a prisla by som o prijem 😠 😠 ale tak hadam, dr. by pomohla, nie vzdy sa vsetko da vybavit za 2 hod. 😠

mima01
5. júl 2011

Baby, a este otazocka...na dlhodobu PN vas vypisal gynekolog, alebo vseobecny lekar, alebo ako sa im hovori. Lebo aj to som pozerala, a tusim, ze baby pisali aj aj. Ze na kratkodobu gynekolog a na dlhodobu obyc lekar. Teda ak som dobre citala 😅 😕 Je v tom nejaky rozdiel, kto mi da PN? Asi by nemal byt, ci? Ja som na pn nikdy v zivote nebola, tak netusim ako to prebieha.

veve39
5. júl 2011

@mima01 mna vypisal gynekolog - bola som PN 2 mesiace pred nastupom na MD...

belusa
5. júl 2011

@veve39 ahojte ja som tehotná na pn už od marca prvý krát prišli po 10 dňoch a chodia stále ☹ ☹ vychádzky mám od 14 do 16tej a naposledy prišla o 13.55hod 😀 😀 takže na zákeračku 🤐 🤐 baby dajte si pozor radšej by som to dodržiavala

barchee
5. júl 2011

ja som bola tehu a na PN som bola od 1.11.2010...a kontrola mi došla 9.11. doobeda 😀 a potom už nie...alebo teda neviem, lebo som chodila kade tade aj mimo vychádzok 😀

simonkato
5. júl 2011

@belusa ahoj mozem vediet od kial si ja som kontrolu nemala vobec zatial a pn som uz od12.4. a este dlho aj budem do materskej je este daleko.Vychadzky vobec nedodrziavam prve dva mesiace som podctivo potom mi to slo uz na nervy.Pytala som sa svojej doktorky ci sa nedaju celodenne vychadzky a ona ze kludne mozem chodit ze kontorla by nemala a ak nahodou ze mi da doklad ze som bola u nej.Horsie je to s vikendmi ale akosi som to prestala riesit.

belusa
5. júl 2011

@simonkato no ja som z Bratislavy a ty?

simonkato
5. júl 2011

@belusa ja som z Topolcian ak ti to nieco hovori.Mne na socialke vysletlili tak ze pocitac im vyberie ktorych ludi maju ist pozriet.Ci je to tak vsade netusim.Ale ak ano asi mas na to velke stastie.Ten kontrolor netusi co ti je a ci si ci nie tehotna.On ma len mena adresy a ide.

belusa
6. júl 2011

@simonkato tak toto netuším je to možné no nerada by som došla o prachy ale aj tak je to haluz pri našich diagnozach...

simonkato
6. júl 2011

@belusajasne chapem ta nikto nechce prist o peniaze ako som uz pisala prve mesiace som tiez podctivo chodila.Ale ked do teba okolie a znami hucia ze nemali v zivote navstevu tehotne a ze spytaj sa lekarky atd atd tak ti to uz proste neda.A hlavne ked bolo vonku krasne a chod o tej 2hej ked sa niekedy nedalo ani v chladku vydrzat.Ja som sla radsej vecer sa prjest.Musim niekde zaklopkat kontrola zatial nebola a dufam ze ani nebude.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre