Som tehotná na PN. Príde mi kontrola zo sociálky?

elinka27
3. júl 2007

ahojte,som uz od aprila zatvorena doma,nemam ziadne problemy len som mala stres v praci a kedze sa citim fit ubija ma byt zatvorena doma v takom teple.Vychadzky sa snazim dodrziaviat,ale cez vikend by som rada isla aj niekam na dlhsie kedze rodinu mam mimo mesta bydliska.Ake mate skusenosti s kontrolami?Mne zatial ziadna nebola,ale bojim sa ze pride prave ked sa omeskam co i len o par minut.Budem rada ak mi date vediet ake mate skusenosti

ani3012
8. apr 2009

Kontrola dodržiavania liečebného režimu dočasne práceneschopného poistenca

Dodržiavanie liečebného režimu dočasne práceneschopného poistenca, ktorý určil ošetrujúci lekár, organizuje posudkový lekár a kontroluje určený zamestnanec Sociálnej poisťovne.

Posudkový lekár a určený zamestnanec vykonávajúci kontrolu dodržiavania liečebného režimu sú povinní najmä

* v súčinnosti s ošetrujúcim lekárom vykonávať výber dočasne práceneschopných poistencov, u ktorých sa má uskutočniť kontrola so zreteľom na diagnostické a terapeutické postupy, choroby a úrazy, na dĺžku trvania dočasnej pracovnej neschopnosti a iné závažné skutočnosti,
* informovať dočasne práceneschopného poistenca o jeho právach a povinnostiach v súvislosti s nemocenskými dávkami a v súvislosti s uznaním dočasnej pracovnej neschopnosti,
* uviesť na potvrdení o dočasnej pracovnej neschopnosti, kedy a kde vykonali kontrolu, a údaje potvrdiť svojím podpisom,
* oznámiť ošetrujúcemu lekárovi porušenie liečebného režimu,
* preukázať dočasne práceneschopnému poistencovi oprávnenie na vykonanie kontroly.

Kontrola dodržiavania liečebného režimu dočasne práceneschopného poistenca sa môže vykonať na podnet:

* posudkového lekára,
* ošetrujúceho lekára,
* zamestnávateľa,
* inej fyzickej osoby alebo právnickej osoby.

Kontrola dodržiavania liečebného režimu dočasne práceneschopného poistenca sa vykonáva v byte dočasne práceneschopného poistenca s jeho súhlasom alebo na mieste, kde je predpoklad, že sa dočasne práceneschopný poistenec zdržuje.

Posudkový lekár príslušnej pobočky organizuje a určený zamestnanec Sociálnej poisťovne vykonáva kontrolu dodržiavania liečebného režimu dočasne práceneschopného poistenca od prvého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti.

Dočasne práceneschopný poberateľ nemocenskej dávky je v zmysle § 227 ods. 2 až 4 zákona o sociálnom poistení povinný:

* zúčastniť sa na kontrole posudzovania spôsobilosti na prácu počas trvania dočasnej pracovnej neschopnosti,
* zdržiavať sa počas dočasnej pracovnej neschopnosti na adrese uvedenej v žiadosti o priznanie nemocenského,
* dodržiavať liečebný režim určený ošetrujúcim lekárom počas trvania dočasnej pracovnej neschopnosti,
* oznámiť Sociálnej poisťovni ukončenie dočasnej pracovnej neschopnosti do troch dní odo dňa skončenia dočasnej pracovnej neschopnosti, ak dočasná pracovná neschopnosť trvala viac ako desať dní,
* plniť ďalšie povinnosti ustanovené zákonom,
* poistenec je povinný príslušnej organizačnej zložke Sociálnej poisťovne preukázať skutočnosti rozhodujúce na vznik nároku na dávku, trvanie nároku na dávku, zánik nároku na dávku, nároku na jej výplatu a jej sumu. Príjemca dávky je povinný do ôsmich dní oznámiť prílušnej organizačnej zložke Sociálnej poisťovne zmenu v skutočnostiach rozhodujúcich na trvanie nároku na dávku, zánik nároku na dávku, nárok na jej výplatu a jej sumu. Ak bol poistenec alebo príjemca dávky písomne vyzvaný príslušnou organizačnou zložkou Sociálnej poisťovne, aby preukázal tieto skutočnosti, je povinný výzve vyhovieť v lehote do ôsmich dní odo dňa doručenia výzvy, ak organizačná zložka Sociálnej poisťovne neurčila inú lehotu,
* poistenec a príjemca dávky sú povinní príslušnej organizačnej zložke Sociálnej poisťovne do ôsmich dní písomne oznámiť zmenu mena a priezviska a príjemca dávky aj zmenu adresy.

Za porušenie uvedených povinností môže Sociálna poisťovňa v zmysle § 239 zákona o sociálnom poistení uložiť pokutu až do 500 000 Sk. Pri ukladaní pokuty Sociálna poisťovňa zohľadní závažnosť porušenia povinnosti ustanovenej týmto zákonom.

Poistenec nemá nárok na výplatu nemocenského odo dňa porušenia liečebného režimu určeného lekárom do skončenia dočasnej pracovnej neschopnosti, najviac v rozsahu 30 dní odo dňa porušenia liečebného režimu určeného lekárom.

luciaakubko
8. apr 2009

mne nebola kontrola ani raz pocas troch mesiacov PN (v case tehotenstva)

nikusaaaaa
15. apr 2009

nie ste niektorá z okolia Senca? ako tam chodia kontroly? chodia vôbec? budem si musieť ísť aj svadobné šaty pohľadať a za tie dve hodiny čo mam vychádzky poobede sa to nedá stihnúť!!

dada78
16. apr 2009

ahojte, ja som bola na PNke od 8tt až do 32tt a kontrolu som nemala ani jedenkrát. Ale aj tak som to neriskovala a bývala som doma. Je to o držku, hlavne keď som mala vychádzky len 2 hodiny denne a potrebovala som niečo vybaviť ... ale čo sa dá robiť. 🙄

dicinka1
16. apr 2009

ajojte..ani ja som nemala kontrolu ani raz 😉 a na PN som bola od septembra do 10 aprila 😉

dicinka1
16. apr 2009

dadka avoj 😉

juliett99
17. apr 2009

ahojcek
babenky stretli ste sa uz stym ze ste na PN -nke a prisla vam kontorola.??

jankohrasko
17. apr 2009

Ahojte, neviete mi poradit? Ja som na PN-ke, ale mame svadbu, treba to oznamit SP a poziadat o ten cely den vynimku, alebo sa spoliehat na to, ze v sobotu nepridu?

beruska113
17. apr 2009

Ahojte baby,

ja som PN len od 10.3., snazim sa dodrziavat vychadzkove- ale mam az trih doobeda, tri poobede. Kontrolu som nemala. Aspon o nej neviem 😅 Neviem ako vy, ale ja som bola uplne v soku a prekvapena, ako je to dobre platene. A to som si na maj nahlasila dovolenku, ale tusim je jej skoda. To aj MD je platena prvych 6 mes. rovnako, ze?
Jankohrasko, ja netusim.

dicinka1
17. apr 2009

beruska ano...to co dostavas cez PN..budes dostavat aj matersku 😉

beruska113
17. apr 2009

Tak to budem ako nase spoluobcianky tehotna stale 😀 Len jaky sok to bude po tych 6 mesiacoch 😖

jankohrasko
17. apr 2009

beruska113: po 6 mesiacoch uz len 4780 skk do 3 rokov dietata. Alebo: ako nase spoluobcianky tehotna stale :D

beruska113
17. apr 2009

Jankohrasko, no ved to, ze tie 2roky 6 mesiacov to nie je ziadna slava. ☹ Ale co narobis

jankohrasko
17. apr 2009

beruska113: no, alebo mozno v parlamente odklepnu vacsi prispevok 😀

lenka03
17. apr 2009

Ahojte ja som PN v BA uz 2. mesiac a kontrola zatial ziadna, klop-klop, vychadzky povolene nemam. Ale viem ze v Petrzalke tento tyzden nejaka aktivna teta zo socialky chodila kontorlovat tehulky :(
Neviete niekto nahodou ako to tu maju rozdelene? Nove mesto patri pod tie iste tety ako Petrzalka alebo nie?

juliett99
17. apr 2009

lenka dakujem za odpoved,,
no ja ti neporadim ako to je v BA ja som z HC ,, takze neviem,, ja som bola na PN od obvodneho a teraz som uz od gynekologa,, na rizikovom,,

smajli
17. apr 2009

kontrola zo socialky zacina tak,ze pracovnik zo socpoist ide za lekarom,tam si vyzdvihne paru PN-karov a za tymi ide...,takze ked chces jankohrasko mat istotu,ze ti v sobotu nepridu,treba ist skor za tvojim lekarom,ktory ta vypisal...,nejako ho poprosit,ak by nahodou..... hm hm

beruska113
18. apr 2009

Jankohraško, myslim, že parlament odklepne všetko možné aj nemožné (viď šrotovné), ale zvýšenie MD asi nie.

Ozaj baby, vy ste niektorá dobrovolne nemocensky poistená? Ja som sa o tom dočítala až dnes a štve ma, že nie som. Ale to by sa materská zvýšila len na tých 6 mesiacov? Neviete?

ani3012
18. apr 2009

no ale zo soc. poisťovne chodia aj same, bez toho, že by to lekár vedel. Mám sesternicu u obvoďáka a povedala mi to. A je rozdiel PN od gynekológa a PN od obvodného?

nunus11
19. apr 2009

beruska113 áno zvýšila by sa ti len na tých 6 mesiacov ale dobrovoľne poistená by si musela byť tuším 270 dní, aby si mala právo dostávať plnenie z tohto poistenia, takže výhoda by to bola len v tom prípade, ak by si tehotenstvo dostatočne dopredu plánovala, lebo keď zistíš, že si tehu tak už je vo väčšine prípadov neskoro...

beruska113
19. apr 2009

Nunus11,

diky za odpoved. Aj ja som myslela, ze to len na tych 6 mesiacov. My sme planovali, ale nestihla som. Nabuduce budem mudrejsia. A nevies, ako je to ked ides z materskej na matersku, ci sa tych 6 mesiacov tiez rata z platu pred nastupom na prvu MD?

valeri2211
20. apr 2009

ahojte som tu nova som na pn lebo v mojej praci kde som byt nemozem koli tomu ze sa tam stale nahanam ,natahujem a stresujem koli nadriadenim pre babetko nic moc a chcela by som sa spytat ako to je z kontrolami v NR neviem o tom nic kedze toto je moja prva marodka v zivote 😒 dakujem

jankohrasko
20. apr 2009

beruska113: no ja som tiez neskoro zistila, ze by som sa mohla dobrovolne poistit, ale je tam aj maximum pre DNP je z VZ 30219.. Ale my sa hlavne tesime z babatka 😀
A možno, ked uz doslo šrotovné, tak možno pridu na rad aj MD 😀

valeri2211: toto je tiez moja prva marodka, tiez som si musela vselico nastudovat. Najlepsie, ked chces ostat doma na PN, tak sa dohodni s lekarom.. Ak chces, napisem ti viac do IP

ranul
20. apr 2009

Baby kedy Vám chodí nemocenská. Teda, ktorý deň v mesiaci?. Mám pocit, že na mna niekto zabudol!!! 😠

jankohrasko
20. apr 2009

ranul: mne chodi okolo 14-teho v mesiaci. Ale v Socialnej poistovni mi povedali, ze to treba vzdy odovzdat do tretieho v nasledujucom mesiaci, aby to stihli spracovat. Skus sa spytat zamestnavatela, ci tvoju PN-ku odoslal do Socialnej poistovne, alebo si zavolaj priamo do Socialnej poisovne, ci dostali tvoju PN-ku.

ranul
20. apr 2009

Janko....-dakujem, ak mi zajtra neprídu budem im volať.

juliett99
21. apr 2009

ranul,, a neposlali ti list v ktorom ta oboznamuju kolko budes dostavat na den??
mne prisiel zaciatkom mesiaca a bolo tam aj napisane ze peniazky budu chodit po 21 v mesiaci,, a dnes je presne 21 a ja som dostala sek na peniazky,, 🙂

lia
21. apr 2009

ahojte

a aky je rozdiel medzi tym ,ci vas vypise obvodny alebo gynekolog??je tam nejaky rozdiel??

valeri2211
21. apr 2009

jankohrasko- dakujem zajtra idem na kontrolu tak sa skusim porozpravat s doktorom 🙂

beruska113
22. apr 2009

Juliett99,
no vidis, mne ziadny list neprisiel a uz som PN od 10.3. Sranda.

Jankohrasko,
ved aj my sa tesime z babatka, ja uz mam dokonca aj kocik. Sa vytesujem. Ale mohli tie love dat radsej mamickam ako na auta, co aj tak pomohla len zahranicnym investorom.

Ranul,
mne prisli 15.4. na ucet.

Valeri2211,
ja som v NR PN od 10.3. a zatial nic (teda aspon neviem, ze by tu boli). Ja som velmi nechcela byt PN, v praci samy stres, nervy, aj ked som iba sedela, ale prachy stali za to. Ale musela som ist a nelutujem, lebo socialka je na moje pocudovanie dobre platena a mam pokoj. A teraz ked volam s kolegyniami, tak si uz neviem predstavit, ze by som tam este bola. No a ak bude este jedno, PNkovala by som od zaciatku. Aj ked niekedy sa citim izolovana ako prenosny inkubator, ale ved ak ti da vychadzky, tak v pohode. Hlavne, ked je vonku pekne.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre