Ako dostať hračky pod kontrolu?

mummy01
26. nov 2012

Ahojte maminky,prosim poradte lebo uz som mierne zufala 😅 Ako to mate doma s hrackami?
Ja mam chlapca a dievca takze hraciek spolu je to vela...donedavna som to mala pod kontrolou ale ako su deti väcsie tak je to stale tazsie.Mame malinky dom,deti maju kazde svoju izbu,dcerka ma väcsiu ale syn ma malinkatu.No deti sa v izbickach nehraju vobec,su tam kde som ja...takze väcsinu hraciek nanosia dole a tu nastava problem.Dole mame fakt malo miesta,len jedna miestnost kde je kuchyna,jedalen a obyvacka v jednom.Takze hracky na takej malej ploche su uplne vsade ☹ ak chcem tam normalne fungovat stale len nutim deti upratovat alebo stale odkladam hracky ja...som z toho zufala lebo mam pocit ze nerobim nic ine 😖 Dole im nemozem vytvorit ziaden odkladaci priestor,nieje kam ho dat.A tak stale beham hore do izieb a nosim,tam to triedim do boxov a polic...je to taky kolobeh ze ma uz ide slak trafit a vecer uz fakt nevladzem z toho maratonu😠 Aj v izbickach mam pocit ze je to uz neprehladne,maju boxy na hracky a police ale je to nejake chaoticke....potrebovala by som to nejako tak vyriesit aby si hracky upratovali sami,aby to bolo jednoduche a prehladne,jednoduche na udrzbu.....
Ako to vy doma riesite,ako mate ulozene hracky?Mozno poradite nejake zlepsovaky lebo ja mam uz pocit ze ma tie hracky zozeru zaziva 😀

mirka1308
26. nov 2012

Skúsenosti s tým nemám, ale asi by som deťom nechala na výber 2-3 hračky nech si donesú dole, veď s veľa hračkami naraz sa aj tak nehrajú 😕 A postupne by som im vyraďovala také, s ktorými sa nehrajú dlhšiu dobu, tie potom darovala buď do škôlky kde ti pôjde malý, alebo iným deťom. 😉

ematko29
26. nov 2012

@mummy01 no to by aj mna zaujímalo 😀 aj my máme taký chaos

mummy01
autor
26. nov 2012

@mirka1308 je pravda ze naraz si vezmu len po 2 hracky no o chvilu su to dalsie 2 a tak az do vecera.Najhorsie je ak si vytiahnu farmu so zvieratami a za krabicu auticok a uz nemam kam stupit ☹ Oni si to po dlhsom pripominani aj upracu ale odnesu to hore a polozia tam kde prave stoja..... tych hraciek ani nemame tak vela,teraz akurat nieco vyradujem ale to ma detvaky nesmu vidiet 😀 a aj do skolky sme odniesli uz vselico.Skor si myslim ze problem bude v skladovani a efektivnom ukladani hraciek lebo zasa zakazat sa detom hrat nemienim 😉 len najst ten spravny kompromis

mummy01
autor
26. nov 2012

@ematko29 takze v tom niesom sama 😀 lebo co mam susedky s detmi tak oni maju obyvacku upratanu,jedna dokonca zakazala detom dole nosit hracky a ked nahodou neocakavane pridu k nam tak mam v obyvke vybuch 😝 ....

hradnapani
26. nov 2012

@mummy01 eh, takze vekom sa to zhorsuje? si ma nepotesila 😉 Syn ma zatial iba rok a pol a z obyvacky mame cirkus. ale aspon ako tak sa mi to podarilo vyriesit tak, ze som z takych nizsich otvorenych polic v obyvacke vyhadzala nase veci (knihy, sanony) a dala som si tam boxy na hracky a prutene kose, takze aspon nebeham vkuse do detskej, ale upracem smahom ruky. Neviem, aky mate nabytok, ci by to tiez slo, ale zrejme nejake prechodne ulozisko hraciek v obyvacke by sa vam zislo.

mirka1308
26. nov 2012

@mummy01 tiež by som deťom hračky nezakazovala 😝 veď načo ich potom majú?? 😕 Určite nie si sama, ktorá ma doma hračkárstvo 😅 ja kedykoľvek prídem k susedom, tiež detská izba ako po výbuchu 😀 😀 no čo už?? 😵

eviq
26. nov 2012

@mummy01 ja deti este nemam, ale u brata mali podobny problem, hracky po celej obyvacke naznasane z izieb...potom kupili take plastove debnicky a tie sluzia na rychle upratanie, teda vsetko, co nechcu alebo nema zmysel odnasat hore do detskych izieb, nahadzu do tej debnicky / pripadne dvoch a je to aspon "uskaldnene" na jednej kope. Keby prisla navsteva, tak sa debnicka vynesie hore a v obyvacke je poriadok....aj v izbach to tak podobne riesili, nebolo efektivne zakazdym rozkladat vsetko presne na svoje miesto do policiek, skriniek, tak sa to davalo do tych debniciek...deti sa aj tak radi v tom hrabu a objavuju a vyberaju si sami veci 🙂

senoble
26. nov 2012

@mummy01 aj ja by som si prosila deticky hrajuce sa v izbe 😀 ked varim tak hracky len odkopamam na kraj,potom ulozim no a raz som slapla na auto a pekne na zadok dopadla 😲 horsie je ked mi kuchynu stahuje do izby a ja nieco rychlo potrebujem a musim hladat v izbe 😅

ichbinich
26. nov 2012

@mummy01:
Ja mam zatial iba jedno, ale hracky mam tiez najma v obyvacke 😀
Ale, je to robim tak, ze napr. ked ma rozlozene auticka plus drevenu zeleznicku a potom chce este Lego, tak mu poviem, ze jedno z toho uz rozlozeneho musime odlozit. Podla nalady mi pomaha viac alebo menej to fakt odlozit a potom si vyberie napr. to Lego. Keby bolo podla neho, tak tiez nemam kde stupit 😉

Ale citala som ako trik, ze ako ulahcit detom upratovanie, je mat boxy, ktore mozu lahko obsluhovat (co uz mate 😉). A potom bud pridelit kazdu farbu boxu jednemu druhu hraciek, alebo este lepsie, spravit fotky hraciek, ktore do toho boxu patria. Teda do boxu 1 patria plysaky, tak spravis foto plysakov, ako su v tom boxe alebo nejak na kope, a nalepis tu fotku na ten box. Na dalsi spravis a nalepis fotku auticok, na dalsi zieratok atd. A povies napr., ze tu byvaju plysaky, tam si idu oddychnut, tu byvaju auta, to je ich garaz...
Nepojde to z jedneho dna na druhy a budes im hlavne zo zaciatku tiez musiet pomahat a dohliadat, aby to spravne triedili, ale mne sa ten napad s fotkami velmi paci.

Inak som kdesi citala, ze v niektorych rodinach je zasada, ze deti musia v urcitych intervaloch vytriedit hracky, co uz nechcu, a az potom dostanu novu. Ze napr. pred Vianocami deti vytriedia same hracky, s ktorymi sa uz nehraju, a daruju ich charite, pokazene sa vyhodia. Staci, aj ked su to len tie minihracky, co davaju v McDonalde alebo hracky z kindervajca. Ide v prvom rade o princip.
Ja som to este nezaviedla, lebo babatkovske hracky podavam dalej kamoske, tak isto ako oblecenie, a to este bez komentarov. Ved hrkalky uz fakt nepotrebuje 😉 Ale vie, ze to podavame dalej, najma oblecenie; aj o svojich oblubenych blikacich topankach uz prehlasil, ze ked mu budu male, dostane ich Paul ... a on dostane policajne blikajuce 😀 ktore niekde videl v obchode 😉

Inak som pocula, ze najhorsie su Barbie topanky, ked na ne clovek stupi 😉 😀 Este neviem posudit, a ak mam byt uprimna, ani to nemusim az tak presne vediet. Budem rada, ak nebudem mat v dome ziadnu barbie 🤐

fra
26. nov 2012

podla mna to inak ako zmenšením počtu hračiek nepojde, znamych a rodinu, ktorí nosia kadejake "činske haraburdy" by som skusila presvedčiť, nech namiesto donesenia hračky vezmu dieta potom niekam na trampolinu, do divadielka, do kina, do muzea, do cukrarne ... prosto namiesto hračky im dajú zážitok ...
a jedna kamoška to robievala tak, že hračky rozdelila na polovice a tu druhu polovicu zabalila do škatul a dala do garaže a po cca mesiaci -dvoch- troch ich zas vymenila ... hračiek bolo aspon o polovicu menej a vždy ked dostali tie nové- schované- boli deti nadšené že majú niečo neokukané

mummy01
autor
26. nov 2012

@hradnapani no obavam sa ze vekom sa to zhorsuje 😀 este pred rokom to bolo fajn,mala som to pod kontrolou ale teraz mi to fakt prerasta cez hlavu.No nabytok....tam moc toho nevymyslim...stolik pod TV a dve vysoke skrinky s dvierkami a to v jednej maju material na kreslenie,malovanie a modelovanie,spolocenske hry a puzzle...viac tam nenarvem.Problem je ze v miestnosti 6x7,5m mame kuch.linku,jedalen a obyvku 🤐 este som rozmyslala nad tym uloznym systemom z Ikea...taka ta skrinka s plastovymi zasuvkami ale ja uz neviem kam by som to vopchala.

mummy01
autor
26. nov 2012

@senoble no....ja som uz mala kusok lietadielka zapichnuteho v nohe...teda do smiechu mi vtedy nebolo 😀

hradnapani
26. nov 2012

@mummy01 ano, viem, ktore myslis,ale to je vlastne akoby dalsia skrinka. Skor by som sa zamerala na to, kam boxy alebo kose napchat v ramci existujuceho priestoru. Tazko sa radi,ked sa nevie, aky typ nabytku tam mate, ale treba popozerat rozne zakutia, pod stolikmi, pod kreslami, volne rohy v izbe, rozne medzi priestory, vyuzit nejako bocnu stranu skriniek (na ne sa daju dat rozne vreckare)... Je jasne, ze vsetky hracky sa nedaju ulozit v obyvke, ale nejaka cast z nichsnad ano. Je to vyzva, drzim palce 🙂

kingstonka
26. nov 2012

to by som aj ja potrebovala vyriesit- ja som momentalne v stave, ze su vsetky hracky zhadzane v boxoch.donedavnasom raz za cas ich pretriedila poukladala ale pri dvojrocnom synovi to zacalo stracat system. coskoro sa stahujeme dovacsieho ale aj tak to nevidim dobre

stanislavao
26. nov 2012

necitala som predosle komentare. je logicke, ze deti chcu byt tam, kde ste aj vy. ked mate vela hraciek, tak niektore, s ktorymi sa deti nehraju zbalte do vriec a odlozte do pivnice, na povalu, alebo niekam prec {na skrynu a pod}. ked mate poschodovy dom a deti vam nosia hracky dole, tak uplne zbytocne ich nosite zakazdym hore. tym unavujete len samu seba a ta robota je uplne zbytocna. musia mat dole nejaky priestor, kde budu mat kracky. niekde v rohu skrynka z ikei s plastovymi nadobami kam si tie hracku daju, zasuniete do drazok a mate poriadok. my sme mali taku skrynku v kuchyni v rohu a na zemi mal deku, kde sa hral. teraz mame zopar hraciek v jednej nadobke v obyvacke pod stolikom. ked niekto pride, vobec ma netrapi, ze su tu v obyvacke hracky. kde su deti, tam su hracky a netreba si nici zdravie tym, ze budete hodinu co hodinu upratovat a nosit hracky hore. ak nemate moznost skrynky, tak im dajte kos na pradlo, nech ich daju tam, suchnete ho pod stol, stolik, do rohu a je poriadok. A tie hracky, co schovate do vriec, tak ked o pol roka vyberiete, uvidite, ako sa potesia a budu mat pre nich zas nove hracky a zabavia sa s nimi a zas odlozite ine.

mummy01
autor
26. nov 2012

@fra je mi jasne ze budem musiet raznejsie pretriedit,take lacne zbytocne hovadiny postupne vyhadzujem.So zazitkovymi darcekmi mas uplnu pravdu,no u nas dost tazko realizovatelne ale urcite porozmyslam lebo je to vyborny napad.

bubelko
26. nov 2012

@mummy01 kamoska ma tiez chlapca a dievca, poschodovy dom. vyriesila to tak, ze hracky z dola nesmu hore a hracky zhora nesmu dole. v obyvacke - ktora je podobna rozmermi ako mas ty, ma tiez kuchynu, obyvku a jedalensky stol - to vyriesila tym regalom, co si opisala - ikea s takymi zasuvacimi boxami. co sa tam pomestilo je tam. plus knihy v kniznici a este sa jej podarilo do obyvacky vmestit kuchynku pre dcerku 🙂
a tiez ma pravidlo - ak sa chcu hrat s legom, musia odlozit auticka. ak s kuchynkou, musia odlozit lego, aby prosto nebolo povytahovanych 100 veci a dalo sa chodit, kedze tam musia fungovat vsetci 😉

mummy01
autor
26. nov 2012

@ichbinich Barbie boticka tiez vie potesit 😝 to sa tiez u nas nachadza.Ten boxovy system musim asi lepsie prepracovat...hlavny chaos v detskych izbach je v tom ze cast hraciek je v boxoch a cast na polickach...ale moc sa mi to neosvedcilo lebo dcera potom upratuje tak ze naruc plnu hraciek napcha do police a hotovo....asi nakupim boxy aby sa zmestili do polic a popisem dcere ze co kam patri...hadam to pojde takto.Ja zatial triedim bez deti,skusala som pred minulymi vianocami s dcerkou ale dopadlo to tak ze vyhodit chcela iba jedneho plysoveho klauna a to iba preto ze neznasa klaunov 😀 inak vsetko ostatne potrebovala.

mummy01
autor
26. nov 2012

@bubelko
@stanislavao
@kingstonka
@hradnapani
@fra
@ichbinich
@senoble
@mirka1308
@ematko29 Baby takze podla toho co ste mi napisali mi vychadza ze jedina najlepsia cesta bude poriadne hracky pretriedit,nakupit boxy a nenechat si bordelom kazit naladu 😀

stanislavao
26. nov 2012

@mummy01 jasne. hracky nie su bordel. viete, ja ked sa rozculujem nad bordelom, tak potom si poviem, ze radsej, nech mam doma bordel z hraciek, akoby sme mali lezat niekde na onko. hlavne, ze su deti zdrave a nech robia "bordel".

bibistec
26. nov 2012

no my mame trojrocnu a samozrejme nechce upratovat ale nakoniec uprace. asi takto: hracky ktore uz nie su pre jej vek, s ktorymiu sa nehra, idu prec. inac mame dvojizbovy byt a podobny problem s miestom. no a ked chcem aby upratala vysvetlim co si pod tym pojmom predstavujem, tuto vec tam a pod. ked nechce poviem ze idem po igelitku tam dam hracky jednu po druhej a ze to vyhodim. reaguje, ak nie tak tu igelitku schovam akoze vyhodim, a odvtedy uz nie je problem s upratovanim. treba len trvat na svojom a zvyknu si , neupratuj po nich.