Bojové hračky. Darovať mu ich?

eliana
15. dec 2006

Ahojte.Chcem sa vas opytat na vas nazor. Mam 5 rocneho syna.Kazdy rok co chodi do skolky cakam,ze s tym zacne.Doteraz nic.Az tento rok. Jeho priania pod stromcek su :"bajonikl" ta lego hracka,neviem ako sa to pise, a rozne ine bojovo robotove napady. Moj 12 rocny svagor ma toho doma plno a tak trochu viem ako to vyzera. Vobec sa mi to nepaci. Su to nevludne posobiace zhluky umelej hmoty, co maju za ulohu bojovat. Volakedy boli rozne postavy vojakov,indianov tyh som zopar povolila,ale len takych malinkych.No títo roboti sa mi vsak ani nahodou nepacia. Nechcem mu to darovat. Aky mate na to nazor?

eliana
autor
16. dec 2006

jej,to je super,ze mate rovnake nazory ako ja.Trosku som sa bala,ze ma tu niekto vysmeje a ja si budem musiet priznat,ze som nemoderna a prehnane konzervativna.Viete co je na tom blbe, nas syn nepozera TV vobec,no vlastne par krat do mesiaca u starych rodicov,ale nic bojove. Stalo sa,ze videl nejaku taku rozpravku,este ked sme mali funkcne TV a rychlo sme nepostrehli,co zacalo.No aj tak je sami bojovnik a strielanie jeho hra.Nevadi mi to, uz som si zvykla,nezakazujem mu to,ale musi si vystacit s fantaziov. Roboty a tanky a tak si sklada so stavebnice. A casto mu pripominam,ze nemoze zabijat len tak,musi mat uslachtily ciel,ako napr. obrana pred nepritelom.Dnes deti uz velmi nepoznaju ludi co zazili vojnu,nema im kto rozpravat tie hrozi co zazil a tak aj toho sa obavam,ze takato generacia postupne otupie,aj vdaka TV a raz nebude mat problem opat robit krutosti.A tak mu zivo rozpravam o tom aka je vojna,ze tam su smutne deti a mamy za ockami a uz sa chudak aj rozplakal.Nechcem,aby boje vnimal len ako zabavu,ale mu sem tam pripomeniem aj to ,ze je to krute,aj ked vedies"spravodlivu" vojnu. Pytala som sa jednej kamosky,jej syn chodi s mojim do skolky,ze ci maju Bionicla,vraj jedneho dostal,ale ze sa s nim nehra,ze ho to nebavi.Povedala som to mojmu synovi a usudil,ze ani on ho uz nechce,ze je to hlupost. Uvidime do kedy mu to vydrzi.

Viete co ma na tom udivuje,ze je vela rodicov,co sa stazuje na hracky ,rozpravky a na nasledujuce spravanie deti,na to ze cele dni presedia pred pocitaco.Lenze tie deti to chcu aj pre to,ze to maju vsetci.Tak preco sa do kelu nevedia ti rodicia nejak dohodnut,niekde na rodicovskom,ze to tym svojim detom nedovolia.Urcite by sa nedohodli vsetci,ale mohlo by to pomoct.Len sa stazujeme,ale nezakrocime,teda vy,aj ja asi ano,aspon tak to vyzera s tychto mailov,ale zrejme nas nie je vela odvaznych.

hanka274
16. dec 2006

ahoj, tak ja mam takmer 8 mesacnu dcerku, takze ja som mimo...zatial.
Ja som len pisala moj nazor, ze sa mi to nepaci. No a ta dohoda medzi rodicmi, to neni zly napad, len pochybujem, ze to vyjde.
Potom to ostatne deti maju a ja ne, a my sme najhorsi rodicia na svete, lebo ten a ten to ma a ja ne. Och, hruza!

melory
16. dec 2006

moj hugo nemoze pozerat televiziu, lebo ju doma nemame a ani sme nemali. mame pocitac a pozera to co mu napalime a to si uz rozhodneme my dvaja.

ale kupime mu rytiera na koni, alebo draka s hradom a robota. je chlapec a patri mu to 🙂

viamka
16. dec 2006

dorotka nic v zlom: deti nefascinuju navzajom vymenene spravy dvoch susednych statov, ale ja patrim medzi tych ludi, ktori ich vecer nevidia. a som vdacna, ze idu v reprize....

rozpravky idu rano hlavne v sobotu a nedelu a v tyzdni podla mna nemaju opodstatnenie, lebo deti maju vstat, hygiena obliekanie, ranajky a odchod do skoly a skolky... na rozpravku tam nie je priestor... aspon nas...

melory
16. dec 2006

nas mal drevene hrkalky a drevene vlaciky a teraz ked ma 3roky mu patria aj pre vas nezmyselne hracky, ved sa rozvyja...ale zas nasilie a temne veci vylucujeme, to je jasne.

sunny6
16. dec 2006

mi mame telku pustenu dost casto,vola sa ro cbeebies kanal a su to relacie pre najmensich,ziadne krutosti,su tam rozpravky vzdy ako robit dobro,recepty pre najmensich,pesnicky,ako malovat,aktivity...vsetky rozne cinnosti,a dakedy sa aj mi zmuzom na to zadivame 😀 .Je tam plno farieb,a myslim,ze to neskodi,ale uci..Ale zas,je pekne aj sa pohrat,bez zvukovej kulisy,dat si veceru potichu,aj ked sa priznam,sem tam take away pred telkou musi byt 😉

melory
16. dec 2006

to si myslim, ze sa dieta nesustredi ani na jednu poriadne. a viete baby, ze pri pozerani programu sa dietatu zastavi fantazia a pracuje za neho telka?

sunny6
16. dec 2006

to dufam nie,ved ju nepozera stale,a fantazie ma uz teraz dost,take veci vyvadza co by ma ani nenapadlo,ze 14 mesac.dieta dokaze 😀

melory
16. dec 2006

ale ano aj v hocicom su sikovnejsie deti ktore nepozeraju telku ako tie co pozeraju. bol o tom clanok v mama a ja a velmi sa mi pacil, lebo to tam znelo uplne logicky.

viamka
16. dec 2006

nie som si ista melory, lebo za cias mojho prveho syna chodilo teletbies a pre mna los primitivos bez rozvijania fantazie ale skus niekedy pozriet na twinies, ci ako sa to pise alebo slovnske ela hop ci gombicka. to su programy pre deti a su poucne aj zabavne aj casovanie je dobre, udrzi si dieta pri nich pozornost, nieco ako kedysi matelko. da sa vybrat.
ja s mojimi detmi chodim kazdu druhu nedelu do detskeho divadla a keby nemali s cim porovnavat,nebolo by to dobre.........

melory
16. dec 2006

ano ked si pozrie za cely den jednen z tychto programov urcite mas pravdu aj ja to tvrdim, ale nie ked sa pozera od rana do vecera a este ked je z toho zvukova kulisa.

andy9691
16. dec 2006

Jasné, je treba rozlišovať dlhodobé sledovanie telky a pozeranie vybraného programu, mne sa tiež gombička a ela hop veľmi páčia. Ale sú decká, ktoré kysnú pred telkou kopec hodín a fakt z toho len zblbnú.Vo všetkom treba rozumnú mieru, aj v tých vojačikoch, lebo chalani sa rozvíjajú aj týmto smerom, ale zas kupovať len zbrane , to nie, stále deti vediem k tomu, že na nič živé sa nesmie mieriť a už vôbec nie strieľať ani akože, ani zo srandy.

viamka
16. dec 2006

no takto som ta asi hned nepochopila. jasne, ze nie od rana do vcera, len vecernicek a cez tu sob. a ned. tie pekne.................. ked su chori tak napalky, prve co som spominala....

melory
16. dec 2006

hlupe hracky su ked z nich deti hlupnu. 😀

viamka
16. dec 2006

no, to je vystizne................. 😝

andy9691
16. dec 2006

Viamka, ja som reagovala na názor mať pustenú telku ako kulisu, ako píše sunny, to mi nepripadá moc šťastné, a už vôbec nie 14 mes. dieťaťu. To z tej telky nemôže mať vôbec nič.

melory
16. dec 2006

andy moj hugo do 2rokov nevidel ani jednu rozpravku ale zato precital 100knih a je to vidiet ze je scitany a vtedy som sa mu najviac venovala.

viamka
16. dec 2006

andy, ja som nijako nekomentovala tvoj nazor, ked som pisala ten prispevok tak nas zaradilo ako vidis.................. bolo to adresovane melory.......ok?

melory
16. dec 2006

viamka ked je vas tolko to sa deti zahraju skor spolu, ze?

andy9691
16. dec 2006

Tak to máš môj obdiv, ja mám opačný problém pri veľkých chalanoch, čo by som dala za to, aby som mohla telku vyhodiť. Mne by iste nechýbala. Je super,že ju nemáte.

melory
16. dec 2006

ale zas ako je tazke ju z kazdej strany odmietat, lebo kazdy nam chce posunut daku staru sunku, ale mi nie a nie. 😖

andy9691
16. dec 2006

To je super, mne muž namontoval telku aj do kuchyne, z toho som vo vývrtke,keď nedeľné raňajky ládujú s vyvrátenou hlavou sotva triafajúc do pusy.To musím odísť vedľa do izby, inak sa hneď poránu zvadím .

viamka
16. dec 2006

no to je super, az niekedy nechapem ako najstarsieho posluchaju.........
ked ich smirujem niekedy cez vysielacky - baby nany, tak sa nasmejem. davam si ale pozor, aby ma neprichytili, nechcem aby mali pocit straty sukromia.......
bez obav davam najmensieho na hranie so starsimi bez mojho dozoru a ztial su velmi zlati a nic zle sa nestalo, ako predpovedala jedna dobra dusa..........

som spokojna ako spolu yvchadzaju ale do velkej miery to zavisi od povahy a temperamentu.............. kzdy je uplne iny........

verulka
16. dec 2006

ahojte, ja som tu teda asi jedina s inym nazorom na hracky- zbrane a Bionicle...Dlho sme to nemali, tvrdila som, ze moje deti take mat nebudu a podobne. Teraz mame mecov kopu, aj par pistoli (ale zvacsa na vodu) . Moj mladsi syn je totalny bojovnik- odmalicka. V zivote ma nenapadlo, ze to moze mat niekto v sebe- nebije deti, ale mecom seka matrace, veze, topanky...Vsetko. Zvykne aj boxovat (na narodky asi uz dostane box mech). citala som aj zaujimave clanky, ze pre chlapcov (samo, treba brat s rezervou) je-prostrednictvom tychto hraciek- dobry sposob "vypustit agresiu, prip. nadbytocnu energiu" a na mojho to zabera. Mne sa vcelku nepacia take radik. nazory a hlavne, ked sa potom taky chlapec(ktory to ma v sebe, ale ma zakaz) dostane k tymto hrackam je cely bez seba, ale nevie sa s nimi hrat 😒 a moze ublizit hlavne okoliu...My mame presne pravidla, podrobne vysvetlenia a nemame v tomto smere ziadny problem....
a k TV, my sme zrusili kabel, takze mame 5 programov a nemame dvd (sem- tam im pustime dvd na compe) ak je dobra rozpravka ideme do kina.
tot moj nazor 😎

melory
16. dec 2006

som zvedava ako to bude u nas ked mame chlapca a cakame divcatko, to bude trosku o inom a o inych hrackach.

renca3
16. dec 2006

Ja sa vratim k tym hrackam. Synovi sme este nikdy nekupili ani nedostal ziadnu pistol, pusku a pod. hracky - zbrane. Ale on si z lega spravil akoze pistol a zoberie mi porisko z metly a to je akoze puska. A casto sa hra na bojovnika, predvadza mi karate a tak. Takze snaha bola. Ale staci, ked vidi reklamu na nejaky film, ked je zapnuta telka. 😒

verulka
16. dec 2006

renca, niektori to maju v sebe- to som pochopila pri Radkovi...

viamka
16. dec 2006

verulka, tu mamicky pisali, ze detom cielene nekupuju zbrane a ich napodobeniny a ze si ich deti aj tak nahradzaju "vytvormi" z lega a pod.

melory
16. dec 2006

ano su to chalani, horsie by bolo keby sa hrali s babikami, nie? to by bola hlupa hracka 😔 alebo dievca s mecom 😔

andy9691
16. dec 2006

Niektorí to majú v sebe, našťastie moji nie, ale synov spolužiak áno a ten ide dôrazne v "karate" na telo. Videla som ho ako trojročného (je aj náš sused)kopať do druhého chlapca s takou razanciou, že ma to vydesilo. A jeho mamina stála pár metrov od neho a nič. A ešte k tomu "karatisticky" vykrikoval,okríknuť ho musela cudzia mama. Takže je super, že , verulka, vášho syna vediete tak, ako vediete. Keďže moji nie sú moc bojovne ladení, tak nemám s týmto usmerňovaním priveľký problém, skôr mi ide o vštepenie životných postojov.