Deti a hračky

ladyka8
9. okt 2012

Ahojte maminky 🙂 čo si myslíte, je dobré ak má dieťa milión hračiek? mám 9 mesačnú dcérku. má veľa hračiek ale nemá ich celú hromadu - uprednostňujem hračky ktoré rozvíjajú motoriku dieťaťa, napr. hrkálky, hračky ktoré vydávajú zvuk, šuštia, farebné a tak. ale nepreháňam to. dnes mi moja už bývalá kamarátka nepriamo napísala presne toto: "ja aspoň mojej malej doprajem a všetko jej kúpim!" O. K., je to jej vec, kupuje maličkej za vrecia hračiek. naposledy keď som ju stretla tak kúpila svojej rok a pol ročnej dcére za vrece (myslím to vážne) hračiek na vianoce. čo si o tom myslíte? som zlá matka ak si myslím že to s hračkami netreba preháňať? Ja chcem aby si moja dcérka v budúcnosti veci vážila a nebrala ich ako samozrejmosť. Nešetrím na svojej dcére ale radšej jej kúpim nejaké oblečenie alebo niečo čo naozaj potrebuje ako keby som mala nechať stovky eur v hračkárstve, keď je aj tak v tom veku že ju všetko raz dva prestane baviť. prosím povedzte čo si myslíte, mám z toho depku. ďakujem 🙂

lucya89
9. okt 2012

@ladyka8 ahoj! myslim, ze by si nemala nad takym niecim premyslat! podla mna je "nenormalne" (nechcem nikoho urazit), aby dieta malo vsetko na co si zmysli. Podla mna deti, ktore maju vela hraciek sa aj tak s nimi nehraju. vyberu si par a tie maju oblubene. Ja mam dvojrocnu dceru, ma dost hraciek podla mna, ale ju radsej bavi hrat sa so mnou v kuchyni, ked ja varim(cize vari so mnou), zapina so mnou pracku, vesame spolu veci.... a myslim si , ze je fajn mysliet na to, aby si deti vazili to co maju. predsa nic nie je samozrejmost. aj ja chcem pre svoju dceru to najlepsie, tiez jej doprajem, ale vsetko s mierou.. a preto , ze chcem pre nu to najlepsie, nemoze mat vsetko co si zaziada! My mame dost hraciek, aspon podla mna niekomu by sa to mozno zdalo malo. xi aspon tvojej kamoske urcite, ale vacsinu mala i tak dostala a nekupovali sme jej to.. a druha vec je, ze nie kazda hracka je uzitocna...

ladyka8
autor
9. okt 2012

presne tak, tiež si myslím. len ja mám z toho totálnu depku a obviňujem sa že moja má možno len nejakých 20 hračiek (ale ani s nimi sa niekedy nechce hrať, presne ako si povedala má svoje obľúbené) a ona mi napísala že svojej dcére dopraje a všetko jej kúpi! ale veď aj ja malej doprajem ale nebudem to preháňať predsa! potom to dopadne tak, že keď bude väčšia, budem sa snou hanbiť chodiť do obchodu lebo sa mi tam začne hádzať o zem keď jej niečo nekúpim? myslím si že presne k tomu vedie výchova ktorú vedie ona. podľa môjho názoru ona už teraz kazí tú malú pretože jej všetko kupuje. nič si nebude vážiť tá malá. ako je to jej vec mne to je úplne jedno ale nech nehovorí také veci že nedoprajem svojej dcére. mám byť radšej taká jak ona, že nakúpi za vrece hračiek za kopu peňazí apotom sa nemôže dočkať výplaty? to je riešenie?

hradnapani
9. okt 2012

@ladyka8 ja ked vidim, ze moj syn (takmer 1,5 rocny) sa najlepsie zahra s obycajnymi vareskami, miskami a podobnymi jednoduchostami, tak som prestala kupovat kadejake vymakane hracky, ktore ho zaujimaju iba chvilu. Tie mu kupuje teraz uz najma ostatna rodina na sviatky alebo prilezitostne a uplne mu to staci. Co vsak nakupujem pomerne casto, to su knizky.
Dieta potrebuje najma zaujem rodicov, hracky su druhorade...

ladyka8
autor
9. okt 2012

@hradnapani moja malá sa tiež hrá radšej so mnou alebo s manželom také tie detské hry, ťapušk, baranky buc a podobné jak s hračkami. podľa mňa nie od toho závisí to že kto je aká matka, že koľko hračiek dieťaťu kúpi... povedz mi úprimne, čo by si kúpila na vianoce 9 mesačnej dcére?

hradnapani
9. okt 2012

@ladyka8 syn mal minule vianoce 7 mesiacov a kupili sme len take látkove kocky a medvedika (a nejake oblecko). dost biedne, co? 😀 (ale poznam mamky, co nekupili nic, ze ved naco, ked je dieta tak male). A nezaujimalo ho vtedy ani jedno 😀 Az neskor sa s nimi pekne vyhral. Skor ho zaujimal stromcek, svetielka...

ladyka8
autor
9. okt 2012

@hradnapani tiež mám ten názor že tohtoročné vianoce ešte nebudeme preháňať darčekmi pretože malá si to ešte aj tak neuvedomuje že sú vianoce, o rok to bude už iné ale tento rok naozaj nič extra. kúpime jej sánky, nejaké to oblečenie a nejakú peknú hračku ale určite najviac sa jej bude páčiť blikajúci stromček.

hradnapani
9. okt 2012

@ladyka8 ja si v zasade ani neviem predstavit, ze z coho by sme financovali tonu hraciek. A ked sa prida rodina s darcekmi, tak sa toho nakopi pomerne dost aj tak. A ked sa to zoberie aj z ekologickeho hladiska, tak vacsina hraciek je z plastov, rychlo sa polamu a tak... Inak, ta tvoja kamoska chce vychovat z dietata zavislaka na nakupoch, alebo co? 😉 lebo k tomu to asi smeruje... ze neschopnost prejavovat pozornost a naklonnost bude riesit nakupmi a materialnom... Ale snad to tak nedopadne, nechcem tu byt za premudrelu 😎
Rada by som kupovala viac z tych kvalitnejsich, drevenych hraciek, ale to su ine ceny. A osobne planujem spojazdnit sijaci stroj a nejakeho panaka usit aj sama. Nech ma pamiatku 🙂

ladyka8
autor
9. okt 2012

@hradnapani je to moja bývalá kamoška pretože dnes sme sa veľmi pohádali, padli z jej úst také slová že mi až sánka padla :( bývame v podnájme a plánujeme kúpiť s mužom byt a dnes som jej to oznámila a namiesto toho že by prejavila radosť a podporu tak začala rozprávať že nech byt napíšeme na našu dcéru a podobné hlúposti...nič ju do toho ale nevadí nebudem to sem ťahať. asi závidí, ináč si to neviem vysvetliť. ja nechcem aby naša dcéra vyrástla do človeka ktorý v živote vidí len materiálne veci a ona taká presne je. keď k nej niekto ide na návštevu a jej dcére nekúpia nejaký darček tak už ohovára a pod. 🙂

lenkahruskova
9. okt 2012

My kupujeme hracky velmi malo. Aj tak ich maly podostaval viac, ako je podla mna treba. A nie je to o tom, ze by som mu nedopriala, zniesla by som mu modre z neba...🙂, ale dieta jednak nevie, co je hracka, a co nie, ked mu poskytneme priestor dokaze sa zahrat s hocicim. U nas teraz ficia upratovacie a kuchynske prace, takze "zametame", varime suchu fazulku v hrnceku a podobne. Dnes sme "malovali" stenu valcekom, co maly ukradol ockovi, po chvili sa valcek zmenil na fen a fukali sme si vlasy...🙂))). Moderne hracky su podla mna hrozne prvoplanove a zabijaju v detoch fantaziu. Takze nemaj vycitky svedomia, vas bytik je urcite plny "hraciek", ktore bude tvoje dieta milovat. Samozrejme aj my si doprajeme, teraz na narodeniny sme kupili stolik s naradim, lebo maly miluje srobovat a ked mi tu pobehoval s naozajstym srobovakom a kladivom a chcel vsetko opravit, tak sa mi to predsa zdala lepsia volba...🙂)).

lucya89
9. okt 2012

@ladyka8 podla mna robis dobre, ze mu nekupis vsetko co chce.. teraz je to este lahke vychovavat dieta ked je male... horsie to bude ked budu tie nase deti rast a chodit do skoly a stretavat sa s takymi detmi ako to tvojej kamaratky pravdepodobne bude.... vsetko bude mat .. znackove veci, dovolenkovat pri mori aatd... takze dietatu treba vysvetlovat uz od mala, ze je dolezite ze sa otec s dietatom hra a nie s akou hrackou sa hra... ze je dolezite ze sa mu mamka venuje a nie ze mu nechce kupit drahu hracku... je dolezite vysvetlit dietatu, ze hodnota vzajomnych stretnuti a traveni casu spolu, vzajomna laska, obycajna prechadza, jasenie v snehu je ovela vacsia ako hodnota vsetkych materialnych veci na svete.

ladyka8
autor
9. okt 2012

@lenkahruskova pekne si to napísala a presne si vystihla to čo cítim a čo chcem 🙂 chcem aby si moja dcérka v budúcnosti vážila to čo má a nebrala to ako samozrejmosť. nechcem aby z nej vyrástlo rozmaznané dieťa. aj ja by som jej zniesla modré z neba a milujem ju najviac na svete ale myslím si že preháňať to s hračkami nemá zmysel

ladyka8
autor
9. okt 2012

@lucya89 pekne si to napísala a presne si vystihla to čo cítim a čo chcem chcem aby si moja dcérka v budúcnosti vážila to čo má a nebrala to ako samozrejmosť. nechcem aby z nej vyrástlo rozmaznané dieťa. aj ja by som jej zniesla modré z neba a milujem ju najviac na svete ale myslím si že preháňať to s hračkami nemá zmysel

traktor
9. okt 2012

..mame kopu hraciek..a kopu aj nakupujem..teda, ked mi nieco cinkne do nosa a na ucte este nieco je 😀 😉 ..je to mozno aj preto, ze ked som bola mala , take hracky neboli..a v podstate aj cez ne si sama urobim radost, ja sa tiez este rada hram....neries..laska k dietatu sa nemeria poctom hraciek, oblecenia..ale poctom bozkov, objati, ..je to o celkovej starostlivosti..atd ...niekto ma toho materialneho menej, niekto viac a niekto najviac..ale aj tak je najdôlezitejsi ten maly krpec a prenho je najdôlezitejsia jeho mama.. 😉

soldi
9. okt 2012

@ladyka8 celkom ok tema, keby si nemala potrebu sa v uvodnom prispevku vyvysovat a porovnavat 😉

a inak to je podla mna uplne jedno, niektore deti sa s hrackami hraju, niektore nie. moj maly ma tiez hromadu hraciek a hra sa so vsetkymi. nevidim dovod, preco by som mu ich nemala kupovat, ked na to mam a ked vidim, ze ho to tesi.

ladyka8
autor
9. okt 2012

@soldi prepáč ale čím sa povyšujem? vôbec si to neuvedomujem...

ladyka8
autor
9. okt 2012

tu už dakedy človek naozaj nemôže nič napísať lebo česť výnimkám ale niektoré maminky sú fakt protivné...

zebra41
9. okt 2012

@ladyka8 co ma zmysel dopriat detom je pritomnost. moj maly ma hracky rad a hra sa s nimi, no to neznamena,ze budeme mat doma hrackarstvo. ja kupujem,co sa mi zapaci alebo malemu. na vianoce dostane postel, knizku, jednu hracku od nas, po jednej od starych rodicov. myslim,ze to je tak akurat. ani malo ani vela. mimo sviatkov mu hracky zvycajne nekupuje. maximalne vedierko na pieskovisko resp. odrazadlo

zebra41
9. okt 2012

@ladyka8 a myslim si,ze je rozdiel aj maminka nakupi hracky nech ma od decka pokoj alebo preto,ze vidi,ze to dieta ma z nich radost

ladyka8
autor
9. okt 2012

@zebra41 áno, to je veľká pravda.

stardust
9. okt 2012

@traktor hihi, svata pravda...manzel ma uz odhalil, ze si kupujem hracky pre seba 😀 😀 A deti sa s nimi len nahodne hraju. Zvierata od Schleichu a keby neboli tie auta od Siku takej serednej kvality, mali by sme uz toho plny byt 😀

ladyka8
autor
9. okt 2012

@traktor ďakujem 🙂 presne toto som potrebovala počuť 🙂 nejde o to že na tie hračky nemáme, máme sa chvalabohu dobre, ide o to,už som to stokrát napísala že nechcem aby moje dieťa bolo rozmaznané a aby si v budúcnosti nič nevážilo a všetko bralo ako samozrejmosť. radšej investujem do pekných šiat jak do hračky ktorá ju bude baviť 2-3 dni a skončí v kope. pekne si to napísala .)

soldi
10. okt 2012

@ladyka8 no, v tom je cely problemm, ze to robis a ani si to neuvedomujes- nemyslim to v zlom, len Ta ospravedlnujem 🙂

ked napises, moja suseda to rrobi tak a tak,ja to le robim lepsie, vsak? tak sa nad nu vlastne povysujes, ze si lepsia matka ako ona, aj ked to mozno robis len podvedome.

barcelona94901
10. okt 2012

@ladyka8 ja myslím,že to nie je o hračkách,ale o "kamarátke"
mne jedna bezdetná tiež povedala,že ked ona bude mať dieťa,"decku všecko dopraje"
naše má hračky,aj oblečenia za vrecia ,tomu sa nevyhneš ,prvé dieťa,prvý vnuk..narodky,meniny,počas roka návšteva dráčika ,my nekupujeme hračky iba na sviatky
,tiež som za kvalitné hračky,rozvoj motoriky,jasné,to máme za sebou,ale príde školka,škola,rozprávky,reklama,ten má ninju ,ten má bakugana,tomu sa nedá vyhnuť ,skočíš do hračkárstva a kupiš tomu svojmu dítku tiež,potom sa hraju medzi sebou,zároven vie ,že tu hračku má priniesť aj naspať domov,že nepadaju len tak z neba..že ak si ju nebude vážiť,dalšiu taku mu nekupime,stará sa o svoje hračky,dáva si ich na svoje miesto,..
pre nás su vianoce práve o tej radosti,"vidíš ,ježiško videl ako som posluchal a pomáhal som ti aj s koláčikmi.ježiško ma lubi .."atd...
no základom su u nás knižky,bez knižky,nie je hračka.,niekto povie,knižka je drahá,je zbytočná,no pre nás je kniha od malička numero uno..a nemyslím si,že rozprávky,čítať si s deťmi,či kresliť si s deťmi,tvoriť z plastelíny ,papierov,atd..že je to zbytočne vyhodený peniaz,. rozné pracovné zošity,omaľovávanky,detske časopisy,su vždy sučasťou nákupu hračiek..bez toho to u nás nejde..a som rada,že aj ked chodíme už do školy,že tá kniha je našou sučasťou nadalej
vie zároven aj to,že na hračky,knižky , mama s ockom zarábaju ,že nie su zadarmo,že sa o ne treba starať,že sa musí dobre učiť,že aj dieťa má povinnosti,..nehanbím sa za to,že nekupujeme dve,tri hračky,máme to radi ,robí nám to radosť,nielen nám 😀 a nech sa hrá s hračkami ,tvorí,kreslí,strihá,baví ho to,spoznáva veľa vecí aj cez knihy..ja nevidím na tom nič zlé,nepríde mi to ako rozmaznávanie,ja sa radšej uskromním ,nepotrebujem super kabelku,chodiť ako páv po parku v ihličkách na nohách a ked mamine padne dieťa niekoho poprosí či bude tak dobrý a nezdvihne ho,,,
obujem si tenisky a idem so svojim dieťaťom predsa do parku,nie na molo 😀niekedy vidieť maminu,čo vyzerá ako keby vyskočila z časopisu a dieťa nejake cudzie vytiahla práve z kontajneru 😕
do detí inevstuju,neivestuju,kupia,nekupia,nosia značkové,nenosia,kupuju hračky ,nekupuju,vzorná rodina,rodina bez návykov..nemože byť cely svet v jednej línii..v obchodoch nám nedavaju tri hračky,tri knižky ,tri pulovre ,tri šampony rovnaké .. na dieťa a prídte o rok..ty lubiš predsa svoje dieťa,venuješ sa mu a kamarátka nech sa stará o svoje dieťa ,taketo veci netreba riešiť,bude ich pribudať vekom dieťaťa viac a viac a budeš sa musieť naučiť ,mať isté,mamičkovské veci doslova "na saláme" inak by ťa to scuclo,pohltilo a to predsa nechceš ,dnes je to hračka,zajtra plienka ,sveter,potom značka jogurtu,kuraťa ,topánok, atd ,atd 😀

kvetinka211
10. okt 2012

@ladyka8 kupovanie hraciek v takom veku je skor radost pre rodica nez pre to dieta ... sama to poznam, musim sa v hrackarstve velmi ovladat pripadne tam radsej ani neist 😀 Hracky velmi nekupujeme, aj tak ich mame plne krabice od rodiny, takze som iba par krat kupila take co nam chybalo (farbicky, plastelina) ... no a knizky, tych som dost pokupila, hned ako vidim nejaku schopnu tak kupim, lebo vacsina leporel su strasne blbosti, takze mame doma tych 5-6 pouzielnych zo sucasneho trhu a striedame to so starymi dobrymi zdedenymi.
Ale to nutkanie je velke, kupila by som syncekovi cele hrackarstvo, ale viem ze (1) by nezostalo na jedlo a najomne 😀 (2) keby aj zostalo, tak by som si synceka rozmaznala ... to iste s obleckom, vzdy ked nejake naozaj treba kupit, tak sa strasne tesim ze mozem ist vyberat 🙂 to ma na rozdiel od veci pre mna aj tesi, ked si musim ist nieco kupit ja, tak je to vacsinou utrpenie tolko veci vyskusat 😕
Neboj, si dobra mamicka 🙂

lianka2
10. okt 2012

Ahojte. Naša dcera má 7 mesiacov. Tiez sa stotoznujem s vašimi názormi, že to netreba prehánat s hrackami , ale radšej s dieťaťom tráviť čas, ako ho zahrnúť hrackami a nech sa hra. Muz malej na každé výročie narodenia každý mesiac kúpi nejaku drobnosť, uz aj knižku a podobne. Tiez má z toho väčšiu radosť on ako mala, ale nevadi. No ked bude väčšia tak určite nechcem, aby sa jej každý mesiac kupovali hračky. No v muzovej rodine vyzeram jak blbá. Svokra uz pred dvomi mesiacmi povedala malej akože predo mnou, že ona si ju bude kupovat hrackami a sladkostami, lebo mala pri nej nechce byt, tak aby ju mala rada. Svagrina povedala, že na Vianoce malej kúpi trojkolku. Akože svagrina nevie čo s peniazmi, ale to je jedno, jasne som jej povedala, že má kúpiť nejaku drobnost a nie taku drahu vec, ktorú by som malej rada kúpila ja, napr. Ked bude mat rok. No ale ona hneď, že ja som taka skromna, že nikdy nic nechcem a že ked jej naša mala o pár rokov povie - teta ja chcem mobil, tak jej ho kúpi. No akože to je normálne. Dúfam, že nikdy z malej nevychovam take dieťa, ktoré tete pri otázke čo chce pod stromček, zaplatí, že mobil. No oni to nejdu pochopiť a ja vyzeram , že nielenže nic nechcem od nich, ale ani sama malej nedoprajem. Ako napr. Svokra by stále do malej pchala sladkosti a ja jej napr. Dávam caj bez cukru a Svokra akože milo furt malej hovori, že kto by to pil bez cukru a po mne pozerá jak po blbcovi, že ani len kocku cukru jej nedoprajem. Ale to je uz ina téma. Prepacte za pravopisne chyby, neposem z pc a dáva mi tu predvolene slova halabala.

lussy23
13. okt 2012

súhlasím. Rozprávali sme sa na túto tém us kamarátom, ktorý m ás deťm iskúsenosti a vraj, deti, ktoré dostali od rodičov úplne všetko(materiálne veci), tak potom znenávideli svojich rodičov, stali sa z nich drogovo závislí a pod.

lussy23
13. okt 2012

a na ,,kamarátku" kašlite. Vy budete mať milé skromné dievčatko, a ona nevychovanú fiflenu. Takže sa nad tým vôbec netrápte.