Hračky len na Vianoce a narodeniny

linda144
18. okt 2013

Mile zienky,nasmu malemu kupujeme hracky len 2x rocne,na narodky a Vianoce. Stretla som sa vo svojom okoli uz casto s nazorom,ze preco len tak malo,ze dieta hracky potrebuje a pod. Az som na malinku chvilu zapochybovala o svojom rozhodnuti. Ale ja jednoducho nepovazujem za spravne kupovat mnozstvo hraciek,neraz zbytocnych. Chcem aby sa maly z hraciek tesil,aby si ich vazil. Chcem sa vyhnut toho,ze presyteny podnetmi bude o novu hracku prejavovat zaujem 10min.a potom si ju ani nevshmne. Co si o tom myslite? dakujem za nazor

tinushka13
19. okt 2013

baby a potom na tie sviatky, nemá toho až príliš? Myslím tých hračiek.. že sa nedokáže poriadne zahrať s jednou a hneď uteká k druhej? Pýtam sa preto, že my sme ešte nič také nezaviedli.. a možno by nebolo na škodu malej stále niečo kupovať? Aj keď zasa ja si neviem povedať DOSť 😠 radšej jej tie hračky Vianoce a Narodky asi rozdelím počas roka.. 😀 😀 aj keď ja sa vždy teším viac keď môžem kúpiť či mojej alebo iným 😉

emita
19. okt 2013

@linda144 my takto fungujeme 5 rokov 🙂 akurát že hračky kupujeme ešte aj na meniny. máme dosť veľkú rodinu, takže tých hračiek dostanú hlavne na narodeniny a meniny doooosť veľa 😀 Kým boli menší, nedala som im všetky hračky naraz, ale postupne, čiže aj 2 týždne po Vianociach dostávali nové hračky :D A potom ich obmieňame že niektoré majú odložené a po čase im ich dám tak sa z nich tešia ako z nových. tiež počas roka nakupujeme fixy, farbičky, maľovánky, pracovné zošity, bublifuk, plastelínu a podobné drobnosti.

k_a_j_k_a
19. okt 2013

@linda144 my kupujeme hracky detom tiez iba na sviatky. Dokonca na meniny pecieme torticku a max. dostanu nejake tricko, papucky, casopis, nalepky a pod. proste nic velke. Ale oblecenie dostavaju aj pocas roka. A ani na vianoce a sviatky to neprehaname. Tento rok dostane kazda jednu hracku, ruksak a pyzamo. Plus spolu spolocensku hru. Asi je to na inych pomery malo a aj mame na to, aby dostali viac, ale naco. Podla mna detom vela netreba. To je ale moj nazor a nazor MM, kt. sa nam zial v rodine nepodarilo presadit :(. Ja som mala aj snahu minule vianoce kazdemu prizvukovat, ze jedna hracka od kazdeho pre kazdu staci, ale vsetcia sa na nas pekne krasne vytoto. A tiez sa mi nepaci, ze aj ma sviatok jedna, dostane rovnakym dielom aj druha. Stale vsetkym dohovaram, ale ziadna odozva :(. A teda hraciek mame veeeeelmi vela a aj tak sa s tym deti nehraju.

bubelko
19. okt 2013

@linda144 ved ja si nemyslim, ze si odlud 😉 ja som mala a mam stale rovnaky nazor, ze 2x do roka staci - lenze, ked pride babka - tak nieco prinesie, ked pride dedko - tiez nieco prinesie, ked prideme my na svk - cakaju ich u babky aj u dedka nejake hracky. este ani nevystupime z auta a uz babka krici, ze ich vezme kupit auticka a podobne. a jednoducho im to nedokazem vysvetlit, ze je to zbytocne, ze maju dost. plus - velmi tazko sa odhaduje, co je uz velky darcek. je to za 20eur - 50eur ci az 100eru? ono pre niekoho je velky darcek uz za 5eur a pre niekoho ani 500eur nie je vela 😉
inak sa priznam, ze neodolam kniham a malovankam ci obcas nalepkam. plus sa niekedy vyskytnu situacie, ze si nejaku tu hracku zasluzia za odmenu - napriklad ked sme kupovali novu sedacku a deti s nami stravili v nabytkovych obchodoch cely den a to teda pre deti bohvieaka zabava teda nie je - tak sme zbehli do hrackarstva a mohli si nieco drobne vybrat, alebo ked som sla s mensim k ocnemu a rozkvapkavali mu oci, tak tiez si mohol vybrat male auticko 😉

horana
19. okt 2013

Podla mna taky zlaty stred, ani aby dieta po kazdej navsteve obchodu/hrackarstva odchadzalo s hrackou, to vidim napr. na synovom spoluziakovi, on ma skratka vsetko a ked zisti ze nieco nema, na druhy den to uz ma. Je unudeny, demotivovany, rozmaznany fracek, s prepacenim, ale dost to vidno navonok. Nevazi si nicoho a ani sa z toho v skutocnosti netesi. Vsak kto by sa tesil z niecoho tak bezneho a automatickeho?
Ale zas iba na sviatky mi prijde malo - dava to potom tym hrackam punc niecoho neobvykleho ba az posvatneho, co zas nie je dobre, nakolko to potom moze neskor vyustit do takeho toho: "odriekaneho najvacsi krajec" a dieta v dospelosti nahradza pocity z detstva, aj ked v inych formach dospelackych hraciek. Hrabe sa za majetkom v roznej forme, ujizdi na nejakej zalube do krajnosti..

Tiez myslim nie je pre dieta dobre obsypat ho na sviatky prilis velkou kopou, nespracuje to dobre a po chvili uz nic nebavi. Akekolvek sviatky je dobre hlavne v dnesnej dobe upriamovat na ine nez materialne posolstvo, jeho vnimanie po rokoch zo spatneho pohladu si ako jedine pamatame na rozdiel od toho co sme dostali, na narodeniny vymyslat radsej smerom k zazitku.

Ono, neviem ci sa to len mne zda, ale napriek sirokej ponuke mi sortiment hrackarstev prijde dost najedno brdo, naco je dievcatu 10- 20 babik, ved s tym sa neda hrat. Rovnako chalanovi vselijakych monstier a pod.
Co sledujem deti sa s tym hraju pomerne kratky cas kym ich to bavi kvoli forme za ktoru sa platilo, potom sa s tym hraju pribehy ako by sa s ktoroukolvek inou verziou, ci uz takou co mali davno doma, alebo takou za ktoru by sa nemuselo zdaleka tolko platit.
A aj z tych "hlavnych hraciek" za par rokov dieta vsetko doma ma, pozbera to, a uz ani nie je co. Zaroven pri velkosti priemernej detskej izby to uz po par rokoch treba vyhadzovat, aby bolo vobec miesto.

seastar
20. okt 2013

Ahoj, na jednej strane tvoj postoj chapem, tiez nie som zastanca toho, aby bolo dieta zahrnane neumernym mnozstvom hraciek, ktore si nakoniec nevazi a lezia pohodene v kute alebo zapadnute niekde pod nabytkom... Avsak na druhej strane, hracky (ktore naozaj potesia, resp. po ktorych deti tuzia) len 2x do roka?? Podla mojho nazoru je to v dnesnej dobre dost tvrdy postoj a dovolim si tvrdit i nespravodlivy... co ak ma dieta narodeniny trebars v novembri ci decembri? potom celych 11 mesiacov ako je rok dlhy ziadnu poriadnu peknu hracku nedostane? Pises sice, ze drobnosti ako fixky, nalepky kupujes celorocne, ale povedzme si pravdu, fixky, pastelky atd nie su predsa hracky, su to bezne pisacie alebo vytvarne potreby, ktore by v ziadnej rodine s detmi nemali chybat. Myslim si preto, ze by si mala svoj nazor prehodnotit.. Vyborny postreh na postoj dietata voci rodicovi napisala @kuwait a ja by som sa na tvojom mieste zamyslela aj nad porovnavanim sa deti medzi vrstovnikmi - ako sa moze citit dieta, ktoremu je (z prinicpu, nie z financnych dovodov) odoprierane to, co je beznou sucastou zivota jeho kamaratov, spoluziakov? resp. pol roka musi cakat na hracku, ktoru ma doma uz takmer polovica triedy?
Moja dcera ma len 2 roky, ale neviem si predstavit, ze by dostavala hracky len na Vianoce a narodeniny (= 2 mesiace pred Vianocami)... Netvrdim, ze jej kupujem auticka, trojkolky atd kazdy mesiac, ale hracky typu kocik pre babiku, hovoriaca babika, detsky kavovy servis, kocky, magneticka tabulka na kreslenie atd dostava kedykolvek pocas roka bez toho, aby sme na to hladali specialnu prilezitost (napokon MDD, meniny a pod. neoslavujeme).
Zalezi samozrejme aj od toho, ci dieta dostava hracky iba od rodicov, resp. starych rodicov, alebo sa do nakupov darcekov pre dieta zapaja aj sirsia rodina, priatelia atd... Trebars moja dcera dostava hracky iba od nas rodicov a od mojich rodicov, takze keby sme si na to vyhradili iba dve prilezitosti v roku, bola by chuda riadne ukratena 😢

ellahop
20. okt 2013

@linda144 nas ma narodeniny tri dni pred vianocami. neviem si predstavit, ze by potom cely rok nic nedostal. kupujeme mu co ho bavi a vobec sa mi nezda, ze je presyteny podnetmi. v tie vianocno-narodeninove dni ano. sme velka rodina a kazdy mu da hracku, knizku, plastelinu auta. toho je vtedy fakt ze plny dom. ale, kazdi mu chce spravit radost a to sa u takych krpcov da len hrackou. mozno oblecenim s cars. 🙂

erina098
21. okt 2013

malá dostáva hračky viackrat za rok,ale nemyslím si že 2krát za rok je málo,ono ked je hračiek veľa tak sa dieťa ani nezahrá,menej je niekedy viac.Nelka má izbičku v podkroví takže niektoré hračky sú tam a iné dole,takže ich nemá stále všetky na očiach a sú jej potom vzácnejšie.Ale hračky sú teraz pre nu všetko.

giulliette24
21. okt 2013

ja som presvedčená, že veľa hračiek škodí dieťaťu viac ako málo hračiek.

bczene
24. okt 2013

Tak môj syn má 2 decembra narodky, a s manželom sme sa zhodli, že by nebolo fér dostávať darčeky len v decembri, raz do roka, tak každý mesiac mu kúpime darček, samozrejme sú tu skôr menšie veci, knižka, rozprávkové DVD, malé autíčko, puzzle a pod. Výnimkou sú veci na šport, tak 2 kolesový cvičný bycikel dostal v máji, keď na to mal vek aj počasie, a frčal na tom celé leto. Bolo by nevhodné odložiť kúpu do dec., len preto, že vtedy má sviatok. Veď každý týždeň, či mesiac ho zaujme niečo iné. Teraz napríklad rád skladá puzzle tak ho dostal. Je to pre jeho rozvoj výborná a pre nás peňaženku nezaťažujúca hračka.

katrinka8
30. okt 2013

My davame dcerke hracke hracky "priebezne", v zmysle, ze samozrejme, na narodeniny a na Vianoce ich je viac, plus stari rodicia, krstni rodicia a blizka rodina - cize vtedy ich dostane viac (nastastie obvykle nie v 1 den, nejak sa to rozlozi, kedze kazdy byvame inde a len malokedy sa nam podari sklbit tieto oslavy na 1 den ci dokonca tyzden), taktiez oslavujeme meniny, ale len malou pozornostou. No ale obcas sa jej ujde maly darcek aj v priebehu roka medzitym. Pastelky, fixky, omalovanky, farebne papiere a ine predmety na tvorivu pracu za hracky ako take nepovazujem ani ja - tie kupujeme priebezne, ako sa nam doma minaju ci prestavaju fungovat, ved hadam nebude dieta cakat pol roka na pastelky, lebo prave nema sviatok... Ale tak obcas kupime nejaku knizku (kedze kazdy vecer citame rozpravky, knizky su precitane u nas velmi rychlo, aj opakovane tie iste), niekedy nejaku malickost, obvykle ako motivaciu alebo nejaku odmenu za nieco vynimocne - prilezitostne. Nie, ze pri kazdej navsteve obchodu vyjdeme s hrackou. Tiez sportove potreby nepovazujem za hracky, ktore by sa mali vylucne kupovat len ako darcek k sviatku (ako bolo spomenute vyssie, nebudem azda dietatu kupovat bicykel v zime, ked ho potrebuje v lete, ci nekupim v lete nafukovacie koleso, lebo narodeniny ma az v zime)..
Neviem, ci je to vekom alebo cim, ale aj ked ideme do hrackarstva kupovat darceky niekomu inemu z rodiny, dcerka nikdy nerobi cirkusy, ze aj ona nieco chce a pod. Popozera sa, v ramci moznosti si poskusa, pohra sa v obchode, a kludne odide s tym, ze sme kupili hracku tomu alebo onomu 🙂

lamianka
1. nov 2013

My kupujeme hracky prilezitostne: narodky, meniny, Vianoce. Kedze mam 5 deticiek, oslavy su u nas castejsie a pri oslavencovi sa zvezu aj ostatni surodenci - vsetci nieco dostanu, samozrejme oslavenec je najdolezitejsi 🙂 Nemame vela hraciek, najviac u nas idu puzzle, spolocenske hry...plysakov sme darovali, zbytocne sa valali po zemi. Hracky, ktore lezia cely rok v kute, zvyknem posunut dalej. Dvom detom do 2 rokov nekupujem nic - zahraju sa s hocicim a na k Vianociam im tiez nebudem nic kupovat. 3 rocnemu sme kupili iba dve hracky, ktore este nemal a plastovy stolik na pisanie, modelovanie a hranie. 6 a 7 rocna dostanu velky barbie dreveny dom...rozmyslala som nad tabletom, ale nebudem ich vtahovat do sveta pocitacov a elektroniky - nech sa pekne spolu hraju s babikami a nie hladat svoje miesto, aby boli sami s tabletom.
Ten dom ma stal 150€ a setrila som nan z materskej skoro rok ...tak dufam, ze budu mat radost - je to ich prva obrovska hracka pre babiky 🙂 130cm vysoka.
U nas sa kupuju hracky hlavne na Vianoce - snazime sa urobit im radost - hlavne tym starsim.
Jedine, co ma mrzi je, ze svokrovci kupuju vela darcekov a hluposti. Velakrat su to nekvalitne hracky a teda vyhodene peniaze. Rozpravala som sa s nimi, ale mam to vraj nechat na nich, tak som to vzdala.
Ja osobne vyberam kvalitnu i ked drahsiu hracku a zastavam nazor: radsej menej, ale poriadne 🙂
...tesime sa na Vianoce!