Hry nášho detstva. Pamätáte si nejakú?

rohacka
20. jún 2012

Ahojte, mamičky. Dnes som natrafila na návod, ako sa skáče guma. Veľmi som sa potešila, lebo celé detstvo sme sa ju naskákali až-až, ale už som si nepamätala pravidlá. Snažím sa v poslednej dobe rozpomenúť sa na to, čo sme sa hrávali ako deti, hry vonku aj také na papieri a tak.
Tu je spomínaná guma:
http://www.mimibazar.cz/navod.php?id=632
snáď niekoho poteší.
Okrem toho s deťmi hráme hru, volali sme ju diamant. Na papier sa nakreslia guľky na celú plochu. Jeden hráč má jeden ťah, môže spojiť dve guľky. Vytvárajú sa trojuholníky. Druhý hráč spojí ďalšie dve guľky. Komu sa podarí spojiť guľky do trojuholníka, dovnútra si napíše začiatočné písmeno svojho mena. Tak sa spoja všetky guličky. Vyhráva ten, kto má viac "svojich" trojuholníkov, na konci sa teda spočítajú. Celkovo to na papieri vyzerá ako taký neopracovaný diamant. Ak sa mi podarí, hodím postupne aj fotky.
Často sme hrali Meno, mesto, zviera, vec.
Pamätáte si na pravidlá, ako sa hrali céčka? Škôlka? Hrávali sme aj takú škôlku s hádzaním lopty o stenu, ale tiež už nepamätám - tuším sa počítalo od desať do jedna, desať krát bežné odrazenie od steny, 9x s tliesknutím, 8 x s tliesknutím za chrbtom a potom už neviem...
Spomínate si aj vy na nejakú hru nášho detstva? Napíšte aj pravidlá, potešíte isto nielen mňa.

traktor
20. jún 2012
traktor
20. jún 2012

Céčka boli populárna hračka detí a mládeže v Česko-Slovensku v 80. rokoch a začiatkom 90. rokov 20. storočia. Pôvodne sa vyrábali ako súčasti závesov do okien a dverí, no neskôr sa stali cenným zberateľským artiklom. Okolo céčiek sa spontánne rozpútalo doslova šialenstvo. Tieto plastové výlisky v tvare písmena C s veľkosťou okolo 1,5 cm bolo možné spojením zreťaziť a slúžili na hranie, ako módny doplnok alebo aj ako platidlo pre výmenný obchod. S céčkami deti hrávali tzv. čiaru, čo bola hazardná hra, pri ktorej ten, kto hodil najbližšie k čiare, vyhrával všetky vsadené céčka ostatných hráčov. - super si zaspominat 😉 , skoda, ze nase deti uz taketo veci nezazivaju 😖

ikke
20. jún 2012

"sipkovana"
piskvorky
namorna bitka (na papieri, hmm, mozno sa to volalo inak?)

v pieskovisku sme sa ako vacsie deti hravali "na krala" - kazdy (alebo po skupinach) si urobil z mokreho piesku gulu, vyhrabal jamu, dal do nej gulu v niecom zabalenu (bleee, no co, sidliskove deti, smeti a smetiaky na kazdom rohu...), potom si na to kazdy dal nejake "tlmice", najcistotnejsi pouzivali listie a konare, najvacsi humusaci kvoli tomu liezli do kontajnerov 😝 ), na vrch piesok a potom sa pristupilo k testovaniu: jednym skokom, co najsilnejsim, sa snazit superovu gulu rozdrvit. potom sa vyhrabavalo a koho gula ostala cela alebo najmenej poskodena, bol kral 😀

zuzulienka1973
20. jún 2012

A pan kral daj vojacka si pamatate?

lussy23
20. jún 2012

Okrem už spomínanej gumy, sme hrali aj: Upíra. je to niečo ako slepá baba, ale keď niekho ten čo chytá, chytí, hľadajú spolu. A takto pokračuje, kým nechytia všetkých. Bola to sranda, lebo sa veľa ktár stalo, že sa chytuyl ten, kto tie bol ,,slepí" V ďalšej hre chytal ten, kto bol v predošlej chytený ako prvý.
ďalej Hlúpu kuchárku. ..Ja som hlúpa kuchárka a do polievky som zamiešala mená chlapcov. Našepkáva sa.... Hráči našepkali dotyčném umená chlapcov a on ich vymenoval. Hlúpa kuchárka si byrala jedno meno a ten, kto ho dal, toho naháňala. Ak ho chytila, hral Hlúpu kuchárku on. Ak nie, bola znova ona.
ďalej Cukorkávalimonáda - jeden stál pri bráne, ostatní pri strome. ten pri bráne sa točil a vravel cukorkávalimonáda. Tí ostatní bežali, keď ale dokončil vetu, museli zastať, dať sa do akejkoľvek polohy a nesmeli sa hýbať. Ten čo stál pri bráne pišiel ku každému a rozosmieval ho. Ak sa zasmial, musel ísť naspäť k ustromu. kto vydržal ostal na mieste. Tak to pokračovalo, pokiaľ niekto nedošiel až ku bráne. Potom rozosmieval on.
A Kráľukráľu čo máš rád a Honza hozna kolik je hodin.
Zvieraciu naháňačku. Normálna naháňačka, ale od chytenia sme sa mohli zahrániť tým, že sme sa zohli a povedali nejaké zviera.
Poto mešt eniečo s farbami a kačičkou. Pamätám si len to, že sme sa museli dotknúť farby, akú mala ,,kačička"

miskakyska
20. jún 2012

Dvanásta hoodina oodbila,krvavé koleno neeeprišlooo.. :o)))

miriamkac
20. júl 2012

schvávačka "cuplíček" 😀
Céééčka..."štrng"
"varí sa kaša varí".....lopta..sa dala do stredu, pätou sa oprelo o loptu...a jeden vravel "Varí sa kaša varí a bude ju jesť...XY"...daný musel chytiť loptu zvolať "stop" kam sa ostatní rozbehli....a samozrejme vybíjať ....a rátali sa trestne body (typu...po členky v hovne 😀 ...po kolená...atď)....ma len tak napadlo
"sochy, sochy premeňte sa"....
Jooooj to boli časy....nie ako teraz

nasta197
20. júl 2012

Sochy :D neviem presne ako sa to hralo ale bolo to super viem že sme sa roztočili a ked niekto povedal stop museli sme ostať v takej polohe ako sme boli ... :D

miriamkac
20. júl 2012

@nasta197 eee
to bolo iné...vysvetlím
Hrali to min traja a viac. Jeden zavelil "Sochy, sochy premeňte sa raz, dva tri" pritom k ostatným bol otočený chrbtom. Tí čo hrali sochy si museli rozmyslieť, čo budú (poväčšine to bolo nejaké povolanie, činnosť napr. muzikant, stavbár, murár, kvetinárka..a pod.") Ten čo velil "sochy sochy..." chodil ku každej z nich, akože ju zapol.....socha vykonala činnosť, vypol a išiel ďalej...kým nepustil všetky...a hádal, ktorá čo vykonáva....a potom záviselo na dohode, či sa budú striedať toho koho uhádne, alebo....koho neuhádne....🙂
a najväčšia šou bola...keď išli sochy naraz...to sme sa narehotali 😅 😅

kkl82
20. júl 2012

skakanie cez gumu bolo uplne naj. snazim sa spomenut si na jednotlive "cisla" a "sety", ale nejak mi to uz nejde 😒

nasta197
20. júl 2012

jaaaaaaaaaaaaaaaneee !:D si mi to pripomenula uplne super paradna hra nevedela som si spomenuť :🙂 😎

lulinko
20. júl 2012

aj lyžička vidlička nôž.. 🙂 😠 😠 ..pamätáte si to??

miriamkac
20. júl 2012

@lulinko anoooooooooo....hrame sa s deťmi 😀 😀 😀 😀

A ja si spomínam ešte na "mušky" hra s loptou, a ešte na jedno....ale neviem ako sa vola, len viem, že sme sedeli na schodoch pred barákom a jedna, čo mala loptu nám ostatným dala hádať slovo...povedala čo to je (meno, mesto, zviera, vec, povolanie....), koľko má písmen...a hodila loptu prvej v poradí, tá jej ju hodila späť s tým, že povedala písmeno....napr "A"....keď loptu chytila tak povedala, či sa "A" v slove nachádza, prípadne na ktorom mieste a koľkokrát (ak sme to chceli mať ťažšie, tak sa hovorilo že "ano"..."nie") ak jeden uhádol sa postavil na chytanie lopty....ten čo nechával hádať, loptu vyhodil do vzduch....povedal "niečo"...a to niečo neviem, lebo to je názov hry...a čakám, od vás baby, že si niektorá na to spomenie.....loptu chytil...pokiaľ lopta letela dotyčný hádač uuuutekal....."stop" pri chytení lopty....potom ten čo chytil loptu spravil toľko krokov, koľko malo písmen slovo a hádzal dotzčnému "utekáčovi" do "koša" z rúk...ak hodil...mohol vymýšľať slovo on...
Pozná to niekto???

cairka
20. júl 2012

Z detstva mi hneď naskočilo "cukor, káva, limonáda, čaj rum, bum!" - jeden stál otočený chrbtom ku ostatným, tí stáli za čiarou a vždy, keď ten otočený chrbtom hovoril menované, tak sa snažili dobehnúť čo najbližšie k nemu. Ten otočený, keď povedal BUM sa rýchlo otočil a koho uvidel v pohybe, ten sa vrátil späť za čiaru. Vyhrával ten, kto prvý prišiel k tomu pri stene.

No a potom také, kde nezaručujem úplne rpesné pravidlá, čo sme si s malou možno trocha upravili:
Bubliček - jeden hádže loptu ostatným, hovorí slová dohodnutej skupiny (mená, oblečenie, mestá....) a keď povie Bubliček, tak to ten, komu hodí loptu nemôže chytiť, AK to chytí, ide hádzať on.

Cesta - na papieri nakreslená cesta a pinkanie ceruzky, kto prvý nakreslí cestičku do cieľa.

Mince - obkreslenie na papier 5 ( koľko chcete) mincí , v zrkadlovom odraze aj na druhú polku papiera. Potom si položíme mincu na čiaru (tam, kde je polovice listu papiera) a prstom odpinknutie na nakreslené mince súpera. Ak sa trafí časť mince, tak tú časť vymaľovať. Vyhráva, kto prvý zamaľuje všetky súperové mince.

lulinko
20. júl 2012

@miriamkac jasné..aj meno mesto zviera vec s loptou...ale aj na papieri... 🙂 🙂 🙂 🙂

miriamkac
20. júl 2012

Mne to pripadá...aj teraz, čo čítam Vaše príspevky, že my ako deti sme na dvore sa hrávali kopu hier a tie hry mali aj nejaký zmysel. A ja teraz prejdem mestom...a nevidela som žiadne deti ešte sa niečo podobné hrať... ☹ ...dnešné deti ako keby sa zabudli vonku hrať.....neviem...mam to len ja ten pocit?....

majusa4444
20. júl 2012

ale fakt..dnesne deti uz nevidim nikde hrat ziadne mile hry.. asi najpopularnejsie su rozpravky a pocitace :// to ja nepripustim u mojich.. my ako deti ked boli prazdniny sme boli od rana do vecera vonku s kamosmi a hrali vselijake taketo hry..ako krasne spomienky 🙂)

atreyu
20. júl 2012

Hra na policajtov a zlodejov...Bum,bum na bubon kto je on?

lussy23
22. júl 2012

@cairka aj mi sme hávali cukor káva limonáda, čaj rum bum stop, ale ten čo to hovoril nás aj rozosmieval a ten kto sa zasmial musel na začiatok
@miriamkac my sme to volali tristo hrmených.. ale malo to aj iné názvy

rohacka
autor
23. júl 2012

@lulinko ako sa hra to lyzicka, vidlicka, noz? dakujem!

kathynka
23. júl 2012

@rohacka niekto stoji otoceny celom ku stene a ostatne decka su na starte...ten, co stoji pri stene vravi "lyzicky, vidlicky, noze" a pocas tohto sa musia ostatne decka k nemu priblizovat (je na kazdeho taktike, ci sa okamzite rozbehne alebo spravi len 1 krok a hned zastane)...v momente ako to dopovie, tak sa otoci a koho najde v pohybe, tak ten prehrava a vypadava...cielom je dostat sa ako prvy ku stene... 🙂

lulinko
23. júl 2012

@rohacka presne ako povedala kathynka 🙂 🙂 🙂 🙂

amadora
23. júl 2012

kopec toho bolo len si to človek už nepamätá, na mnohé som si pospomínala ako som vás čítala a kopec mám ešte nejasne v pamäti... čo ma napadlo neviem ako to presne bolo, "železo, zem, drevo", tuším jeden bol chrbtom k ostatným, povedal jedno zo slov, napríklad drevo a keď sa otočil ostatní museli držať alebo stáť na niečom drevenom alebo tak, už si to nepamätám presne...

ivka225
24. júl 2012

Formula - treba na to štvorčekový papier, na ktorý sa nakreslí dráha so štartom a cieľom. Prvý ťah robia obidvaja s dĺžkou 1, teda z mrežového bodu na štartovej čiare na najbližší mrežový bod. Každý ďalší ťah sa robí tak, že predchádzajúci ťah sa v rovnakom smere aj dĺžke predĺži dopredu a hráč môže ísť buď do tohoto bodu alebo do niektorého z 8 susedných. Kto vyletí z dráhy, musí sa na ňu hneď vrátiť ale iba krokmi dĺžky 1. Takto napísané to vyzerá zložito, ale nie je to tak, skúste si.

lussy23
25. júl 2012

@amadora aj my sme to hrávali, bolo to niečo ako slepá baba a keď povedal stop zem, nesmeli byť na zemi a tk ďalej.

amadora
25. júl 2012

@lussy23 ááááno áno 🙂

adelakle
4. apr 2013

nepamatate si niekto na taky maly kolotoc, na neho sa vesali sedadla a tocil sa, bol uplne maly mozno10 cm max. Pamatam si ho matne, ale viem ze sme ho mali a bili sme sa o neho.

limoncino
4. apr 2013

jeee, koľko sme sa naskákali cez gumu... 🙂 vytiahli sme stoličku so sestrou, natiahli na ňu gumu a skákali, alebo vonku s kamarátkami.. na ulici sme hrávali bendbington (neviem, ako sa to píše 😅) mali sme svoj bunker, kde sme mali zahrabané rozne poklady, pekné kamene napríklad... Lietali sme po dedine na bicykloch, chodili na čerešne alebo skákať do sena 🙂 keď pršalo, tak sme z kociek stavali dom pre Barbiny, varili sme im.... Alebo sme hrali spoločenské hry, človeče, logik, vymaľovávali sme, aj ten diamant sme hrali, vďaka za pripomenutie, až bude mladý píliť, že sa nudí, tak bude kresliť bodky 😀 😀 Na kockovanom papieri sme hrali námornú bitvu zásah, potopené 🙂
ach, dnešné deti len chodia s odutou hubou, že sa nudia.... my sme sa zahrali aj s konárikmi 😝

uzuzana
4. apr 2013

@adelakle Nebol umelohmotný??modro bielo červený??jeej lebo niekde hlboko v pamäti sa mi niečo teraz zazdalo o takom kolotoči.. 😅 asi v jasliach sme ho mali,lebo doma si nepamätám..ale boli to také malinké biele sedadielka..myslím.. 😉